Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για το PlayStation 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω εχω εδω και δυο χρονια εναν ι7 960,ξεκινησα με 6gb RAM και τωρα εχω 16gb,περασαν οι εξης καρτες απο το συστημα 5770,6770,5850,6850 και εχω τωρα μια 7850,αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι τελικα στο pc εχεις την δυνατοτητα να το εξελιξεις στην πορεια του χρονου.την παιχνιδομηχανη την παντρευεσαι μεχρι νατην χωρισεις...

ναι μπορεις να αναβαθμισεις ομως αλλο το νοημα του pc , αλλο της κονσολας και της κονσολας ειναι οτι αγοραζεις κατι μια φορα και ξεμπερδεψες , το αλλο σου ρουφαει συνεχεια λεφτα , αλλα πολλες φορες στα ρουφαει επειδη γουσταρεις οχι γιατι υπαρχει σοβαρη αναγκη 

 

και το οτι εβαλες 16 GB μπορει να το εκανες επειδη πλεον η μνημη ειναι πολυ φθηνη, οχι οτι υπηρχε αναγκη να το κανεις (αν μιλαμε για παιχνιδια πραγματικα τα 16 ειναι παντελως αχρηστα )

 

σημερα ολοι θα βαλουν τουλαχιστον 8 GB σε ενα νεο συστημα γιατι μπορουν να το κανουν με λιγα λεφτα οχι γιατι ντε και καλα χρειαζεται 

 

τα 8 του ps4 ειναι υπεραρκετα για ολη τη ζωη της κονσολας και για οποιοδηποτε παιχνιδι και αν παιξει με το hw που εχει 

 

αν ψαχνεις τωρα να βρεις κατι να σε χαλασει στη κονσολα υπαρχουν ενα σωρο πραγματα οπως το ανουσιο share button , οχι η ram (και ο επεξεργαστης και η gpu θα προσθεσω ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

εχεις λοιπον την αισθηση οτι θα ειναι καλυτερα τα γραφικα? η οτι σε βαθος χρονου θα αντεξει περισσοτερο απο το συστημα που εχεις?πριν 2 χρονια τα 2gb ηταν κατι που δεν μας απασχολουσε τωρα θα γινουν minimum,η ram 4gb 2 χρονια πριν ηταν αρκετη ειναι τωρα minimum,

με την πορεια που εχουν τα games τα 8gb που εχει το ps4 πιστευω οτι σε 2 χρονια θα εχει προβλημα,και αυτο που λεω ειναι οτι δεν θα αντεξει στο χρονο....

καταρχάς δεν είναι 2.8gb το memory usage σε 2560Χ1440 χωρίς AA, επιπλέον οι κονσόλες θα παίζουν σε 1080p που είναι σημαντικά χαμηλότερο το usage...

 

δεύτερον μιλάμε για κονσόλες κι όχι για PC, θες να σου θυμήσω πόση ram είχε το PS3?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα 2,8gb που αναφερω θα δεις οτι στο 1ο ποστ αναφερω σε αναλυση 2560Χ1560 και το κανω σε αντιπαραβολη με τα που θελουν να πουν οτι μπορει να δωσει το ps4,γι αυτο λεω οτι ειναι λιγα,εσυ μου απαντας για το usage σε 2560Χ1440

η ολη μου ενταση ειναι οτι δεν εχει να προσφερει κατι καινοτομο,οπως το ps3,θυμαμε ποση μνημη ειχε το ps3 οταν βγηκε,θυμασε ποση ειχαν τα pc τοτε?,θυμασε ποσους πυρηνες ειχε το ps3 ποσουν τo pc?να μην πω για το blue ray.ουτε ακολουθουσε αρχιτεκτονικη x86....

το ps3 ηταν καινοτομο οταν βγηκε,(και ειμαι κατοχος ps3,δεν ειμαι πολεμιος των κονσολων)

απλα το ps4 δεν εχει κατι καινουργιο τεχνολογικα,και επαναπαυεται στην ηδη ετοιμη τεχνολογια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι καινούργιο τεχνολογικά να έχει. Μια χαρά θα ανταποκρίνεται στα νέα παιχνίδια. Αυτά που έχει αρκούν για ένα καλό αποτέλεσμα, το παραπάνω είναι πλεονεξία που σημαίνει επιπλέον έξοδα άρα αρκετά μεγάλη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω να πω τα εξής:

1) Σταματήστε να είστε κομπλεξικοί με τα social media! Όποιος θέλει τα χρησιμοποιεί όποιος δεν θέλει όχι... Η μαγκιά είναι να σου δίνουν την επιλογή, από εκεί και πέρα κάνεις ότι θες εσύ. Εμένα προσωπικά το share button ήταν κάτι που το ονειρευόμουν από παλιά και αυτό γιατί υπήρξαν πολλές φορές να κάνω παπάδες σε ένα παιχνίδι (πχ cod) και ήθελα να το μοιραστώ με φίλους μου. Επίσης αυτή η δυνατότητα άμα κολλήσεις κάπου να ζητήσεις βοήθεια από φίλο είναι και αυτή πολύ χρήσιμη.

2) Είναι απλά τραγελαφικό να βλέπω κάποιους να κράζουν την τιμή μιας κονσόλας που θα κρατήσει τουλάχιστον 6 χρόνια και από κάτω από το μήνυμά τους να λέει "sent from iphone using insomnia". Εσείς δώσατε 700+ για κάτι που θα κρατήσει ένα χρόνο οπότε απλά μην μιλάτε για τιμές! Και κάτι ακόμα που δεν καταλαβαίνουν οι περισσότεροι είναι ότι πέρα από το hardware πληρώνεις και το r&d. Τόσοι που ασχολήθηκαν με την ανάπτυξη του Ps4 τόσα χρόνια γιατί το έκαναν για την ψυχή της μάνας τους; Οπότε πριν μιλήσετε να σκέφτεστε πρώτα τι θα πείτε!

3) Όσοι πιστεύετε ότι είναι ένα pc μεσαίας κατηγορίας απλά μην το πάρετε. Παρόλαυτά και εσείς είστε λάθος γιατί όπως έχουν πει και άλλοι πιο πάνω η εμπειρία της κονσόλας είναι ανώτερη ενός υπολογιστή και ας έχει καλύτερες επιδόσεις...

4) Και καταλήγω γιατί σας κούρασα. Σε όλες τις γενιές ps υπήρχαν και θα συνεχίσουν να υπάρχουν αξιόλογοι τίτλοι! Απλά σταματήστε να είστε στενόμυαλοι και οπισθοδρομικοί και θα το δείτε και μόνοι σας... Δεν λέω εντάξει μεγαλώσαμε με κάποια παιχνίδια πολύ αξιόλογα αλλά και τα τωρινά είναι μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μπορεις να αναβαθμισεις ομως αλλο το νοημα του pc , αλλο της κονσολας και της κονσολας ειναι οτι αγοραζεις κατι μια φορα και ξεμπερδεψες , το αλλο σου ρουφαει συνεχεια λεφτα , αλλα πολλες φορες στα ρουφαει επειδη γουσταρεις οχι γιατι υπαρχει σοβαρη αναγκη

 

Εχμ, αλήθεια...; Ενώ οι/η κονσόλες/λα δεν σου ρουφάνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ χρήματα ε; Θα πάρεις την κονσόλα, ίσως και τα παιχνίδια που τυχόν την συνόδευαν και.... ξεμπέρδεψες...; Θα μείνεις με 1, 2 παιχνίδια...; Αχ βρε.... qsis... Αν δεν σε αρμέγει η κονσόλα, τι θα σε αρμέξει...;  :rolleyes:

 

Μου θυμίζει τους εκτυπωτές... Μπορεί να ακριβοπληρώσεις η όχι κάποιον εκτυπωτή, αλλά χωρίς... μελάνια no joy, no fun.... Τα χρήματα δλδ είναι στα μελάνια, εκεί είναι το... ζουμί και η κονόμα... 

 

Προσωπικά αυτό το οποίο έκανα quote, το βρίσκω λίγο ανακριβής ως προς την πραγματικότητα... Δεν θα μείνεις με ένα παιχνίδι... Θα αγοράζεις, θα αγοράζεις, θα αγοράζεις... (Δεν μιλώ στις περιπτώσεις τις πειρατίας με επέμβαση στην κονσόλα... Μιλώ για νόμιμες καταστάσεις...)

 

-----

 

Στην άλλη σελίδα, την προηγούμενη, έκανα μια έξυπνη νύξη και μια εύλογη απορία και περάστηκε στο... ντούκου...  :whistle:  :whistle:  :whistle:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, αλήθεια...; Ενώ οι/η κονσόλες/λα δεν σου ρουφάνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ χρήματα ε; Θα πάρεις την κονσόλα, ίσως και τα παιχνίδια που τυχόν την συνόδευαν και.... ξεμπέρδεψες...; Θα μείνεις με 1, 2 παιχνίδια...; Αχ βρε.... qsis... Αν δεν σε αρμέγει η κονσόλα, τι θα σε αρμέξει...;  :rolleyes:

 

Προσωπικά αυτό το οποίο έκανα quote, το βρίσκω λίγο ανακριβής ως προς την πραγματικότητα... Δεν θα μείνεις με ένα παιχνίδι... Θα αγοράζεις, θα αγοράζεις, θα αγοράζεις... (Δεν μιλώ στις περιπτώσεις τις πειρατίας με επέμβαση στην κονσόλα... Μιλώ για νόμιμες καταστάσεις...)

 

Φίλε μου έχεις δίκιο ότι και τα δύο σε αρμέγουν απλά οι υπολογιστές περισσότερο. Στην κονσόλα δίνεις μια φορά τα λεφτά και μετά ότι δώσεις για παιχνίδια, για υπολογιστές θα δίνεις και για τα παιχνίδια αλλά και για τις αναβαθμίσεις hardware. (πάντοτε μιλώντας για μη πειρατικά όπως είπες και εσύ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για δειτε αυτο ποσο εχει η προπαραγγελια...

https://www.ebgames.com.au/featured/playstation-4

η τιμή που αναγράφεται είναι 899 αυστραλιανά δολάρια - δηλαδή περί τα 700€!

Βεβαίως στην Αυστραλία οι τελικές τιμές των προϊόντων είναι μονίμως μεγαλύτερες (το PS3 στοίχιζε όταν είχε λανσαριστεί το αντίστοιχο των 780€ στη μακρινή χώρα ενώ στην Ευρώπη η τιμή ήταν 600€), αλλά ακόμη και έτσι, η αναλογία θα συνιστούσε ότι η τιμή στην Ευρώπη θα ήταν γύρω στα 550€.

ναι στο zavvi 515euro χωρις μεταφορικα για εκτος Αγγλιας

http://www.zavvi.com/elysium.search?search=ps4

και επειδη εδω στην ελλαδα μας εχουν για @@@@@

και ολα τα πουλαν ακριβοτερα θα το εχουν μια χαρα 550 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ο μονος εισαι.

Πες μου ένα πλεονλεκτημα που έχουν οι κονσόλες και δεν έχουν τα pc, γιατί εγώ μπορώ να σου πω μερικές 10άδες!

Και μην πεις αποκληστηκότητες το καθένα έχει τα δικά του...

 

εισαι σιγουρα απο τους λιγους και καλο ειναι να μη πεθανουν οι κονσολες γιατι μετα τα pc θα πεσουν σε φοβερο μαρασμο

Γιατί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

τα 2,8gb που αναφερω θα δεις οτι στο 1ο ποστ αναφερω σε αναλυση 2560Χ1560 και το κανω σε αντιπαραβολη με τα που θελουν να πουν οτι μπορει να δωσει το ps4,γι αυτο λεω οτι ειναι λιγα,εσυ μου απαντας για το usage σε 2560Χ1440

η ολη μου ενταση ειναι οτι δεν εχει να προσφερει κατι καινοτομο,οπως το ps3,θυμαμε ποση μνημη ειχε το ps3 οταν βγηκε,θυμασε ποση ειχαν τα pc τοτε?,θυμασε ποσους πυρηνες ειχε το ps3 ποσουν τo pc?να μην πω για το blue ray.ουτε ακολουθουσε αρχιτεκτονικη x86....

το ps3 ηταν καινοτομο οταν βγηκε,(και ειμαι κατοχος ps3,δεν ειμαι πολεμιος των κονσολων)

απλα το ps4 δεν εχει κατι καινουργιο τεχνολογικα,και επαναπαυεται στην ηδη ετοιμη τεχνολογια....

το καταλαβαίνεις ότι τα 4Κ για games που έλεγαν για το PS4 ήταν ΦΗΜΕΣ που δεν ισχύουν? μόνο video και photos θα παίζει 4Κ...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω ρε φίλε...

Καλά μας κάνουν..

Δεν μπορεί να είμαστε τόσο ηλίθιοι

 

Εγώ θέλω pc βαρβάτο λέει ο άλλος και να παίζω άνετα τα πειρατικά μου με το φιλαράκι μου, να ούμε..Και να γουστάρουμε...

Τι κονσόλες και μαλακιες να ούμε....

 

Αρε ψωροκώσταινα...

Αφού δεν σοθ αρέσει να σε κλέβουν γιατί συνεχίζεις να τις στηρίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμ, αλήθεια...; Ενώ οι/η κονσόλες/λα δεν σου ρουφάνε ΣΥΝΕΧΕΙΑ χρήματα ε; Θα πάρεις την κονσόλα, ίσως και τα παιχνίδια που τυχόν την συνόδευαν και.... ξεμπέρδεψες...; Θα μείνεις με 1, 2 παιχνίδια...; Αχ βρε.... qsis... Αν δεν σε αρμέγει η κονσόλα, τι θα σε αρμέξει...; :rolleyes:

 

-----

 

 

υποθέτω ότι τα παιχνίδια θα αγοραστούν και στις 2 περιπτώσεις..
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου ένα πλεονλεκτημα που έχουν οι κονσόλες και δεν έχουν τα pc, γιατί εγώ μπορώ να σου πω μερικές 10άδες!

Και μην πεις αποκληστηκότητες το καθένα έχει τα δικά του...

 

Γιατί?

 

Εγώ θέλω να ακούσω τα πλεονεκτήματα των υπολογιστών στο gaming πάντα. Και πόσοι τα έχουν μετά θέλω να ακούσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...