Προς το περιεχόμενο

Πρώτες πληροφορίες για το PlayStation 4


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ δεν έχω καταλάβει πως η μνήμη GDDR5 θα χρησιμοποιηθεί και σαν μνήμη συστήματος, από το "λειτουργικό" της κονσόλας, διότι δεν μπορεί, θα υπάρχει κάποιου "είδους" λειτουργικό, που θα αναλαμβάνει τα ηνία του hardware... Εκτός και αν μου διαφεύγει κάτι βέβαια και είμαι εντελώς άκυρος σε αυτή την απορία μου...

 

Αν και εφόσον η GDDR5 θα χρησιμοποιηθεί σαν μνήμη συστήματος, θα ήθελα πολύ να μάθω πως μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο... Ο memory controller της cpu λογικά θα είναι... εξωτικός... Πως και δεν γίνεται κάτι αντίστοιχο με την μνήμη και... αλλού...;

 

Βέβαια, ίσως φυσικά έχει  DDR3 RAM, σαν μνήμη συστήματος, αλλά μέχρι τώρα, από τα τεχνικά χαρακτηριστικά που έχουμε στα χέρια μας, δεν αναφέρεται κάτι τέτοιο, για αυτό και έχω την συγκεκριμένη απορία... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 210
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τα 8gb μνημης σε αρχιτεκτονικη  x86 ειναι λιγα... το ολο συστημα μου θυμιζει pc με 8πυρηνο επεξεργαστη και καρτα γραφικων 7850 2gb,περιμενω λοιπον  να δω emulators ,θα μεινω στο pc και στο ps3 για να παιζω buzz με την  παρεα οταν μαζευομαστε σπιτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι τα specs για crysis 3 σε

Hi-performance system requirements for PC

  • Latest quad core CPU
  • 8GB Memory
  • Nvidia/Intel example setup: NVidia GTX 680, Intel Core i7-2600k
  • AMD example setup: AMD Radeon HD7970, AMD Bulldozer FX4150

ζηταει λοιπον 8gb μνημη για το συστημα και 2gb απο την καρτα γραφικων Συνολο 10gb στο pc αν εχεις προβλημα σε 2 χρονια  προσθετεις και εισαι ενταξει ,στο ps4 τι θα κανεις θα περιμενεις να παρεις το ps5?

επαναλαμβανω για οσους δεν καταλαβαν η αρχιτεκτονικη του ps4 ειναι x86  με οτι συνεπαγεται στην διαχειριση της μνημης.

 

η μεταβαση σε X86 γινεται για τους εξης λογους:

α) για να κτρατηθει το κοστος της κονσολας χαμηλα

β)ευκολιας και κοστους για την μεταφορα των τιτλων απο την πλατφορμα των pc στο ps4,ελπιζω να πεσουν και οι τιμες των games.

οταν παρουσιαστηκε το ps3 ηταν εξαιρετικο και πρωτοποριακο (blueray) σαν τεχνολογια και γραφικα,το ps4 δεν φερνει κατι καινουργιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

ζηταει λοιπον 8gb μνημη για το συστημα και 2gb απο την καρτα γραφικων Συνολο 10gb

έχεις παίξει Crysis 3 κι έχεις δει τι memory usage έχει?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά όλα αυτά.. dedicated servers για blops και codmw θα δούμε ποτέ;;

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Καλά όλα αυτά.. dedicated servers για blops και codmw θα δούμε ποτέ;;:)<br><br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ακομα δεν το εχω παιξει αλλα τα 3,5 με 4gb ram θα τα θελει σιγουρα για single player και για multiplayer λιγο παραπανω.Για την χρηση της μνημης στις καρτες γραφικων δειτε αυτο το review που κανει τεστ σε 22 καρτες γραφικων

http://www.guru3d.com/articles_pages/crysis_3_graphics_performance_review_benchmark,1.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως αντιλαμβανεσται απο το παραπανω τεστ στα 1920x1200 και high settings  η 7870 δινει 41 fps, και στα very high 30fps...

η καρτα γραφικων του ps4 ειναι κατι αναμεσα στην 7850 και 7870

στα 2560Χ1560 μονο η καρτα γραφικων memory usage εχει 2769mb(2.8gb) σε  very high settings οποτε ποια 4κ resolution μας τσαμπουναν?

4Κ σε low quality ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι ακομα δεν το εχω παιξει αλλα τα 3,5 με 4gb ram θα τα θελει σιγουρα για single player και για multiplayer λιγο παραπανω.Για την χρηση της μνημης στις καρτες γραφικων δειτε αυτο το review που κανει τεστ σε 22 καρτες γραφικων

http://www.guru3d.com/articles_pages/crysis_3_graphics_performance_review_benchmark,1.html

σου έβαλα παραπάνω φωτογραφία που δείχνει τη χρήση ram , με 4 δεν έχω πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτα ειναι τα specs για crysis 3 σε

Hi-performance system requirements for PC

  • Latest quad core CPU
  • 8GB Memory
  • Nvidia/Intel example setup: NVidia GTX 680, Intel Core i7-2600k
  • AMD example setup: AMD Radeon HD7970, AMD Bulldozer FX4150

ζηταει λοιπον 8gb μνημη για το συστημα και 2gb απο την καρτα γραφικων Συνολο 10gb στο pc αν εχεις προβλημα σε 2 χρονια  προσθετεις και εισαι ενταξει ,στο ps4 τι θα κανεις θα περιμενεις να παρεις το ps5?

επαναλαμβανω για οσους δεν καταλαβαν η αρχιτεκτονικη του ps4 ειναι x86  με οτι συνεπαγεται στην διαχειριση της μνημης.

 

η μεταβαση σε X86 γινεται για τους εξης λογους:

α) για να κτρατηθει το κοστος της κονσολας χαμηλα

β)ευκολιας και κοστους για την μεταφορα των τιτλων απο την πλατφορμα των pc στο ps4,ελπιζω να πεσουν και οι τιμες των games.

οταν παρουσιαστηκε το ps3 ηταν εξαιρετικο και πρωτοποριακο (blueray) σαν τεχνολογια και γραφικα,το ps4 δεν φερνει κατι καινουργιο...

 

Συγκρίνεις specs PC με specs κονσόλας?? Να σου θυμίσω οτι υπάρχει και ένα λειτουργικό στη μέση...

Μετά από 5-6 χρόνια κυκλοφορίας του PS3 βλέπεις να αντιμετωπίζει πρόβλημα στα γραφικά??

Δοκίμασε να παίξεις με 5ετιας PC σημερινά απαιτητικά παιχνίδια και δες τα γραφικά των τελευταίων τίτλων του PS3.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

οχι ακομα δεν το εχω παιξει αλλα τα 3,5 με 4gb ram θα τα θελει σιγουρα για single player και για multiplayer λιγο παραπανω.Για την χρηση της μνημης στις καρτες γραφικων δειτε αυτο το review που κανει τεστ σε 22 καρτες γραφικων

http://www.guru3d.com/articles_pages/crysis_3_graphics_performance_review_benchmark,1.html

δεν πιάνει 3.5-4gb μόνο του το game όμως :P

 

τώρα που το τρέχω είναι στο 1.2gb :-)

στα 2560Χ1560 μονο η καρτα γραφικων memory usage εχει 2769mb(2.8gb)

σε 2560Χ1440 που παίζω με GTX670 το memory usage είναι κάτω από 2000mb...

 

οποτε ποια 4κ resolution μας τσαμπουναν? 4Κ σε low quality ?

τα 4Κ ήταν rumors, εξαρχής είχε πέσει το γέλιο της αρκούδας γι' αυτά...

 

Μετά από 5-6 χρόνια κυκλοφορίας του PS3 βλέπεις να αντιμετωπίζει πρόβλημα στα γραφικά??

Δοκίμασε να παίξεις με 5ετιας PC σημερινά απαιτητικά παιχνίδια και δες τα γραφικά των τελευταίων τίτλων του PS3.

30fps με το ζόρι σε 720p? πόσο πιο κάτω?
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι 2,8gb vram+ 1,2gb system ram,φτανουμε τα 4gb ,δεν θα θελει στην καλυτερη 1gb για το λειτουγικο και για multiplayer gaming φτανουμε στα 5gb τα υπολοιπα 3gb ειναι αρκετα για το μελλον...?

το max payne 3 δεν εχει μεγαλυτερο ram memory usage?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3770K, GTX670, 16gb Ram...

εχεις λοιπον την αισθηση οτι θα ειναι καλυτερα τα γραφικα? η οτι σε βαθος χρονου θα αντεξει περισσοτερο απο το συστημα που εχεις?πριν 2 χρονια τα 2gb ηταν κατι που δεν μας απασχολουσε τωρα θα γινουν minimum,η ram 4gb 2 χρονια πριν ηταν αρκετη ειναι τωρα minimum,

με την πορεια που εχουν τα games τα 8gb που εχει το ps4 πιστευω οτι σε 2 χρονια θα εχει προβλημα,και αυτο που λεω ειναι οτι δεν θα αντεξει στο χρονο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω εχω εδω και δυο χρονια εναν ι7 960,ξεκινησα με 6gb RAM και τωρα εχω 16gb,περασαν οι εξης καρτες απο το συστημα 5770,6770,5850,6850 και εχω τωρα μια 7850,αυτο που θελω να καταληξω ειναι οτι τελικα στο pc εχεις την δυνατοτητα να το εξελιξεις στην πορεια του χρονου.την παιχνιδομηχανη την παντρευεσαι μεχρι νατην χωρισεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...