Προς το περιεχόμενο

Οι Mark Zuckerberg, Bill Gates, Jack Dorsey παρακινούν τους νέους στον προγραμματισμό


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι μωρέ γιατί το παιδάκι να μη μαθαίνει στο δημοτικό 2-3 γλώσσες και προγραμματισμό αντί να μαθαίνει την θρησκευτικά που είναι η επίσημη θρησκεία της χώρας του (καλώς ή κακώς) και ιστορία της ελλάδος. Ας καταργήσουμε και την γραμματική ορθογραφία αφού το παιδί στα 12 θα φτιάξει το πρώτο του word με αυτόματη διόρθωση... 

 

Δε πάμε καλά...

Αλλά το χειρότερο είναι



Σε πολλά πράγματα ναι την έκανε χειρότερη. Πλέον λόγω της ύπαρξης των κινητών και των smart mobile gadgets ένας εργαζόμενος πρέπει να είναι διαθέσιμος 24/7. Ούτε στην τουαλέτα δεν μπορεί να πάει χωρίς το tablet.

 

Πέρα απο αυτό, η αυτοματοποίηση πολλών εργασιών έχει καταστήσει πάρα πολλά επαγγέλματα μη βιώσιμα. Το απλούστερο παράδειγμα αφού αναφέρθηκαν οι τράπεζες. Φαντάσου να έχεις το σούπερ πληροφοριακό σύστημα (που προσφέρει την σούπερ εξυπηρέτηση) αλλά πλέον το 70% των τραπεζικών υπαλλήλων να είναι άχρηστοι. Πόσο καλό ή κακό είναι αυτό;

Τι μπορεί να είναι χειρότερο από το να χάνονται χιλιάδες θέσεις εργασίας λόγω της τεχνολογίας; Η κατάσταση αυτή η ίδια δεν είναι βιώσημη. Παλιά υπήρχαν ένα σωρό θέσεις εργασίας που έχουν καταργηθεί ή γίνοντια με πολύ λιγότερα άτομα λόγω τεχνολογίας και πάμε τώρα και στην τηλεκπαίδευση καλή και άγια που θα στερήσει άλλες τόσες, στους αυτόματους πωλητές, αυτόματους παρασκευαστές πίτσας, την κατάργηση της μοδίστρας-ράφτη αφού όλα βγαίνουν από μηχανές έτοιμα με 1 ευρώ ανα κομμάτι σε γραμμή παραγωγής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 115
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σαν προγραμματιστής, έχω να πω (τουλάχιστον για την Ελλάδα).

ΜΑΚΡΥΑ!!!!!!!!!!

Δεν υπάρχει χειρότερο επάγγελμα.

ΑΡΝΗΤΙΚΑ

1. Πολύ άγχος

2. Deadlines

3. Υπερωρίες συνέχεια

4. Η δουλειά δεν φεύγει από το μυαλό σου ούτε όταν σχολάς.

5. Συνέχεια πρέπει να μαθαίνεις ΝΕΑ πράγματα. Χειρότερα και από το σχολείο. Μαθαίνεις νέα πράγματα με μεγαλύτερη συχνότητα από τι οι γιατροί.

6. ΚΑΚΟΠΛΗΡΩΜΕΝΟ για αυτό που κάνεις.

7. Καταστρέφει την σωματική σας υγεία.

8. Καταστρέφει ΚΑΙ την ψυχική σας υγεία.

9. Ο προγραμματιστής πρέπει να κάνει τα πάντα και πρέπει να ξέρει τα πάντα.

10. Ο προγραμματιστής ΦΤΑΙΕΙ για τα πάντα.

11. Ο manager εύθυνεται  για την επιτυχία.

12. Καμία σοβαρή εξέλιξη.

13. Πρέπει να στίβεις το μυαλό σου όλη μέρα.

14. Το αντικείμενο είναι σχετικά με άλλα επαγγέλματα ΠΟΛΥ πολύπλοκο.

15. Αν είσαι πολύ καλός όλοι βασίζονται σε σένα, και αυτό σου δημιουργεί περισσότερο άγχος.

16. 50+ τεχνολογίες να διαλέξεις εξειδίκευση. 

 

ΘΕΤΙΚΑ

 

1. Ο προγραμματισμός είναι ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ πράγμα. Μόνο όταν το κάνεις για χόμπι ή είστω κάπως σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Είναι πολύ δημιουργικό όταν δεν εγκλωβίζεσαι στο παραγωγικό τμήμα μιας εταιρίας.

2. Σε μαθαίνεις να σκέφτεσαι και να αναλύεις προβλήματα.

Άλλα δεν βρίσκω.

 

Η δουλειά αυτή αξίζει αν παίρνεις 5000 ευρώ το μήνα. όπως στο εξωτερικό.

Αυτή την στιγμή στην αγορά οι junior ξεκινάνε με 580-750 (έλεος ούτε security) και οι ΠΟΛΥ καλοί senior μέχρι 1300.

Μεγαλύτερο μισθό μόνο αυτοί που δεν έχουν απολυθεί και ξαναπροσληφθεί.

 

Προτιμήστε μια άλλη δουλεία για να είστε πιο ευτυχισμένοι.

Όποιος προγραμματιστής σας πει ότι είναι ευτυχισμένος, είτε δουλεύει στο ΙΤ (δεν είναι πραγματικός προγραμματιστής) είτε είναι

super nerd.

attachicon.gifnerd.jpg

 

Το video δεν είναι τίποτε άλλο από προσπάθεια να μαζέψουν νέα κορόιδα και να ρίξουν και άλλο το μισθό του προγραμματιστή λόγω μεγάλης προσφοράς.

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες.... σαν προγραμματιστής στην ζωή μου έχω παραιτηθεί 3 φορές λόγο άγχους και κακοπληρωτές. Στην Ελλάδα του σήμερα πολύ σκούρα τα πράγματα τώρα είμαι άνεργος εδώ και 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου συμφωνώ απόλυτα σε όσα λες.... σαν προγραμματιστής στην ζωή μου έχω παραιτηθεί 3 φορές λόγο άγχους και κακοπληρωτές. Στην Ελλάδα του σήμερα πολύ σκούρα τα πράγματα τώρα είμαι άνεργος εδώ και 5 χρόνια.

Είσαι άνεργος προγραματιστής;;;;;;;;;;;;;

Δηλαδή τι στο καλό πια...

Αυτή η δουλειά υποτίθεται πως τουλάχιστον έχει δουλίτσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χάλια είναι η συνθήκες εργασίας των προγραμματισμών; Ρωτάω γιατί πάω Γυμνάσιο και μαθαίνω μερικά εύκολα scriptakia τώρα.. Θέλω να γίνω game developer. Αν είναι να ασχοληθώ με κανένα animation :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χάλια είναι η συνθήκες εργασίας των προγραμματισμών; Ρωτάω γιατί πάω Γυμνάσιο και μαθαίνω μερικά εύκολα scriptakia τώρα.. Θέλω να γίνω game developer. Αν είναι να ασχοληθώ με κανένα animation :P

 

Στο συνιστώ με χίλια.

Για Game developer, ετοιμάσου να μετακομίσεις εξωτερικό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δε θα πρότεινα σε κανέναν να γίνει προγραμματιστής αλλά μερικοί το έχουν το βίτσιο. Είχα συμφοιτητές που περίμεναν πως και πως να αρχίσουν δουλειά.

 

Ξέρω άτομα που τα ξεσκίζουν στη δουλειά για 500-600 ευρώ και την βρίσκουν και από πάνω...

Γούστα είναι αυτά. Περί ορέξεως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι άνεργος προγραματιστής;;;;;;;;;;;;;

Δηλαδή τι στο καλό πια...

Αυτή η δουλειά υποτίθεται πως τουλάχιστον έχει δουλίτσα...

Ναι φίλε μου από επιλογή μου όμως γιατί αλλιώς θα δούλευα σε εταιρεία 12ωρο με 700ευρω μάξιμουμ και φυσικά το άγχος το κουβαλάς όλες τις ώρες και επηρεάζει την προσωπική σου ζωή και πόσο μάλλον την οικογενειακή όταν έχεις γυναίκα και παιδιά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τόσο χάλια είναι η συνθήκες εργασίας των προγραμματισμών; Ρωτάω γιατί πάω Γυμνάσιο και μαθαίνω μερικά εύκολα scriptakia τώρα.. Θέλω να γίνω game developer. Αν είναι να ασχοληθώ με κανένα animation :P

 

Στην Ελλάδα ναι. Μισθός max 700-800, κάθεσαι σε μια καρέκλα 12-16 ώρες. Ατελείωτες ώρες για να προλάβεις εντελώς μη ρεαλιστικά deadlines. Πάρα πολύ άγχος για να μαθαίνεις νέα πράγματα (το οποίο πρέπει να κάνεις στον ανύπαρκτο ελεύθερο χρόνο σου), διαφορετικά σε 10 χρόνια είσαι πλέον obsolete γιατί ο νέος απόφοιτος ξέρει τη νέα super γαμάτη γλώσσα που κάνει τα πάντα με 1 click.

Γι'αυτό φυσικά και δεν προσλαμβάνουν κανέναν οικογενειάρχη για προγραμματιστή, αφού θα στους στείλει στον αγύριστο ο ίδιος μετά το 5ο 16άωρο που θα τον κρατήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι φίλε μου από επιλογή μου όμως γιατί αλλιώς θα δούλευα σε εταιρεία 12ωρο με 700ευρω μάξιμουμ και φυσικά το άγχος το κουβαλάς όλες τις ώρες και επηρεάζει την προσωπική σου ζωή και πόσο μάλλον την οικογενειακή όταν έχεις γυναίκα και παιδιά,

Καλά σίγουρα συμφωνών αλλά 5 χρόνια άνεργος πως ζεις;;;

 

Στην Ελλάδα ναι. Μισθός max 700-800, κάθεσαι σε μια καρέκλα 12-16 ώρες. Ατελείωτες ώρες για να προλάβεις εντελώς μη ρεαλιστικά deadlines. Πάρα πολύ άγχος για να μαθαίνεις νέα πράγματα (το οποίο πρέπει να κάνεις στον ανύπαρκτο ελεύθερο χρόνο σου), διαφορετικά σε 10 χρόνια είσαι πλέον obsolete γιατί ο νέος απόφοιτος ξέρει τη νέα super γαμάτη γλώσσα που κάνει τα πάντα με 1 click.

Γι'αυτό φυσικά και δεν προσλαμβάνουν κανέναν οικογενειάρχη για προγραμματιστή, αφού θα στους στείλει στον αγύριστο ο ίδιος μετά το 5ο 16άωρο που θα τον κρατήσουν.

Άρα μιλάμε για επάγγελμα που ή καριέρα θα κάνεις ή οικογένεια...

Ωραίο επάγγελμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά σίγουρα συμφωνών αλλά 5 χρόνια άνεργος πως ζεις;;;

 

Άρα μιλάμε για επάγγελμα που ή καριέρα θα κάνεις ή οικογένεια...

Ωραίο επάγγελμα...

Δουλεύει η γυναικά και εγώ παίρνω ένα επίδομα αναπηρίας λόγο ψυχολογικών λόγων που μου προκάλεσε όλα αυτά τα χρόνια ο προγραμματισμός και οι δουλειές... το ξέρω σου φαίνεται ακραίο αλλά έτσι είναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με κανουν εκπλικτο τα σχολια... Στο εξωτερικο εχω συγγενη που είναι προγραμματιστής και βγάζει πάνω από 5000  χιλιάρικα που ανέφερε ο retromaniac...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά με κανουν εκπλικτο τα σχολια... Στο εξωτερικο εχω συγγενη που είναι προγραμματιστής και βγάζει πάνω από 5000  χιλιάρικα που ανέφερε ο retromaniac...

 

Στο εξωτερικό...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως λεει και το ρητο του Jobs με το οποιο ξεκιναει, οντως ο προγραμματισμος σου μαθαινει να σκεφτεσαι. Δεν λεω για το δημοτικο, ισως ειναι οντως νωρις αλλα σιγουρα θα συμφωνουσα οτι μεσα στην υποχρεωτικη δευτεροβαθμια εκπαιδευση ολονων θα επρεπε να συμπεριλαμβανονται οι βασικες αρχες προγραμματισμου.

 

Εγω προσωπικα πολυ θα ηθελα να ειχα επαφη απο το σχολειο με τον προγραμματισμο ωστε να μην καταλαβω αργοτερα απο τυχη ποσο ενδιαφερον εχει το αντικειμενο.

 

Δεν θα γινουμε ολοι προγραμματιστες, οπως δεν θα γινουμε μαθηματικοι, φυσικοι, ιστορικοι η φιλολογοι, αλλα κανενα απο τα μαθηματα που εκανα σχολειο δεν θεωρουσα οτι δεν αξιζε τον κοπο να διδασκεται ακομα και αν δεν μου αρεσαν η προσωπικα δεν μου χρησιμευσαν.

Ας μην κατανταμε γραφικοι σαν κατι τυπους που λενε (και το πιστευουν) οτι τα μαθηματικα δεν τους χρησιμευσαν ποτε στη ζωη τους παρα μονο οταν κανουν πραξεις για τους λογαριασμους (και αμεσως καταλαβαινεις οτι θεωρουν οτι τα μαθηματικα ειναι κυριως οι αριθμητικες πραξεις οποτε δεν εχει και νοημα να συνεχιζεις τη συζητηση)

 

 

Και με IT να ασχολεισαι που ανεφερε καποιος, παλι πρεπει να εχεις το mentality του προγραμματιστη γιατι βοηθαει σε πολλες περιπτωσεις ακομα και αν δεν γραφεις σχεδον ποτε κωδικα. Τι θα πει δεν εισαι "πραγματικος" προγραμματιστης, τι σημασια εχει αυτο?

 

Και οχι, ο προγραμματισμος δεν ειναι μονο για nerds. Το κατα ποσο καποιος ειναι απογοητευμενος απο τη ζωη του ως επαγγελματιας προγραμματιστης στην Ελλαδα, ουδεμια σχεση εχει με το μηνυμα του video.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δουλεύει η γυναικά και εγώ παίρνω ένα επίδομα αναπηρίας λόγο ψυχολογικών λόγων που μου προκάλεσε όλα αυτά τα χρόνια ο προγραμματισμός και οι δουλειές... το ξέρω σου φαίνεται ακραίο αλλά έτσι είναι...

Καλά το ακραίο το παραβλέπω. Το πως κατάφερες να βγάλεις τέτοιο επίδομα δεν καταλαβαίνω. Δε νομίζω να σε κάλυψε κανένα ΙΚΑ. Μάλλον καμία πρώην δουλειά σου σε είχε ασφαλίσει κάπου καλύτερα...

 

Μιλάμε για πολύ γαμάτη δουλειά για να σου κάνει την ψυχολογία κουρέλι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...