Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια εγω το σκεφτομαι ετσι γιατι ειναι ματι και δεν μπορεις να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος..

Θελω να πω αν καποιος εχει πολυ μυωπια πχ 9 βαθμους αυτος δεν εχει να χασει και πολλα αν κατι δεν παει καλα.. Ειναι μικροτερη η πικρα

απο αυτον που εχει εως πχ 5 βαθμους.

 

Δεν ειναι και μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που την εκαναν και το μετανιωσαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θελω να πω αν καποιος εχει πολυ μυωπια πχ 9 βαθμους αυτος δεν εχει να χασει και πολλα αν κατι δεν παει καλα.. Ειναι μικροτερη η πικρα

απο αυτον που εχει εως πχ 5 βαθμους.

 

 

 

Διαφωνω...Και οι δυο μπορουν αν βλεπουν  το ιδιο καλα με γυαλια ή φακους .Ατους 10 βαθμους ομως τα γυαλια ειναι πολυ πιο δυσχρηστα λογω βαρους και πιο χοντρων φακων οσο και αν πληρωσει κανεις για πιο ελαφρεις και λεπτους.

 

Το αν το κανει ο καθενας για την επεμβαση ζυγιζει και αποφασιζει . Η μακροχρονια χρηση φακων επαφης δεν ειναι και οτι το καλυτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω το σκεφτομαι ετσι γιατι ειναι ματι και δεν μπορεις να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος..

Θελω να πω αν καποιος εχει πολυ μυωπια πχ 9 βαθμους αυτος δεν εχει να χασει και πολλα αν κατι δεν παει καλα.. Ειναι μικροτερη η πικρα

απο αυτον που εχει εως πχ 5 βαθμους.

 

Δεν ειναι και μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που την εκαναν και το μετανιωσαν.

 

εγω που ειμαι με 5.50 και στα 2 ματια, ειναι αδυνατο να εργαστω ή γενικα να κανω οτιδηποτε χωρις γυαλια ή φακους...

 

τι 4, τι 5, τι 9...αμα δε βλεπεις, χρειαζεσαι βοηθεια !!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω που ειμαι με 5.50 και στα 2 ματια, ειναι αδυνατο να εργαστω ή γενικα να κανω οτιδηποτε χωρις γυαλια ή φακους...

 

τι 4, τι 5, τι 9...αμα δε βλεπεις, χρειαζεσαι βοηθεια !!!!

 

Απο 1,5 και πανω τα γυαλια ειναι απαραιτητα εκτος και στο ενα ματι ειναι μηδενικη οποτε συνεργαζεται με το "κακο" ματι και βλεπει καποιος.

 

Απο καποιους  βαθμους και πανω ουτε τουαλετα δεν μπορεις να πας χωρις γυαλια . Εγω που ειχα 4,5 τρομαξα να μην κανω κινηση στο κομοδινο για τα γυαλια οταν εκανα την επεμβαση 8+ χρονια τωρα πριν κανω οτιδηποτε .

 

Εχω τωρα την 19χρονη κορη μου με πανω απο 9 βαθμους και ξερω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωριζει ΚΑΝΕΙΣ το αποτελεσμα της εγχειρησης!

μην λεμε ξανα μαλακιες οτι ειναι ρουτινα κτλ.20ετων τεχνικη ειναι .Mην ακουτε τι λενε οι γιατροι,

βαλτε τους να υπογραψουν με ρητρα για το αποτελεσμα.αν βρεθει εστω και ενας να τον αναφερετε

κανε σε τουλ. 2 διαφορετικα κεντρα προεγχειρητικους ελεγχους..

Εγω παντως απεκτησα floaters..

Σε ολες τις εγχειρησεις υπογραφεις πως ενδεχεται να υπαρξουν παρενεργειες. Ακομα και σε αυτες που απειλειται η ζωη σου και ειναι δεδομενο πως θα επιζησεις απο την εγχειρηση.

Εκανα σχεδον δεκα χρονια πριν intra-lasik, εχω παρενεργειες αλλα ευχαριστως θα ξαναεπελεγα δεκα φορες ακομα να την εκανα την επεμβαση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια εγω το σκεφτομαι ετσι γιατι ειναι ματι και δεν μπορεις να πας για μαλλι και να βγεις κουρεμενος..

Θελω να πω αν καποιος εχει πολυ μυωπια πχ 9 βαθμους αυτος δεν εχει να χασει και πολλα αν κατι δεν παει καλα.. Ειναι μικροτερη η πικρα

απο αυτον που εχει εως πχ 5 βαθμους.

 

Δεν ειναι και μετρημενοι στα δαχτυλα αυτοι που την εκαναν και το μετανιωσαν.

 

Ξέρω άνθρωπο με 2 βαθμούς μυωπία ο οποίος μου είπε ότι ειναι εκνευριστικό μέχρι και στο μπαλκόνι του με γυαλιά βγαίνει γιατί δεν βλέπει τη τύφλα του στα 10 μέτρα  και αν έπαιζαν φράγκα θα έκανε την επέμβαση.  Οπότε είτε 2 είτε 5  είτε 10 βαθμοί το ίδιο απαραίτητα είναι τα γυαλιά/φακοί.

 

Τώρα αν έχεις γνωστούς που την έκαναν και δεν έμειναν ευχαριστημένοι και φοβάσαι να προχωρήσεις μην το κάνεις. Δε σου βάζει και κανείς το μαχαίρι στο λαιμό  να την κάνεις εξάλλου., μείνε με τα γυαλάκια σου..

 

Όμως μην τρομολαγνούμε τον κόσμο... Ο κατάλληλος υποψήφιος στα κατάλληλα χέρια  έχει  επιτυχία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχοντας περασει απο 2 γιατρους κ όντας ικανός για την επέμβαση -με τα λεγομενα τους-

ο μονος ανασταλτικος παραγοντας για εμενα ειναι πως δεν θα μπορω να οδηγησω μοτο χωρις κρανος.

 

επισης, ο ενας απ'τους δυο μου ειπε πως θα δυσκολευομαι το πρωτο εξαμηνο στην οδηγηση τη νυχτα.

ο αλλος απλως δεχθηκε το πορισμα του πρωτου χωρις να εκφερει αποψη.

 

παντως δε θα ελεγα πως με προετρεψαν ή απετρεψαν να κανω την επεμβαση.

ουδετερη σταση ηθελα & ουδετερη ελαβα κι αυτο ηταν που με ικανοποιησε μιας κ δεν ειναι απ'την "παρο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σας

 

Επειδη διαβαζω τα τοπικ σας μερες τωρα,μπορειτε να μου στειλετε σε πμ γιατρους που μεινατε ικανοποιημενοι;;;

 

Εχω 4 μυωπια με 1 αστιγματισμο σε καθε ματι.Θελω καιρο να κανω την επεμβαση.Απλα δεν εχω ιδεα απο ακλους γιατρους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και γω μια απ τα ίδια με τον φίλο irenedur. θα ήθελα pm με πληροφορίες για γιατρούς και κλινικές. Αθήνα μένω, Άγιο Δημήτριο

 

Εχεις pm.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και από μένα! Χτες έκανα την επέμβαση πήγανε όλα καλά , ο πόνος παλευεται και τα κολλυρια τα συνηθιζεις, τοσα χρόνια κρίμα που δεν την έκανα λόγω φόβου, πραγματικά δεν είναι τίποτα:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλωσηρθες σε ένα πιο ομορφο κοσμο χωρις γυαλια .Δεν θα το μετανοισεις . Lasik ή prk εκανες και που ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...