Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γαμω τις διαφημίσεις

Καραμπινατη.μια χαρα!!!

 

Ρε φιλαρακι οκ ειναι σωστος γιατρος αλλα πες οποιος θελει να του το στειλεις pm...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα σε ολους σας,επειδη ψαχνομαι αρκετα ωστε να προβω σε διαθλαστικη επεμβαση λογω υπαρξης 4,50 και 4,75 μυωπιας θα ηθελα να ακουσω την γνωμη σας σχετικα με μια νεα σχετικα μεθοδο που ειναι εξελιξη της Prk και ονομαζεται ASLA.Πραγματοποιειται στο κεντρο εμμετροεπεια στο Ηρακλειο και κοστιζει περι τα 2500 ευρω.Ειναι μεθοδος non touch,και ψαχνω ανελλειπως καποιον που να την εχει δοκιμασει,για να μου πει για τα οφελη και εαν εντελη αξιζει τα παρα πανω χρηματα.Τελος εαν καποιος εχει κανει επεμβαση στο παρον κεντρο ας μου στειλει πμ για την εμπειρια του και εαν ειναι ευχαριστημενος.Ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γαμω τις διαφημίσεις

Καραμπινατη.μια χαρα!!!

 

Ρε φιλαρακι οκ ειναι σωστος γιατρος αλλα πες οποιος θελει να του το στειλεις pm...

Γι'αυτο είναι τα forum  για να λεμε τα καλα και τα κακα με ονόματα και τιμες ετσι ώστε ο κοσμος να ξερει που πηγαινει.

χαχαχαχα αν τον ξερετε οτι ειναι οντως σωστος χαλαλι και η διαφημιση! :P

Αφου μειναμε ευχαριστημένοι να μην το πουμε?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γι'αυτο είναι τα forum για να λεμε τα καλα και τα κακα με ονόματα και τιμες ετσι ώστε ο κοσμος να ξερει που πηγαινει.

 

Αφου μειναμε ευχαριστημένοι να μην το πουμε?

Φιλε μου μπορεις να το πεις και σε pm οσο καλος και να ειναι.

καλο ειναι να το λες αλλα σε προσωπικο μηνυμα.

Δες τους κανονες του forum.

Αν ηταν ετσι θα γεμιζαμε διαφημίσεις εδω μεσα.

Τεσπα οχι πως μ πεφτει λογως απλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με 2 και 0.50 αστιγματισμο και μυωπια αξιζει λετε να κανω επεμβαση? γενικα δεν φοραω γυαλια μονο στο pc μερικες φορες και στην tv

εγω θα σου λεγα οχι αμα τα φοράς μια στο τόσο μπορεις να παρεις ενα ζευγαρι με καλους φακους και φιλτρα και να το χεις μονιμα στο σπιτι και αν πας κανα cinema , με την οδηγηση δεν εχεις θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα εχτες πηγε η κοπελα μου στων χρονοπουλο και της εβγαλε μυωπια 4.5 βαθμους και της προτεινε λειζερ. . Αλλα αυτο που μου εκανε εντύπωση ειναι οτι της ειπε οτι τωρα βλεπει 20% και μετα το λειζερ θα της παει 50% η όραση (δλδ για να καταλαβω δεν μπορει να της φτιαξει 100% Το ματι με το λειζερ?) Και το αλλο που μου εκανε εντύπωση ειναι οτι προσφατα το ανακαλυψαμε για την μυωπια που εχει και δεν ξέρουμε αν ειναι σταθερη η μυωπια της ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα σκεφτεί πριν 4 χρόνια να κάνω laser αλλά έπειτα από ψάξιμο που είχα κάνει στο διαδίκτυο αποφάσισα τελικά να μην το προχωρήσω λόγω ενδεχόμενων επιπλοκών. Πριν έξι μήνες όμως μου καρφώθηκε ξανά η ιδέα και "ξεγελώντας" τον εαυτό μου, σκεπτόμενος πως είναι λίγες οι πιθανότητες να πάει κάτι στραβά, πως θα πάω στον ίδιο γιατρό που πήγε η ξαδέρφη μου και ο αδερφός μου παλιότερα και δεν αντιμετώπισαν κάποιο πρόβλημα, έκανα τη femto lasik που γίνεται μόνο με laser  (χωρίς νυστέρι - bladeless).

 

Τελικά, αυτά που διάβαζα και αποφάσισα να αγνοήσω συνέβησαν σε μένα πάρα τις πιθανότητες. Έπαθα αποκόλληση υαλοειδούς (PVD) και βλέπω κάτι σημάδια (floaters) στο οπτικό μου πεδίο, κυρίως την ημέρα, τα οποία μου χουν σπάσει τα νεύρα. Η θεραπεία είναι "αγνόησέ τα" και "θα τα συνηθίσεις" - μπούρδες. Τουλάχιστον, απ' το σούρουπο και μετά δεν τα καταλαβαίνω οπότε αυτό είναι πολύ καλό... μόνο που τότε ξεκινάει το δεύτερο σετ προβλημάτων ήτοι οι πηγές φωτός εμφανίζονται με starburst, halo και glare http://www.visionsimulations.com/simulations/ Το ίδιο συμβαίνει και με άσπρα γράμματα σε μαύρο φόντο πχ υπότιτλοι.

 

Και φυσικά η ξηροφθαλμία είναι έντονη. Τα μάτια κουράζονται πολύ εύκολα και χωρίς χρήση Η/Υ ενώ ακόμα χρειάζομαι σταγόνες για ενυδάτωση.

 

Προσωπικά, δεν άξιζε το αποτέλεσμα όλη την ταλαιπωρία που τραβάω. Ευχαρίστως θα ξαναέδινα τα ίδια λεφτά (1800) αν μπορούσα να επαναφέρω τα μάτια μου στην προεγχειρητική τους κατάσταση.

 

Όσοι σκέφτονται να την κάνουν τους προτείνω να ενημερωθούν καλύτερα και να σκεφτούν πως όταν κάποιος πέσει μέσα σε ένα ποσοστό, όσο μικρό και να είναι αυτό, για τον ίδιο είναι 100%. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εχω παρει τηλεφωνο και εχω ρωτησει .Ειναι για μικρες μυωπιες . Κοστος δεν ξερω αλλα για την κλασικη μεθοδο με laser αυτος ο γιατρος θελει 4000-5000 ευρω .Αν ειναι δυνατον !!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ πήγα εχτές έχω αστιγματική υπερμετροποία 3.50 στο δεξί και 1 στο αριστερό ο γιατρός μου πρότεινε Λέιζερ μόνο στο δεξί με κούρaσαν τα γυαλιά και πονοκέφαλη. λόγο μεγάλης διαφοράς στα ματία. θα το κάνω στο Athens Eye Hospital. 

Επεξ/σία από sentenced13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανε ο ξάδερφος μου στο Τζάνειο πριν κάνα μήνα το δεξί του μάτι ένα 500άρικο του πήραν. Χωρίς ΙΚΑ φυσικά γιατί μέχρι να δίνανε την έγκριση... καλό 6μηνο at least.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...