Προς το περιεχόμενο

Laser στα μάτια? Απόψεις, κόστος!


Claymore123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα. Βλέπω από το ένα μόνο μάτι και λόγο διαφόρων σπορ που κάνω όπως surf ski κ.α. με ενοχλεί έντονα η μυωπία και τα γυαλιά και σκέφτομαι για λέιζερ. Έχω 2,5 βαθμούς. Πείτε μου την γνώμη σας θα την κάνατε την επέμβαση? Είναι πιθανή η τύφλωση σε περιπτωση αποτυχίας? Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα. Βλέπω από το ένα μόνο μάτι και λόγο διαφόρων σπορ που κάνω όπως surf ski κ.α. με ενοχλεί έντονα η μυωπία και τα γυαλιά και σκέφτομαι για λέιζερ. Έχω 2,5 βαθμούς. Πείτε μου την γνώμη σας θα την κάνατε την επέμβαση? Είναι πιθανή η τύφλωση σε περιπτωση αποτυχίας? Ευχαριστώ

 

Εγω θα την εκανα και εχω ηδη κανει εεδω και 8 χρονια . Ο κινδυνος ειναι σχεδον μηδενικος αν ο γιατρος ειναι καλος .Δεν εχω ακουσει κανενα να ειχε προβλημα ορασης μετα απο επεμβαση .Να ψαξεις για καλο γιατρο .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Ενταξει ενα ανωνυμο blog ειναι...δεν θα επρεπε να σε φοβίζει τοσο πολυ.Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν επαγγέλματα (βλ. οπτικός) που η αυξανόμενη χρήση του laser διορθωσης τα επηρεαζει αμεσα...

 

οσο θελω να κανω, τοσο φοβαμαι...

 

και αυτη η καταραμενη στιγμη που διαβασα το : http://epiplokes-lasik.blogspot.gr

 

με κρατα ακομη μακρια. οχι οτι με ενοχλουν τα γυαλια ή με ενδιαφερει το αισθητικο κομματι, απλως το κοστος καθε χρονο για 2 ζευγαρια ειναι αρκετα μεγαλο & αρχιζω να πιστευω πως τα σκαω τσαμπα :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενταξει ενα ανωνυμο blog ειναι...δεν θα επρεπε να σε φοβίζει τοσο πολυ.Μην ξεχνάς ότι υπάρχουν επαγγέλματα (βλ. οπτικός) που η αυξανόμενη χρήση του laser διορθωσης τα επηρεαζει αμεσα...

 

 

Οπτικοι  και πολοι ακομα πισω απο αυτους !!!!Μεγαλες πολυεθνικες βιομηχανιες .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπτικοι πισω απο αυτους 

 

Έχω πάει σε οπτικό για να πάρω φακούς επαφής και ακολουθεί ο παρακάτω διάλογος

 

- Γιατί φοράς φακούς?

- Δεν έχω λεφτά για λέιζερ.

- Και το λέιζερ και οι φακοί προκαλούν αποκόλληση αμφιβληστροειδούς.

- Και τι προτείνεις εκτός από γυαλιά που δεν θέλω να βάλω?

- Γυαλιά και μόνο γυαλιά για σιγουριά  :mellow:

 

Ακόμα και αυτή την μικρή προμήθεια που είχε από τους φακούς επαφής, την έχασε  :ph34r:

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα..

(θα έγραφα στο άλλο θέμα, αλλά είναι πλέον κλειστό)

 

Είμαι στα 27, με 3 μυωπία και 1 αστιγματισμό στο κάθε μάτι, με την δουλειά μου να είναι ΜΟΝΟ στον υπολογιστή και σκέφτομαι να κάνω laser, μπας και σταματήσω επιτέλους να φοράω συνέχεια φακούς και να μην πηγαίνω πουθενά χωρίς τα γυαλιά μου.

 

Το θέμα είναι ότι την φοβάμαι πολύ αυτή την επέμβαση. Ναι, σίγουρα γίνετε πολλά χρόνια και έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι τα μάτια!!

Διάβασα αρκετά, όχι όλα, και έχω κάποιες απορίες, που σίγουρα θα μου τις λύσει και ο εκάστοτε ιατρός, αλλά έχω και στο μυαλό μου ότι μπορεί απλά να θέλει να με πείσει για να πάρει χρήματα.

 

1. Πώς γίνετε η διαδικασία? Πόσο χρόνο κρατάει το laser μέσα στο κάθε μάτι σου? Υπάρχει πιθανότητα να κουνήσεις το μάτι σου και να έχεις θέμα, ή στο σταθεροποιούν με κάποιον τρόπο?

2. Ισχύει αυτό με την αποκόλληση αμφιβληστροειδούς?

3. Μετά θα πρέπει να βάζεις για πάντα κολλύρια για να μην έχεις ξηρότητα?

4. Η φωτοφοβία που έχεις, κρατάει για πάντα? (το διάβασα και αυτό)

5. Πόσο διάστημα πριν είναι καλό να σταματήσεις να φοράς φακούς επαφής?

6. Σου αφήνουν πάντα κάποιους ελάχιστους βαθμούς μυωπίας? και εάν όχι, ισχύει ότι μετά μπορεί να δημιουργήσεις πιο εύκολα καταρράκτη?

7. Θα έχεις θέμα με την ατμοσφαιρική πίεση - δεν λέω αμέσως, μετά από πχ κανένα 6μηνο - δηλ. αεροπλάνα ή κάτω από το νερό (μην φανταστεί κανένας ότι είμαι κανένας δύτης :P )?

8. Ο πόνος μετά, είναι υποφερτός?

 

Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα..

(θα έγραφα στο άλλο θέμα, αλλά είναι πλέον κλειστό)

 

Είμαι στα 27, με 3 μυωπία και 1 αστιγματισμό στο κάθε μάτι, με την δουλειά μου να είναι ΜΟΝΟ στον υπολογιστή και σκέφτομαι να κάνω laser, μπας και σταματήσω επιτέλους να φοράω συνέχεια φακούς και να μην πηγαίνω πουθενά χωρίς τα γυαλιά μου.

 

Το θέμα είναι ότι την φοβάμαι πολύ αυτή την επέμβαση. Ναι, σίγουρα γίνετε πολλά χρόνια και έχει μεγάλα ποσοστά επιτυχίας, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι τα μάτια!!

 

Διάβασα αρκετά, όχι όλα, και έχω κάποιες απορίες, που σίγουρα θα μου τις λύσει και ο εκάστοτε ιατρός, αλλά έχω και στο μυαλό μου ότι μπορεί απλά να θέλει να με πείσει για να πάρει χρήματα.

 

1. Πώς γίνετε η διαδικασία? Πόσο χρόνο κρατάει το laser μέσα στο κάθε μάτι σου? Υπάρχει πιθανότητα να κουνήσεις το μάτι σου και να έχεις θέμα, ή στο σταθεροποιούν με κάποιον τρόπο?

2. Ισχύει αυτό με την αποκόλληση αμφιβληστροειδούς?

3. Μετά θα πρέπει να βάζεις για πάντα κολλύρια για να μην έχεις ξηρότητα?

4. Η φωτοφοβία που έχεις, κρατάει για πάντα? (το διάβασα και αυτό)

5. Πόσο διάστημα πριν είναι καλό να σταματήσεις να φοράς φακούς επαφής?

6. Σου αφήνουν πάντα κάποιους ελάχιστους βαθμούς μυωπίας? και εάν όχι, ισχύει ότι μετά μπορεί να δημιουργήσεις πιο εύκολα καταρράκτη?

7. Θα έχεις θέμα με την ατμοσφαιρική πίεση - δεν λέω αμέσως, μετά από πχ κανένα 6μηνο - δηλ. αεροπλάνα ή κάτω από το νερό (μην φανταστεί κανένας ότι είμαι κανένας δύτης :P )?

8. Ο πόνος μετά, είναι υποφερτός?

 

Ευχαριστώ.

 

 

Λοιπον ...

1.Ξαπλώνεις αφου εχεις παρει αν θελεις ένα ηρεμιστικο χαπακι αν και δεν χρειαζεται .Σου ακινιτοποιουν το ματι με καποιο τροπο και εφαρμοζουν το laser για καποια δευτερόλεπτα .Σου ριχνουν αναισθητικες σταγονες όπως όταν παιρνουν την πιεση στο ματι.

Μετα η ιδια διαδικασια στο άλλο ματι και....τελειωσες

 

Μετα από μια ωρα πας σπιτι σου και καλο είναι να ξαπλωσεις .Πονος μηδενικος και στην επεμβαση και μετα

 

2,Για τον αμφιβλιστροειδη δεν εχω ακουσει κατι .Κάθε επεμβαση εχει εστω ένα παρα πολύ μικρο ρισκο αλλα η συγεκριμενη εχει το πιο μικρο από  ολες .

 

3 Δεν είναι απαριτητη η ξηροτητα .Για αυτή βαζεις αν χρειαστεί τεχνητα δακρυα .

Εγω δεν εβαλα καθολου .

Βαζεις 2-3 κολυρια ένα για μια εβδομαδα με φθινουσα δοσολογια και άλλο ένα για καπου 10-15 μερες.

 

4.Φωτοφοβια εγω τουλάχιστον και αλλα δυο μελη της οικογενειας μου που καναμε δεν είχαμε .

 

5. Μια εβδομαδα πριν την εξεταση δεν πρεπει να φορας φαακους και το ιδιο και πριν την επεμβαση αν δεν την κανεις αμεσα . Η κορη μου μια βδομαδα δεν φορεσε φακους εκανε τον ελεγχο και την άλλη μερα την επεμβαση.

 

6. Σημαντικη ερωτηση : Αν εισαι καποιας ηλικιας και μονο όπως εγω που ημουν 50 και τωρα 58 επειδή ειχα και πρεσβυωπια με την συμφωνη γνωμη μου μου αφσε ένα βαθμο στο ένα ματι για να "σκαντζαρει" την πρεσβυωπια και να μην θελω γυαλια για κοντα . Μπορουσε να την μηδενισει αλλα για κοντα θα ηθελα γυαλια και για πρεσβυωπια δεν υπαρχει επεμβατικη μεθοδος ακομα . Για αυτό  οσοι είναι πανω από καποια ηλικια εστω και αν δεν εχουν πρεσβυωπια καλο είναι να ο συζτητησουν με τον γιατρο τους.

 

7. Κανενα πρόβλημα .

 

8.Απαντησα στην αρχη για τον πονο

 

Να ξερεις ότι είναι καλο σε ηλιο να φορας γυαλια ηλιου και μετα την επεμβαση για 10 μερες να μην μπει νερο της βρυσης στο ματι σου .Με ελουζε η γυναικα μου στον νιπτηρα όπως στο κουρειο.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ...

1.Ξαπλώνεις αφου εχεις παρει αν θελεις ένα ηρεμιστικο χαπακι αν και δεν χρειαζεται .Σου ακινιτοποιουν το ματι με καποιο τροπο και εφαρμοζουν το laser για καποια δευτερόλεπτα .Σου ριχνουν αναισθητικες σταγονες όπως όταν παιρνουν την πιεση στο ματι.

Μετα η ιδια διαδικασια στο άλλο ματι και....τελειωσες

 

Μετα από μια ωρα πας σπιτι σου και καλο είναι να ξαπλωσεις .Πονος μηδενικος και στην επεμβαση και μετα

 

2,Για τον αμφιβλιστροειδη δεν εχω ακουσει κατι .Κάθε επεμβαση εχει εστω ένα παρα πολύ μικρο ρισκο αλλα η συγεκριμενη εχει το πιο μικρο από  ολες .

 

3 Δεν είναι απαριτητη η ξηροτητα .Για αυτή βαζεις αν χρειαστεί τεχνητα δακρυα .

Εγω δεν εβαλα καθολου .

Βαζεις 2-3 κολυρια ένα για μια εβδομαδα με φθινουσα δοσολογια και άλλο ένα για καπου 10-15 μερες.

 

4.Φωτοφοβια εγω τουλάχιστον και αλλα δυο μελη της οικογενειας μου που καναμε δεν είχαμε .

 

5. Μια εβδομαδα πριν την εξεταση δεν πρεπει να φορας φαακους και το ιδιο και πριν την επεμβαση αν δεν την κανεις αμεσα . Η κορη μου μια βδομαδα δεν φορεσε φακους εκανε τον ελεγχο και την άλλη μερα την επεμβαση.

 

6. Σημαντικη ερωτηση : Αν εισαι καποιας ηλικιας και μονο όπως εγω που ημουν 50 και τωρα 58 επειδή ειχα και πρεσβυωπια με την συμφωνη γνωμη μου μου αφσε ένα βαθμο στο ένα ματι για να "σκαντζαρει" την πρεσβυωπια και να μην θελω γυαλια για κοντα . Μπορουσε να την μηδενισει αλλα για κοντα θα ηθελα γυαλια και για πρεσβυωπια δεν υπαρχει επεμβατικη μεθοδος ακομα . Για αυτό  οσοι είναι πανω από καποια ηλικια εστω και αν δεν εχουν πρεσβυωπια καλο είναι να ο συζτητησουν με τον γιατρο τους.

 

7. Κανενα πρόβλημα .

 

8.Απαντησα στην αρχη για τον πονο

 

Να ξερεις ότι είναι καλο σε ηλιο να φορας γυαλια ηλιου και μετα την επεμβαση για 10 μερες να μην μπει νερο της βρυσης στο ματι σου .Με ελουζε η γυναικα μου στον νιπτηρα όπως στο κουρειο.

 

Ελπιζω να βοηθησα.

εσύ γιάννης platano είσαι σε όλα τα θρεντ για το laser και προπαγανδίζεις. Θύμισέ μου ποια η γνώμη σου για το

http://epiplokes-lasik.blogspot.de/

 

πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί εμφανίζεσαι από το πουθενά κάθε φορά που σκάει θέμα για το laser στα μάτια

Να μη πω για τα PM

 

 Εχω γνωστό που απέκτησε αστιγματισμό από επέμβαση και ζαλίζεται, ενώ πριν είχε μυωπία 4 με γυαλιά. Μάντεψε ποιο τον έχει κάνει πιο ανασφαλή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ γιάννης platano είσαι σε όλα τα θρεντ για το laser και προπαγανδίζεις. Θύμισέ μου ποια η γνώμη σου για το

http://epiplokes-lasik.blogspot.de/

 

πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί εμφανίζεσαι από το πουθενά κάθε φορά που σκάει θέμα για το laser στα μάτια

 

Να μη πω για τα PM

 

 

Εγω εκφραζω αποψεις απο 3 ατομα της οικογενειας μου (εμενα , την κορη μου και την γυναικα μου) .

Τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω.

Αν δεν ξερεις οταν παρακολουθεις ενα θεμα που υπαρχει απαντηησ σου ερεται ειδοποιηση με email αν τοεχεις επιλεγξει και το κανω σε ολα τα forumασχετα με το θεμα.Με pm παλι προσωπικη γνωμη αν μου ζητηθει ή αν αυτος που γραφει το ζηταει.

 

Με πανω απο 18.000 απαντησεις μονο τυχαια δεν "πεταγομαι" σε θεματα . Εσυ με μονο τοσες λιγες μηπως ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εσύ γιάννης platano είσαι σε όλα τα θρεντ για το laser και προπαγανδίζεις. Θύμισέ μου ποια η γνώμη σου για το

http://epiplokes-lasik.blogspot.de/

 

πραγματικά αναρωτιέμαι γιατί εμφανίζεσαι από το πουθενά κάθε φορά που σκάει θέμα για το laser στα μάτια

Να μη πω για τα PM

 

 Εχω γνωστό που απέκτησε αστιγματισμό από επέμβαση και ζαλίζεται, ενώ πριν είχε μυωπία 4 με γυαλιά. Μάντεψε ποιο τον έχει κάνει πιο ανασφαλή

 

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο το laser δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μόδα.
 
Προχωρώ σε αυτού του είδους την επέμβαση μόνο όταν θεωρώ οτι η μυωπία μου είναι ένα πρόβλημα υγείας
που περιορίζει την ζωή μου
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για αυτόν ακριβώς τον λόγο το laser δεν πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μόδα.
 
Προχωρώ σε αυτού του είδους την επέμβαση μόνο όταν θεωρώ οτι η μυωπία μου είναι ένα πρόβλημα υγείας
που περιορίζει την ζωή μου

 

 

Αν χρειάζεσαι μια κατασκευή η οποία είναι πάνω στο κεφάλι σου ή πάνω στα μάτια σου για τουλάχιστον 16-18 ώρες την ημέρα, για να μπορείς να δεις σωστά, τότε θα το χαρακτήριζα πρόβλημα υγείας που περιορίζει τη ζωή κάποιου.

 

Βέβαια είναι μια ιατρική επέμβαση με ότι αυτό συνεπάγεται.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ότι και να κανουμε στη ζωη εχει ένα ρισκο μικρο ή μεγαλο ..

 

Μετα από 37 χρονια με γυαλια τα εβγαλα στα 50 μου εδώ και 8 χρονια .

 

Για το μονο που μετανοιωσα είναι ότι αργησα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν χρειάζεσαι μια κατασκευή η οποία είναι πάνω στο κεφάλι σου ή πάνω στα μάτια σου για τουλάχιστον 16-18 ώρες την ημέρα, για να μπορείς να δεις σωστά, τότε θα το χαρακτήριζα πρόβλημα υγείας που περιορίζει τη ζωή κάποιου.

 

Βέβαια είναι μια ιατρική επέμβαση με ότι αυτό συνεπάγεται.

 

 

Συνήθεια είναι,φοράω γυαλιά πάνω από 15 χρόνια και γενικά με τις επεμβάσεις δεν είμαι θαρραλέος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθεια είναι,φοράω γυαλιά πάνω από 15 χρόνια και γενικά με τις επεμβάσεις δεν είμαι θαρραλέος.

 

 

Ο καθενας φιλε μου εχει το δικαιωμα να κρινει και να αποφασισει και πολύ καλα κανεις !!!

 

Εγω που τα φοραγα υπερδιπλασια χρονια από σενα πηρα το ρισκο και δεν εχω μετανοιωσει.

 

Προσωπικη αποψη ότι είναι μεγαλύτερος ο κίνδυνος να σκοτωθω από ένα τροχαιο σε μια βολτα από το να παθω κατι με την επεμβαση στο ματι .Ξαναλεω όμως ότι είναι καθαρα προσωπικη γνωμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...