Προς το περιεχόμενο

Αγορά laptop συμβουλή


maximusgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Το κόστος των Apple μηχανημάτων είναι κάτι που αντιμετωπίζουν ως δίλημμα όσοι αγοράζουν Apple μηχάνημα για πρώτη φορά. Την δεύτερη απλά δεν το σκέφτεσαι...

Συγνώμη αλλά και την 10η φορά το σκέφτεσε αν είναι να δώσεις 2500€ για να αγοράσεις έναν υπολογιστή, εκτός αν δεν έχεις οικονομικό πρόβλημα.

 

Δεν υπάρχει καμία ουσιαστική διαφορά μεταξύ windows 7/8 και MacOS, την ίδια χρήση των ίδιων προγραμμάτων κάνεις. Έχει τίποτα το διαφορετικό αν θα κάνεις browsing σε chrome σε MacOS ή Win7; Απολύτως καμία.

Αυτό που ουστιαστικά αγοράζεις είναι το hardware και το σχεδιασμό του υπολογιστή.

 

Btw το επιχείρημα του αξιόπιστου hardware δεν ισχύει καθώς η apple εδώ και χρόνια χρησιμοποιεί το ίδιο ακριβώς hardware με όλους τους άλλους υπολογιστές.

 

(και χρησιμοποιώ και τα δύο λειτουργικά για χρόνια οπότε είμαι στην κατηγορία του ασφαλούς δείγματος)

Δεν υπάρχει ουσιαστική διαφορα μεταξυ Windows/Mac OS? αγοράζουν apple μονο για το hardware?KΥριολεκτικά και εντελώς λάθος αυτό που λες. Ακριβώς το αντίθετο ισχύει. Και στα δυο. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMarilina στην καθημερινή σου χρήση τι διαφορετικό θα υπήρχε αν είχες windows 7/8;

 

Βασικά το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράζουν apple από μόδα και γιατί το κουτί είναι όμορφο, ή όπως είπε ο Timonkaipumpa για "να μπουν στην στάνη της apple και να κλειστούν μέσα". Υπάρχει πραγματικά λόγος να δώσεις 2500€ για να πάρεις ένα laptop ή τον entry level mac mini υπολογιστή στα 800€;

 

Αρκετός κόσμος νομίζω ότι αυθυποβάλλονται ότι το MacOS είναι μια διαφορετική εμπειρία ενώ για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών το λειτουργικό δεν έχει απολύτως καμία διαφορά για την χρήση που το θέλουν (emails, facebook, ταινίες, internet, office).

 

Γιατί διάλεξα εγώ το mbp πριν από μερικά χρόνια; Για την ποιότητα κατασκευής (αλουμίνιο), βάρος (2.4kg), θόρυβο (μηδέν σε απλές εργασίες) και διάρκεια μπαταρίας (και η αγορά έγινε σε τιμή προσφοράς και όχι σε αυτή του επίσημου τιμοκαταλόγου). Αυτά για εμένα είναι σημαντικά κριτήρια στην αγορά υπολογιστή, για τα κινητά το λειτουργικό παίζει κυρίαρχο ρόλο αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πάρουμε απο την δικη σου οπτική γωνία ολα τα λειτουργικά ειναι ίδια οποτε τι windows τι linux τι mac ολα

ιδια ειναι.

 

Προσωπικά δεν έχω Macintosh αλλα τα χρησιμοπιώ στην δουλειά μου. Το κάθε λειτουργικό προσφέρει διαφορετική εμπειρία χρήσης ,το ίδιο και τα Macintosh

Κατ'εμε ειναι ιδανικό για χρήστες που θέλουν τα βασικά , δεν θέλουν να πολυ πειράζουν τον υπολογιστή και θέλουν απλα να δουλευει καλά και σε συνδυασμό με την έλειψη κινδύνων λόγω του marketshare εναντι των windows και του πιο ασφαλές λειτουργικου που ειναι το χρίζει ιδανικό για αρχαριους.....Επίσης παρέχει και ευκολίες σε διαφορους επαγγελματίες οπως γραφίστες κτλπ

 

Τώρα αν αξίζει τα λεφτά ? και να και όχι .... άν εισαι ευκατάστατος και έχεις τα λεφτά και εισαι πρόθυμος να συμβιβαστείς με τα οσα αρνητικά έχει αξίζει και παρ'αξίζει

Άν οχι πάς σε κάτι ποιοτικό και πολύ πιο φτηνό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

iMarilina στην καθημερινή σου χρήση τι διαφορετικό θα υπήρχε αν είχες windows 7/8;<br><br>Βασικά το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράζουν apple από μόδα και γιατί το κουτί είναι όμορφο, ή όπως είπε ο Timonkaipumpa για "να μπουν στην στάνη της apple και να κλειστούν μέσα". Υπάρχει πραγματικά λόγος να δώσεις 2500€ για να πάρεις ένα laptop ή τον entry level mac mini υπολογιστή στα 800€;<br><br>Αρκετός κόσμος νομίζω ότι αυθυποβάλλονται ότι το MacOS είναι μια διαφορετική εμπειρία ενώ για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών το λειτουργικό δεν έχει απολύτως καμία διαφορά για την χρήση που το θέλουν (emails, facebook, ταινίες, internet, office).<br><br>Γιατί διάλεξα εγώ το mbp πριν από μερικά χρόνια; Για την ποιότητα κατασκευής (αλουμίνιο), βάρος (2.4kg), θόρυβο (μηδέν σε απλές εργασίες) και διάρκεια μπαταρίας (και η αγορά έγινε σε τιμή προσφοράς και όχι σε αυτή του επίσημου τιμοκαταλόγου). Αυτά για εμένα είναι σημαντικά κριτήρια στην αγορά υπολογιστή, για τα κινητά το λειτουργικό παίζει κυρίαρχο ρόλο αυτή τη στιγμή.

Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

 

Αλλη εμπειρία το κάθε operating system οπως ειπε και ο φιλος. Και στο κάτω κάτω ειναι πολύ περισσότερο απροβλημάτιστο σαν OS από τα windows και αυτό δε μπορεί κανεις να το αρνηθεί. (Ακομα και στο φορουμ δες το Windows και το MacOS και δες ποιος εχει προβλήματα και ποιος οχι).

 

Χρηστης windows ειμαι απο τα windows95 μεχρι σημερα (7αρια) και δεν ειχα γενικά πολλά προβλήματα, αλλα πάντα υπάρχουν (ακομα και στο τοσιμπα μου που ειναι 10 μηνων και τον πρωτο μήνα εβγαλε κατι μπλε οθονες και κατι διάφορα και μετά έστρωσε).

 

Τη δουλειά την καθημερινή ναι την ιδια πανω κατω θα κανω. Ομως η χρηστικότητα και η ομαλότητα του συστήματος ειναι μεγαλύτερη πιστεύω (κατ'εμε) και το ενα πραγμα που πραγματικά ερωτεύτηκα ειναι το TRACKPAD.

 

Επισης αναλογα και το χρήστη, το να εχει κανεις iphone ή ipad και μακ ειναι τρομερά βολικό απο πλευράς συγχρονισμού ολων των δεδομένων, και εμενα με εχει διευκολύνει σε πολλά.

 

Αυτά απο μένα, ο καθένας κανονίζει την τσέπη του και αναλογα και με τις προτιμήσεις του. Οχι, δε θα έδινα 2500 ευρώ να παρω ρέτινα ούτε κατα διανοια.

 

Αλλα ολα ειναι υποκειμενικά. Και μες την Αθηνα για να πας δουλειά μπορείς να πας με Smart αλλά δες πόσοι αγοράζουνε BMW ή τζήπ ή μερσεντές ή οτι αλλο κυκλοφορεί.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο που διαθέσατε και για τις πολύτιμες συμβουλές σας. Πρέπει να σκεφτώ αρκετά μου φαίνεται. Θα πάω και σε μαγαζιά να τα δω από κοντά τα μηχανήματα της apple και να "παίξω" λίγο ώστε να δω το στυλ τους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

iMarilina στην καθημερινή σου χρήση τι διαφορετικό θα υπήρχε αν είχες windows 7/8;

 

Βασικά το μεγαλύτερο ποσοστό αγοράζουν apple από μόδα και γιατί το κουτί είναι όμορφο, ή όπως είπε ο Timonkaipumpa για "να μπουν στην στάνη της apple και να κλειστούν μέσα". Υπάρχει πραγματικά λόγος να δώσεις 2500€ για να πάρεις ένα laptop ή τον entry level mac mini υπολογιστή στα 800€;

 

Αρκετός κόσμος νομίζω ότι αυθυποβάλλονται ότι το MacOS είναι μια διαφορετική εμπειρία ενώ για τη συντριπτική πλειοψηφία των χρηστών το λειτουργικό δεν έχει απολύτως καμία διαφορά για την χρήση που το θέλουν (emails, facebook, ταινίες, internet, office).

 

Γιατί διάλεξα εγώ το mbp πριν από μερικά χρόνια; Για την ποιότητα κατασκευής (αλουμίνιο), βάρος (2.4kg), θόρυβο (μηδέν σε απλές εργασίες) και διάρκεια μπαταρίας (και η αγορά έγινε σε τιμή προσφοράς και όχι σε αυτή του επίσημου τιμοκαταλόγου). Αυτά για εμένα είναι σημαντικά κριτήρια στην αγορά υπολογιστή, για τα κινητά το λειτουργικό παίζει κυρίαρχο ρόλο αυτή τη στιγμή.

Μην τα ισοπεδώνουμε και όλα.

 

Αλλη εμπειρία το κάθε operating system οπως ειπε και ο φιλος. Και στο κάτω κάτω ειναι πολύ περισσότερο απροβλημάτιστο σαν OS από τα windows και αυτό δε μπορεί κανεις να το αρνηθεί. (Ακομα και στο φορουμ δες το Windows και το MacOS και δες ποιος εχει προβλήματα και ποιος οχι).

 

Χρηστης windows ειμαι απο τα windows95 μεχρι σημερα (7αρια) και δεν ειχα γενικά πολλά προβλήματα, αλλα πάντα υπάρχουν (ακομα και στο τοσιμπα μου που ειναι 10 μηνων και τον πρωτο μήνα εβγαλε κατι μπλε οθονες και κατι διάφορα και μετά έστρωσε).

 

Τη δουλειά την καθημερινή ναι την ιδια πανω κατω θα κανω. Ομως η χρηστικότητα και η ομαλότητα του συστήματος ειναι μεγαλύτερη πιστεύω (κατ'εμε) και το ενα πραγμα που πραγματικά ερωτεύτηκα ειναι το TRACKPAD.

 

Επισης αναλογα και το χρήστη, το να εχει κανεις iphone ή ipad και μακ ειναι τρομερά βολικό απο πλευράς συγχρονισμού ολων των δεδομένων, και εμενα με εχει διευκολύνει σε πολλά.

 

Αυτά απο μένα, ο καθένας κανονίζει την τσέπη του και αναλογα και με τις προτιμήσεις του. Οχι, δε θα έδινα 2500 ευρώ να παρω ρέτινα ούτε κατα διανοια.

 

Αλλα ολα ειναι υποκειμενικά. Και μες την Αθηνα για να πας δουλειά μπορείς να πας με Smart αλλά δες πόσοι αγοράζουνε BMW ή τζήπ ή μερσεντές ή οτι αλλο κυκλοφορεί.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Μια ερωτηση,τι περισοτερο εχει ο συνδιασμος osx & ios,απο τον συνδιασμο android/wp8 με τα windows στο θεμα συγχρονισμου?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση,τι περισοτερο εχει ο συνδιασμος osx & ios,απο τον συνδιασμο android/wp8 με τα windows στο θεμα συγχρονισμου?

Είναι πολύ πιο εύκολο και χρηστικό το θέμα του συγχρονισμού λόγω icloud και apple user id/password και γίνονται όλα αυτόματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι περισσότερο προσφέρει το icloud και apple id,για παραδειγμα,απο το hotmail(outlook) και skydrive λογαριασμο που εχω σε windows και android συσκευες?

Ειναι πολύ πιο εύχρηστα και αυτοματοποιημένα και ενσωματωμένα στο Mac OS X ολα, επαφές ημερολόγια, σημειώσεις, reminders, ειδοποιήσεις για όλα πανω στο μακ (το οποίο δεν ισχύει για τα windows, γιατί δεν έχουν την κάθε εφαρμογή ενσωματωμένη πανω στο λογισμικό όπως έχει το μακ).

 

Δεν αμφιβάλλω οτι τη δουλειά σου την κάνεις και με αυτά που λες, απλά η σχέση IOS -Mac OS ειναι πολύ καλύτερη και πιο εύχρηστη από τη σχέση android/windows ή windows phone/windows.

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Το αρχικό post αναφέρεται σε βοήθεια για την επιλογή laptop (αν και υπάρχει ήδη άλλο σχετικό θέμα). Δεν θα το γυρίσουμε (και αυτό) σε  Vs, ok? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια οτι στα 7,δεν υπαρχη εφαρμογη by default και χρειάζεται να εγγαταστησεις το outlook,αλλα εγω δεν εχω τα 7,αλλα τα 8(people, calendar, massages, skydrive και pictures) που ειναι εκει by default και είναι συγχρονισμενα με ολους μου τους λογαριασμους(gmail,hotmail,facebook,twitter, skype,messenger)!Ετσι οτι κανω στο wp7 smartphone και το android tablet μου,οταν ανοιξω το λαπτοπ μου ειναι ολα ετοιμα και συγχρονισμενα χωρις να χρειαστεί να κανω το οτιδήποτε!

Γι'αυτο ρωταω τι περισσότερο κανει ο συνδιασμός της apple.Γιατι αυτα που ανεφερες τα εχει οποιοσδήποτε φτανει να εχει ενα φτηνο λαπτοπ με windows8 και οποιοδηποτε smartphone και tablet επιθυμεί, χωρις να περιορίζεται σε καποιο κλειστο και ακριβο οικοσύστημα!

Δεν ειμαι κατα καποιος να θέλει να πάει ή να δοκιμοσει καποιο αλλο λογισμικο/περιβάλλον, αντίθετα το θεωρώ σα μια πολυ καλη τάση, να θέλουμε να δοκιμαζουμε νεα πράγματα, αλλα δε μ'αρεσει να λέγονται πράγματα που δεν ισχυουν για να πείσουμε καποιο να ξωδευσει ενα σημαντικό ποσό, νομιζομενος οτι θα αποκτήσει περισσότερο απ'οτι είχε ή έχει αυτο που άφησε, χωρίς αυτο να ισχύει!

 

Υ.ΓΔε εκανα παρεμβαση στο θεμα για να σε θυξω, γιατί παρακολουθώ συχνά τις αναφορές σου σε διάφορα θέματα και ξερω/καταλαβαινω,οτι ο σκοπός σου και η συμμετοχή σου είναι καθαρά για να βοηθησεις ,κατι που το κανεις πολυ καλα μαλιστα και όχι για να παρασύρεις!

Φιλικά!;)

 

<p>Το αρχικό post αναφέρεται σε βοήθεια για την επιλογή laptop (αν και υπάρχει ήδη άλλο <a href="http://www.insomnia.gr/topic/476758-%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%BF-macbook-pro/">σχετικό θέμα</a>). Δεν θα το γυρίσουμε (και αυτό) σε  Vs, ok? :)</p>

 

Δεν ειναι vs,απλα διευκρινιζουμε κάποια πράγματα, για να έχει πιο ξεκάθαρη εικόνα, τι μπορεί και τι δε μπορεί να εχει ενας υποψήφιος αγοραστής οταν φύγει από το ενα λογισμικό στο αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η αληθεια οτι στα 7,δεν υπαρχη εφαρμογη by default και χρειάζεται να εγγαταστησεις το outlook,αλλα εγω δεν εχω τα 7,αλλα τα 8(people, calendar, massages, skydrive και pictures) που ειναι εκει by default και είναι συγχρονισμενα με ολους μου τους λογαριασμους(gmail,hotmail,facebook,twitter, skype,messenger)!Ετσι οτι κανω στο wp7 smartphone και το android tablet μου,οταν ανοιξω το λαπτοπ μου ειναι ολα ετοιμα και συγχρονισμενα χωρις να χρειαστεί να κανω το οτιδήποτε!

 

 

Το αρχικό post αναφέρεται σε βοήθεια για την επιλογή laptop (αν και υπάρχει ήδη άλλο σχετικό θέμα). Δεν θα το γυρίσουμε (και αυτό) σε Vs, ok? :)

 

Δεν ειναι vs,απλα διευκρινιζουμε κάποια πράγματα, για να έχει πιο ξεκάθαρη εικόνα, τι μπορεί και τι δε μπορεί να εχει ενας υποψήφιος αγοραστής οταν φύγει από το ενα λογισμικό στο αλλο!
Προς θεού δεν υπάρχει κανένα τέτοιο θέμα.Οσο για το οφφ τοπικ, νομίζω ειμαστε οριακά γιατι κατα κάποιο τροπο ειναι σχετικό στο τοπικ το γιατί να προτιμήσει ή να μην προτιμήσει apple ο φίλος που ρώτησε.Τα windows 8 δεν τα εχω, και δεν θα τα βάλω γιατι αποτι βλεπω υπαρχουν απειρα προβλήματα και δεν χρειάζεται εφοσον τα 7 με καλύπτουν.Τελος του οφφ τοπικ :)Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν το πάρουμε απο την δικη σου οπτική γωνία ολα τα λειτουργικά ειναι ίδια οποτε τι windows τι linux τι mac ολα

ιδια ειναι.

 

Προσωπικά δεν έχω Macintosh αλλα τα χρησιμοπιώ στην δουλειά μου. Το κάθε λειτουργικό προσφέρει διαφορετική εμπειρία χρήσης ,το ίδιο και τα Macintosh

Κατ'εμε ειναι ιδανικό για χρήστες που θέλουν τα βασικά , δεν θέλουν να πολυ πειράζουν τον υπολογιστή και θέλουν απλα να δουλευει καλά και σε συνδυασμό με την έλειψη κινδύνων λόγω του marketshare εναντι των windows και του πιο ασφαλές λειτουργικου που ειναι το χρίζει ιδανικό για αρχαριους.....Επίσης παρέχει και ευκολίες σε διαφορους επαγγελματίες οπως γραφίστες κτλπ

 

Τώρα αν αξίζει τα λεφτά ? και να και όχι .... άν εισαι ευκατάστατος και έχεις τα λεφτά και εισαι πρόθυμος να συμβιβαστείς με τα οσα αρνητικά έχει αξίζει και παρ'αξίζει

Άν οχι πάς σε κάτι ποιοτικό και πολύ πιο φτηνό

 

Σχετικά με το "ιδανικό για χρήστες που θέλουν τα βασικά"...

 

Η άποψη μου είναι ότι ισχύει αυτό αλλά επιπροσθέτως είναι ιδανικό και για αρκετά advanced users. Μιας και στις περισσότερες deep εφαρμογές πάνω στο αντικείμενο της πληροφορικής θέλεις Unix... τότε ένα MAC φαντάζει καλή επιλογή αντί για όποιο άλλο Unix (και από την στιγμή που υπάρχει το MonoFramework... πλέον αρχίζει να καταργείται η ανάγκη για Windows). 

 

Κυρίως για το after sales και το integration στην καθημερινότητα όπου, προσωπικά μιλώντας, δεν θες και εκεί να ασχολείσαι με τα της δουλειάς. Απλά γίνονται. 

 

Εάν κανείς εξαιρέσει ειδικές εφαρμογές για εφαρμογές μηχανικών που δεν είναι πάνω στην τεχνολογία των Η/Υ.... τότε οι πιο σοβαρές επιστημονικές εφαρμογές είναι πάνω σε Unix "αρχιτεκτονική". Μάλιστα... σιγά σιγά ένα αντίστοιχο του MATLAB φαίνεται να είναι αρκετά καλύτερο, πιο γρήγορο και να "ενσωματώνει" και άλλα παρόμοια Software (π.χ. Mathematica). 

 

Σχετικά με το εάν αξίζει τα λεφτά.. και τις ενστάσεις που ακούστηκαν...

 

Ναι τα αξίζει. Εάν έχει κανείς να δώσει 3000€, κοιτάει αντίστοιχα μοντέλα. ΟΜΩΣ υπάρχουν και τα μοντέλα των 1300€.

 

Με 1300€ έχεις laptop που μπορείς να το χρησιμοποιείς ΧΩΡΙΣ format, ΧΩΡΙΣ αλλαγή μπαταρίας και με επιδόσεις που "αντέχουν" στον χρόνο περίπου 5 - 6 ή και 7 χρόνια. Έτσι, 1300/6 = 250€ περίπου. 

 

Ένα άλλο... ακόμα και Dell, σε "αφήνει" από μπαταρία, format, επιδόσεις γύρω στα 3 - 4 χρόνια. 800/4 = 200€. 

 

Και αυτό στην περίπτωση που κανείς ΔΕΝ παίρνει αντίστοιχων προδιαγραφών Laptop.. εάν κανείς στραφεί στα luxurious laptops (π.χ. της Dell) με τιμή γύρω στα 1500€ (15'') ενώ το Macbook pro 15'' έχει γύρω στα 1700€ οι διαφορές μηδενίζονται. 

 

50€ δεν νομίζω ότι είναι τρομακτική διαφορά... πόσο μάλλον δε όταν έχεις την ησυχία σου για formats, back ups, purchases κτλ κτλ κτλ. 

 

 

Υ.Γ. Αυτό που αξίζει να σημειωθεί είναι πως ΕΑΝ είναι "σωστή" η "πλατφόρμα" της Canonical για tablet και smartphones και προσφέρει εύκολο integration (όπως υπόσχεται ότι θα κάνει) και φτιαχτούν και τα προβλήματα με το ubuntu one τότε θα υπάρχει ένας σοβαρότατος ανταγωνισμός. Πλέον δεν θα είναι ανάγκη κανείς να έχει Apple για να μπορεί να έχει ένα οικοσύστημα αλλά θα έχει και άλλες αξιόπιστες επιλογές συν ότι οι άλλες, η άλλη πιο σωστά, θα είναι FOSS!

 

Εάν μάλιστα μπορέσουν να έχουν συνεργασία με άλλα distros από τα ubuntu tablets και smart phones... τότε πραγματικά θα είναι πάρα πάρα πολύ καλύτερα τα πράματα για τον ανταγωνισμό και το FOSS! 

 

Μακάρι... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω κάποια απορία σχετικά με την επέκταση εγγύησης της apple για 2 επιπλέον έτη.  Μπορεί αυτό το πακέτο να αγοραστεί π.χ. στους 11 μήνες, 1 μήνα δηλαδή πριν λήξη η εγγύηση που προσφέρεται με την αγορά;  Ή πρέπει την ίδια στιγμή που θα αγοράσω το mac;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να αγοράσεις την επέκταση εγγύησης έως την τελευταία μέρα του πρώτου χρόνου.

 

Σχετικά με το επιχείρημα των 50 ευρώ το χρόνο διαφορά είναι λίγο παιδικό και σοφιστία. Φορμάτ κάνεις και στο MacOS, συχνά μετά από κάποια αναβάθμιση του λειτουργικού όπου όλα αρχίζουν και καταρρέουν (κολλήματα, μείωση στη μπαταρία κτλ).

 

Το luxurious dell των 1500 ευρώ είναι πολύ μπροστά από το mac των 1700 ευρώ. Και η υποστήριξη της Dell είναι χρόνια μπροστά από τους authorized resellers της ελλάδος (γιατί στην ελλάδα ζούμε και όχι στην καλιφόρνια).

 

Επίσης όταν λες advanced user τί εννοείς; Κάποιον που χρησιμοποιεί ένα πολύ ειδικό πρόγραμμα ή κάποιον που παραμετροποιεί τον υπολογιστή του σε επίπεδο hardware και software; Γιατί νόμιζα ότι η φιλοσοφία του "just works" είναι για τους αρχάριους χρήστες και όχι για τους έμπειρους (που εκεί στοχεύει και η apple έτσι και αλλιώς παίρνοτας όλες τις δυνατότητες παραμετροποίησης από τους χρήστες με κάθε patch/revision).

 

Είμαστε στο 2013, νομίζω η σειρά επιχειρημάτων "τα windows κολλάνε και θέλουν συνέχεια φορμάτ ενώ τα mac τρέχουν από μόνα τους και κάνουν τα πάντα" είναι λίγο γραφικό και της προηγούμενης δεκαετίας.

 

Αυτό που θέλω να πω με αυτό και τα προηγούμενα post στον maximusgr είναι ότι για την χρήση που το θέλει είναι υπερβολικά τα χρήματα που θέλει να δώσει, ακόμα και ένα tablet θα τον βολέψει, εκτός και αν θέλει να πάρει mac αποκλειστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...