Προς το περιεχόμενο

Επιτηρητης τασης στον κεντρικο πινακα του σπιτιου


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα τα καλωδια ειναι 3χ1,5.. Υπαρχουν και καποια παλιοτερα με 3χ1... Η ασφαλεια ειναι 25Α..

 

Οποτε τι βαζουμε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • adtakhs

    adtakhs 26 αναρτήσεις

  • Dvs

    Dvs 13 αναρτήσεις

  • louben

    louben 13 αναρτήσεις

  • nvel

    nvel 8 αναρτήσεις

Δημοσιευμένες Εικόνες

Ο επιτηρητής τάσης που λέτε είναι για τα μπάζα. Σου κόβει την παροχή με
το παραμικρό. Εγώ έβαλα έναν επιτηρητή, όπου σου κόβει το ρεύμα μετά από
x sec υπέρτασης/υπότασης σε +-%. To έχω ρυθμίσει στο +-15% και στα
4sec. Πιο κάτω δεν έχει νόημα γιατί τις ευαίσθητες συσκευές (LCD TV,
micro hfi κτλ) τις έχω σε πολύπριζα ασφαλείας. Δεν υπάρχει λόγος να σου
κόβεται το ρεύμα σε όλο το σπίτι με ψύλλου πήδημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο επιτηρητής τάσης που λέτε είναι για τα μπάζα. Σου κόβει την παροχή με

το παραμικρό. Εγώ έβαλα έναν επιτηρητή, όπου σου κόβει το ρεύμα μετά από

x sec υπέρτασης/υπότασης σε +-%. To έχω ρυθμίσει στο +-15% και στα

4sec. Πιο κάτω δεν έχει νόημα γιατί τις ευαίσθητες συσκευές (LCD TV,

micro hfi κτλ) τις έχω σε πολύπριζα ασφαλείας. Δεν υπάρχει λόγος να σου

κόβεται το ρεύμα σε όλο το σπίτι με ψύλλου πήδημα.

 

 

Απο υπερταση και υποταση καιγονται μεχρι και οι καινουριες ηλεκτρονικες λαμπες και οι led ...

 

Καλα κανει και σου κοβει την παροχη ! Παρα πολυ καλα!

 

 

Εμενα τα καλωδια ειναι 3χ1,5.. Υπαρχουν και καποια παλιοτερα με 3χ1... Η ασφαλεια ειναι 25Α..

 

Οποτε τι βαζουμε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

 

Δεν υπαρχει παροχη 3x 1,5 ουτε 3x1 !

 

Για να εχεις 25Α ασφαλεια σημαινει πως η παροχη σου ειναι 3x6mm^2 !!! Αν το σπίτι είναι παλαιό ισχύει γιατί έβαζαν τέτοιες παλιά !

 

Αν είναι καινούριο τότε πρέπει να έχεις 3x10mm^2 με 35Α ασφάλεια ! 25Α δεν δίνει η ΔΕΗ πλέον με 6άρη. .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ο επιτηρητής τάσης που λέτε είναι για τα μπάζα. Σου κόβει την παροχή με

το παραμικρό. Εγώ έβαλα έναν επιτηρητή, όπου σου κόβει το ρεύμα μετά από

x sec υπέρτασης/υπότασης σε +-%. To έχω ρυθμίσει στο +-15% και στα

4sec. Πιο κάτω δεν έχει νόημα γιατί τις ευαίσθητες συσκευές (LCD TV,

micro hfi κτλ) τις έχω σε πολύπριζα ασφαλείας. Δεν υπάρχει λόγος να σου

κόβεται το ρεύμα σε όλο το σπίτι με ψύλλου πήδημα.

 

Απο υπερταση και υποταση καιγονται μεχρι και οι καινουριες ηλεκτρονικες λαμπες και οι led ...

 

Καλα κανει και σου κοβει την παροχη ! Παρα πολυ καλα!

 

Εμενα τα καλωδια ειναι 3χ1,5.. Υπαρχουν και καποια παλιοτερα με 3χ1... Η ασφαλεια ειναι 25Α..

 

Οποτε τι βαζουμε;

 

Sent from my iPhone using Insomnia

 

Δεν υπαρχει παροχη 3x 1,5 ουτε 3x1 !

 

Για να εχεις 25Α ασφαλεια σημαινει πως η παροχη σου ειναι 3x6mm^2 !!! Αν το σπίτι είναι παλαιό ισχύει γιατί έβαζαν τέτοιες παλιά !

 

Αν είναι καινούριο τότε πρέπει να έχεις 3x10mm^2 με 35Α ασφάλεια ! 25Α δεν δίνει η ΔΕΗ πλέον με 6άρη. .

Το σπιτι ειναι στην καλυτερη 30+.. Τα πρωτα καλωδια δεν ξερω αν ηταν 3χ0,6 γιατι καποια φαση αλλαχτηκαν.. Ο πινακας παρεμεινε 25αρης ομως.. Sent from my iPhone using Insomnia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Καλησπερα και απο μενα. Φιλε adtakhs μηπως θα μπορουσες να μας δειξεις τον τροπο συνδεση γιατι ενω εβαλα επιτηρητη και σιγουρα τον συνδεσα μια χαρα, δεν μου οπλιζει το ρελε με αποτελεσμα να μην εχω ρευμα. Για να ξερεις εχω 3φασικο ρευμα στα 40A. Ο επιτηρητης ειναι Hager EU302 και το ρελε Hager ENS340B. Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι υπάρχει ! :-D

 

25039-hcycyc.jpg

 

Για τα πάντα υπάρχει εξάρτημα ! Ακόμα για τα ασθενή ρεύματα (γραμμές τηλεφώνων) βγάζει η central (Ελληνική εταιρία) ανάλογο εξάρτημα !

Αυτό είναι για προστασία απο κεραυνό και το βάζω στο πίνακα? και πόσο το μαλί?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

http://www.hager.gr/files/download/0/762_1/0/Hager%20PL%202012%20compact.pdf

 

ο τιμοκατάλογος της Hager, για το συγκεκριμένο κοίτα στην σελ 3.20

(υπ όψιν ότι είναι οι τιμές λιανικής, οι επαγγελματίες έχουν εκπτώσεις)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Ο επιτηρητής τάσης είναι ένα υλικό που κάνει τον έλεγχο ! Υπάρχουν  μονοφασικοι (φάση + ουδέτερος) και τριφασικοί με έλεγχο (3-φάσεων ή 3-φάσεων + ουδετερο) . Ο επιτηρητής έχει επάνω του 2 επαφές μια normaly open & μια normaly close με τις οποίες μπορούμε να κάνουμε τον έλεγχο τον έλεγχο του κυκλώματος μέσω ενός ρελέ.

 

Ο επιτηρητής εγκαθίσταται πριν από κάθε άλλο υλικό στον πίνακα ώστε να μπορεί να έχει τον έλεγχο της τάσης είτε όταν το κύκλωμα είναι κλειστό από τον γενικό είτε όχι ! ΕΠίσης τον τοποθετούμε πριν το ρελέ διαρροής το οποίο βρίσκεται αυτή την στιγμή σαν το πρώτο στοιχείο της εγκατάστασης στον πίνακά σας !

 

Ο επιτηρητής κάνει τον έλεγχο της τάσης και δίνει μια εντολή σε ένα ρελέ φορτίου (διακόπτης δηλαδή) να κλείσει το κύκλωμα ή να το ανοίξει . 

Το ρελέ φορτίου πρέπει να έχει επαφές που να αντέχουν το ΜΑΧ ρεύμα (Α) που μπορεί να περάσει από τον πίνακα ! πχ για 35Α ασφάλεια = 10mm^2 NYA καλώδια παροχής  θα βάζαμε 40Α ρελέ φορτίου .

 

Το ρελέ φορτίου εγκαθίσταται μετά το ρελέ διαροής και μετά την γενική ασφάλεια του πίνακά σας ώστε να ασφαλιστεί και αυτό για τυχόν διαρροή ή τυχόν βραχυκύκλωμα .

 

Για να ασφαλίσουμε τον επιτηρητή πρέπει να χρησιμοποιήσουμε μια ασφάλεια 1Α  !!! Τέτοιες ασφάλεις σε αυτόματες (μικροαυτόματοι) δεν υπάρχουν !!! Για τον λόγο αυτό χρησιμοποιούμε είτε έναν διακόπτη με τηκτό 1Α ή ένα ασφαλειοαποζεύκτη με τηκτό 1Α !!

 

Τέλος στην εγκατάσταση μπορούμε να τοποθετήσουμε ένα διφασικό ενδεικτικό με μπλέ και πράσινο λαμπάκι  τα οποία να μας δείχνουν την κατάσταση στην οποία είναι ο επιτηρητής και αν είναι αυτός υπεύθηνος για την αλλαγή της κατάστασης (ανοιχτό/ κλειστό κύκλωμα) στην οικία.

Με μπέρδεψες!!!

 

Η σωστή σειρά ποια είναι?! Η ακόλουθη έχει κάποια βάση?:

 

Ξεκινάμε απο την παροχή της ΔΕΗ προς το σπίτι συνδεδεμένα σε σειρά->

 

α) Διακόπτης με τηκτό 1Α ή ασφαλειοαποζεύκτης με τηκτό 1Α

β) Επιτηρητής Τάσης

γ) Διφασικό ενδεικτικό με μπλε και πράσινο λαμπάκι

δ) Ρελέ Διαρροής

ε) Γενική Ασφάλεια

στ) Ρελέ φορτίου ???

 

Όλα αυτά επειδή δεν χωράνε στον υπάρχοντα πίνακα, φαντάζομαι δεν υπάρχει πρόβλημα να βάλω πρόσθετο - επιπλέον έναν εξωτερικό 12 θέσεων?

------------

 

Επίσης αν θέλω να βάλω και ένα αντικεραυνικό σε ποια θέση το βάζω?

Διαβάζω υπάρχουν στη Hager βασικές κατηγορίες ράγας

 

- compact αντικεραυνικά τύπου 1

- αντικεραυνικά με αποσπώμενα φυσίγγια τύπου 2 (με ή χωρίς βοηθητική επαφή σημάνσεως)

- αυτοπροστατευόμενα αντικεραυνικά τύπου 2

 

*-Αξίζει να μπει κάτι τέτοιο στο κέντρο της Αθήνας ή είμαι καλυμμένος με τον επιτηρητή?

 

*-Εκτός κέντρου, ο επιτηρητής προστατεύει απο κεραυνούς ή χρειάζεται αντικεραυνικο?

 

*-Το αντικεραυνικό που θα μπει στον κεντρικό πίνακα, συνδέεται και αυτό πάνω σε ρελέ φορτίου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

να ρωτήσω κι εγω: ποια είναι τα 'σωστά όρια" σε έναν επιτηρητή τάσης και με ποιοα καθυστέρηση (0.1 sec?) χρειάζετια να το ρυθμίσω. εχω έναν ψηφιακό μονοφασικό  Hager EU102 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια να ρωτησω

Μου ειπε ηλεκτρολογος 320 ευρω να μου βαλει επιτηρητη τασης hager eu102 και 2 ρελε.

Πολλα μου φανηκαν. Τι λετε;

Ξερετε κανεναν καλο για αθηνα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

150 ο επιτηρητής, και τα ρελέ να φανταστώ hager 2*25€ +

 

120 για εργασία, δεν είναι και λίγα αλλά ούτε και πολλά για εργασία. Σίγουρα θα μπορούσες να βρεις και φθηνότερα (50€ ξέρω γω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου ειπε οτι θα βαλει 2 ρελε ισχυος 40A

Στην αρχικη διαταξη εχετε 1 ρελε και μια ασφαλεια 1a. Ενω του τα εδειξα πριν την προσφορα δεν ειπε κατι.

Εχω απορια γιατι ειναι τοσο διαφορετικο αυτο που μου προτεινε

 

Επισης εχει σημασια αν ειναι ηλεκτρονικος η μηχανικος ο επιτηρητης; Δεν με ενδιαφερει να ρυθμισω στο 1 volt

Θα το βαλω 240 η 250 αναλογα - δεν παει πανε απο 238 και πανω τα volt εδω στατιστικα

Προστατευει απο κατι παραπανω ο ηλεκτρονικος η ειναι καλυτερος σε κατι; Γιατι το κοστος ανεβαινει κατακορυφα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Σπίτι μου, στο οποίο έχω όλα τα ηλεκτρολογικά 3 ετών (καλώδια στους τοίχους, πρίζες, διακόπτες κλπ.) καίγονται οι λάμπες για πλάκα. Και εδώ και μερικές μέρες μια σειρά από 8 σποτάκια τα οποία δουλεύουν με dimmer, τρεμοπαίζουν συνέχεια. Μένω σε απόσταση 100-150 μέτρων από υποσταθμό της ΔΕΗ, αν παίζει ρόλο.

Είχα ένα επαγγελματικό ψυγείο και κάθε φορά που έκλεινα το καπάκι (ξεκινούσε να δουλεύει) μου έκαιγε και μία λάμπα του πολύφωτου!

Υπάρχει κάποια λύση ώστε να έχω σταθερή τάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...