Προς το περιεχόμενο

Επιτηρητης τασης στον κεντρικο πινακα του σπιτιου


orck

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ίσως να έκανε κάτι τέτοιο:

 

PDR-15KVA ΣΤΑΘΕΡΟΠΟΙΗΤΗΣ ΤΡΙΦΑΣΙΚΟΣ SERVO MOTOR,ME 3 LCD DISPLAY, ΕΝΔΕΙΞΗ ΤΑΣΗΣ ΣΕ ΚΑΘΕ ΦΑΣΗ ΕΙΣΟΔΟΥ-ΕΞΟΔΟΥ
Είσοδος : 260-430VAC
Εξοδος : 380VAC (3%)
ψηφιακή ένδειξη με 3 LCD/1 ανά φάση για ενδειξη τάσης VAC σε κάθε φάση προστασία υπέρτασης/θερμοκρασίας/βραχυκυκλώματος,

 

http://www.e-anagnostou.gr/-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-inverters-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%B5%CE%AF%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%AD%CF%82-%CF%84%CE%AC%CF%83%CE%B7%CF%82-15kva-%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%80%CE%BF%CE%B9%CE%B7%CF%84%CE%B7%CF%83-%CF%84%CF%81%CE%B9%CF%86%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CF%83-servo-motor-p-5152.html?sess=504e46f9afd150f91369904ecf1a254d

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 181
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • adtakhs

    adtakhs 26 αναρτήσεις

  • Dvs

    Dvs 13 αναρτήσεις

  • louben

    louben 13 αναρτήσεις

  • nvel

    nvel 8 αναρτήσεις

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα και από εμένα....

πάρα πολύ χρήσιμα όλα τα ανωτέρω......προσωπικά σας υπερευχαριστώ γιατ'ι μου δώσατε το έναυσμα να ασχοληθώ και παρακινούμενος εξ αυτών έφερα ηλεκτρολόγο και μου εγκατέστησε έναν επιτηρητή eu102 και ένα ρελέ φορτίου esc263s.....μονοφασικό ρεύμα 35A ......και εδώ ξεκινά το πρόβλημα....το ρελέ υπερθερμαίνεται....κοινώς καίει...ζεματάει.....ξαναήρθε....έλεγξε συνδέσεις...σωστές.....το αντικαταστήσαμε με άλλο της hager πάλι....ίδιο ακριβώς....και πάλι υπερθέρμανση.....και η ερώτησή μου είναι αν αυτή η υπερθέρμανση είναι φυσιολογική; είναι δυνατό να ανεβάζει τέτοια θερμοκρασία το ρελέ; και εννοώ θερμοκρασία υψηλή ανεξάρτητα από το αν είναι πολλά ή λίγα αναμμένα....δηλ. είναι καυτό ακόμα και το πρωί που λειτουργεί π.χ. μόνον το ψυγείο.....έχει κάποιος καμία ιδέα; ειλικρινά δεν ξέρω....ούτε ο ηλεκτρολόγος ξέρει....είστε η μόνη μου ελπίδα για μια εξήγηση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Καλημέρα και από εμένα.

Προσφάτως έβαλα τριφασικό επιτηρητή τάσης (Hager EU 301) με ρελε (Hager ESC 340), για να προστατεύσω συσκευές κλπ. 

Τα προβλήματα που παρουσιάστηκαν είναι καταρχάς όπως προαναφέρεται και απο πάνω ότι το ρελέ που τοποθετήθηκε στον επιτηρητή διαρκώς καίει (μέχρι που μυρίζει) καθώς ακόμη, αυτή η υπέροχη προστασία λόγω του φανταστικου δικτύου της ΔΕΗ πέφτει κάθε τρείς και λίγο. Ολα καλά μέχρι εδώ, αλλά το τραγικό είναι ότι είναι ότι ο επιτηρητής έχει χαμηλότερο χρονό επαναφοράς 5 λεπτά με αποτέλεσμα μέσα σε μισή ώρα να έχω ρεύμα για λιγότερο από 5 λεπτά αρκετές φορές! Ειναι ο χρόνος επαναφοράς των 5 λεπτών φυσιολογικός, ειδικά για τα Ελληνικά δεδομένα; ή μήπως υπάρχουν και επιτηρητές που να δίνουν την δυνατότητα επαναφοράς σε μικρότερο χρόνο; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είναι λογικό τα ρελέ να καίνε ανεξαρτήτου φορτίου (λόγω πηνίων). Οι επιτηρητές θέλουν "σωστή" ρύθμιση ανάλογα με την περίσταση για να μην κόβεται το ρεύμα όλη την ώρα χωρίς λόγο. Εάν είναι σωστά ρυθμισμένοι και κόβουν όλη την ώρα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα με το ρεύμα και πρέπει να πάτε σε άλλη λύση (σταθεροποιητής). Κανένας επιτηρητής δεν έχει τόσο μεγάλο χρονικό καθυστέρησης, 5 λεπτά, οι περισσότεροι δεν έχουν και καθόλου χρονικό επάνω. Αυτό γίνεται λόγο extra χρονικού που έχει μπει για να κάνει αυτή τη δουλειά αλλά 5 λεπτά είναι πολλά, μια ρύθμιση ενός λεπτού είναι αρκετή. Εάν δεν υπάρχει extra χρονικό αυτό συμβαίνει διότι 5 λεπτά είναι εκτός ορίων το ρεύμα και γιαυτό το κόβει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα παιδία βρήκα ένα βιντεάκι που λέει για προστασία ηλεκτρονικών από υπερτάσεις

 

το συγκεκριμένο τί είναι;

γιατί σταθεροποιητής τάσης δεν είναι.

πως μπορώ να το βρω στην αγορά;

χρειάζεται να γίνει εγκατάσταση απο ηλεκτρολόγο;

ξέρει κάποιος να με ενημερώσει. :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έπιασα σωστά τι είπε ο τύπος στο video, πρέπει να είναι αυτό:

 

http://www.raycapsurgeprotection.com/ac-protection/strikesorb-modules/strikesorb-30-drm-modules/

http://www.lamp-shop.gr/antikeravniko-rayca30b-drm.html

http://www.kainotomeis.gr/article.aspx?id=1085

 

DIN Rail mount feature λέει στην περιγραφή, οπότε μπαίνει στον κεντρικό πίνακα.

Τώρα τί κάνει, πώς το κάνει, και πόσο δουλειά κάνει, θέλει μελέτη, αν και πολύ για κεραυνούς μιλούσε ο τύπος.

 

 

/sc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το έχει δοκιμάσει κάνείς, ας μας πει τη γνώμη του για το συγκεκριμένο προϊόν της raycap.

 

Και κάτι άλλο, αν κατάλαβα σωστά ο επιτηρητής τάσης ρίχνει το ρεύμα αν υπάρχει υπέρταση σωστά;

Αυτό όμως δεν είναι βλαβερό για τον Η/Υ να σβήνει απότομα χωρίς shutdown.

Δεν νομίζω ότι παρέχει και κάποια ασφάλεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο της  raycap ειναι αντικεραυνικο κατι σαν το πολυπριζο ασφαλειας απλα μπαίνει στον κεντρικο πινακα της εκγαταστασης.

εχουν και αλλες εταιριες τετιου τυπου αντικεραβνικα.hager abb legrand κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους

 

έχω βάλει εναν τριφασικο επιτηρητη τάσης στον πίνακα.

post-40032-0-01415500-1438411544_thumb.jpg

Το πρόβλημα ειναι οτι πέφτει το ρεύμα 5-6 φορές την ημέρα και ετσι δουλειά δεν γίνεται...

Κάποιες φορές μάλιστα παραμένει κάτω και για 20 λεπτά γιατι έχει υπέρταση λέει....

Η ρύθμιση ειναι στο μέγιστο, δηλαδή 20%

 

Τον επιτηρητή τον έχει βάλει ηλεκτρολόγος και όχι εγώ.

 

1. Η σείρα που έχουν μπει είναι η εξής

 

Διακόπτης & ασφάλειες τριφασικού

Ασφάλεια διαροής

Επιτηρητής

Αυτόματος

 

Είναι σωστή αυτή η σειρά?

 

2. Κάθε φορά που πέφτει το ρεύμα μένει κάτω 5 ή 10 λεπτά.

Είναι οι μόνες επιλογές που έχει. Υπάρχει καποιος τρόπος να μειώσω τον χρόνο???

 

3. Υπάρχει περίπτωση να πέφτει ο επιτηρητής  λόγω συντονισμού στον πίνακα?

Επεξ/σία από Dvs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου έλεγα, για να πάρεις σωστή απάντηση από ανθρώπους που ασχολούνται με το θέμα και πραγματικά βοηθάνε σε σχετικές απορίες, να ποστάρεις το ερώτημά σου εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έτσι λειτουργεί αυτός ο επιτηρητής, αφού η τάση βρεθεί εντός των ορίων καθυστερεί 5 ή 10 λεπτά για να οπλίσει το ρελε και αν βγει η τάση εκτός των ορίων ενώ μετρά ο χρόνος αυτός παρατείνεται για άλλα 5 ή 10 λεπτά. Οπότε αν είσαι σε περιοχή με προβληματικό δίκτυο καταλήγεις να είσαι πολύ συχνά εκτός. Θα πρέπει να δεις αν πράγματι η τάση φεύγει από το 20% που είναι σοβαρό πρόβλημα ή έχει κάποιο πρόβλημα ο ίδιος ο επιτηρητής αλλά και τελικά να τον αλλάξεις με άλλο μοντέλο με μικρότερο χρόνο καθυστέρησης

Για τον συντονισμό, έχεις κάτι που μπορεί να συντονιστεί στην εγκατάστασή σου (πχ πυκνωτές χωρίς πηνία αποσυντονισμού; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βαλει  εναν παλμογράφο και μετράω την τάση.

Επειδή ειναι 3φασικό δεν ξέρω σε ποια απο τις τρείς θα έρθει η υπέρταση ή η βυθιση.

Έτσι μετράω πάντα μια φαση και μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να εντοπίσω το πρόβλημα.

Η τάση μένει εντός του 5-10% (πχ. 215 χαμηλά και αντίστοιχα απο πάνω)  και τον έχω ρυθμισμένο στο 20%...

 

Συντονισμός:

 

Δεν έχω κάτι τέτοιο, ένας απλός πίνακας με ασφάλειες είναι.

Απλα μερικές φορές ακούγεται ενα πολυ χαμηλό βουητό απο τον πίνακα.

Κατα διαστηματα ξεκινάει και μετα σταμτάει χωρίς να έχει ιδιαίτερα φορτία ή αλλαγές στο σπίτι (ψυγείο , τηλεόραση και τα ψιλολόγια δεξιά αριστερά).

 

Χρειάζεται ψάξιμο ή να το θεωρήσω φυσιολογικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...