Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζεται να απεγκαταστήσουμε πρώτα και μετά να εγκαταστήσουμε το fix ή δεν πειράζει;

Αν έχεις σετάρει το plexus απο παλιά και σου παίζουν τα acestreams δεν χρειάζεται να πειράξεις τίποτα. Το fix αφορά μόνο σε όσους εγκαθιστούν τώρα plexus. Εδώ και καναδυο βδομάδες έχει εμφανίσει πρόβλημα και δεν κατεβάζει τα modules κατά το σετάρισμα. Τώρα αν κάποιος έχει βάλει πρόσφατα το προβληματικό plexus και δεν του κάνει σωστό σετάρισμα, δεν χάνει τίποτα να το απεγκαταστήσει πριν βάλει το fix.

 

τι εγινε παλι;

 

πρεπει να το βαλουμε κι εμεις που μας επαιζε αυτο με το fix;

Όχι, αυτό το γνωστό fix είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Έχετε βάλει κάποιο build κι αν ναι, ποιο προτιμάτε που είναι all-in-one? Έβαλα το Vanilla από Schism σήμερα σε φρέσκια εγκατάσταση του Kodi 17 να το δοκιμάσω. Καλό φαίνεται, αν και ακόμη ψάχνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα στο φακελο εγκαταστασης να δεις αν υπαρχει φακελος userdata κλπ. αν υπαρχει θα ειναι αυτος σιγουρα. ακομα ψαξε στην sd καρτα η οπου ειναι

οι εφαρμογες σου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικα στο φακελο εγκαταστασης να δεις αν υπαρχει φακελος userdata κλπ. αν υπαρχει θα ειναι αυτος σιγουρα. ακομα ψαξε στην sd καρτα η οπου ειναι

οι εφαρμογες σου

Έβαλα το back up add-on και έκανα δουλειά,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο το kodi γίνετε να μεταφέρουμε τα addons και τις ρυθμίσεις στο spmc?

Χωρις να ξερω σιγουρα και αφου δεν απανταει καποιος, νομιζω οτι addons τυπου genesis που εχουν σχεση μονο με το kodi δεν θα εχουν κανενα προβλημα. Τωρα καποια αλλα που σχετιζονται με το συστημα που τρεχουμε το Kodi θα εχουν προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου έδωσε ένας γνωστός το laptop να του περάσω Kodi με Exodus και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να κατεβάσει υπότιτλους (παρότι τους βρίσκει κανονικά) και να τσεκάρω λέει το log. Χρησιμοποιώ Subtitles.gr. Όπου το είχα περάσει μέχρι σήμερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Είμαι με Jarvis αλλά και στο Isengard το ίδιο κάνει. Καμία ιδέα κανείς;

 

Τώρα πάω να ανεβάσω το log σε file host και μου βγάζει το άλλο κουλό:

Error: Could not move the file into storage on www.megafileupload.com, possibly a permissions issue with the file storage directory.

Παίζει να σχετίζονται αυτά τα δύο;

Και εδώ κάτι τέτοιο λέει, για permissions issue:

https://www.reddit.com/r/kodi/comments/3kcpsh/failed_to_download_subtitle/

 

"It turned out to be a permission issue with Win7 on the netbook; apparently the default install location even on C:/ requires elevated permission to download the subtitles to.

Solution: Settings > Video > Subtitles

  • Select custom subtitle location.

  • Create a new folder named Subtitles in your default download folder and set the path to point to it.

It should all work now for both manual subtitle downloads or automatic downloads."

 

Κατάφερα και ανέβασα το log:

http://www.megafileupload.com/86ox/kodi.log

 

Να και το σφάλμα σε βίντεο:

http://www.megafileupload.com/86pc/2.avi

 

Προσπαθώ όλη μέρα, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Μάλλον θα το πετάξω από το παράθυρο μου φαίνεται.

Ούτε με custom folder που λέει, παίζει ούτε τίποτα.

 

 

Επεξ/σία από Lolarikos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μου έδωσε ένας γνωστός το laptop να του περάσω Kodi με Exodus και μου βγάζει ότι δεν μπορεί να κατεβάσει υπότιτλους (παρότι τους βρίσκει κανονικά) και να τσεκάρω λέει το log. Χρησιμοποιώ Subtitles.gr. Όπου το είχα περάσει μέχρι σήμερα δεν είχα τέτοιο πρόβλημα. Είμαι με Jarvis αλλά και στο Isengard το ίδιο κάνει. Καμία ιδέα κανείς;

 

Τώρα πάω να ανεβάσω το log σε file host και μου βγάζει το άλλο κουλό:

Error: Could not move the file into storage on www.megafileupload.com, possibly a permissions issue with the file storage directory.

Παίζει να σχετίζονται αυτά τα δύο;

Και εδώ κάτι τέτοιο λέει, για permissions issue:

https://www.reddit.com/r/kodi/comments/3kcpsh/failed_to_download_subtitle/

 

"It turned out to be a permission issue with Win7 on the netbook; apparently the default install location even on C:/ requires elevated permission to download the subtitles to.

Solution: Settings > Video > Subtitles

  • Select custom subtitle location.

  • Create a new folder named Subtitles in your default download folder and set the path to point to it.

It should all work now for both manual subtitle downloads or automatic downloads."

 

Κατάφερα και ανέβασα το log:

http://www.megafileupload.com/86ox/kodi.log

 

Να και το σφάλμα σε βίντεο:

http://www.megafileupload.com/86pc/2.avi

 

Προσπαθώ όλη μέρα, αλλά δεν έχω βρει κάτι. Μάλλον θα το πετάξω από το παράθυρο μου φαίνεται.

Ούτε με custom folder που λέει, παίζει ούτε τίποτα.

 

 

 

 

Παλαιότερα απ' ότι θυμάμαι υπήρχε πρόβλμα όταν ένα user account είχε ελληνικά (user/pass --- ελληνικά στο λειτουργικό), συνεπώς απ' ότι βλέπω στα logs δείχνει κάτι να μην του αρέσει και σε character encoding (το video δεν δείχνει και τπτ χρήσιμο btw, static screen image):

 

========================================================================================================

.......

.......

18:43:30 T:3948  NOTICE: special://masterprofile/ is mapped to: C:\Users\Αχιλλέας\AppData\Roaming\Kodi\userdata

18:43:30 T:3948  NOTICE: special://home/ is mapped to: C:\Users\Αχιλλέας\AppData\Roaming\Kodi\

18:43:30 T:3948  NOTICE: special://temp/ is mapped to: C:\Users\Αχιλλέας\AppData\Roaming\Kodi\cache

 

.........

 

18:45:25 T:3812   ERROR: Exception in thread Thread-1:

                                            Traceback (most recent call last):

                                              File "C:\Program Files\Kodi\system\python\Lib\threading.py", line 810, in __bootstrap_inner

                                                self.run()

                                              File "C:\Users\\C1\F7\E9\EB\EB\DD\E1\F2\AppData\Roaming\Kodi\addons\script.module.lamlib\lib\lamlib\workers.py", line 28, in run

                                                self._target(*self._args)

                                              File "C:\Users\\C1\F7\E9\EB\EB\DD\E1\F2\AppData\Roaming\Kodi\addons\service.subtitles.subtitles.gr\service.py", line 134, in xsubstv

                                                self.list.extend(xsubstv.xsubstv().get(self.query))

                                            TypeError: 'NoneType' object is not iterable

18:45:30 T:3052   ERROR: EXCEPTION Thrown (PythonToCppException) : -->Python callback/script returned the following error<--

                                             - NOTE: IGNORING THIS CAN LEAD TO MEMORY LEAKS!

                                            Error Type: <type 'exceptions.UnicodeEncodeError'>

                                            Error Contents: 'ascii' codec can't encode characters in position 9-16: ordinal not in range(128)

                                            Traceback (most recent call last):

                                              File "C:\Users\\C1\F7\E9\EB\EB\DD\E1\F2\AppData\Roaming\Kodi\addons\service.subtitles.subtitles.gr\service.py", line 191, in <module>

                                                download().run(url, source)

                                              File "C:\Users\\C1\F7\E9\EB\EB\DD\E1\F2\AppData\Roaming\Kodi\addons\service.subtitles.subtitles.gr\service.py", line 145, in run

                                                path = path.decode('utf-8')

                                              File "C:\Program Files\Kodi\system\python\Lib\encodings\utf_8.py", line 16, in decode

                                                return codecs.utf_8_decode(input, errors, True)

                                            UnicodeEncodeError: 'ascii' codec can't encode characters in position 9-16: ordinal not in range(128)

                                            -->End of Python script error report<--

================================================================================================

 

 

Θα δοκιμάζα με νέο user account  σε english username/password (στο λειτουργικό) και εγκατάσταση του kodi στο νέο account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε τί κάνω; Άλλαξα το username αλλά ο φάκελος παρέμεινε με τα ελληνικά και δεν επιτρέπεται η μετονομασία.

Φτιάχνω άλλον λογαριασμό;

 

Yeap, τα πάντα σε αγγλικά (username/paasword) για νέο account στο λειτουργικό και εγκατάσταση μετά του kodi στον νέο αυτό account.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...