Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το xbmc/kodi δεν παίζει br menu,που διάβασες οτι παίζει?

Δοκιμασε να βαλεις να παιξει το προγραμμα ενα bd-iso αρχειο να δεις τι θα σε ρωτησει.

Θα σε ρωτησει για full bluray menu πριν ξεκινησει η ταινια, αλλο αν δεν θα το παιξει θα σε ρωτησει ομως που αυτο απο μονο του σημαινει οτι υποστηριζει την πληρης αναπαραγωγη bluray menu απο τα bd-iso αρχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλο το xbmc αλλα πολυπλοκο και βαρυ

Για πιο απλη χρηση για ταινιες και σειρες το popcorn ειναι πολυ καλυτερο νομιζω

Με 2 κλικ τελειωσες

To PopCorn, αν το εγκαταστησεις δυσκολα το κανεις απεγκατασταση διοτι κανει εγκατασταση στο registry οποτε καποιος που δεν ξερει και πολλα απο κομπιουτερ την πατησε, επισεις το ειχα εγω και δεν εμεινα καθολου ευχαριστιμενος πολλα και σπαστικα κολληματα παρα πολλα κενα και παρα πολυ ωρα να ανοιξει μια ταινια.

Νέος κι εγώ στο XBMC (Kodi πλέον), είχα ασχοληθεί λίγο και το παρελθόν (που νόμιζα πως ήταν απλά media manager), αλλά με ένα 15λεπτο youtube βιντεάκι έβγαλα άκρη κι ομολογώ πως για on-the-fly λύσεις είναι ό,τι πρέπει. Προσωπικά χρησιμοποώ 95% IceFilms, γιατί είδα ότι έχει HD σειρές και ταινίες, κάποια που με ενδιέφεραν τα βρήκα, υπότιτλοι συγχρονίστηκαν, οπότε μια χαρά.. Όπου HD βέβαια μιλάω για 720p, 1080p δεν έχω βρει ακόμα..

 

Ήθελα να ρωτήσω όμως τους λίγο πιο έμπειρους. Αν περάσω ένα repo που περιέχει κάποια addons και μετά περάσω και δεύτερο repo που περιέχει μεταξύ άλλων κοινά addons, παίζει να παιχτεί μ@λ@κία; Να χάσει τίποτα ρυθμίσεις ή υπάρχει περίπτωση να περιέχει το δεύτερο repo παλαιότερη έκδοση του addon, να γίνει overwritten και να γίνει χαζομάρα; Ή τα παίρνουν από κοινη πηγή οπότε δεν τρέχει τίποτα;

 

Έχει βρει κανείς κάτι πιο οργανωμένο για live αθλητικά; Μιλάω για premier league, ξένα πρωταθλήματα γενικά, και NBA, Κάποια που δοκίμασα δεν δούλευαν, άλλα έπρεπε να δοκιμάζω ένα-ένα κανάλι, χωρίς να αναφέρει τι αγώνα παίζει, μέχρι να βρω κάποιο που δουλεύει. Κι αυτά για μπάλα. Για ΝΒΑ (την μία φορά που έψαξα βέβαια) δεν βρήκα τίποτα...

 

Και δεύτερη απορία, λίγο σπαστικό αυτό που κάθε φορά που μπαίνω στις σειρές σε ένα γράμμα για πρώτη φορά κάνει πόσο ώρα μέχρι να κατεβάσει όλη την λίστα. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το κατεβάσω αυτό σε cache μια και καλή; Πχ να κατεβάσω όλη την λίστα από τις σειρές. Αυτό βέβαια μόνο εφόσον συμφέρει από άποψη χώρου, γιατί εκτός από το PC έχω κατεβάσει το Kodi και σε android tablet, όπου ο χώρος είναι σαφώς πιο περιορισμένος...

Βαλε NaviX --- MashUp για ταινες FULL HD 1080p, για αθλητικα καλυτερα βαλε καποιο λινκ για LIVE TV.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας,

έχω κάνει εγκατάσταση στο ipad το p2p stream αλλά με το που πάω να ανοίξω κάποιο τορεντ μου γράφει το εξής μήνυμα κάτω δεξια: ace stream not installed. Να σημειώσω ότι πήγα στις ρυθμίσεις και έκανα τικ στο "downloads modules on boot" και στην καρτέλα list/parsers έβαλα το εξής λινκ: http://bit.ly/allparsers αλλά μάταια, πάλι δεν μου ανοίγει τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AceStream, πολυ καλυτερο απο το PopCorn, εχεις την δυνατοτητα να δεις τα torrents ταινιες χωρις να τις κατεβασεις καν.

 

Θελει registration για να τις ψαξεις/δεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

AceStream, πολυ καλυτερο απο το PopCorn, εχεις την δυνατοτητα να δεις τα torrents ταινιες χωρις να τις κατεβασεις καν.

 

Δεν βρήκα τρόπο να κάνει stream magnet links. Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Μόνο αρχεία torrent;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την μεταφορά από XBMC σε Kodi και χάθηκε ότι επιλογή είχα κάνει. Επανέφερα τα περισσότερα, αλλά θα χρειαστώ λίγη βοήθεια σε 1-2 πραγματάκια.


1. Στο MPC:HC έχω τη δυνατότητα να πω στο πρόγραμμα, σε ποιο κανάλι να στέλνει τον έκαστο ήχο. Θα ήθελα να είχα τις φωνές (όπου πάνε στο Center) ΚΑΙ στο Center και στα 2 Front sattelites.

2. Στο XBMC η μουσική σταματούσε μονάχα όταν έκανα κλικ στην αναπαραγωγή ταινίας, με το που την σταματούσα, συνέχιζε το Winamp να παίζει καπάκια. Έκλεισα ότι GUI ήχο, το πρόγραμμα δε βγάζει τσιμουδιά.. αλλά η μουσική κόβεται και επανέρχεται υπό ανύποπτο χρόνο.

3. Παίζω με μια ASUS XONAR DS, συνδεδεμένη με Z5500 μέσω οπτικού jack, και το πανελάκι μου είναι μόνιμα DTS Digital Signal. Ποιες είναι οι καλύτερες ρυθμίσεις ήχου (με μόνη εξέρεση το το οποίο είναι λάθος, αλλά personal taste); Να ανεβάσω sample rate λ.χ. κτλπ

 

Δε μου έρχεται κάτι άλλο atm. Αλλά θα 'ρθει, να ανησυχείτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα kodi εκανα install superrepo τα παντα.Εχω ενα προβλημα ομως.Μου βγαζει script error στα addon του superrepo που βαζω.Καποιο λαθος δεν εχω κανει , σε αλλο πσ που δοκιμασα δουλευει μια χαρα.Ξερει κανεις τι παιζει? Δε μπορεσα να βγαλω κατι απο λιγο που το εψαξα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα στην παρέα!!!

σκέφτομαι να αγοράσω το Raspberry Pi 2 να το συνδέσω με hdmi στην tv του σαλονιού μου για live streaming αγώνες και ταινίες (βασικά με ενδιαφέρουν οι αγώνες) για ταινίες εχω το popcorn στο pc που εχω συνδεδεμένο στην τv του δωματίου μου!!!

παντου διαβάζω οτι το xbmc (τώρα kobi) ειναι το καλύτερο πρόγραμμα για αυτή τη δουλειά.

πριν πάρω το  Raspberry Pi 2 είπα να δοκιμάσω πρώτα το kobi στο pc.............

βρήκα αυτόν τον οδηγό http://osarena.net/hacks-guides/how-to-egkatastasi-xbmc-gia-tenies-ke-live-streaming-se-ubuntulinux.html

έβαλα το fusion αλλά μετά δεν μπορουσα να βρώ τα  repositories που έλεγε ο οδηγός (είχε κάποια άλλα......)

με τα πολλά άκρη δεν έβγαλα  :-(  :-(  :-(

ΕΝΑ ΧΑΟΣ.......

αν έχει κάποιος όρεξη και χρόνο ας μου στείλει κάναν οδηγό ή κάποιες οδηγίες ( ποια repositories πρέπει να βάλω για τους αγώνες και ποια για τις ταινίες)

 

thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανονικα υπαρχουν τα repos στο fusion. Να

 

http://fusion.tvaddons.ag/xbmc-repos/

 

Αν σου φαινεται δυσκολη η διαδικασια με τον online φακελο, μπορεις να κατεβασεις το zip για το repo του lambda απο εδω και να το περασεις με install from zip (settings > addons > install from zip file).

 

https://offshoregit.com/lambda81/lambda-repo/repository.lambda/repository.lambda-1.1.0.zip

 

Με τον ιδιο τροπο μπορεις να βαλεις και οποιοδηποτε repo απο αυτα που εχει το fusion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks φιλος 

το repo του οδηγού που έλεγε οτι ειναι MUST HAVE δεν μπορούσα να βρώ  Bstrdsmkr’s Repository

 

υπάρχει καμιά λίστα με το τη περιλαμβάνει το κάθε repo για να μην τα κάνω εγκατάσταση όλα και χαθώ ??

 

ποιο repo να βάλω για να εχω live streaming ελληνικούς και ξένους αγώνες???

 

τα live streaming κανάλια παίζουν συνέχεια ή ανοίγουν λίγο πρίν τον κάθε αγώνα όπως κάποιες ιστοσελίδες με live streaming

 

τα gotham,helix, frodo τη είναι ????? κατι σαν το fusion?????

 

θα κάνω δουλειά με το Raspberry Pi 2 ??? ή να δω κάτι σε mini pc???

http://www.geekbuying.com/item/MINIX-NEO-Z64W-Windows-TV-Box-Mini-PC-Intel-Z3735F-64-BIT-Windows-8-1-Quad-Core-2G-RAM-32G-ROM-XBMC-KODI-Bluetooth-Black-340937.html

 

sorry αλλα είμαι εντελώς άσχετος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...