Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραμένει απαίσιο το XBMC και τελείως un-intuitive τουλάχιστον στην εγκατάσταση για online videos. Ίσως και να είμαι συνηθισμένος στην λογική του mediaportal, αλλά εκνευρίστηκα με αυτό το εξουθενωτικό μπες βγες από τα μενου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H πρωταρχικη ιδιοτητα του xbmc ειανι media center application και με αυτη εγινε γνωστο πριν μπουνε στο παιχνιδι τα διαφορα προσθετα για streaming ταινιων, παρακολουθηση αγωνων κλπ και το κανουν δημοφιλες. Γιατι πραγματικα, ο μεσος χρηστης χ3στηκε για συλλογες με ταινιες, ταξινομηση κλπ που μπορει να κανει το xbmc χωρις κανενα προσθετο οταν, ο ιδιος μεσος χρηστης, με το ζορι μπορει να κατεβασει καποια ταινια.

 

Επειδη ομως αυτα τα προσθετα ειναι "κακοβουλα", δεν υποστηριζονται επισημα απο το xbmc, οποτε δεν μπορουνε να περιληφθουν στα μαμα repos, οποτε τα βρισκει καποιος μονο σε repos τριτων, οποτε η εγκατασταση τους ειναι λιγο pain in the ass. Αλλιως θα ηταν απλα δεξι κλικ στο ταδε προσθετο > install και τερμα.

 

Αυτα. Ειμαι χρηστης του xbmc απο τις πρωτες beta της 10, δηλαδη απο το 2009 περιπου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτο το βιντεο τελικα καταφερα να σεταρω το xbmc και να βλεπω ταινιες.Δεν θα πω οτι ξετρελαθηκα με την εφαρμογη,οπως επισης αναφέρθηκε αρκετα δυσκολη στο σεταρισμα αλα και περίπλοκη στη καθημερηνη χρηση.

Τεσπα να ειναι καλα ο φιλος με το βιντεο που ανεβασε.

Τωρα θελώ να ρωτησω αν γνωριζει κανενας για χειρισμο του xbmc απο κινητο (δηλαδη τηλεκοντρολ).

Εχω κατεβασει δυο εφαρμογες https://play.google.com/store/apps/details?id=org.xbmc.android.remote αλλα με τιποτα δεν μπορω να κανω συνδεση το κινητο με το xbmc.Να αναφερω οτι την εφαρμογη xbmc την τρεχω απο ενα android 4.2.2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δουλεψει η οποιαδηποτε εφαρμογη-τηλεκοντρολ, ανεξαρτητως android, ios και wp8, πρεπει, πριν απο οτιδηποτε αλλο, να εχεις ενεργο το web server (settings > services > web server > allow control of xbmc via http). Το εχεις?

 

Μετα πρεπει να ορισεις την ip και τα συναφη του xbmc στην εφαρμογη για να το βρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα.

Νομιζω οχι ,δεν ειμαι και σιγουρος.

Θα το κοιταξω το απογευμα οταν θα ειμαι σπιτι.

Αν ειναι μαρκαρισμενο θα γινει αυτοματα συνδεση η πρεπει να δωσο και καποια αλλα στοιχεια πχ IP, θυρα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δωσεις και αλλα στοιχεια. Συγκεκριμενα ip, port, username και password. Εικονα απο το xbmc remote για wp8. Για android δες και το yatse.

 

Να σημειωσω εδω πως γινεται να το ελεγχεις και ως dlna client απο καποια αντιστοιχη εφαρμογη. Εκει δεν χρειαζονται τα παραπανω, απλα να βρει η εφαρμογη το xbmc, αλλα δεν εχει και τις ιδιες δυνατοτητες, δηλαδη δεν μπορεις να πλοηγηθεις σε μενου κλπ, μονο να παιξεις οτι εχει το xbmc στην library του.

post-124002-0-67244200-1418714840_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια φιλε μου.Το username και password που το βρισκω?Η θα βαλω ενα δικο μου ,αλλα το ιδιο και στης δυο συσκευες?

Και μια τελευταια ερωτηση (το απογευμα η αλλες :-D ) ,παιδικα βλεπουν  τωρα τα παιδια απο το Hellenic tv το οποιο εχεικαι μεταγλωτισμενα,εχουμε και καποιο αλλο με παιδικα ελληνικα(add)Για ταινιες μεχρι τωρα το Genesis με καλυπτει 

 

Αν εχουμε καποια αλλα add για το xbmc εκτος απο αυτα που εδειξε ο φιλος στο βιντεο......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οριζεις εκει στις ρυθμισεις του web server. Απο default το username ειναι "xbmc" και το password κενο. Εγω εχω αλλαξει και την πορτα γιατι ειχα προβλημα καποια στιγμη με καποιο αλλο προγραμμα που χρησιμοποιουσε την ιδια. Νομιζω το skype ηταν, στην 80, για τις μεταφορες αρχειων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω φιλε μου για της πληροφορίες,η εφαρμογή δουλεύει άψογα.

Τωρα το μονο που θελω ειναι αν μπορω να κλειδώσω καποια ΄΄καναλια΄΄ με χχχ  :X περιεχόμενο ,ωστε να μην μπουν τα παιδια...

Η αν δεν γινεται (δοκιμασα να πατησω μενου σε ενα καναλι και δεν ειδα καποια τιποτα για κλειδωμα) να φτιαξω δυο προφιλ στο xbmc το οποιο να ειναι με κωδικο και προβολη ολων των καναλιων ενω το ελευθερο να εχει μονο καποια παιδικα - ταινιες....

 

​ρωτησα και ποιον πριν, αν γνωριζουμε καποιο καναλι για παιδικα (μεταγλωτισμενα) και με αθλητικά μπαλα οπως τα καναλια του otetv    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καναλι = να παιζει ολη μερα παιδικα? Οχι δεν γνωριζω κατι. Κλειδωμα απο παιδια δεν παιζει, αλλα μπορεις να κανεις 2ο προφιλ που να μην εχει τα επιμαχα προσθετα εγκατεστημενα. Βεβαια, θα χρειαστει να το στησεις απο την αρχη οπως το αλλο προφιλ

 

http://kodi.wiki/view/profiles

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα να κανω εγκατασταση το xbmc σε δυο υπολογιστες.Στον πρωτο το καταφερα να το σεταρω αλλα δυστυχώς δεν εχω ηχο παρολου που εχω δοκιμασει μεσα απο το μενου του xbmc τα παντα.

Στον δευτερο εκει εχω φαει την μεγαλη κρυάδα αφου οταν τελειωσω με την προσθηκη πηγης αρχεια (htpp://fusion.tvaddons.ag) μου βγαζει το μηνυμα ....Δεν ξταν δυνατον να ανακτηθουν οι πληροφ καταλογου.(φαινεται στην εικονα)

Γνωριζει κανενας για ποιο λογο εχω αυτο το προβλημμα.Εχω κανει δυο με τρεις φορες απεγκατασταση - εγκατασταση αλλα τιποτα.

Μεσα απο το μενου του xbmc βλεπω κανονικα οτι ο υπολογιστης ειναι στο internet

post-177457-0-17863100-1419112198_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα πηγα να κανω εγκατασταση το xbmc σε δυο υπολογιστες.Στον πρωτο το καταφερα να το σεταρω αλλα δυστυχώς δεν εχω ηχο παρολου που εχω δοκιμασει μεσα απο το μενου του xbmc τα παντα.

Στον δευτερο εκει εχω φαει την μεγαλη κρυάδα αφου οταν τελειωσω με την προσθηκη πηγης αρχεια (htpp://fusion.tvaddons.ag) μου βγαζει το μηνυμα ....Δεν ξταν δυνατον να ανακτηθουν οι πληροφ καταλογου.(φαινεται στην εικονα)

Γνωριζει κανενας για ποιο λογο εχω αυτο το προβλημμα.Εχω κανει δυο με τρεις φορες απεγκατασταση - εγκατασταση αλλα τιποτα.

Μεσα απο το μενου του xbmc βλεπω κανονικα οτι ο υπολογιστης ειναι στο internet

Ναι. Η διευθυνση πρεπει να ξεκιναει http και οχι htpp.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι. Η διευθυνση πρεπει να ξεκιναει http και οχι htp

 

Αμαν εχω χτυπησει κοκκινο στην μ@λ#κια. Εκατό φορες κοιταξα αυτα που εγραψα για τυχον λαθος, τελεια και κανενα γραμμα.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα κατσω σε λιγο να το δοκιμασω.

Θα βγαλω και φωτο λιγο απο το μενου xbmc -ηχος να δεις της επιλογες που εχει για εξοδο ηχου ,γιατι οποια και να διαλεξω δεν βγαζω ακρη.

Καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμαν εχω χτυπησει κοκκινο στην μ@λ#κια. Εκατό φορες κοιταξα αυτα που εγραψα για τυχον λαθος, τελεια και κανενα γραμμα.

Ευχαριστω πολυ φιλε μου θα κατσω σε λιγο να το δοκιμασω.

Θα βγαλω και φωτο λιγο απο το μενου xbmc -ηχος να δεις της επιλογες που εχει για εξοδο ηχου ,γιατι οποια και να διαλεξω δεν βγαζω ακρη.

Καλημερα

Με απλό 3.5jack βγάζεις τον ήχο; η το έχεις συνδέσει με τίποτα HDMI, SPDIF;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...