Προς το περιεχόμενο

XBMC Το απόλυτο εργαλείο για ταινίες-σειρές


gergeo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Περιμενα πως και πως να δω το νεο επεισοδιο bbt στην library πλεον, αλλα δεν φαινεται να δουλευει οπως θα επρεπε. Εννοειται οτι εχω κανει update library ~10 φορες :P

Η εικονα με τις μπλε κουκιδες ειναι απο τη library και η αλλη μεσα απο το genesis

post-124002-0-35415500-1415948628_thumb.png

post-124002-0-51454200-1415948639_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 4,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έχει βάλει κάποιος το cliq!  από video addons ; δουλεύει κανονικά ή υπάρχει κάποιο πρόβλημα;

 

 

άκυρο...οκ..δουλεύει...

άντε να δούμε αν λέει κάτι και αυτό..

Επεξ/σία από rizla7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες τις μερες ετοιμαζω εναν υπερπληρη οδηγο εγκαταστασης και αξιοποιησης του xbmc.οποιος θελει μεχρι τις 21/11(δευτερα θα ανεβει το βιντεο) μπορει να βαζει εδω ερωτησεις/αποριες που θελει να απαντηθουν στο βιντεο.οι αποριες να εχουν την εξης μορφη.

 

1)........

2)......

3)......

 

κ.ο.κ

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, αχολήθηκα χθες για πρώτη φορά με το XBMC και πήγα να βάλω τα πρώτα add-ons αλλά έχω σκαλώσει...

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Ποιον add-on βάζω για υπότιτλους; Έψαξα για το "XBMC Subtitles" αλλά δεν το βρίσκω.
  2. Τo sportsdevil λειτουργεί σε εσάς; Όποτε το ανοίγω μου γράφει "Error running..."
  3. Όποιο κανάλι και να ανοίξω από Hellenic TV (lamda) μου γράφει "no stream available". Σε εσάς παίζει;
  4. Τέλος, μου γράφει πάντα "script failed" όταν πάω να τρέξω κάτι από την κατηγορία programms. Πως διορθώνεται?

Windows 8.1 - XBMC 13.2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Το xbmc απο την εκδοση 13 και μετα εχει την δυνατοτητα κατεβασματος υποτιτλων built in, οποτε εσυ απλα βαζεις το προσθετο για τη σελιδα που θες και το οριζεις να ειναι default.

 

- To sportsdevil πεθανε πριν ενα μηνα. Περιμενε μηπως βγει κανενα εναλλακτικο.

 

- Το hellenic tv προσφατα ενημερωθηκε στην εκδοση 3 και σε αυτο συγχονευθηκαν ολα τα υπολοιπα hellenic ταδε. Εχεις τη σωστη εκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- Το xbmc απο την εκδοση 13 και μετα εχει την δυνατοτητα κατεβασματος υποτιτλων built in, οποτε εσυ απλα βαζεις το προσθετο για τη σελιδα που θες και το οριζεις να ειναι default.

 

- To sportsdevil πεθανε πριν ενα μηνα. Περιμενε μηπως βγει κανενα εναλλακτικο.

 

- Το hellenic tv προσφατα ενημερωθηκε στην εκδοση 3 και σε αυτο συγχονευθηκαν ολα τα υπολοιπα hellenic ταδε. Εχεις τη σωστη εκδοση?

 

Με τους υπότιτλους όλα κομπλέ... Έβαλα την opensubtitles, καλή μου φάνηκε...

Για το sportsdevil έχει βγει fix. Δουλέυει μια χαρά στο κινητό (android), στο PC δεν τα κατάφερα.

Το θέμα μου στο PC είναι πως πάντα όταν ανοίγω κάτι από το Programs μου βγάζει σφάλμα, "Script Error".

 

Είναι που είναι εύκολο στη χρήση...  :X

 

torrent και subtitles και είσαι κομπλε.

Η σίγουρη λύση είναι πάντα τα torrent απλώς σκέφτομουν για κανένα TV Box!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτες τις μερες ετοιμαζω εναν υπερπληρη οδηγο εγκαταστασης και αξιοποιησης του xbmc.οποιος θελει μεχρι τις 21/11(δευτερα θα ανεβει το βιντεο) μπορει να βαζει εδω ερωτησεις/αποριες που θελει να απαντηθουν στο βιντεο.οι αποριες να εχουν την εξης μορφη.

 

1)........

2)......

3)......

 

κ.ο.κ

 

ευχαριστω

Μπορεις να βαλεις το link του βιντεο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το MediaPortal από το 2007 περίπου, είχα δοκιμάσει το XBMC όταν στην αρχή έψαχνα να βρω πλατφόρμα, αμέσως μετά το MythTV. Έχω καιρό να το τσεκάρω γιατί το MP με καλύπτει απόλυτα, αλλά θα ήθελα να ξέρω πως συγκρίνεται.

 

Υπάρχουν  plugins σαν τα Moving Pictures και TVSeries με την παραμετροποίηση ως έχει στο MP?

Διαβάζω κάποια θεματάκια με τους υπότιτλους, στο MP επιλέγεις καμια 15ρια site και κατεβάζει από όλα ταυτόχρονα πριν αρχίσει η ταινία ή η σειρά, απλά επιλέγεις ποιον θες, αλλιώς είναι στο XBMC?

Από υποστήριξη remote έφτιαξε καθόλου το XBMC ή ακόμη παίδεμα με LIRC κλπ?

Σε plugins πάλι, βλέπω για streaming videos έχει πολλά διαφορετικα addons, δεν υπάρχει ένα με τα περισσότερα και δημοφιλέστερα sites?

Τηλεόραση δεν είχε όταν το δοκίμασα, τι έχουν κάνει τώρα;

Μουσική, έχει αυτόματο κατέβασμα στίχων;

Και τέλος επειδή χρησιμοποιώ του σαλονιού το HTPC σαν media και TV server για όλο το σπίτι με άλλα 3 pc, tablet και κινητό android στα οποία έχω εγκαταστήσει μονάχα το MP, το XBMC πως συγκρίνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να μας πεις πως δουλεύει το MP γιατι αυτό που συζητάμε ¨ολο error και ασυμβατότητες βρίσκω

 

Μόλις το δοκίμασα, κι αυτό 32.000 ρυθμίσεις και όλα με ζόρι.

τίποτε δεν είμαι εγώ για τέτοια προγράμματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να μας πεις πως δουλεύει το MP γιατι αυτό που συζητάμε ¨ολο error και ασυμβατότητες βρίσκω

 

Μόλις το δοκίμασα, κι αυτό 32.000 ρυθμίσεις και όλα με ζόρι.

τίποτε δεν είμαι εγώ για τέτοια προγράμματα..

 

Ε καλά, δέκα λεπτά δεν είναι δοκιμή. Πάντως όταν κάποιος ψάχνει για πλατφόρμα HTPC αυτό προϋποθέτει κάποιες ρυθμίσεις στην αρχή για να μην ξανασχοληθείς αργότερα. Πρέπει να δώσεις που είναι οι ταινίες, που είναι οι σειρές, που η μουσική, που οι φωτογραφίες. Που θα κάνει timeshifting κι αναλόγως το χώρο σου πόσο θα κάνει. Που θα κάνει εγγραφές από TV, αν θα έχουν επιλογή να σβήνουν αρχεία οι clients (εγώ έχω παιδιά ας πούμε, δεν επιτρέπω ούτε καν στο σερβερ), να βάλεις password για τις ακατάλληλες ταινίες, να επιλέξεις ποια site θες να ψάξεις για υπότιτλους, να δώσεις το λογαριασμό σου σε mytvdb να κατεβάζει εξώφυλλα, τίτλους και υπόθεση σε σειρές και πολλά άλλα, τα οποία όμως τα κάνεις μια φορά για να μην τα ξανακάνεις κάθε φορά που θα προσθέτεις ένα αρχείο στον σκληρό.

 

Για κάποιον που θέλει περιστασιακά να κολλάει το λαπτοπ στην τηλεόραση να δει καμιά ταινία και να την σβήσει, όχι, καλύτερα έναν καλό player.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρησιμοποιώ το MediaPortal από το 2007 περίπου, είχα δοκιμάσει το XBMC όταν στην αρχή έψαχνα να βρω πλατφόρμα, αμέσως μετά το MythTV. Έχω καιρό να το τσεκάρω γιατί το MP με καλύπτει απόλυτα, αλλά θα ήθελα να ξέρω πως συγκρίνεται.

 

Υπάρχουν  plugins σαν τα Moving Pictures και TVSeries με την παραμετροποίηση ως έχει στο MP?

Διαβάζω κάποια θεματάκια με τους υπότιτλους, στο MP επιλέγεις καμια 15ρια site και κατεβάζει από όλα ταυτόχρονα πριν αρχίσει η ταινία ή η σειρά, απλά επιλέγεις ποιον θες, αλλιώς είναι στο XBMC?

Από υποστήριξη remote έφτιαξε καθόλου το XBMC ή ακόμη παίδεμα με LIRC κλπ?

Σε plugins πάλι, βλέπω για streaming videos έχει πολλά διαφορετικα addons, δεν υπάρχει ένα με τα περισσότερα και δημοφιλέστερα sites?

Τηλεόραση δεν είχε όταν το δοκίμασα, τι έχουν κάνει τώρα;

Μουσική, έχει αυτόματο κατέβασμα στίχων;

Και τέλος επειδή χρησιμοποιώ του σαλονιού το HTPC σαν media και TV server για όλο το σπίτι με άλλα 3 pc, tablet και κινητό android στα οποία έχω εγκαταστήσει μονάχα το MP, το XBMC πως συγκρίνεται;

 

Χρησιμοποιώ εδω και μία εβδομάδα τον XBMC (πλέον KODI).

1) Υπάρχουν πολλά plugins για ταινίες σειρές αλλά μην περιμένεις και την καλύτερη ποιότητα. Όσα βίντεο είναι 720p και πάνω απλά δεν στριμάρουν ποτέ (τουλάχιστον σε μένα)... Τα πιο πολλά addons θα τα βρεις από το fusion και το SuperRepo

2) Με τους υπότιτλους δεν είχα κανένα θέμα. Έχω επιλεγμένα 3 sites και κατεβάζω από όποιο θέλω.

3)Για remote έχω βάλει το Yatse στο κινητό

4)Μέχρι στιγμής μέ έχει βολέψει το Genesis. Αλλά ακόμη το ψάχνω...

5)Έχει addon για IPTV από μόνος του απλά είναι απενεργοποιημένο. Έχω βρει μία λίστα από τον vdubt25.

6)Δεν εχω ασχοληθεί καθόλου με μουσική.

7) Δεν έχω ιδέα... :-)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...