Προς το περιεχόμενο

Η Ε.Ε επιβάλλει πρόστιμο 561 εκατ. ευρώ στη Microsoft για το browser ballot


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 90
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επισκέπτης

Να της βάλει και πρόστιμο επειδή δεν μας δίνει επιλογή Media Player, και πρέπει να ψάξουμε μόνη μας.

Να της βάλει και πρόστιμο για το ότι είναι ως default την Taskbar κάτω, και δεν μας ρωτάει πρώτα που θέλουμε να την βάλουμε!

 

Τι βλακείες θεέ μου.  

 

Εφόσον ο IE είναι δωρεάν, και αααα ναι - είναι της Microsoft!!! - λογικό δεν είναι να τον έχουν μέσα στο λογισμικό του ως Default? Γιατί δεν Δικάζουν και την Apple για το SAFARI στο OSX & IOS, και την Google για τον Default Browser Chrome στο Chromebook ( χαχαχα) και για τον Browser του Android (που δεν έχει όνομα). Και την Ubuntu που έχει τον Mozilla ως Default.

 

Εκεί που υπάρχουν λεφτά, βρίσκουν ΜΑΛ***** να πάρουν μερικά και κάποιο τρίτοι...

Γιατι η MS σκότωσε τον Netscape για να μπεί σε μια αγορά σε μια περίοδο που είχε ανώριμο προιόν - (IE) και χρησιμοποιόντας μονοπολιακή πολιτική στην αγορά των internet browsers την εποχή που το www άρχισε να "μεγαλώνει..",  έχοντας μόνη επιλογή και ελεύθερη διανομή του IE, καθιερώθηκε. Χρειάστηκαν αρκετά χρόνια για να βγεί κάποιος ανταγωνιστικός browser. Επίσης η απεγκατάστασή του απο το λειτουργικό σύστημα (windows) δεν ήταν εφικτή (όπως και η ενσωμάτωση κάποιου 3rd party internet browser - χωρίς προβλήματα...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν το βρίσκω ιδιαίτερα σοβαρό το θέμα.

 

Για έναν απλό χρήστη τι έγινε αν χρησιμοποιείς ff, chrome, opera ή κάτι άλλο? Στην τελική ότι μπορεί κάνει ο καθένας να βάλεις το δικό του browser (για αυτούς είναι πιο σημαντικό). Ο chrome πλασάρεται με ένα κάρο "δωρεάν" λογισμικά (πχ avast) και έτσι και αυτά τα "δωρεάν" λογισμικά και οι προγραμματιστές τους μπορούν να ζήσουν (παίρνουν το κάτι τις τους". O FF προωθείται επίσης αρκετά και δεν τα πάει άσχημα και τα "τσεπώνει" με κάθε search μέσω google που προωθεί.. Ολοι κάπως πρέπει να ζήσουν.

 

Βρίσκω το πρόστιμο υπερβολικό. Το συγκεκριμένο patch πολύ με ενοχλούσε btw. Ενώ είχα ηδη βάλει chrome επέμενε να με ρωτάει τι θέλω (εντάξει απλά το έσβηνα αλλα..). Δεν βλέπει έχω βάλει chrome!! :)

 

Υ.Γ. πλέον όλοι καλοί είναι.. Και τους 3 χρησιμοποιώ (έμαθα ο ιε 10 έχει και ορθογράφο ελληνικό!! πάω να το δοκιμάσω) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να της βάλει και πρόστιμο επειδή δεν μας δίνει επιλογή Media Player, και πρέπει να ψάξουμε μόνη μας.

Να της βάλει και πρόστιμο για το ότι είναι ως default την Taskbar κάτω, και δεν μας ρωτάει πρώτα που θέλουμε να την βάλουμε!

 

Τι βλακείες θεέ μου.  

 

Εφόσον ο IE είναι δωρεάν, και αααα ναι - είναι της Microsoft!!! - λογικό δεν είναι να τον έχουν μέσα στο λογισμικό του ως Default? Γιατί δεν Δικάζουν και την Apple για το SAFARI στο OSX & IOS, και την Google για τον Default Browser Chrome στο Chromebook ( χαχαχα) και για τον Browser του Android (που δεν έχει όνομα). Και την Ubuntu που έχει τον Mozilla ως Default.

 

Εκεί που υπάρχουν λεφτά, βρίσκουν ΜΑΛ***** να πάρουν μερικά και κάποιο τρίτοι...

 

Συμφωνώ απολύτως. Η Microsoft, πριν απ' όλα είναι εταιρεία, τα Windows είναι προϊόν της και θα έπρεπε να έχει κάθε δικαίωμα να έχει προεγκατεστημένο σ' αυτά κάθε άλλο «υποπροϊόν» της, όπως π.χ. ο internet explorer, ή το windows media player, χωρίς να υποχρεώνεται ούτε να ενημερώνει, ούτε να διαφημίζει αντίστοιχα προϊόντα άλλων εταιρειών.

 

Χωρίς να ξέρω αν θα ήταν «παράνομο», προσωπικά θα είχα πρόβλημα, αν δε μπορούσα να χρησιμοποιήσω προγράμματα τής επιλογής μου αντί για τα δικά της, όπως ούτως ή άλλως κάνω εδώ και πολλά χρόνια, που δε χρησιμοποιώ π.χ. ούτε τον internet explorer, ούτε το windows media player.

 

Όσο γι' αυτό που διάβασα για προβλήματα που υπήρξαν στο παρελθόν, με την εγκατάσταση και χρήση άλλου browser, για να λέγεται, μάλλον κάποιοι - ίσως και πολλοί - τα αντιμετώπισαν όντως.

 

Όσο αφορά στην προσωπική μου εμπειρία όμως, ήδη πριν από μια δεκαετία χρησιμοποιούσα ως μοναδικό browser το Firefox στα windows, χωρίς να αντιμετωπίσω ούτε το ελάχιστο πρόβλημα. Ακριβώς το ίδιο ισχύει και τα τελευταία 2 χρόνια, που έχω καθιερώσει πλέον τον Chrome.

 

Δεν μπορω να καταλαβω την λογικη τους..

Windows=Microsoft.

Microsoft=Internet explorer απλα πραγματα..Μονοπωλιο θα ηταν αμα δεν  γινοταν να κανεις Install αλλον browser,αλλα αφου μπορεις ποιο ειναι το προβλημα?Τι γινεται με τις υπολοιπες εταιριες,να φανταστω αυτοι εχουν το δικαιωμα να βαζουν το δικο τους browser?

 

Αυτό ακριβώς!

 

Ειναι ευρωπαικος νομος, δεν μπορει η καθε εταιρια να εκμεταλευεται την δεσποζουσα θεση της στην αγορα - και ωωω ναι, οι browsers ειναι μια αγορα! Διαφημιστικη αγορα.

Ασε που ο IE ηταν ενα με τον windows explorer παλιοτερα, την εποχη που αρχιζαν να γινονται διασημοι οι εναλλακτικοι browsers.

 

Καλος η κακος δεν εχει σημασια, ειναι νομος και τους νομους ειδικα οι πολυεθνικες εταιριες πρεπει να τους σεβονται.

Οποτε πιες ξυδακι.

 

Πλέον όμως δεν είναι και η συνέχιση τής εφαρμογής τής εν λόγω ποινής, δεν έχει πλέον νόημα...

 

Το λάθος για μένα και τω μονοπώλιο την Microsoft ξεκίνα από τη στιγμή που δε μπορείς να αγοράσεις υπολογιστή και πόσο μάλλον λαπτοπ χωρίς να σου φορτώσουν τα windows.

 

Desktop χωρίς λειτουργικό, μια χαρά μπορείς ν' αγοράσεις: παραγγέλνεις τα parts που θέλεις και σου τον δίνουν συναρμολογημένο, χωρίς κανείς να σε υποχρεώνει ν' αγοράσεις και λειτουργικό. Άσε που πλέον υπάρχουν και πολλές επιλογές laptop χωρίς εγκατεστημένα windows.

 

 

ένας απλός χρήστης πότε δε θα τον αλλάξει γιατί πιθανόν δεν έχει ιδέα

 

Αν με τον όρο «απλός χρήστης», εννοείς τη ...μάνα μου, εν μέρει συμφωνώ. Στην πλειοψηφία τους όμως, ακόμα και οι πιο «απλοί» χρήστες, κάθε άλλο παρά «δεν έχουν ιδέα», για το πως θα εγκαταστήσουν ένα browser...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να της βάλει και πρόστιμο επειδή δεν μας δίνει επιλογή Media Player, και πρέπει να ψάξουμε μόνη μας.

Να της βάλει και πρόστιμο για το ότι είναι ως default την Taskbar κάτω, και δεν μας ρωτάει πρώτα που θέλουμε να την βάλουμε!

 

Τι βλακείες θεέ μου.  

 

Εφόσον ο IE είναι δωρεάν, και αααα ναι - είναι της Microsoft!!! - λογικό δεν είναι να τον έχουν μέσα στο λογισμικό του ως Default? Γιατί δεν Δικάζουν και την Apple για το SAFARI στο OSX & IOS, και την Google για τον Default Browser Chrome στο Chromebook ( χαχαχα) και για τον Browser του Android (που δεν έχει όνομα). Και την Ubuntu που έχει τον Mozilla ως Default.

 

Εκεί που υπάρχουν λεφτά, βρίσκουν ΜΑΛ***** να πάρουν μερικά και κάποιο τρίτοι...

 

γιατι ο ΙΕ δεν μπορει να αφαιρεθει απο το OS εκει ειναι η κομπλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λάθος για μένα και τω μονοπώλιο την Microsoft ξεκίνα από τη στιγμή που δε μπορείς να αγοράσεις υπολογιστή και πόσο μάλλον λαπτοπ χωρίς να σου φορτώσουν τα windows. Έτσι δημιουργείς μονοπώλιο. Ας κοιτάξουν πρώτα αυτό και μετά τους browsers που ναι αποτελούν και αυτοί πρόβλημα γιατί παρόλο που ο explorer τον πίνει ένας απλός χρήστης πότε δε θα τον αλλάξει γιατί πιθανόν δεν έχει ιδέα και θα γεμίσει και ένα βουνό εργαλείοθήκες αφού είναι από τους πιο ευάλωτος

 

Οι κατασκευαστές ηλεκτρονικών υπολογιστών ορίζουν ποιο λειτουργικό θα υπάρχει με την πώληση του προϊόντος και όχι η Microsοft. Για να θεωρείς ευάλωτο τον IE δεν τον έχεις δοκιμάσει καν από την έκδοση 9.0 και μετά ούτε ξέρεις να τον ρυθμίσεις . Μου θυμίζει κάποιους που τρέχουν Windows μόνο ως Administrators ότι μήνυμα εμφανιστεί πατάνε YES (πριν καν ολοκληρωθεί η απεικόνιση του μηνύματος) και δεν ξέρουν να παραμετροποιουν το λειτουργικό σύστημα ώστε να είναι ποιο ασφαλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μεταξυ μας τωρα.

Δεν τα πηραν απο την τσεπη μας αλλα την σκισανε την MS.

To τι ειχε κανει το 1996 ηταν πουστι@ δεν λεω, απλα τωρα την περιμεναν με καραμπινα να εισπράξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Καλά, είστε με τα καλά σας μερικοί; Προσπαθούν να σας προστατέψουν από το μονοπώλιο κι εσείς χαλιέστε κιόλας; Έλεος, στο τέλος θα παρακαλάμε και για να έχουμε δικτατορία (που βασικά αυτό κάνετε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, είστε με τα καλά σας μερικοί; Προσπαθούν να σας προστατέψουν από το μονοπώλιο κι εσείς χαλιέστε κιόλας; Έλεος, στο τέλος θα παρακαλάμε και για να έχουμε δικτατορία (που βασικά αυτό κάνετε).

Kαλα ηρέμησε.

Μονοπώλιο θα ταν να μην έμπαιναν οι αλλοι browsers και θα πρεπε να τους περνάς με hack.

Τι είναι δηλαδή ελεύθερο λογισμικό να σου βγάζει μπαλονάκι να διαλέξεις και browser.

Εδώ το linux με mozilla βγαίνει φρέσκο φρέσκο. Με ρώτησε κανείς αν θέλω opera γιατί το έχω κάνει τάμα στη Τήνο ή κανέναν άλλο browser.

 

Στην apple ποτέ δεν θα τις πούνε τίποτα για τον safari.

Γιατι apple έχει μερίδιο το 4% του πλανήτη.(συν ολες οι αμερικάνικες ταινίες απο το 2007 και μετα :-) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπίμως η όχι, ορισμένοι δεν μπορούμε να καταλάβουμε τι σημαίνει: "μονοπώλιο" και τι σημαίνει "ρύθμιση εταιρείας με δεσπόζουσα θέση στην αγορά"....

 

Πιθανώς, οι απορίες μερικών, όπως πχ...: γιατί στην καημένη ms επιβάλλονται ρυθμίσεις, και στο linux-ακι μου έρχεται με προεγκατεστημένο mozilla και δεν ρυθμίζεται και αυτό...

 

Μια πολύ γρήγορη απάντηση θα ήταν ότι το... linux-ακι που μπορεί να διαθέτεις, μπορεί να είναι εντελώς ΔΩΡΕΑΝ, το λογισμικό δηλαδή, και η υποστήριξη του ακόμα, να είναι ΔΩΡΕΑΝ, μέσω... forum πχ... Δεν μπορεί να μπει "ρύθμιση" γιατί δεν υπάρχει πωλούμενο προϊόν, και οι οντότητες που το διανείμουν σε αρκετές περιπτώσεις, δεν είναι ΚΑΝ εταιρείες...

 

Τώρα στις περιπτώσεις, που το linux-ακι σου, είναι από εταιρεία, πχ... red hat, canonical κ.α, πάλι δεν μπορεί να μπεί...ρύθμιση... Γιατί...; Γιατί ουσιαστικά, το λογισμικό δεν ΠΩΛΕΙΤΑΙ, είναι ΔΩΡΕΑΝ... Αυτό που πωλείται είναι η... υποστήριξη... Κάτι που είναι εντελώς διαφορετικό... Αυτά σαν μια γρήγορη απάντηση σε όσους... κάνουν... συγκρίσεις που δεν στέκουν...

 

Τελειώνοντας, όταν καταλάβουμε ΟΛΟΙ τι σημαίνει, ρύθμιση σε εταιρεία με δεσπόζουσα θέση, θα σας λυθούν όλες οι τυχόν... απορίες και ενστάσεις που μπορεί να έχετε...

 

Ρυθμίζεις μια εταιρεία που έχει... δεσπόζουσα (ισχυρή, προνομιακή θέση) στην αγορά, όχι γιατί έχεις κάτι μαζί της, αλλά για να συντονίσεις τον ανταγωνισμό με τρόπο δίκαιο για όλους... Δεν μπορείς να αφήσεις τα λουριά, διότι η εταιρεία αυτή θα κάνει ότι γουστάρει, όπως το γουστάρει εις βάρος άλλων μικρότερων εταιρειών και φυσικά των καταναλωτών...

 

Δεν το βλέπετε σωστά το θέμα ορισμένοι... Δεν είναι καλό παιδί η... MS... Πρέπει να ρυθμίζεται, γιατί έτσι είναι το δίκαιο... Όταν μια εταιρεία, σε κάποια αγορά, από μικρή, γίνει δυνατή, αποκτώντας δεσπόζουσα θέση, ρυθμίζεται και αυτή...

 

Καταλάβετε λοιπόν ορισμένοι, πως λειτουργεί η αγορά, ο ανταγωνισμός και ο συντονισμός αυτών, και θα σας λυθούν όπως έγραψα όλες οι απορίες και.... αδικαιολόγητες προσωπικά για εμένα, "ενστάσεις" σας.... 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...