Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποτε το ΣΚ που θα πάω να τη δω, πέρα από το λυσάρι φυσικής να έχω και μερικά ντεπόν μαζί μου; Τόση ταλαιπωρία ούτε εξεταστική να ήταν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φχαριστημενος εγώ. Πως μπορεί να σας κουρασαν οι μουσικαρες αυτου του ανθρώπου μου ειναι αδιανόητο. Μονο η ποιότητα της εικόνας με χαλασε, ελπίζω να μην φταιει ο σινεμας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το prometheus ήταν έπος μπροστά σε αυτό που είδα σήμερα, το gravity ήταν άθλιο αλλά σε κρατούσε σε μία διαρκεί αγωνία . Αυτό που είδα σήμερα πολύ πιο κάτω απο τις προσδοκίες μου, αν και λάτρεις των sci-fi και της αστροφυσικής η ταινία για μένα ήταν μαρτύριο. Απο την αρχή βαριόμουνα με την πολύ αργή και καταθλιπτική εξέλιξη της ταινίας, το σενάριο μπάζει απο παντού και στο τέλος μου έμεινε αυτό αυτή η εντύπωση:

 

"Ότι η ταινία είναι ένας ανταγωνιστής του Gravity, που προσπαθεί μέσω sci-fi σεναρίου να βάλει λίγο δραματική, λίγο κοινωνική, λίγο ρομάντζο, λίγο ξύλο και μέσω μιας αμερικάνικης σάλτσας και cgi δημιουργεί μια σαλάτα που προκαλεί στο θεατή μια δυσφορία"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8/10

 

Ένας βαθμός αφαιρείται για το

ψιλο-χολυγουντιανό τέλος

. Για το δεύτερο διατηρώ μια επιφύλαξη για όταν το ξαναδώ σε αξιοπρεπείς συνθήκες και όχι στις gtp αίθουσες της Ψωροκώσταινας.

ακριβώς αυτό! το spoiler είναι όλα τα λεφτά.με βρίσκεις απολύτως ταυτισμένο.

To ξαναείδα το έπος και κανόνισα να το ξαναδώ και την Παρασκευή. Για 4η φορά θα το δω μάλλον πάλι την επόμενη Τετάρτη. Δεν χορταίνω λέμε.

εσύ λοιπόν θα έχεις την πιο ασφαλή τοποθέτηση για την ταινία.

 

 

για μένα χάνει η ταινία από τη μανία του Νόλαν να επεξηγεί τα παντα και να μην αφήνει μία απορία στο τέλος. το κόλπο που κάνει ο κιούμπρικ και διχάζει προς όφελος του το κοινό. εάν είχε την έλλειψη της επεξήγησης στο τέλος θα την εκθείαζε μεγαλύτερο μέρος των θεατών. επίσης διαπίστωσα και μία 7η αναφορά σε sci-fi ταινία.

 

όσον αφορά τον ήχο δε με χάλασε μήτε με κούρασε όμως υπήρχαν σκηνές που χρήζαν απόλυτης σιωπής και δε χρειάζονταν μουσική επένδυση. μόνο αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Την ειδα χτες σε vmax

.ΕΠΟΣ και ειναι επος διοτι διαπραγματευεται  πολυ δυσκολα θεματα για τον μεσο θεατη με ενα ενδιαφερον, εντυπωσιακο  και πρωτογνωρο τροπο παρα τα οποια plot holes  και τις  απλοποιησεις   που ηταν αναμενομενες.

 .Μην ξεχναμε πως μιλαμε για ενα blockbuster  sci-fi  και οχι για ντοκυμαντερ  με πολλα εμβολιμα  στοιχεια θεωρητικης φυσικης  που απο μονο του δρα απωθητικα  για το μεγαλυτερο μερος του κοινου .

Ειναι ο Νολαν  που παρουσιαζει το καλυτερο sci-fi των  τελευταιων 20 χρονων με συγχρονο τροπο χωρις να κλεβει  στις εικονες χωρις να φοβαται το θεμα που ειναι ανεξαντλητο με κινδυνο να φανει γελοιο  οπως συμβαινει με  αλλες εξισου καλες ταινιες με  πολυ μικροτερο μπατζετ και συνεπως τεχνικα μεσα , αυτο αλλωστε ειναι το σινεμα .

Το κεντρικο θεμα ειναι η ελπιδα και η δυναμη της επιβωσης στοιχεια που  χαρακτηριζουν το ανθρωπινο ειδος και παρουσιαζονται στην ταινια με καταιγιστικο μονταζ,εκπληκτικη φωτογραφια  και στιγμες σκηνοθετικης ευφυιας μαζι με αναποφευκτους κατα την γνωμη μου ,περιττους για αλλους συναισθηματικους μελοδραματισμους.   Εκει ακριβως εγκειται η μεγαλη συνεισφορα του δημιουργου στην κατηγορια  .

Ετσι θα επρεπε να ειναι  οι ταινιες επιστημονικης φαντασιας   το 2014 ωστε να αγκαλιασουν το ευρυ κοινο  να το κανουν να αγαπησει τo ειδος   να βγαλουν κερδος που με την σειρα του θα πυροδοτησει την δημιουργια καινουριων  εργων  ωστε να βλεπουμε ολο και περισσοτερες ταινιες  επιστημονικης φαντασιας με  τοσο καλο ΣΥΝΟΛΙΚΟ  αποτελεσμα  οσο το interstellar.

Επεξ/σία από Fotis13
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαπραγματευεται πολυ δυσκολα θεματα με πολυ επιφανειακο τροπο, ομως. επισης, καλο θα ηταν να αφηνε τον θεατη να αφηνε να σκεφτει αυτα τα θεματα μονος του, αντι να του τα εξηγουσε ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

διαπραγματευεται πολυ δυσκολα θεματα με πολυ επιφανειακο τροπο, ομως. επισης, καλο θα ηταν να αφηνε τον θεατη να αφηνε να σκεφτει αυτα τα θεματα μονος του, αντι να του τα εξηγουσε ολα.

 

Αν δεν το έκανε αυτό την ταινία θα την έβλεπαν μόνο ...επιστήμονες! :P

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαπραγματευεται πολυ δυσκολα θεματα με πολυ επιφανειακο τροπο, ομως. επισης, καλο θα ηταν να αφηνε τον θεατη να αφηνε να σκεφτει αυτα τα θεματα μονος του, αντι να του τα εξηγουσε ολα.

Απαντησε ο Bildanos .Kαι ΤΟ επομενο sci-fi που θα βλεπαμε θα ηταν κανενα παρακμιακο    και θα πηγαινε απατο © 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι παίζει ρε παιδιά :P

 

Εγώ το είδα και σε cinema με μέτρια γενικά ακουστική και ήταν μια χαρά, 10 άτομα ήμασταν και κανείς δεν παραπονέθηκε, το αντίθετο μάλιστα...  :P  B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα δεν ηταν η κακη ακουστικη στην αιθουσα αλλα η χαμηλη ενταση των διαλογων στις σκηνες που υπηρχε μουσικη. Σε αυτες τις σκηνες εγερνα μπροστα για να ακουσω καλυτερα τι λενε. 

 

Η ενταση της μουσικης που πραγματικα εκανε την αιθουσα να τριζει, εμενα μου αρεσε. Το απολαυσα περισσοτερο μιας και οταν υπαρχει "επικη μουσικη" απο εκκλησιαστικο οργανο και δη και απο τον hans zimmer σε τετοια μεγαλη ενταση, η ροη συναισθηματων ειναι απιστευτη.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To είδα χτες με τρελές προσδοκίες και μη έχοντας διαβάσει ούτε καν με τι έχει να κάνει (μόνο την αφίσα είχα δει). Το καταδιασκέδασα (με την καλή έννοια) αλλά αριστούργημα δε θα το χαρακτήριζα σε καμία περίπτωση. Ωραία μουσική, φοβερή φωτογραφία στα περισσότερα σημεία και οι σκηνές της σιωπής πολύ δυνατές.

 

Μια ερώτηση έχω:

 

Αν δεχτούμε ότι μιλάμε για ένα timeline και τη λύση την έδωσαν οι άνθρωποι του plan B, τον Κούπερ ποιος τον έστειλε εκεί (στη NASA > στο διάστημα > πίσω από τη βιβλιοθήκη; ) έχω χάσει λίγο την μπάλα στο συγκεκριμένο σημείο και κάθε βοήθεια είναι δεκτή.

 

Ο Κούπερ (στο μέλλον) βοηθάει τον εαυτό του στο παρελθόν, πώς όμως βρέθηκε στο μέλλον την πρώτη φορά (αν μιλάμε για λούπα anyway); Είναι το παράδοξο του Back to the future από την ανάποδη και απλά το δεχόμαστε;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την ειδα και εγω χθες.Παρολο που ηταν 3ωρη δεν κουραζε.Υπερβολικο hype ομως εχει η ταινια χωρις να καταλαβω το λογο.Μετρια ταινια αλλα και προβλεψιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Copy paste από άλλο thread για τους ιστορικούς του μέλλοντος πάντα!
 

 

Το είδα χθες.

Νομίζω πως είμαστε τυχεροί που υπάρχουν σκηνοθέτες σαν τον Νόλαν.
Πολύ προσεγμένο εγχείρημα, 3ωρο αμείωτο ενδιαφέρον, καταπληκτική σκηνοθεσία, όχι μόνο στα eye candy διαστημικά σκηνικά, αλλά και στην κλειστοφοβική ατμόσφαιρα, δεν ξέρω τι να γράψω για να μη σποϊλεριάσω..
 
Η ταινία θα είχε φόντα για δεκαράκι αν δεν έπεφτε σε μερικές σεναριακές παγίδες,

ειδικά προς το τέλος μας το ψόφησε για να χωρέσει  και λίγα μπουρδοσυμπεράσματα επιπέδου Κοέλιο "η αγάπη my ass και η αυτοθυσία my butt" κλπ ..


 
Δεν έλειψαν και ορισμένες αμερικανιές, μετρημένες ευτυχώς.
 
 
Κακώς πολλοί την συγκρίνουν με την οδύσσεια του διαστήματος πάντως.
Δυστυχώς το Interstellar, παρόλο που πρόκειται για μία εξαιρετική ταινία, θέλει πάρα πολλά ψωμιά ακόμη για να χαρακτηριστεί ταινία σταθμός στην ιστορία του κινηματογράφου.
Φοβάμαι πως σε 20 χρόνια δεν θα την θυμάται κανείς.
 
 
8/10, αυστηρό επειδή είχε πολύ fuckin' potencial και το έφτυσε για να εκβιάσει λίγο παραπάνω συναίσθημα, ντόρο και απήχηση σε πιο ευρύ κοινό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...