Προς το περιεχόμενο

Interstellar (2014) Christopher Nolan


NoisePollution

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Από τη στιγμή που ο Neil - ο γρασίδης- Tyson λέει ότι για scifi, το science είναι οκ, εμένα μου περισσεύει....

 

 

ε αφου το λεει ο Neil..

https://www.youtube.com/watch?v=L9Mf5UBFvH4

 

 

Οχι δεν γινετε κανενα crop καμια σχεση.Απλα ειναι γυρισμενη σε 16/9.Η εικονα ειναι απειρως πιο επιβλητικη σε IMAX ειδικα για τετοιες ταινιες.

 

 

τι εννοεις ειναι γυρισμενη σε 16/9? το IMAX δεν εχει αυτο το AR.

  δεν ξερω ρε παιδια που τα βρισκεται τα κουλα. Υποτιθεται οτι ειναι ταινια επιστημονικης φαντασιας. Το λεει ρε γαμω το στον τιτλο. Δεν σημαινει οτι αυτα που θα δεις ανταποκρινονται στην πραγματικοτητα. Ειναι σαν να βλεπεις star wars και να παραπονιεσαι για τις υπερδυναμεις των jedi και τα φωτοσπαθα. 

 

 

 
μονο που το Interstellar δεν διαφημιστηκε ως Star Wars με φωτοσπαθα και Jedi, αλλα ως μια ταινια με οσο το δυνατον ρεαλιστικη απεικονιση της επιστημης και του συμπαντος.
the new 2001, remember? πανω σε αυτο κριθηκε και συγκριθηκε.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 953
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μόλις την είδα και δεν έχω το κουράγιο να διαβάσω όλο το θέμα αλλά θα το κάνω αύριο για να κάψω και τα υπόλοιπα εγκεφαλικά μου κύτταρα.

 

Προς το παρόν το μόνο που έχω να πω σχετικά με την ταινία είναι πως ... "οοοο πίνω μπαφους και παίζω PRO".

 

Μιλάμε για μουφα τεραστίων διαστάσεων!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε γενικές γραμμές το έργο ξεκίνησε απλά και βαρετά και μέχρι ένα σημείο ήταν σχετικά ενδιαφέρον.

 

 

Όταν όμως προς το τέλος έπεσε στην μαύρη τρύπα και βρέθηκε χωρίς καμία λογική στο δωμάτιο της κόρης του πίσω από την βιβλιοθήκη σαν ξωτικό από τo Supernatural εκεί η ταινία έπιασε πάτο.

 

Και πάνω που είπα ως δεν γίνεται χειρότερα ως δια μαγείας επέστρεψε στο διάστημα και τον βρήκανε χωρίς καν να τον ψάχνουν! Και φυσικά είχαμε happy end κτλ κτλ.

 

 

Επειδή ο Nolan μας έχει δώσει κάποιες ενδιαφερουσες ταινίες θα προσπαθήσω να διαγράψω από την μνήμη μου αυτή την ταινία όσο είναι βέβαια δυνατόν καθώς έχει πάει καρφί στις χειρότερες ταινίες που έχω δει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

"One of the worst movies ever made"

 

Δεν πρέπει να 'χει δει πολλές ταινίες...

 

 

Αυτη η δήλωση είτε σημαίνει ότι έχει πάρα πολλες ταινίες σε αυτην την λίστα., είτε ότι απλά λέει αυτην την φράση για να εντυπωσιάσει. 

Δεδομένου ότι είναι κοσμολόγος, θα πάω με το δεύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όταν κυκλοφορεί μία ταινία επιστημονικής φαντασίας που δημιούργησε τόσο ντόρο και ΄προκάλεσε στην πλειοψηφία της θετικά σχόλια για να τραβήξεις την προσοχή πρέπει να κάνεις ένα αρνητικό σχόλιο για την ανάγκη να ξεχωρίσεις. η ταινία κάλλιστα μπορεί να είναι τόσο από τις καλλίτερες όσο και από τις χειρότερες. δε νομίζω να υπάρχει κάτι ενδιάμεσο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

η ταινια μονο θετικα σχολια δεν προκαλεσε στην πλειοψηφια της και ουτε τον αναμενομενο ντορο. Gravity it aint.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δηλαδή περνάνε την τρύπα και δεν Μπορούν να κανουν φασματική ανάλυση στους πλανήτες ????? (Τεχνολογία του σήμερα υποτίθεται είναι η γη μετα απο πολλά χρόνια). Υποτίθεται οτι είναι όλοι επιστήμονες και δεν μπορούν να καταλάβουν αν οι πρωτοι πλανήτες είναι ιδανικοί για ζωή ??? Δεν αναρωτήθηκε κανεις γιατί

στον πρωτο πλανήτη ο άλλος κάθετε σαν χάνος και δεν μπαίνει μέσα στο σκάφος, κατεβαίνουν σε εναν παγωμένο πλανήτη κ δεν έχουν καταλάβει αν μπορεί να κατοικηθεί η οχι? Μιλούν για την σχετικότητα κ την ίδια ωρα δεν μπορούν να σκεφτούν οτι το μνμ ερχετε με καθυστερήση χρονων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δηλαδή περνάνε την τρύπα και δεν Μπορούν να κανουν φασματική ανάλυση στους πλανήτες ????? (Τεχνολογία του σήμερα υποτίθεται είναι η γη μετα απο πολλά χρόνια). Υποτίθεται οτι είναι όλοι επιστήμονες και δεν μπορούν να καταλάβουν αν οι πρωτοι πλανήτες είναι ιδανικοί για ζωή ??? Δεν αναρωτήθηκε κανεις γιατί

στον πρωτο πλανήτη ο άλλος κάθετε σαν χάνος και δεν μπαίνει μέσα στο σκάφος, κατεβαίνουν σε εναν παγωμένο πλανήτη κ δεν έχουν καταλάβει αν μπορεί να κατοικηθεί η οχι? Μιλούν για την σχετικότητα κ την ίδια ωρα δεν μπορούν να σκεφτούν οτι το μνμ ερχετε με καθυστερήση χρονων?

 

 

 

αφου δεν ειμαστε 5D, πως να το κανουμε τωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eπειδή 2 ώρες και 49 λεπτά δεν είναι αρκετά για αυτή την αξιοθαύμαστη ταινία :

 

 

 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτή η ταινία μπορεί να μην αρέσει σε οπαδό/φίλο του sci-fi.Αδύνατο.

Ακόμα και γενικά σαν ταινία να το δεις και πάλι λίγο δύσκολο να μη σου αρέσει γιατί γενικά ο/οι Nolan φτιάχνουν καλές ταινιές.

Μπορούμε να επικεντρωνόμαστε στο δέντρο και να μιλάμε για φασματικές αναλύσεις αλλά χάνουμε το δάσος.

Αυτά που έχουν σημασία είναι ερωτήματα του στυλ,μου άρεσε σαν ταινία στο κάτω κάτω?

Μου έδωσε αφορμές να σκεφθώ κάτι παραπάνω και να ψάξω μερικά πράγματα?Όλα τ΄άλλα είναι μ΄άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...