Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, letom είπε

Υποθέτω αναφέρεσαι στο clevermarket. Αν κάνεις μια αναζήτηση εδώ στο φόρουμ θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Ακύρωσέ το όσο είναι καιρός. Πεταμένα λεφτά. 

Κατάλαβα.Δυστυψώς παρότι το παρήγγειλα χθες το 'στειλαν ήδη και είναι εδώ στο courier από το πρωί.Για να μην μπλέξω με επιστροφές λέτε να υπάρξει θέμα αν το αφήσω στο courier χωρίς  να τους ενημερώσω? 

42 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Καλύτερα να έκαιγες τα χρήματα παρά αγορά από το clevermarket. Κάνε γρήγορα επιστροφή και πάρε τα λεφτά σου πίσω. Δεν είναι για όλους το kodi αν βαριέσαι άσε το βάλε OTE και καθάρισες.

Δεν το χω πληρώσει ακόμα φίλε.Και οτε έχω σπίτι απλά εδώ που σπουδάζω χρησιμοποιώ την εφαρμογή απ' το λαπτοπ.Τι εννοείς δεν είναι για όλους το kodi?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

2 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Κατάλαβα.Δυστυψώς παρότι το παρήγγειλα χθες το 'στειλαν ήδη και είναι εδώ στο courier από το πρωί.Για να μην μπλέξω με επιστροφές λέτε να υπάρξει θέμα αν το αφήσω στο courier χωρίς  να τους ενημερώσω? 

Παιρνεις το μαγαζι και τους λες στα ισια οτι δεν θες την παραγγελία γιατί το πουλάνε πανακριβα και οτι θα ενημερώσεις το courier να επιστραφεί. Αν σου πουν τιποτα μα-μου και για μεταφορικά, αγνοήσε τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, isay είπε

Αν αγοράσεις απο Κίνα, βρισκεις σε προσφορα και με 30 ευρω που θα ειναι και καλυτερο απο αυτό που ειδες στο συγκεκριμένο site. Me 50-70 βρίσκεις κάτι πολύ καλό που στην Ελλάδα πωλουνται 90+ ευρω.

Αυτά που γράφει το site που ειδες, δεν ειναι τιποτα παραπάνω απο kodi με περασμένο ετοιμο ελληνικο build που ευκολα μπορεις να βρεις (και να ενημερώνεις). Το οτι το μηχανάκι με το 1GB ram θα σέρνεται εννοειται δεν το γράφουν.

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο φίλε?Της oem έχω δει h96 και q plus(είναι κάπου στα 90 ),αξίζουν?

1 λεπτό πριν, isay είπε

Παιρνεις το μαγαζι και τους λες στα ισια οτι δεν θες την παραγγελία γιατί το πουλάνε πανακριβα και οτι θα ενημερώσεις το courier να επιστραφεί. Αν σου πουν τιποτα μα-μου και για μεταφορικά, αγνοήσε τους.

Ναι για μεταφορικά σκέφτομαι μην με βάλουν να πληρώσω,καθώς λέει οτι τα έξοδα αποστολής στην επιστροφή τα πληρώνεις εσύ.Εντωμεταξύ,αυτό το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει σε κάποιο ξένο site να δω πόσο έχει?Σκέφτομαι να τους πω οτι το βρήκα αλλού ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Έχεις να μου προτείνεις κάποιο συγκεκριμένο φίλε?Της oem έχω δει h96 και q plus(είναι κάπου στα 90 ),αξίζουν?

Ναι για μεταφορικά σκέφτομαι μην με βάλουν να πληρώσω,καθώς λέει οτι τα έξοδα αποστολής στην επιστροφή τα πληρώνεις εσύ.Εντωμεταξύ,αυτό το συγκεκριμένο μηχάνημα υπάρχει σε κάποιο ξένο site να δω πόσο έχει?Σκέφτομαι να τους πω οτι το βρήκα αλλού ας πούμε.

Με 1 Gb λογικά αξίζει 5-10€. Ψάξε λίγο το νήμα και θα βρεις ποια είναι τα καλύτερα (όχι πάντως αυτό που παρέθεσες). Θα πρότεινα πάντως να μην πάρεις από Ελλάδα εκτός αν πας για το xiaomi tv box.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Με 1 Gb λογικά αξίζει 5-10€. Ψάξε λίγο το νήμα και θα βρεις ποια είναι τα καλύτερα (όχι πάντως αυτό που παρέθεσες). Θα πρότεινα πάντως να μην πάρεις από Ελλάδα εκτός αν πας για το xiaomi tv box.

Τα περισσότερα μέχρι τα 90 ευρώ στο skroutz έχουν 1 άντε 2 gb ram.Το xiaom δεν διαθέτε θύρα ethernet και δεν διάβασα και τα καλύτερα γα την ασύρματη σύνδεση.Στα 70 που είναι αυτή τη στιγμή θεωρείται το καλύτερο?Αυτά που ανέφερα δεν αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, LeukoSustima είπε

Τα περισσότερα μέχρι τα 90 ευρώ στο skroutz έχουν 1 άντε 2 gb ram.Το xiaom δεν διαθέτε θύρα ethernet και δεν διάβασα και τα καλύτερα γα την ασύρματη σύνδεση.Στα 70 που είναι αυτή τη στιγμή θεωρείται το καλύτερο?Αυτά που ανέφερα δεν αξίζουν?

Μην κοιτάς καν στο sckroutz για αυτούς τους είδους την αγορά. Φίλος μου πήρε πέρσι ένα σάπιο boxaki με 1Gb Ram με 70€ και παζάρι από 80€ και το κράτησε τρεις ημέρες πριν το μεταπουλήσει.

Εννοείται ότι ήταν σχεδόν μη λειτουργικό.

Ναι δεν διαθέτει θύρα ethernet αλλά μπορείς να βάλεις μια συσκευή - εξάρτημα που να τη προσημειώνει (ψάξε στο forum το έχουν κάνει παιδιά).

Το box της xiaomi κάνει 50€ όχι 70€. Αυτά που ανέφερε δεν αξίζουν.

Από τα γράψεις κάποια απάντηση θα ήταν καλύτερο να διαθέσεις 20-30 λεπτά να διαβάσεις το thread. Θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

Υ.Γ. Τo kodi δεν είναι για όλους αν θέλεις μασημένη τροφή για την απλή επιλογή tv box είμαι σίγουρος ότι δεν θα τα καταφέρεις εκτός βέβαια αν κάτσεις και διαβάσεις.

Δικό σου θέμα τι θα κάνεις. Καλή συνέχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χαρούμενος καταχος πλεον mi box.δεν τ περίμενα.παει σφαίρα.ήρθε μτ android 6 κ δεν έχω σκοπό να τ πάω σ 8 γτ διαβάζω περίεργα.αφού τρέχει απροβληματιστο τέλεια.

Πέρασα kodi όλα τρέχουν ρολόι.fullhd.

Ενα αρνητικό.αυτά τα προτεινόμενα ρε αδερφουλη μ στην αρχική.κ όταν τ απενεργοποιεί φαίνεται άσχημο.κρίμα π δεν μπορείς να αλλάξει launcher και ν τ κανεις default.

 

Κατα τα αλλά το προτείνω σίγουρα.για ταινίες σειρες μέχρι fullhd ,με ενα απο ελαφρύ έως μέτριο Κοντί είναι άψογο.με βαρυ build ζοριζεται

Επεξ/σία από kwstas_1993
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτηση για όσους εχουν Tv Box

Εχω αγορασει το TV BOX ΜeeCool και εχω το εξης προβλημα 

Η ποιοτητα απο Youtube δεν ειναι καλη (ακομα και αυτα που εβλεπα 1080), σε μερικα που υποστηρίζει το Youtube 1080 δεν το εμφανιζει καθολου στην TV 

και στα κανάλια (π.χ. Web tv) παλι η ποιοτητα δεν ειναι καθολου καλη 

Η τηλεοραση (οταν ηταν συνδεδεμενη με το Laptop) επαιζε πολυ καλυτερα (σε ποιοτητα) απο Youtube και Webtv. 

Φταίει το μοντελο του TV box ή ολα τα TV box εχουν την ιδια ποιοτητα εικονας? :( :( 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, kwstas_1993 είπε

Χαρούμενος καταχος πλεον mi box.δεν τ περίμενα.παει σφαίρα.ήρθε μτ android 6 κ δεν έχω σκοπό να τ πάω σ 8 γτ διαβάζω περίεργα.αφού τρέχει απροβληματιστο τέλεια.

Πέρασα kodi όλα τρέχουν ρολόι.fullhd.

Ενα αρνητικό.αυτά τα προτεινόμενα ρε αδερφουλη μ στην αρχική.κ όταν τ απενεργοποιεί φαίνεται άσχημο.κρίμα π δεν μπορείς να αλλάξει launcher και ν τ κανεις default.

Κατα τα αλλά το προτείνω σίγουρα.για ταινίες σειρες μέχρι fullhd ,με ενα απο ελαφρύ έως μέτριο Κοντί είναι άψογο.με βαρυ build ζοριζεται

DO NOT UPDATE!!!! 

Το έγραψα κ κατι σελίδες πίσω αναλυτικά, αν θες να διαβάσεις ... εμένα δεν μου έδωσε επιλογή, μετά απο restart μου φόρτωσε αυτόματα το update και απο τότε πολλά πάνε στραβά .. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, flo1 είπε

Ερωτηση για όσους εχουν Tv Box

Εχω αγορασει το TV BOX ΜeeCool και εχω το εξης προβλημα 

Η ποιοτητα απο Youtube δεν ειναι καλη (ακομα και αυτα που εβλεπα 1080), σε μερικα που υποστηρίζει το Youtube 1080 δεν το εμφανιζει καθολου στην TV 

και στα κανάλια (π.χ. Web tv) παλι η ποιοτητα δεν ειναι καθολου καλη 

Η τηλεοραση (οταν ηταν συνδεδεμενη με το Laptop) επαιζε πολυ καλυτερα (σε ποιοτητα) απο Youtube και Webtv. 

Φταίει το μοντελο του TV box ή ολα τα TV box εχουν την ιδια ποιοτητα εικονας? :( :( 

Πρεπει να δεις πρωτα απο ολα την ταχυτητα που εχεις στο tv box !
Ιδιως αν λαμβανεις ασυρματα!
Κατεβασε απο play store ενα speedtest και δες την ....αληθεια!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι δουλεια εχει η ταχυτητα με το αν βλεπεις 720 ή 1080? Ειναι θεμα μονο tvbox και ρομ που φοραει, δεν παιζουν ολα τα box 720 και 1080. Ο φιλος που εχει προβλημα ας κοιταξει να δει αν υπαρχει καποια custom rom που παιζει με μεγαλυτερη αναλυση το youtube, στο freaktab.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, flo1 είπε

Ερωτηση για όσους εχουν Tv Box

Εχω αγορασει το TV BOX ΜeeCool και εχω το εξης προβλημα 

Η ποιοτητα απο Youtube δεν ειναι καλη (ακομα και αυτα που εβλεπα 1080), σε μερικα που υποστηρίζει το Youtube 1080 δεν το εμφανιζει καθολου στην TV 

και στα κανάλια (π.χ. Web tv) παλι η ποιοτητα δεν ειναι καθολου καλη 

Η τηλεοραση (οταν ηταν συνδεδεμενη με το Laptop) επαιζε πολυ καλυτερα (σε ποιοτητα) απο Youtube και Webtv. 

Φταίει το μοντελο του TV box ή ολα τα TV box εχουν την ιδια ποιοτητα εικονας? :( :( 

  • ΠΟΙΟ mecool έχεις;
  • Επισης έχεις την εργοστασιακή rom ή του εχεις περάσει κάποια custom; 
  • Με ποιο τροπο βλέπεις youtube; Με το app της google; Μεσω browser; Με αλλο app;
  • Στις ρυθμισεις του box τι αναλυση εικονας εχεις; Π.χ. 1080@60Hz ;
  • H τηλεοραση που εχεις ειναι hdready ή fullhd;
  • Τι ταχυτητες πιανεις;

Οπως βλέπεις για βοηθεια χρειαζεται περισσοτερες πληροφοριες. Γενικα πάντως μια χαρά εικονα βγάζουν τα boxακια

 

1 ώρα πριν, gat0s814 είπε

Πρεπει να δεις πρωτα απο ολα την ταχυτητα που εχεις στο tv box !
Ιδιως αν λαμβανεις ασυρματα!
Κατεβασε απο play store ενα speedtest και δες την ....αληθεια!

Υπάρχει και αλλος πιο ευκολος τρόπος. Μεσω browser παμε στη σελιδα fast.com και κάνουμε 2-3 μετρήσεις. 

1 ώρα πριν, manoskost είπε

Τι δουλεια εχει η ταχυτητα με το αν βλεπεις 720 ή 1080? Ειναι θεμα μονο tvbox και ρομ που φοραει, δεν παιζουν ολα τα box 720 και 1080. Ο φιλος που εχει προβλημα ας κοιταξει να δει αν υπαρχει καποια custom rom που παιζει με μεγαλυτερη αναλυση το youtube, στο freaktab.

Κι εγω ψιλιάζομαι οτι ειναι θέμα rom γιατι ως γνωστόν οι εργοστασιακές της mecool ειναι για τα μπάζα και με custom το μηχανάκι αλλάζει πολύ συμπεριφορα. Η ταχυτητα όμως εχει σχεση με την αναλυση στο youtube γιατι το app όταν δεν εχει καλό internet ρίχνει μονο του την ποιοτητα για να μην εχει διακοπές. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • ΠΟΙΟ mecool έχεις;

To MeCool M8S Pro W 

  • Επισης έχεις την εργοστασιακή rom ή του εχεις περάσει κάποια custom; 

Eργοστασιακη 

  • Με ποιο τροπο βλέπεις youtube; Με το app της google; Μεσω browser; Με αλλο app;

Με το App που ειχε μεσα εγκατεστημενο. 

  • Στις ρυθμισεις του box τι αναλυση εικονας εχεις; Π.χ. 1080@60Hz 

Ναι 

  • H τηλεοραση που εχεις ειναι hdready ή fullhd
HDReady 
  •  Τι ταχυτητες πιανεις;

Me ethernet το εχω συνδεσει, 20-22 mbps, δεν υπαρχουν διακοπες 

 

Δεν ημουν σιγουρη για την αγορα του, νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο να το χρησιμοποιησω, αλλα νομιζω δεν θα με καλυψει... Αν δεν φτιαξει η ποιοτητα εικονας δηλαδη.. (Μεχρι τωρα που εβαζα το λαπτοπ στην οθονη με hdmi, η ποιοτητα ηταν hd) 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, flo1 είπε
  • ΠΟΙΟ mecool έχεις;

To MeCool M8S Pro W 

  • Επισης έχεις την εργοστασιακή rom ή του εχεις περάσει κάποια custom; 

Eργοστασιακη 

  • Με ποιο τροπο βλέπεις youtube; Με το app της google; Μεσω browser; Με αλλο app;

Με το App που ειχε μεσα εγκατεστημενο. 

  • Στις ρυθμισεις του box τι αναλυση εικονας εχεις; Π.χ. [email protected] 

Ναι 

  • H τηλεοραση που εχεις ειναι hdready ή fullhd
HDReady 
  •  Τι ταχυτητες πιανεις;

Me ethernet το εχω συνδεσει, 20-22 mbps, δεν υπαρχουν διακοπες 

Δεν ημουν σιγουρη για την αγορα του, νομιζα οτι θα ηταν πιο ευκολο να το χρησιμοποιησω, αλλα νομιζω δεν θα με καλυψει... Αν δεν φτιαξει η ποιοτητα εικονας δηλαδη.. (Μεχρι τωρα που εβαζα το λαπτοπ στην οθονη με hdmi, η ποιοτητα ηταν hd) 

Κατεβασε αυτο το πατσαρισμενο Youtube , βαλτο σ'ενα στικακι και εγκατεστησε το...
Διαλεξε την ποιοτητα στην αρχη ,εγκατεστησε οτι αλλο σου ζητησει και κοιτα αν εχει καποια διαφορα ......!
Καλη τυχη....!

https://drive.google.com/uc?id=1PNL6uaRdKZS56f0fqtd9QZUU5WE-75ob

Επεξ/σία από gat0s814
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...