Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν mecool χωρίς προβλήματα.

Έχω 4 διαφορετικά (videostrong) και όλα κάνουν τα κολλήματα τους.

Όσο "φρεσκοτερα" τόσο περισσότερα προβλήματα μου φαίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

χαχαχα οι κινεζοι θα μας τρελανουν

παντως να ξεκαθαρισω οτι στα κουτια  που περασαν απο τα χερια μου πουθενα δεν εγραφε alfawise μονο h96 

Αν κοιτάξεις καποιες αναρτήσεις στο freaklab θα δεις οτι υπάρχουν διαφορές στα ηλεκτρονικά (chip, ram, κλπ) αναμεσα στα unbranded hd96pro και τα alfawise hd96pro (για τα οποία μιλούσα νωρίτερα). Είμαι σιγουρος οτι και το gearbest (που πουλά το brand alfawise) ψωνίζει απο τα ίδια εργοστάσια (οπως και beelink, mecool, κλπ) αλλά επίσης πιστευω οτι εμπεριέχονται διαφορετικά εξαρτήματα. 

 

Ανετα λοιπον οι κριτικές (δικές μου, δικές σου, τρίτων) μπορεί να είναι ασαφείς ή να δημιουργούν μπέρδεμα, εφόσον δεν ξεκαθαρίζεται το θέμα του brand. 

 

Στα υποψη οτι τα δυο alfawise s92 που εχω, εχω πολύ καλό wifi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα παντως και τα τρια εγραφαν μονο  hd96pro 

 

μαλλον ειναι κλωνοι  alfawise hd96pro γιαυτο και τα προβληματα !

 

καποτε ειχα ρωτησει  τι διαφορα εχουν και μου ειχαν πει καμια ! γιαυτο και αγορασα 

 

αρα καταληγουμε  μονο αγορες μονο alfawise hd96pro και οχι unbranded hd96pro 

 

επισεις να σε ρωτησω τι αισθηση σου δινει στο χερι το alfawise ?

 

εμενα το unbranded  h96 μου δινει την αισθηση του ψευτικου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αδυνατώ να πιστέψω ότι υπάρχουν mecool χωρίς προβλήματα.

Έχω 4 διαφορετικά (videostrong) και όλα κάνουν τα κολλήματα τους.

Όσο "φρεσκοτερα" τόσο περισσότερα προβλήματα μου φαίνεται.

εγω εχω εδω και μια εβδομαδα το m8s pro plus,

ολα μια χαρα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ομως τα φρεσκα  mecool m8s  ειναι φοβερα μηχανακια 

το τελευταίο που έχω είναι το ki pro..

To mini m8s III κάνει για netflix και iptv?

Aυτο που αναφερω νομιζω κανει.. αλλα θα το σκεφτομουν.

Στην πραγματικοτητα το σκεφτομαι γιατι υποσχεθηκα μονο μηχανακια με dvb-t2..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι κατάλαβα το για το Beelink GT1 Ultimate υπάρχει καλή εικόνα από χρήστες.

 

Είμαι σε δίλημμα μεταξύ αυτού και του R-TV S10.

 

Και στις 2 περιπτώσεις οι επιλογές είναι 8 core στα 3g/32g με Android 7.1.

 

Έχει κανείς άποψη και για τα 2, ώστε να τα συγκρίνουμε ?

 

Τέλος, DVD drive και Gamepad (joystick) μπορείς να συνδέσεις σε οποιοδήποτε TV Box ?

Και σχετικά links για τις παραπάνω υποψήφιες επιλογές :

 

https://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_607542.html

 

https://www.gearbest.com/tv-box/pp_669480.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω καλά μόνο κάτι λίγα που έχω διαβάσει από εδώ μέσα. Πήρα το mecool m8s pro 3/32 από bangoog και είχε επιλογή για ευρωπαϊκό αντάπτορα αλλά όχι για ρομ όπως στα κινητά ούτε ελληνική γλώσσα δεν ξέρω αν έχει η αν πρέπει να το ζητήσω πριν το στείλουν. Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει καμιά κινεζιά και να τρέχω? Μπορεί να ρωτάω αρλούμπες αλλά πραγματικά δεν ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μια ερώτηση γιατί δεν ξέρω καλά μόνο κάτι λίγα που έχω διαβάσει από εδώ μέσα. Πήρα το mecool m8s pro 3/32 από bangoog και είχε επιλογή για ευρωπαϊκό αντάπτορα αλλά όχι για ρομ όπως στα κινητά ούτε ελληνική γλώσσα δεν ξέρω αν έχει η αν πρέπει να το ζητήσω πριν το στείλουν. Υπάρχει περίπτωση να μου έρθει καμιά κινεζιά και να τρέχω? Μπορεί να ρωτάω αρλούμπες αλλά πραγματικά δεν ξέρω

Στην ακραία χειρότερη περιπτωση δε θα εχει ελληνικά, αλλά θα εχει σιγουρα αγγλικά σαν επιλογή γλώσσας. Αυτή ειναι η εξαίρεση και κυρίως για πολύ "ανωνυμα" boxes. Ολα τα γνωστά εχουν και ελληνικά που το πιλεγεις στην αρχή ή μεσα απο το μενου ρυθμίσεων του android.

 

Επισης δεν παίζει "ελληνικής rom" οπως γινεται με τα κινητα. Μην ανυσηεις, δε θα εχεις προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω δυο ερωτήσεις.

- Ξερει κανεις ποσο bandwidth τραβαει για οτε tv? Εχεις παρατηρησει καποιος;

- ειναι ενας φιλος Αγγλία. Εχει νόημα να του πω να μου φερει ενα απο εκεί η να το παρω απο τους Κινέζους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ακραία χειρότερη περιπτωση δε θα εχει ελληνικά, αλλά θα εχει σιγουρα αγγλικά σαν επιλογή γλώσσας. Αυτή ειναι η εξαίρεση και κυρίως για πολύ "ανωνυμα" boxes. Ολα τα γνωστά εχουν και ελληνικά που το πιλεγεις στην αρχή ή μεσα απο το μενου ρυθμίσεων του android.

 

Επισης δεν παίζει "ελληνικής rom" οπως γινεται με τα κινητα. Μην ανυσηεις, δε θα εχεις προβλημα

Οκ ευχαριστώ πολύ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κινεζικο tv box και να μην εχει αλαττωματα?

Δυσκολο. Πολυ δυσκολο.

 

Εχω 2 συσκευες. Μια MXQ και μια Beelink.

Η μεν ειναι κουτση απο usb (το ενα δε δουλευει με τιποτα).

Η αλλη εχει θεματα με bugs στο λειτουργικο και κανει διακοπες (θορυβο) η θυρα HDMI.

Περιμενω να βγει καινουριο firmware ειτε να κανω roll back σε παλιοτερο, μηπως φτιαξει. Αμφιβαλω αν διορθωθει.

 

Γενικοτερα ειμαι της αποψης "οσο λιγοτερα δωσεις τοσο λιγοτερο θα σε στεναχωρουν τα οποια προβληματα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδια πολυ το κουραζουμε στις αναλυσεις .

Πειραματοζωα ειμαστε ολοι μας για τους κινεζους , testers ....

Εαν καποιος θελει σοβαρο μηχανακι πρεπει να τα σκασει και να παρει ενα Nvidia Shield ή MINIX NEO U9-H ή καποιο αυτης της κλασης  .

Απο εκει και περα κοιτας ο κατασκευαστης να εχει δικο του Site - εταιρια , με support (zidoo , himedia , egreat κλπ ) .

Πολλα μηχανηματα βγαινουν απο 1 εργοστασιο και ο καθενας παραγγελνει με την φιρμα του πανω ( τσεκαρετε σε aliexpress - alibaba ) , δοκιμαστε πχ να βρειτε την εταιρια / εργοστασιο Alfawishe ................ ΔΕΝ .........

Σε αυτα το Support δεν υπαρχει παραμονο απο κανα τυπακι στο freektab ( αλλα με ολες αυτες τις rom δεν ξερεις τι βαζεις στο μηχάνημά σου τι Spyware ή εαν το μετατρεπεις σε miner bitcoin , zombie κλπ κακα πραγματα )

Τα καλα και ακριβα μηχανακια εχουν σωστο android με Licence και οχι με Beta keys κλπ , επισης εχουν αδειες και παιζουν τα παντα ( Cinematic  - dolby κλπ )

 

Εγω να πω την αποψη μου απο οσα μηχανακια περασαν απο τα χερια μου .
Nexbox A95X (S905X) αψογο χωρις προβληματα .
Z28 (RK3328) Μεγαλη πατατα σε ολα του
Mecool BB2 Pro κακο με σοβαρα προβληματα Software και καμμια υποστήριξη
Ziddo Χ6 Pro αψογο απλα προς το τελος ( 2 χρονια μετα την κυκλοφορια του )  σταματησαν την συνεχη υποστήριξη και ειναι πλεον αραια αλλα υπαρχει .
Ziddo Χ8 αψογο με υποστηριξη ( αργη ομως ) και κανει παπαδες .
Beelink GT1 Ultimate αψογο σταθερο με υποστήριξη ( εναν ενδιασμο σχετικα με το Remote μετα απο 6 μηνες σα να μην ακουει καλα ) .

 

ΔΕΝ υπαρχει φτηνο και καλο και να κανει - βγαζει παπαδες .

Εαν θες κορυφη απλα αγοραζεις κορυφη .

Στα χαμηλα συμβιβαζεσαι με ενα καλου κατασκευαστη κινεζιας και φυσικα απο "επωνυμο" Site γιατι ο κινεζος πλεον κοπιαρει τον κινεζο πχ μαιμου beelink gt1 ultimate κλπ κλ πκλπ

 

Αυτα απο μενα γιατι το κουραζουμε χωρις λογο

Επεξ/σία από villasg
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...