Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ολα γινονται...αλλα για μενα οποιος παιρνει κουτι τωρα το ελαχιστο ειναι 8πυρηνο και 4gb ram

 

τα υπολοιπα ειναι θεμα γραμμης ιντερνετ και παροχου...και παιζουν ολα σφαιρα

 

βεβαια δεν χρειαζεται να τα φορτωνουμε με παπαριες και ετοιμα builds κυριως τα βαρια

 

βαζουμε αυτα που θελουμε να βλεπουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ολα γινονται...αλλα για μενα οποιος παιρνει κουτι τωρα το ελαχιστο ειναι 8πυρηνο και 4gb ram

 

τα υπολοιπα ειναι θεμα γραμμης ιντερνετ και παροχου...και παιζουν ολα σφαιρα

 

βεβαια δεν χρειαζεται να τα φορτωνουμε με παπαριες και ετοιμα builds κυριως τα βαρια

 

βαζουμε αυτα που θελουμε να βλεπουμε

τι λες ρε φιλε το ελαχιστο 4 γιγα ραμ  :lol:  χαχαχαχααχα τα 2 ειναι υπερ αρκετα για tv box  εκτός και αν μιλας  για windows tv box 

Επεξ/σία από mples
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψάχνω για φορτιστή tvbox. 

μου ήρθε ένα tvbox Mecool KM8 P, αλλά δυστυχώς ο φορτιστής είναι νεκρός. τον μέτρησα με πολύμετρο και ο μέγας αλέξανδρος είναι πιο ζωντανός από τον φορτιστή.

τι κάνω?

προσπαθώ να βρω ίδιο φορτιστή? 

ή κόβω το βύσμα και βρίσκω έναν καλό 5V2A φορτιστή και το κολλάω?  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι λες ρε φιλε το ελαχιστο 4 γιγα ραμ  :lol:  χαχαχαχααχα τα 2 ειναι υπερ αρκετα για tv box  εκτός και αν μιλας  για windows tv box 

το ειπα γιατι πολλοι κανουν τοπικο streaming ταινιες...για τα υπολοιπα  τα 2gb ειναι αρκετα οχι παντα γιατι αν δεις πολλες φορες φτανει 

70% της ram  και δε μου αρεσει ασε τα windows ειναι αλλο ευαγγελιο

προσωπικη αποψη ειναι βεβαια 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ειπα γιατι πολλοι κανουν τοπικο streaming ταινιες...για τα υπολοιπα  τα 2gb ειναι αρκετα οχι παντα γιατι αν δεις πολλες φορες φτανει 

70% της ram  και δε μου αρεσει ασε τα windows ειναι αλλο ευαγγελιο

προσωπικη αποψη ειναι βεβαια 

εισαι λαθος φιλε  το ξαναλεω με 2 κανεις και τουμπες στο tv box

ψάχνω για φορτιστή tvbox. 

μου ήρθε ένα tvbox Mecool KM8 P, αλλά δυστυχώς ο φορτιστής είναι νεκρός. τον μέτρησα με πολύμετρο και ο μέγας αλέξανδρος είναι πιο ζωντανός από τον φορτιστή.

τι κάνω?

προσπαθώ να βρω ίδιο φορτιστή? 

ή κόβω το βύσμα και βρίσκω έναν καλό 5V2A φορτιστή και το κολλάω?  

κοψε και βαλε εναν αλλο κανενα προβλημα το εχω κανει πολλες φορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρήγγειλα το xiaomi tv box μετά απο λίγο ψάξιμο στα 55ε περίπου. 

Τα hardware χαρακτηριστικά δεν είναι το πάν, σημασία έχει πώς μεταφράζονται τα νούμερα στην πράξη.

 

Δεν έχει ethernet, αλλα δεν το χρειάζομαι μιας κ θα το συνδέσω με wifi 5ghz. 

Απότι διάβασα το Kodi το υποστηρίζει πολύ καλά για streaming. 

 

Περίεργος είμαι εαν θα παίξει το ασύρματο logitech keybord με ενσωματωμένο mousepad. (Δουλεύει με dongle, και θα καλύψει την μια κ μοναδική θύρα usb που εχει το xiaomi)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται απο ποια άποψη το βλέπεις ... Σε σχέση με το hw που προσφέρει, ναι, ακούγεται τσιμπημένο.

Σε σχέση με απροβλημάτιστη λειτουργία και εμπειρία, (ελπίζω), όχι. 

 

Γλυκοκοίταζα τα alfawise με 3gb ram και καλύτερα specs, αλλα διάβασα σε forum οτι είχαν προβλήματα, οπως πχ με connectivity.

Γενικά επειδή την εχω πατήσει στο παρελθόν κοιτάζοντας κυρίως τα specs για τις αγορές μου, κατάλαβα οτι αυτό που μετράει τελικά ειναι τα hands-on reviews και το user experience τελικά. 

 

Το θεωρώ τίμια πρόταση στα 55ε.

Αποψη θα έχω οταν ερθει σε κανενα 20ήμερο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εχει κανένας ?

με το κουπόνι bb7860 βγαίνει πάνω κάτω 55€ ΜΕ αποφυγή.

 

R-TV Box S10 S912 3GB DDR4 RAM 32GB ROM

 

https://m.banggood.com/R-TV-Box-S10-Amlogic-S912-3GB-DDR4-RAM-32GB-ROM-5_0G-WIFI-1000M-LAN-TV-Box-p-1168908.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι Android, αλλα πολλοι θα το εχουν σαν TV BOX.

Με Apollo Lake, 4GB RAM και γρηγορη flash rom (εχει και caddy για δισκο), το acepc ak1 παιζει φανταστικά.

Παρουσίαση εδω.

Πλεον υποστηριζει και 4Κ HEVC decoding οπως και (επιτελους) HD Audio pass-through.

Με ενα power dvd οποιος το παρει ειναι αρχοντας.

Ουτε 150αρι δεν βγαινει με μεταφορικά. Και κανει και για minor desktop pc χρήση.

 

Οτι πρεπει για φθηνο htpc αξιώσεων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραλαβή, πρώτη δοκιμή και πρώτες εντυπώσεις H96 pro plus 3/32 ddr3

 

Παρέλαβα για λογαριασμό φίλου ένα h96 pro plus 3/32 ddr3 και έκανα ενα πρώτο test drive.

 

H αγορά εγινε απο bangood https://www.banggood.com/H96-PRO-PLUS-Amlogic-S912-Octa-Core-3GB-RAM-32GB-ROM-TV-Box-p-1100082.html

 

H αποστολή εγινε με priority line και μετά απο 15 ημέρες ήρθε χωρίς να σταματήσει τελωνείο (ουτε καν μπήκε για ελεγχο). Προφανώς για αυτό ήταν και τοσο σύντομη η παραλαβή. Δεν το θεωρώ κανόνα αλλά εξαίρεση γιατί δεν εχω δει ξανα τετοιους χρόνους παραδοσης απο Κίνα

 

Συνολικό κόστος κατι λιγοτερο απο 70 δολλάρια. Ελλάδα το έβρισκα κάπου στα 110 ευρω, δηλαδή περιπου +50%

  • Από τη μαμα του φοράει android 7.1.2 με έκδοση kernel 21/9/2017 (ναι 21 Σεπτ). Προφανώς ειναι πολύ φρέσκια έκδοση. Η έκδοση περάστηκε χεράτα και θα εξηγήσω τι εννοω. Το κουτί ήταν κλειστό, αλλά δεν ειχε ζελατίνα, συσκευασμένα πραγματα άψοξα (σακουλάκια κλειστά, κλπ) εκτός του οτι προσεξα οτι πάνω στο tv box ειχε λίγη βρωμια (παρόλο που ήταν στην ειδικη ζελατίνα - δεν ηταν σφραγισμένη). Ανοίγοντας το box δεν ειχε κάποιο οδηγό εγκατάστασης αλλά ήτα ετοιμο για χρήση
  • Το wifi ήταν μια χαρά αν και το router ειναι στο ιδιο δωμάτιο σε αποσταση 3-4 μέτρων. Δεν δοκίμασα (ακομα) ethernet, bluetooth.
  • H συμπεριφορά του σχεδόν απροβλημάτιστη, περα απο 1-2 crashes τα οποια εγιναν στην αρχή. Εκανα επαναφορα και εκτοτε δεν εμφανιστηκε τιποτα αλλο αναλογο. 
  • Εγκατεστημένο kdmc φορτωμένο με plugins αλλά τα περισσότερα outdated (ακομα και exodus απο tvaddons). Σίγουρα θα ξηλωθεί και αντικαταστασεί με kodi και χερατα plugins. Δοκίμασα να δω 1-2 βιντεο σε 720p και έπαιζαν απροβλημάτιστα. 
  • Σε γενικές γραμμές πήγαινε πολύ γρήγορα και δε μου εσπασε τα νευρα καμια στγμη.
  • O launcher που εχει (mediabox launcher) ειναι ομορφος αλλά δεν παιρνει παραμετροποιηση (αλλαγή ΚΕΝΤΡΙΚΩΝ εικονιδίων) οποτε δοκιμαστικά εβαλα τον top tv launcher και παρολο που ειχα διαβασει οτι σε κάποιες εκδόσεις του h96 pro + δεν επιτρεπει αλλαγες launcher, ο top tv εκατσε απροβληματιστα και χωρίς γκρίνιες. 
  • H συσκευή ειναι rooted αλλά δεν εμπεριέχει κάποιο supersu πρόγραμμα. Το γράφω αυτό για πιθανους χρήστες ote tv και novago που θα πρεπει να ξεrootaroyn ή να κρύψουν το root πριν κάνουν τις αντιστοιχες εγκαταστάσεις. 
  • Το τροφοδοτικό του ειναι 5v-2500mA δηλαδή αρκετά δυνατό, σε σχέση με τα 5v/2A και 5v/1A που διαβαζα σε διαφορα fora.
  • Το boxaki διαθέτει 4 usb θύρες, δυο φανερές και 2 κρυφές. Ειχα διαβάσει κάτι αναλογο σε διαφορα fora και (εννοειται) ανοιξα κουτί. Οι δυο κρυφές ειναι απέναντι απο τις 2 φανερές και αν γίνουν δυο τρύπες στο πρλαστικό σασι ειναι προσβάσιμες. ΔΕΝ προλαβα να δοκιμάσω αν λειτουργουν αλλά αν βασιστω σε αυτα που διαβασα, θα ειναι. Εχω την υποψία οτι το εργοστάσιο κρύβει τις αλλες δυο γιατί ίσως δεν μπορει να καλύψει ρευμα τροδοδοσίας αν συνδεθουν πάνω του πολλά usb. ΔΕΝ εχουν ολα τα h96 pro+ 4 θυρες usb. Εξαρτάται απο την έκδοση και πότε φτιάχτηκε. Το συγκεκριμένο που παρέλαβα, εχει.
  • Επάνω του ΔΕΝ εγραφε alfawise (που πουλά rebranded το gearbest) αλλά αν κρίνω με φωτογραφίες εσωτερικου που ειδα σε διαφορα fora, ειναι το ιδιο
  • Η ποιοτητα της πλακετας και των κολλήσεων δεν είναι κακή, αλλά σιγουρα δεν ειναι ποιοτική. 

 

Τα (σοβαρά για μενα) αρνητικά

 

  • Κακός αερισμός και πιο συγκεκριμένα κακή σχεδίαση αερισμου. Απο κάτω τα ποδαράκια ειναι σχεδόν ανυπαρκτα αλλά εχει παρα πολλές τρύπιες-γριλιες αερισμου ΑΛΛΑ απο πάνω (που ειναι και η παραγωγή θερμοτητας) δεν εχει ΤΙΠΟΤΑ αναλογο, οποτε η ζέστη "εγκλωβίζεται". Παρατήρησα λοιπον οτι το boxaki ζεσταίνεται πολύ ευκολα και αρκετά, πράγμα κακό για κολλήσεις, τσιπάκια, εξαρτήματα και εννοείται αντοχή στον χρόνο. Το λιγότερο που χρειάζεται ειναι καμια δεκαριά τρύπες στο πάνω καπάκι και αν κάποιος ειναι μερακλής και ψείρας πατέντα με ανεμιστήρα http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/alfawise/671891-h96-pro-plus-hardware-mods
  • Διαβασα αρκετές αναφορές οτι το μηχανάκι μετά απο απαιτητική λειτουργία παρουσιάζει κάποια κολλήματα και σε κάποιους εβγαινε off μετα απο κάποιες εβδομάδες/μήνες χρήσης. Οι περισσότεροι επικεντωνονταν στη rom/software αλλά τετοια συμπεριφορά εμένα με ψιλιάζει για θεματα θερμοκρασία. Αν βραζει συνεχώς το μηχανάκι ειτε οι επεξεργαστές σβήνουν για να μην καουν ή κάποιες κολλήσεις πεθαίνουν και αρχίζουν τα προβλήματα. Η ψυκτρα που εχει επανω στην cpu ειναι αρκετή αλλά σε καμια περιπτωση υπεραρκετή και future proof.
  • Προτείνω λοιπον σφόδρα στους κατοχους του box να ανοιξουν τουλάχιστον τρύπες ή γρίλιες στην πάνω πλευρα. Είναι απαραίτητο ακόμα και οτιδηπτοε αλλο επιπροσθετο δοκιμαστεί για την ψύξη του.
  • Τα κολλήματα που ανεφερα οτι διαβασα σε διαφορα fora μπορει να οφειλονται και σε μικρή τροφοδοσία, αλλά με το 2500mA που ηρθε μάλλον η εταιρεία καταλαβε οτι εκανε λάθος και εδωσε τροφοδοτικό με περισσότερα Α.
  • Βρήκα ενα προγραμμα malware και πιο συγκεκριμένα ενα wireless updater. Είχα διαβασει σχετικά και τα malwarebytes-sophos οντως το βρήκαν. Είναι το com.fota.wirelessupdate-1/base.apk που είχε ενα τονο permissions και από οσο διαβασα οταν εκτελεστεί αρχιζουν σοβαρα προβληματα με interner, ανταποκριση και wifi. Σε κάθε περιπτωση εφαγε uninstall.
  • Πριν περάσω malwarebytes/sophos ειχα δει και ενα test.apk εγκατεστημενο, το οποιο δε μου γεμιζε το ματι και το ξήλωσα χωρίς να παρατηρησω καποιο προβλημα. Σε κάποια απο τις επαναφορες-δοκιμές θα προσπαθήσω να δω τι ειναι και αν ειναι malware θα ενημερωσω. 

 

Γενικά:

Ναι ικανοποιημένος απο το μηχανάκι σχετικά με τα λεφτά που αγοράστηκε ΑΛΛΑ σίγουρα θέλει τρύπες (ή πατέντα) για καλύτερο αερισμο ΣΥΝ ξήλωμα του malware. Χωρις αυτά τα δυο δε θα το χαρακτήριζα καλή επένδυση. Αν κάποιος δεν ξέρει απο αυτα (ή δεν εχει καποιον που ξερει) και απλα θελει ενα boxaki που να ειναι αμεσα ετοιμο για μακροχρόνια βαρια χρήση, να κοιτάξει αλλη λύση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά δείτε το παρακάτω. Ή κάποιο λάθος έχει γίνει ή δεν ξέρω κι εγώ τι.

q-box android tv box με 7,59€ (4.70+2.89 μεταφορικά)???!!!

 

http://www.ebay.com/itm/New-2017-Q-Box-Android-6-0-4K-TV-Box-2GB-8GB-Amlogic-S905X-Quad-Core-64Bit-Wifi-/122701947886?hash=item1c919b23ee:g:8I8AAOSwuxFY2jyB

 

EDIT: Εγώ πάντως έβαλα μια παραγγελία.

εχουμε κανενα νεοτερο απο αυτα..?  

 

παρελαβε κανεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ξέρουμε τον Νοέμβριο!

 

 

λεω ....μηπως........... 

 

καλα  απο τελος του μηνα περιμενω εγω ......  να εμφανιστει ...ο,τι εμφανιστει...!!  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...