Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eαν το χρησημοποιεις για το Kodi δεν θα έχεις κωλύματα εαν αρχίσεις να surfareis ναι θα χεις κωλύματα.

το kodi ,τη πρώτη φορά ειναι λίγο μπλέξιμο αλλα αμα καταλάβεις τη φιλοσοφία του ειναι πάρα πολυ απλό + οτι καποια repo έχουν απλοποιήσει πολύ τα Install.

προσωπικά και μένα με απωθούσε η ολη φάση και μολις έκατσα και ασχοληθηκα μου πηρε 1 ωριτσα να καταλάβω τη φιλοσοφία του και να λέω οτι τα 100 ευρω που εδωσα για tv box για να εχω Kodi. ειναι απο τα καλύτερα 100 ευρω που πέταξα

ετοιμάζομαι να παρω ακομα 2 τετοια tv box για απλη χρήση οπως αυτα που σου προτείναμε  να βάλω στο εξοχικό και στο υπνοδοματιο.

 

η απόλαυση του καναπε με το χειριστήριο δε συγκρίνετε με τπτ με τι ταλαιπωρία λαπτοπ πληκτρολόγιο ποντικι συνδεδεμένο στη tv 

ποσο μάλλον οταν γίνεται με 50 ευρω

 

για το τι ειναι το Kodi ψαξου εδώ για περισσότερα http://www.insomnia.gr/topic/478458-xbmc-%CF%84%CE%BF-%CE%B1%CF%80%CF%8C%CE%BB%CF%85%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CE%AF%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%B1%CE%B9%CE%BD%CE%AF%CE%B5%CF%82-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AD%CF%82/page-1?hl=+kodi

 

η απάντηση "περίπου" είναι στη λογική οτι είναι android οτι κάνει ενα κινητό ενα tablet.

H smart τv είναι κάτι πολυ διαφορετικό 

αν εννοείς ότι σε μια smart tv βαζεις usb και βλέπεις σειρα ναι το κάνεις στο box αλλα και οι ΜΗ smart tv το κάνουν αυτό οπότε κατι αλλο ρωτάς , οπως και να εχει πάντως κάνει πολύ περισσότερα πράματα στο finale Απο μια smart tv 

 

 

γνώμη μου πριν κανεις οποιαδήποτε κίνηση αγοράς βαλε το Kodi στο pc (οχι tablet.) πειραματισου να δεις τι κανει και μολις το ανακαλύψεις και το setareis Οπως θες σκεψου το χειρισμό αραχτός με χειριστήριο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπερα και παλι, προσπαθω απελπισμενα εδω και μερες να αγωρασω απο gearbest to MXIII - G αλλα το paypal μου ριχνει ακυρο. 
Προσπαθησα παραλληλα να κανω αγωρες απο ebay, amazon.co.uk , minideal και δεν ειχα κανενα προβλημα και για μεγαλυτερα ποσα.. Μπορει καποιος να βοηθήσει με το τι παιζει ? ή αν μπορω να το βρω καπου αλλου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι smart tv στην πραγματικότητα είναι πεταμένα λεφτά. Ούτε κι εγώ ήξερα και πήγα και πήρα μία πριν μερικά χρόνια και μετά ανακάλυψα το kodi και τα tv box. Αν τα ήξερα από πριν θα έπαιρνα με τα μισά λεφτά μια απλή τηλεόραση που να είχε υποδοχή hdmi, θα κότσαρα πάνω το tv box και τέλος. Τώρα φαντάσου έχω συνδεδεμένο ένα πάμφθηνο tv box (το mk808b plus) των 30 δολαρίων και πήρα και ένα airmouse+keyboard με άλλα 10 δολάρια και εδώ και πολλούς μήνες έχω ξεχάσει τι είναι torrent και download κλπ. Ταινίες, σειρές, αθλητικά κλπ τα βλέπω όλα από εκεί σε 720p και 1080p χωρίς κολλήματα. Βέβαια δεν το χρησιμοποιώ για άλλες δουλειές, μόνο για kodi. Με 1gb ram δεν είναι για πιο πολλά. Τώρα ψάχνω κάτι καλύτερο με 2gb ram ώστε να μπορώ να κάνω και κάτι παραπάνω εκτός από μόνο kodi.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα, προσφατα ηρθε ενα m8s και θελω να παρω ενα image της rom που εχεινγιανλογους ασφαλειας αλλα και επειδη θελω να εγκαταστησω μια αλλη για δοκιμη, διαβασα για το clockworkmod θα δουλεψει στην δικη μου συσκευη; εχετε να προτεινετε καποια αλλη διαδικασια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ποια recovery έχει η συσκευή? Όποια κι αν έχεις πάντως, κάνε ένα reboot recovery και δες στα options που θα σου βγάλει, λογικά θα έχει και επιλογή backup rom ή κάτι τέτοιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα στις εφαρμογές που έχει εγκατεστημένες αν έχει καμία που να λέγεται "Reboot" ή "Quick Boot" ή παρόμοιο. Συνήθως αυτές οι εφαρμογές εκτός από reboot, shut down κλπ έχουν και επιλογή για reboot recovery. Αλλιώς, αν δεν έχει ήδη εγκατεστημένη, μπες google play από το box και κατέβασε εσύ μία τετοια εφαρμογή και κάνε reboot recovery εύκολα και γρήγορα. Εγώ χρησιμοποιώ την AnReboot:

https://play.google.com/store/apps/details?id=net.londatiga.android.anreboot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα δεν είναι custom recovery (cwm ή twrp). Αν περνιούνται όπως στα κινητά τότε μπορείς να περάσεις μία σε δευτερόλεπτα με το flashify. Δεν ξέρω όμως αν είναι η ίδια διαδικασία για τα tv box. Καλύτερα να απαντήσει εδώ κάποιος που ξέρει πιο σίγουρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω αποκλειστικα 1080p ταινίες, τα φθηνα μηχανακια που αναφερθηκαν στη προηγουμενη σελιδα τραβανε αν τα βαλεις να διαβασουν απο στικακι? (το λεω οταν πχ παω χωριο και δεν υπαρχει ιντερνετ). Γιατί είδα το Τ051 στη προηγούμενη σελιδα και το λιγουρεύτηκα αλλά μιλάμε για υπερδιπλάσια λεφτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και παλι, προσπαθω απελπισμενα εδω και μερες να αγωρασω απο gearbest to MXIII - G αλλα το paypal μου ριχνει ακυρο. 

Προσπαθησα παραλληλα να κανω αγωρες απο ebay, amazon.co.uk , minideal και δεν ειχα κανενα προβλημα και για μεγαλυτερα ποσα.. Μπορει καποιος να βοηθήσει με το τι παιζει ? ή αν μπορω να το βρω καπου αλλου?

Έχω μιλήσει με gearbest και προσπαθούν να λύσουν το θέμα με τις πληρωμές, θα ξαναμιλήσω και αύριο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Στο σημείο αυτό να αναφέρω πως μετά από μήνες συμβίωσης με το minix x8-h plus, ΔΕΝ θα ασχοληθώ ξανά με android players... Η συσκευή όσο περνάει ο καιρός συμπεριφέρεται όλο και λιγότερο σταθερά και δεν μου εμπνέει καμία απολύτως εμπιστοσύνη. Και όλα ξεκινάνε απο το λειτουργικό που δεν είναι κατάλληλο για μια τέτοια συσκευή (που νομίζει πως είναι tablet ή τηλέφωνο).

 

Είναι καιρός νομίζω να επιστρέψω στο apple tv και τη νέα του version... (και μη μου πείτε για την τιμή, γιατί το minix το πλήρωσα περισσότερο)

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Aν πας σε ενα καινουργιο μηχανάκι με windows?

 

Έχω κρυμμένο ένα hdmi καλώδιο 20m που συνδέει το desktop pc με τα win10 με την TV (μέσω του ραδιοενισχυτή για να παίρνω και τον ήχο στα ηχεία του σαλονιού). Αλλά νομίζω πως θέλω πλεον κάτι απλό και πρακτικό που να λειτουργεί αξιόπιστα.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...