Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προσεχως θα κανω review το Pipo X9, Zoomtak T8 και Minix Neo Z64 Android

Ερώτηση πριν ξεκινήσω το αρκετό ψάξιμο που χρειάζεται. Μπορώ να παραγγείλω το απλό Z64 και να του περάσω Windows;

Βλέπω αρκετή χρηματική διαφορά ανάμεσα στην Android και την Windows έκδοση, αφορά μόνο την άδεια του λογισμικού χωρίς κάποια διαφορά στο hardware;

Αναμένω με πολύ ενδιαφέρον το Reviwe και σύγκριση με το Minix Neo-H Plus 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί το λες αυτο; δεν έχουν το παρόμοιο hardware?

Απ ότι έχει πάρει το μάτι μου τα μηχανάκια που έχουν Windows δεν υποστηρίζουν τα HD format ήχου σωστα;

Είναι σηγουρα βασικό θέμα η επιλογή λειτουργικού γιατί αν διαλέξεις Win λες δεν πάω και σε pipo να βγει πιο φτηνά.

Πάντως το να έχεις επιλογή να περάσεις άλλο OS δεν ακούγεται καθόλου άσχημο μιας και γνωρίζουμε ότι το καθένα έχει τα θετικά του και τα αρνητικά του.

Η minix έχει αναβαθμίσει τα X8-H & Z64 σε 5 η παραμένουν στη δοκιμασμένη 4.4.4; Τα Z64W αναβαθμιζονται σε Windows 10;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To Χ8h-plus παραμένει ευτυχώς σε KitKat. Δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να πάει στο Lollipop.

 

4 Σεπτεμβρίου βγήκε το 7ο update με περαιτέρω βελτιστοποιήσεις του firmware. Καμία άλλη εταιρία δεν παρέχει τέτοιο support, οπότε συγκρίσεις με άλλα μηχανάκια που έχουν το ίδιο ή καλύτερο φαινομενικά hardware για μένα είναι ανούσιες.

 

Τώρα για το Z64 σε σχέση με το X8H-plus. Το Χ8h plus αποτελεί την αφρόκρεμα μιάς δοκιμασμένης σειράς από android players. Το Z64 είναι μία πρώτη προσπάθεια σε Windows media players, με ότι συνεπάγεται αυτό. Το hardware δεν είναι το ίδιο με το X8h, αλλά ούτε και τα hardware features, μιάς και στο Ζ64 απουσιάζει η αποσπώμενη κεραία, δεν έχει οπτική έξοδο, ούτε gigabit θύρα και δεν υποστηρίζει WiFi ac. Δεν έχει HD audio passthrough και δεν υποστηρίζει 4Κ video playback. Δεν έχει hardware support για H.265 video .

 

Όλα αυτά το X8h-plus τα έχει.

 

Στο hardware κομμάτι το Z64 είναι σαφέστατα κατώτερη συσκευή.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψην ότι αναμένεται προσεχώς να κυκλοφορήσει Ευρώπη το Νvidia Shield.

 

Από πλευράς hardware είναι ότι καλύτερο υπάρχει. Στο θέμα του media playback όμως ήδη έχουν εντοπιστεί θέματα, όπως μή υποστήριξη 23.997fps. Το κατα πόσο θα λυθούν τα προβλήματα αυτά θα δείξει και την υποστήριξη που θα λαμβάνει το προϊόν αυτό από την Nvidia.

 

Aν λάβει την σωστή υποστήριξη θα γίνει το καλύτερο Android TV box. Για την ώρα όμως το καλύτερο σύστημα κατα την άποψή μου παραμένει το Χ8Η-plus

 

http://androidpcreview.com/best-android-tv-box-2015/2309/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένα κλικ από το να πάρω το MXIII G TV Box

http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_202596.html

 

Το γεγονός ότι δεν έχει εξωτερική κεραία πόσο καθοριστικός παράγοντας είναι ως προς τη λήψη σήματος wifi? Σε σχέση με το ΜK808B Plus που έχω τώρα θα είναι καλύτερα η το ίδιο? Επειδή σαν χαρακτηριστικά το MXIIΙ δεν συγκρίνεται με το ΜΚ αλλά σαν λήψη wifi δεν ξέρω αν είναι το ίδιο ή αν είναι ανώτερο (λόγω ίσως καλύτερης εσωτερικής κεραίας?).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω ένα παλιό PC, διπύρηνο athlon x2 250 3.0 GHZ με 4 GB RAM. Απλά χρειάζομαι μια νέα ψύκτρα γιατί  η παλιά κάνει θόρυβο και ίσως SSD. Θέλω να ρωτήσω, από άποψη επιδόσεων, αξίζει τον κόπο το μηχάνημα να το χρησιμοποιήσω για home cinema ή να αγοράσω κάποιο νέο τετραπύρηνο - οχταπύρηνο android tv box?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κανω μια χαζή ερώτηση...

πριν 3 εβδομάδες ειχε βαλει στα 170κατι$ ενα ταμπλετ που παίζει 4k το teclast air 3g dual boot το gearbest.

 

Αυτο δεν θα μπορούσε να κάνει την δουλειά του android tv box 100% απλά θα ηταν ενοχλητικό το βάλε βγάλε ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...