Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχεις να μου προτείνεις κάτι άλλο? Η χρήση που θέλω να κάνω είναι απλά να παίζω ταινιες/σειρές (από στικακι η εξωτερικό δισκο) με όσο το δυνατόν καλύτερη συμβατότητα με mkv/mp4 και υποστήριξη ελληνικών υποτιτλων

Πάρε το Link.png Site: MXiii , το έχουν σε προσφορά λόγω των ημερών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το mxiii-g τρεχει android 5 ενω το m8s android 4.4 (λογικά θα παρει αναβαθμιση). Το m8s ομως ειναι πιο καινουριο

Άρα όχι τίποτα ιδιαίτερα σημαντικό. Να υποθέσω λοιπόν ότι τη δουλειά (=Kodi) την κάνουν και τα δύο το ίδιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα όχι τίποτα ιδιαίτερα σημαντικό. Να υποθέσω λοιπόν ότι τη δουλειά (=Kodi) την κάνουν και τα δύο το ίδιο?

Καλύτερα πάρε το Fire TV Box της Amazon, τρέχει δίχως κολλήματα το Kodi και παίζει και παιχνίδια αν χρειαστεί. Οδηγός εγκατάστασης Kodi σε Fire TV: http://www.htpcbeginner.com/install-kodi-on-amazon-fire-tv/ έχοντας το εδώ και ένα χρόνο περίπου, ένα κόλλημα δεν έβγαλε μέχρι στιγμής και δέχεται και USB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το fire tv ομως φιλε ειναι πολυ κλειστο. Τι να το κανεις το android οταν δεν μπορεις να κανεις οτι γουσταρεις

Αυτή η καραμέλα συνέχεια με το κλειστό και το ότι γουστάρεις, τι θες να κάνεις ακριβώς σε ένα Media Center? για να καταλάβω τι εννοείς με το ότι γουστάρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τον ενδιαφέρουν κάποιον οι συγκεκριμένες υπηρεσίες που παρέχει το Fire TV box, δεν υπερτερεί έναντι κάποιου καλού Android Box.

 

To  αντίθετο μάλιστα, μιάς και η συσκευή έχει αρκετούς περιορισμούς και θέλει λίγο ψάξιμο για να κάνεις διάφορα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν τον ενδιαφέρουν κάποιον οι συγκεκριμένες υπηρεσίες που παρέχει το Fire TV box, δεν υπερτερεί έναντι κάποιου καλού Android Box.

 

To  αντίθετο μάλιστα, μιάς και η συσκευή έχει αρκετούς περιορισμούς και θέλει λίγο ψάξιμο για να κάνεις διάφορα πράγματα.

Περιορισμούς έχει αλλά οι περισσότεροι απότι διάβασα θέλουν media center, streaming, mirroring κλπ. Το Fire έχει Plex,Kodi,Firefox,Mirroring,Bluetooth ακουστικά/πληκτρολόγιο/ποντίκι, χειριστήριο εφαρμογές και παιχνίδια φτιαγμένα για την TV. Δεν καταλαβαίνω που υστερεί, δεν διαφωνώ οτι υπάρχουν και άλλες καλές συσκευές στην αγορά, αλλά μην λέμε ότι θέλουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, οποιοσδήποτε έχει κινητό android, το να χειριστεί ένα android box είναι το ίδιο εύκολο με το να παίζει με το smartphone του.

 

Seemless εμπειρία. Κατεβάζει το Kodi από το play store( αν δεν είναι ήδη προεγκατεστημένο), το ρυθμίζει μία φορά και μετά αυτό θα αναβαθμίζεται μόνο του. Συνδέει έναν εξωτερικό δίσκο και τον βλέπει αυτόματα και κάνει ότι θέλει. Βάζει έναν torrent client και το κάνει κατεβαστήρι. Βάζει τα office και κάνει και ψευτοδουλειές παράλληλα.

 

Κάποια από αυτά μπορείς να τα κάνεις και με το Fire TV, αλλά όλα θέλουν ψάξιμο, app sideloading, command prompt εντολές και πάει λέγοντας. Τώρα που με το καινούργιο firmware το μηχανάκι δεν μπορεί να γίνει rooted, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιό δύσκολα.

 

Τέλος, τα καλά android boxes έχουν δυνατότητες που το Fire TV δεν θα τις έχει ποτέ, όπως 1080p/24 playback ή automatic frequency switching.

 

Προσωπικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν το Fire TV Box, παρα μόνο αν ήθελε τις υπηρεσίες της amazon, για τις οποίες φτιάχτηκε το μηχανάκι αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίταξε, οποιοσδήποτε έχει κινητό android, το να χειριστεί ένα android box είναι το ίδιο εύκολο με το να παίζει με το smartphone του.

 

Seemless εμπειρία. Κατεβάζει το Kodi από το play store( αν δεν είναι ήδη προεγκατεστημένο), το ρυθμίζει μία φορά και μετά αυτό θα αναβαθμίζεται μόνο του. Συνδέει έναν εξωτερικό δίσκο και τον βλέπει αυτόματα και κάνει ότι θέλει. Βάζει έναν torrent client και το κάνει κατεβαστήρι. Βάζει τα office και κάνει και ψευτοδουλειές παράλληλα.

 

Κάποια από αυτά μπορείς να τα κάνεις και με το Fire TV, αλλά όλα θέλουν ψάξιμο, app sideloading, command prompt εντολές και πάει λέγοντας. Τώρα που με το καινούργιο firmware το μηχανάκι δεν μπορεί να γίνει rooted, τα πράγματα γίνονται ακόμα πιό δύσκολα.

 

Τέλος, τα καλά android boxes έχουν δυνατότητες που το Fire TV δεν θα τις έχει ποτέ, όπως 1080p/24 playback ή automatic frequency switching.

 

Προσωπικά δεν θα πρότεινα σε κανέναν το Fire TV Box, παρα μόνο αν ήθελε τις υπηρεσίες της amazon, για τις οποίες φτιάχτηκε το μηχανάκι αυτό.

Ήταν η καλύτερη απάντηση που θα μπορούσε να δώσει κάποιος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου μια γνώμη. Θέλω γα φίλο ένα μηχάνημα ο οποίος όμως δεν το κατέχει το θέμα πολύ. Θα το ετοιμάσω εγώ αλλά για να γλιτωσω την πολύ ενόχληση αργότερα, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Windows (pipox7) Android δοκιμασμένο (mxIII g) ή tronsmart r68 που ναι μεν καλύτερο από όλα αλλά σχετικά καινούργιο οπότε δεν γνωρίζουμε κουσούρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου μια γνώμη. Θέλω γα φίλο ένα μηχάνημα ο οποίος όμως δεν το κατέχει το θέμα πολύ. Θα το ετοιμάσω εγώ αλλά για να γλιτωσω την πολύ ενόχληση αργότερα, δεν ξέρω τι είναι καλύτερο. Windows (pipox7) Android δοκιμασμένο (mxIII g) ή tronsmart r68 που ναι μεν καλύτερο από όλα αλλά σχετικά καινούργιο οπότε δεν γνωρίζουμε κουσούρια.

Πόσα χρήματα θα διαθέσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...