Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, GeorgeAl92 είπε

Όχι καινούργια 4Κ Samsung Tv 55 ιντσών έχω. Αρχικά όπως είπα το έκανε πιο τακτικά από ότι τώρα. Αν βγάλω και βάλω ξανά το καλώδιο δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα, μόνο αν κλείσω το tv box με απενεργοποίηση, μπορώ να λύσω το πρόβλημα..

Εχεις μηπως αλλη τβ να το δοκιμασεις;
Εκτος απο αλλο καλωδιο κοιτα αν εχει στην προβολη καποιες ρυθμισεις αναλυσης και χρωματων και ''παιξε'' λιγο με αυτες
Δοκιμασε αν εχει και τιποτα σε rgb

Δοκιμασε το και σε αλλη θυρα στην τβ


Κατεβασε απο το playstore καποια εφαρμογη για παρακολουθηση της θερμοκρασιας
μηπως οταν το κανει αυτο ζεστενεται πολυ!
Τελος κοιταξε αν υπαρχει καποια αναβαθμηση που να λυνει τετοιες ασυμβατοτητες!

Επεξ/σία από gat0s814
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, gat0s814 είπε

Εχεις μηπως αλλη τβ να το δοκιμασεις;
Εκτος απο αλλο καλωδιο κοιτα αν εχει στην προβολη καποιες ρυθμισεις αναλυσης και χρωματων και ''παιξε'' λιγο με αυτες
Δοκιμασε αν εχει και τιποτα σε rgb

Δοκιμασε το και σε αλλη θυρα στην τβ


Κατεβασε απο το playstore καποια εφαρμογη για παρακολουθηση της θερμοκρασιας
μηπως οταν το κανει αυτο ζεστενεται πολυ!
Τελος κοιταξε αν υπαρχει καποια αναβαθμηση που να λυνει τετοιες ασυμβατοτητες!

To έχω δοκιμάσει και σε άλλες δύο τηλεοράσεις και συμβαίνει το ίδιο πράγμα.

Δεν ξέρω που είναι οι ρυθμίσεις για την ανάλυση δεν νομίζω να έχει κιόλας το tv box (της τηλεόρασης είναι εντάξει)

Πάλι δεν ξέρω αν έχει κάποιο μενού για το RGB (για το οποίο ευθύνεται η αλλαγή του χρώματος σε ροζ ή πράσινο στην απεικόνιση, εμένα γίνεται τελείως ροζ η οθόνη).

Η τηλεόραση δεν έχει θύρες πρόκειται για τηλεόραση του 2018 οπότε έχει ένα hub που βάζουν στην samsung με 4 θύρες HDMI, όποια και αν έβαλα το πρόβλημα παρέμεινε.

Προβλήματα θερμοκρασίας δεν υπάρχουν, έχω βάλει εξωτερικό ανεμιστηράκι το οποίο το κρατάει μέχρι τους 41 βαθμούς τώρα το κατακαλόκαιρο σε μη κλιματιζόμενο δωμάτιο.

Αναβάθμιση δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 Beelink GT1 Ultimate απο ελλαδα εχει 120 ε

απο αλιεξπρεσ 67 ευρω .αν περασει τελωνειο ποσο 

θα ειναι τα εξοδα?? 

Επεξ/σία από tsec1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, GeorgeAl92 είπε

To έχω δοκιμάσει και σε άλλες δύο τηλεοράσεις και συμβαίνει το ίδιο πράγμα.

Δεν ξέρω που είναι οι ρυθμίσεις για την ανάλυση δεν νομίζω να έχει κιόλας το tv box (της τηλεόρασης είναι εντάξει)

Πάλι δεν ξέρω αν έχει κάποιο μενού για το RGB (για το οποίο ευθύνεται η αλλαγή του χρώματος σε ροζ ή πράσινο στην απεικόνιση, εμένα γίνεται τελείως ροζ η οθόνη).

Η τηλεόραση δεν έχει θύρες πρόκειται για τηλεόραση του 2018 οπότε έχει ένα hub που βάζουν στην samsung με 4 θύρες HDMI, όποια και αν έβαλα το πρόβλημα παρέμεινε.

Προβλήματα θερμοκρασίας δεν υπάρχουν, έχω βάλει εξωτερικό ανεμιστηράκι το οποίο το κρατάει μέχρι τους 41 βαθμούς τώρα το κατακαλόκαιρο σε μη κλιματιζόμενο δωμάτιο.

Αναβάθμιση δεν υπάρχει.

Ψαξε για τα Droid settings!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, tsec1 είπε

ευχαριστω!!

καταφερα και το παραγγειλα να σε καλα!!

Με το καλό να σου έρθει και να μείνεις ευχαριστημένος. 

Εχε βέβαια κάποια πράγματα κατα νου, ωστε να εισαι προετοιμασμένος

  • Οι αγορές απο gearbest ειναι επιφοβες για πάρα πολλούς λογους. Ακομα κι αν δεν σου κατσει τελωνειο (η gb αρκετές φορές εχει στείλει αποστολές απο Κίνα, αντι για Ευρώπη), φρόντισε κατα το ξεπακετάρισμα να τραβάς βιντεο.
  • Πριν λιγο καιρό διάβασα κάποιες αναρτήσεις για fake 3GB μνήμη, ενω ήταν 2, για το συγκεκριμένο box. ΔΕΝ ξερω τι γινεται τώρα, γιατί δεν παρακολούθησα την εξέλιξη, αλλά οταν με το καλο έρθει, φρόντισε να κάνεις κάποια tests για σιγουρια
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι GearBest

Παρήγγειλα το Beelink Ultimate περιμενοντας ενα μηνα στο GearBest για ευρωπαικη αποθήκη. Οταν υπήρχε διαθέσιμο εκει, και το επελεξα η τιμη αλλαξε απο 60+ σε 70+ και ειχε και μεταφορικά. Τελική τιμη πηγε 82.

Το ήθελα μονο για νετφλιξ και αυτό για ττη μητέρα μου. Τελικά έπαιζε SD, με χαλια πλοήγηση κλπ..... Τους ανοιξα τικετ, απέδειξα τα προβλήματα (με το netflix patterns και video) και τελικά μου έδωσαν τρεις επιλογές. Συνολικά είμαι ευχαριστημένος απο τις επιλογές και απο το customer care. Γενικά, 2-3 άτομα που ψωνίζουν αποκλειστικά μεσω  ευρωπαικες αποθήκες δεν ειχαν θέματα. 

Υποψιν απο προσωπική εμπειρία, τα τελωνεία έχουν σφιξει με τους ελέγχους το τελευταίο χρόνο οπότε μην κάνουμε σύγκρισεις με παλιοτερους καιρους (ψωνιζα τακτικα απο Αμερική παλιά). Σίγουρα κάποιοι εδω θα ξερουν πιο πολλα. Ειχα βρει μια ανακοινωση απο ελτα για τελωνεία αλλα με ενα δικο μου δεμα δεν ηταν ουτε κατα διανοια κοντα η χρέωση (80 δολάρια με μεταφορικά μεσα, η ανακοίνωση ελεγε 10 ευρω τελωνείο, η χρέωση ηταν 60, το στειλα πισω και refund) 

Για το κυρίως θέμα, μονο και αποκλειστικά νετφλιξ, πηρα απο σκρουτζομαγαζο τελικά το MiBox. Κουλ παιζει, μονο wifi, σπιτι επιασε 4Κ διπλα απο το ρουτερ, αλλα στο πατρικοεβαλα ενα παλιο (εν αχρηστεια, μεχρι χτες) νετγκιαρ ριπιτερ και παιζει πολυ ανεταHD χωρίς να μπαφεριαζει. Βέβαια απο χτες δουλεύει, εαν βγουν θέματα στη πορεία θα ενημερώσω

Σορυ για τη μεγαλη ποστια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφενός το beelink ultimate (υποθετω οτι μιλάς για το gt1) ποτέ δεν ειχε υποστηριξη για netflix HD, παρά μονο για SD, που σε μεγαλη τηλεοραση δειχνει χάλια. Το εχουμε υπερ συζητήσει και σε αυτή τη συζητηση αλλα και σε αλλη που μιλάμε για συσκευές που παιζουν netflix.

EDIT : Τώρα ειδα οτι εχεις βαλει και αγγελια πώλησης και οτι σου εχω απαντησει και παλιοτερα για το GT1 -> https://www.insomnia.gr/forums/topic/663048-συσκευες-tvbox-tablets-κλπ-που-παιζουν-απροβληματιστα-netflix/?do=findComment&comment=56618312

Για τις αγορες απο εξωτερικό, υπάρχουν 2 αλλες συζητήσεις (και ένας οδηγός) οπου το εχουμε καρατεντώσει τι συμβαίνει εδώ και ενα χρόνο που εσφιξαν τα τελωνεια. Στις ιδιες συζητήσεις θα βρεις και για το gearbest οτι δεν ειναι η καλυτερη λύση για αγορές. Εχει κάνει και συνεχιζει να κάνει πατάτες με τις αποστολές. Το τελευταίο τρίμηνο εχουν μειωθεί πάρα πολύ τα κρουσματα να στέλνει αποστολές απευθείας απο Κίνα σε αγορές απο ευρωπαικά warehouses, αλλά εχουν προκύψει αλλα προβληματα οπως συχνές μεγάλες καθυστερήσεις (ειδικά αν ερχονται με DHL ΑΠΛΟ - οχι courier) ή με χαμένες αποστολές λόγω κλοπών. 

Γενικά οι αγορές απο εκεί ειναι για τους πολύ αφελείς ή για αυτους που ειναι προετοιμασμένοι να ανοίγουν tickets και paypal disputes. Δεν εχουν σοβαρό customer care. Για όποιον όμως θέλει να δοκιμάζει την τύχη και τα νευρα του, η προσωπική μου γνώμη ειναι να χρησιμοποιεί το belgium post ή εναλλακτικά να αγοράζει απο πιο σοβαρα μαγαζιά οπως πχ το bangood

ΟΛΑ τα παραπάνω προς υπενθύμιση για αυτους που βαριουνται να ψάχνουν ή να διαβάζουν παλιότερες αναρτήσεις. 

Επεξ/σία από isay
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, η αλήθεια είναι ότι δεν το εψαξα καλα πριν το παρω για το Νετφλιξ, στα reviews κοιταζα να δω εαν κολλάει, δεν ανέφερε καποιο απο αυτα για Νετφλιξ 

Μου απαντησες αφού το ειχα παρει, λογικό αφού ποσταρα και γω αφού καηκα στο χυλό 

Το customer care εμενα μου φανηκε εξαιρετικό 

Το bangood και το belgium post δεν τα ηξερα, αλλα θα τα εχω στο νου για την επόμενη φορά 

Η αλήθεια είναι δύσκολο να ξαναψωνισω απο gearbest.

Τα παλια ποστ είναι ζορικο, τουλάχιστον για μένα, τα ψαχνω με keywords συνήθως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, gat0s814 είπε

Ψαξε για τα Droid settings!

Δυστυχώς και αποδείχτηκε άκαρπη η προσπάθεια. Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως. Θα προβώ σε αγορά HDMI μήπως λυθεί το θέμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση εγώ, για netflix και youtube αποκλειστικά, αλλά άνοιγμα σε καθημερινή βάση αρκετές ώρες ποιο θα ήταν καλύτερο chromecast 2 η roku express?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιον media player που να υποστηρίζει απαραίτητα 3,5'' HDD enclosure;

Σκέφτομαι για το Egreat A10 με επεξεργαστή Hisilicon hi3798c v200 αλλά βλέπω οτι είναι υποδεέστερος από τον Amlogic S912 που είναι τρέχον μοντέλο στην αγορά.

Υπάρχει κάποιο Amlogic S912 media player με ενσωματωμένο HDD tray 3,5'';

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/8/2018 στις 4:48 ΜΜ, GeorgeAl92 είπε

Δυστυχώς και αποδείχτηκε άκαρπη η προσπάθεια. Ευχαριστώ για τη βοήθεια πάντως. Θα προβώ σε αγορά HDMI μήπως λυθεί το θέμα

Παντως αν το κανει σε ολες σου τις τβ τοτε παιζει σοβαρα το ενδεχομενο να ειναι θεμα hardware ισως της HDMI θυρας!
Καλη τυχη!

6 ώρες πριν, tarantules είπε

Έχει κάποιος να προτείνει κάποιον media player που να υποστηρίζει απαραίτητα 3,5'' HDD enclosure;

Σκέφτομαι για το Egreat A10 με επεξεργαστή Hisilicon hi3798c v200 αλλά βλέπω οτι είναι υποδεέστερος από τον Amlogic S912 που είναι τρέχον μοντέλο στην αγορά.

Υπάρχει κάποιο Amlogic S912 media player με ενσωματωμένο HDD tray 3,5''; 

Με 2,5'' ναι αυτο :
https://www.banggood.com/THL-Super-Box-Amlogic-S912-2GB-RAM-16GB-ROM-TV-Box-Hard-Disk-Case-Smart-APP-Control-p-1323245.html?cur_warehouse=CN
και αυτο :
https://www.ebay.com/itm/Premium-Zoomtak-U-Plus-2Gb-64bit-Octa-Core-Android-TV-SATA-Box-4k-16Gb-Free-P-P/263333771328?hash=item3d4fea7840:g:zxcAAOSwhpZaEgtm
Αλλα με 3,5'' ΟΧΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ (Τουλάχιστον μεχρι τωρα!) !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα για τους κατοχους mecool m8s pro (το σκέτο, οχι plus, w, L, κλπ) και το netflix.

Η mecool κυκλοφόρησε patch και για αυτή τη συσκευή, οποτε οι κάτοχοι μπορουν να βλέπουν και πάλι netflix και μάλιστα σε HD (οχι απλό SD). Με το τελευταίο patch πλέον κάλυψε ολη τη σειρά m8s δηλαδη pro, pro+, prow και proL.

Τις δοκιμές τις έκανα σε m8s pro με custom rom nexus (οχι ATV) και δεν ειχα κανενα προβλημα, αλλα διαβαζω οτι δουλευει κανονικα και android TV versions. Εβαλα την τελευταία έκδοση του netflix hd (με το άσπρο φόντο) και πιο συγκεκριμένα την έκδοση 5.4.1 build 2266 (13 August 2018). Πριν περάσω το patch έβγαζε error NW-6-404, ενω μετά το πέρασμα του patch όλα παιζουν κανονικά και σε HD (στα test patterns επιασε 1080).

Το patch το κατεβάζετε απο το freaktab (θελετε εκδοση 1.06 και πάνω)  -> http://freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/mecool/737833-netflix-in-hd-is-being-killed-in-some-of-the-chinese-boxes?p=740632#post740632

Οδηγίες : Το βάζετε σε ένα στικάκι, το εγκαθιστάτε στο box, το τρέχετε, πατάτε το κουμπι Click to burn key και αν απο πάνω γράψει success, κάνετε επανεκκινηση και ολα θα δουλευουν σωστά. Τώρα μπορείτε να απεγκαταστήσετε και την εφαρμογή burning tools, δε χρειάζεται. 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, isay είπε

Εβαλα την τελευταία έκδοση του netflix hd (με το άσπρο φόντο) και πιο συγκεκριμένα την έκδοση 5.4.1 build 2266 (13 August 2018)

Για αυτην λεει οτι " These require Android TV " , παιζει κανονικα αν δεν ειναι ATV το box ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, villasg είπε

Για αυτην λεει οτι " These require Android TV " , παιζει κανονικα αν δεν ειναι ATV το box ?

Παιζει μια χαρα και σου μιλώ απο προσωπική πειρα και οχι μονο για ενα μοντελο. Βασικό βεβαια το box να εχει DRM L1 γιατί αλλιώς είτε το μαυρο ή το ασπρο netflix δεν εχει διαφορα. 

Γενικά ισχύουν τα παρακάτω:

  • Το app με μαυρο φοντο ειναι για κινητα, tablets, και tvboxes (με ΟΧΙ android tv rom) και με το "ειναι" εννοώ οτι ειναι διαθεσιμο απο app store.
  • Το app με άσπρο φοντο ειναι για tvboxes με android tv rom και με το "ειναι" εννοώ οτι ειναι διαθεσιμο απο app store (το android tv app store εχει αλλες εκδοσεις για apps)
  • Τα μεν όμως, παιζουν και στα δεν και αντιστροφα, δηλαδή αν εχω το apk με άσπρο φοντο (HD) θα παιξει σε κινητα/ταβλετ/tvbox, αρκει να βρω το apk και να το εγκαταστήσω χειροκινητα. Το να "βρω" σημαίνει είτε το κανω export απο συσκευη tv version  ή το κατεβαζω απο κάποιο σοβαρο site οπως πχ το apkmirror.com . Τονιζω οτι δεν κατεβάζουμε apks απο οπουδήποτε, γιατί αν δεν ειναι απο σοβαρες πηγές, μπορει να εμπεριέχουν malwares. 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...