Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ποιο από τα παρακάτω τρία πιστεύεται είναι το πιο VFM; βάλτε στην τιμή και τα μεταφορικά.

T95X2 TV Box 4/32

MECOOL KM9 4/32

H96 MAX X2 4/32

Επίσης να μην θέλει πολύ δουλειά για ROM ή πατέντες στην ψύξη. 

Επεξ/σία από frozex
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 λεπτά πριν, frozex είπε

Ποιο από τα παρακάτω τρία πιστεύεται είναι το πιο VFM; βάλτε στην τιμή και τα μεταφορικά.

T95X2 TV Box 4/32

MECOOL KM9 4/32

H96 MAX X2 4/32

Επίσης να μην θέλει πολύ δουλειά για ROM ή πατέντες στην ψύξη. 

Αυτη την ερωτηση πρεπει να την κανεις στο Χορταρεα (μελοντολογος-μεντιουμ) για τους εξης λογους :

1) Δεν εχουνε ακομη οι αγοραστες στα χερια τους τα boxakia 

2) καποια απο τα  προβληματα φαινονται σε βαθος χρονου

3) Οι πρωτες εντυπωσεις ειναι θετικες (antutu 60000 ,δεν εχουν θεματα με overheating) αλλα ειναι λογια των δοκιμαστων που περνουν προμηθεια απο τα καταστηματα για να προωθουν τα boxakia.

Aπο αποψη δυνατοτητων(θεωρητικα)  κανενα δεν εχει 1000 γραμμη και δεεν εχχουν optical εισοδο.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, isay είπε
  •  

Πες μας κάτι αλλο, στη rom που παρέλαβες ειχε ακομα το bcenter minner; 

Ναι, είχε ακριβώς ότι προγράμματα αναφέρεις στο σχετικό άρθρο σου και τα οποία είχε και ο μεγάλος αδερφός του το pro. Αφαιρέθηκαν ήσυχα και ανώδυνα με τον τρόπο που πρότεινες και, αν δεν σε έχω ευχαριστήσει ως τώρα, εκτιμώ έστω και αναδρομικά τη μέθοδό σου και φυσικά την προτείνω. 

Αυτά σε επίπεδο software όμως και μέχρι εκεί. Περαιτέρω ΔΕΝ πρόκειται να το πειράξω αφού

Ο εξωτερικός διπλός ανεμιστήρας του εμπορίου (κάπoυ στα 5€) κάνει εξαιρετική δουλειά, τα ίδια όπως στο pro.

Το αρχικό μενού δεν με ενδιαφέρει,μπαίνω kodi ή youtube σε δευτερόλεπτα,

Για παιχνίδια έχω το pc και τις κονσόλες, έκαστος στο είδος του, το θεωρώ περιττό και υποδεέστερο το tv box  για games απέναντι στις κλασικές κονσόλες.

Δε βλέπω το λόγο να ρισκάρω να τα κακαρώσει λόγω πτώσης/διακοπής τάσης, λάθος χειρισμού κοκ.

Η έλλειψη του googlestore για τυχόν λοιπές εφρμογές,εξαλείφεται με το aptoid και τέλος.

Επίσης είμαι εντελώς απέναντι στην άποψη του ότι για να παίξουμε παιχνίδια στα μποξάκια, αυτά πρέπει νάχουν ένα σκασμό πυρήνες και μάλιστα τεχνολογίας αιχμής. Τα android games και γενικά το android σαν λειτουργικό είναι τα πιό τραλαλά σε απαιτήσεις/αποδόσεις/χρήσεις από οποιοδήποτε άλλο λειτουργικό. Διότι ποιό παιχνίδι θα απαιτήσει πόρους απ τη cpu; έχουν κανένα απύθμενο βάθος τα strategy στο android; ή θάχουν πρόβλημα οι emulators; μέχρι mame και πολύ του πάει αλλιώς δεν θα το λέγαμε και tv box.

Δοκίμασα πχ το hearthstone (αχόρταγο καρτοπαίχνιδο σε μνήμη) στο w με τον 905 που δεν σας αρέσει και παίζει αβασάνιστα λόγω nougat που σώζει στην sd κάρτα ενώ στο τάμπλετ με 4gb ram(!) δεν εγκαθίσταται, ζητάει πόρους ένεκα που φοράει έκδοση kit kat 4.4.2 που δεν σώζει πουθενά πλην της εσωτερικής μνήμης.  Αναγκάστηκα να το ρουτάρω απ τα νεύρα μου αλλά και πάλι δεν πειθάρχησε.

Εκεί, ναι, το θέλει το χεράκι του, για πέρασμα νέας έκδοσης αλλά άντε να αλλάξεις, αν αλλάζει, λειτουργικό ένα τάμπλετ και με πολύ μεγαλύτερα ρίσκα να τουβλάρει.

Έτσι είναι φίλε isay, δεν μπορούμε να συμφωνούμε όλοι σε όλα δεν γίνεται. Γι αυτό, όπως προανέφερα, οι παροιμίες πάντα σοφές, " άκουγε τις γνώμες των άλλων και κράτα τη δική σου".

 

 

 

Επεξ/σία από kostas1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostas1966 είπε

 

 

Μια χαρα.

Κατι ακομα που ξεχασα να γραψω νωριτερα σχετικα με το ρευμα στο usb (ενω ειναι off) και το βγαλσιμο απο την πριζα για να ξεκινησει.

Για το ρευμα στο usb. Μου ειναι περιεργο γιατί σε οσα m8s (και οχι μονο) εχω πιάσει δεν ειχα τετοιο προβλημα. Μάλιστα σε αρκετά απο αυτά που εχω κολλησει ανεμιστηρακι απευθειας πανω στο usb, θα το ειχα παρατηρησει γιατί το ανεμιστηράκι δε θα σταματουσε ποτε. Εχω μια υποψια οποτε κανε μια δοκιμη και πες μου τα αποτελέσματα για να δουμε αν ειναι θεμα software ή hardware. Ενω ειναι αναμμένο πάτα στο τηλεχειριστήριο  και κρατα πατημενο το κουμπι on off μεχρι να σου βγάλει μενου επιλογων αντι απλά να κλείσει. Μολις βγαλει το μενου πηγαινε στην επιλογη για power off και επελεξε το. Αν κλεισει, σταματα και ο ανεμιστηρας μετα απο 3-4 δευτερολεπτα ή ακομα και να κλεισει ο ανεμιστηρας συνεχιζει να αναβει το ανεμιστηρακι; Αν ναι και ειναι μονιμο τοτε ειναι δειγμα διαρροής τάσης προς τις usb, πραγμα μη φυσιολογικό

Για το οτι δεν αναβει κάποιες φορες παρα μονο αν το βγαλεις-βαλεις στην πριζα. Αν γινει κάποια διακοπή ρευματος (εκουσια ή ακουσια) το box θα ξεκινησει και θα δουλευει. Αν στις ρυθμισεις ενεργειας και screensaver δεν το εχεις ρυθμισει να κλεινει αυτοματα μετα απο Χ ώρα απραξίας, τοτε το box θα δουλευει μεχρι να το παρεις ειδηση. Παρατηρησα λοιπον εδω το εξης. Μέχρι πριν 5 μήνες που ειχα αλλη παλιοτερη rom, το μηχανημα έσβηνε απο το screensaver και μετα ξεκινουσε κανονινα με το πατημα του on. Στη rom που εβαλα μετα η επιλογη αυτη ήταν απενεργοποιημένη by default και το μηχανάκι δεν έσβηνε καθολου και ακομα και αν πειραζα τις σχετικές ρυθμισεις. Με τα πολλά καταφερα να το κανω να δουλεψει αλλα μετα παρατηρησα οτι το μηχανκι δεν ανοιγε απο το on, αλλα επρεπε να το βγαλω απο την πριζα. Η αναγκη ομως για πριζα ΔΕΝ υπάρχει αν κάνω κανονικο shutdown στο μηχανακι, δηλαδη να μην κλεισει μονο του απο απραξία. Ψάχνονταε λιγο το θεμα, κατεληξα οτι το προβλημα οφειλεται στη νεοτερη έκδοση της εργοστασιακης rom, την οποια αλλαγη πηρε και ο προγραμματιστης την νεοτερης custom rom και πρακτικά λύση δε βρεθηκε αλλα σταματησα να ασχολουμαι γιατί δε με ενοχλει και τόσο, οσο θα με ενοχλούσε το μηχανάκι να μενει μονιμα ανοιχτο (οχι για θεμα κοστους ρευματος, αλλα λογω φθοράς χρησης). Αν σε βολευει παρατηρησε λιγο το φαινομενο, δηλαδη αν η αναγκη για πριζα προέρχεται μετα απο κανονικο shutdown (κλεινε το μηχανημα και δοκιμαζε μετα αν αναβει)/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά θέλω να παραγγείλω  ένα tv box H96 4s plus  που έχει 4ram και 32 rom  και έχει το Oreo 8.1 αξίζει ? Γιατί από τι έχω διαβάσει εδώ μέσα δεν έχω βγάλει άκρη δεν θέλω να κολλάει γενικά για ταινίες  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, TsortisMarios35 είπε

Παιδιά θέλω να παραγγείλω  ένα tv box H96 4s plus  που έχει 4ram και 32 rom  και έχει το Oreo 8.1 αξίζει ? Γιατί από τι έχω διαβάσει εδώ μέσα δεν έχω βγάλει άκρη δεν θέλω να κολλάει γενικά για ταινίες  

Υπομονη
Σε λιγες μερες θα ξερουμε περισσοτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα..

Παρέλαβα λοιπόν το kiii pro..

Είναι η πρώτη φορά που έχω στην κατοχή μου ένα τέτοιο είδους μηχάνημα.

Κατά αρχήν να σας πω πως έχω διαβάσει όλο το θέμα και σε αρκετά πράγματα βοηθητικα σχετικά με την αγορά του συγκεκριμένου box, ο λόγος ήταν πως ήθελα να είναι αποκωδικοποιητής τ2 αλλά και media player.

Θέλω να μου θύμησετε το app για για να βλέπω τη θερμοκρασία του. 

Χρειάζεται να κάνω κάποια άλλη ιδιαίτερη ρύθμιση για να παίζει ομαλά μες το χρόνο;

Το Bitcoin miner θα το βγάλω αύριο. 

Ανεμιστηράκι παρήγγειλα από aliexpress ένα που είχε ειπωθεί 5v 120mm  δεν ξέρω εάν θα βοηθήσει δραματικά αλλά δεν έχω άλλη επιλογή αυτή τη στιγμή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

clupfload και αν σκαλισεις τις ρυθμισεις του μπορεις να αφησεις να φαινεται μονο η θερμοκρασία και αν πάει πάνω απο κάποιο νουμερο (π.χ. 69) να γινετι κοκκινο. 

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.waterdaaan.cpufloat&hl=el

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα εχω καταλήξει στο Tanix TX9 pro  με βάση τις κριτικές  την τιμή του και τα χαρακτηριστικά του.  δεν ξέρω αν κάνω καλά  τα mecool θέλουν πείραγμα και εγω δεν τα καταφέρνω. Δεν με ενδιαφέρει το NETFLIX πιο πολύ να παίζω κανένα  παιχνιδάκι το θέλω. Να πάρω απο την ιταλική αποθήκη του geekbuying ή δεν αξιζει; Στο gearbest εχει την ιδια πάνω κάτω τιμη αλλα σίγουρα θα καθυστερήσει πολύ περισσότερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα παίδες. Εχθές παρέλαβα το beelink gt1 ultimate και είμαι σε αναζήτηση κάποιου mousepad/trackpad/keyboard ασύρματο που ν είναι συμβατό! Έχετε να προτείνετε κάτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά μπορεί κάποιος να βοηθήσει στην αγορά καλωδίου usb male to male που χρειάζεται για φλασαρισμα σε ένα mecool 8s Pro που έχω? Γιατί ψάχνω να βρω για να φλαρασαρω το box. Ευχαριστώ εκ των προτέρων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...