Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Να δώσω άλλη μια διάσταση.

Είχα πάνω από χρόνο ένα tv box, συγκεκριμένα το Alfawise H96 Pro+, δεν κόλλησε ποτέ είναι αλήθεια και το χρησιμοποίησα αρκετά.

Πριν μερικές μέρες έβαλα Wind Vision και πήρα το κουτί που δίνουν το οποίο έχει android tv λειτουργικό.

Η χρήση του είναι απίστευτα πιο εύκολη με το τηλεχειριστήριο. Ακόμα και μια διαφήμιση στο youtube να ήθελες να παρακάμψεις ήταν ταλαιπωρία με το παλιό, με το anroid tv είναι 2 κλικ δουλειά.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα tv box αλλά νομίζω είναι καθαρά θέμα λειτουργικού, και στο μέλλον αν χρειαστώ άλλο tv box θα κοιτάξω να έχει android tv και ας είναι ακριβότερο.

 μπορεις να βαλεις και στο alfawise που εχεις αν θελεις, ειναι θεμα rom  και οχι μηχανηματος.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

6 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Να δώσω άλλη μια διάσταση.

Είχα πάνω από χρόνο ένα tv box, συγκεκριμένα το Alfawise H96 Pro+, δεν κόλλησε ποτέ είναι αλήθεια και το χρησιμοποίησα αρκετά.

Πριν μερικές μέρες έβαλα Wind Vision και πήρα το κουτί που δίνουν το οποίο έχει android tv λειτουργικό.

Η χρήση του είναι απίστευτα πιο εύκολη με το τηλεχειριστήριο. Ακόμα και μια διαφήμιση στο youtube να ήθελες να παρακάμψεις ήταν ταλαιπωρία με το παλιό, με το anroid tv είναι 2 κλικ δουλειά.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα tv box αλλά νομίζω είναι καθαρά θέμα λειτουργικού, και στο μέλλον αν χρειαστώ άλλο tv box θα κοιτάξω να έχει android tv και ας είναι ακριβότερο.

Είχα το κορυφαίο box και το έδωσα γιατί είχε android tv(απλά δεν παίζουν κάποιες εφαρμογές που ήθελα). Τώρα για το youtube βάζεις το smart youtube,οσο για τα υπόλοιπα παίρνεις και ένα mini keyboard με 10ε και κανείς ότι θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μόνος άνθρωπος που ξέρω ότι έχει βολευτεί με το ATV είναι φίλος που στην καθημερινότητα του χρησιμοποιεί μόνο ipad + iphone :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθόλου, σοβαρολογώ,  με το tv box που είχα για απλές εργασίες έπρεπε να χρησιμοποιώ το keyboard για να κάνω κύληση, ας πούμε στο Netflix ή ακόμα χειρότερα στο Euroleague Tv, στο youtube το ίδιο για να πατήσω μια απλή παράλειψη διαφήμισης. Τώρα τα κάνω όλα κρατώντας ένα απλό τηλεχειριστήριο και πατώντας τα βελάκια. Που ακριβώς είναι η δυσκολία στην χρησιμοποίηση του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Καθόλου, σοβαρολογώ,  με το tv box που είχα για απλές εργασίες έπρεπε να χρησιμοποιώ το keyboard για να κάνω κύληση, ας πούμε στο Netflix ή ακόμα χειρότερα στο Euroleague Tv, στο youtube το ίδιο για να πατήσω μια απλή παράλειψη διαφήμισης. Τώρα τα κάνω όλα κρατώντας ένα απλό τηλεχειριστήριο και πατώντας τα βελάκια. Που ακριβώς είναι η δυσκολία στην χρησιμοποίηση του;

Τι να σου πω βρε φίλε περί ορέξεως κολοκυθόπιτα εγώ πάλι με ένα απλό ποντικάκι κάνω τα πάντα 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/12/2018 στις 9:38 ΜΜ, mpampis81 είπε

Από κάπου αλλού που αξίζει να το παραγγείλω;; Από εδώ θέλει 24€ μεταφορικά!!!

Τελικά το βρήκα από eBay

eBay item number:113395873392

Αυτό είναι έτσι; Μην παραγγείλω κανένα άλλο!!#

Επεξ/σία από mpampis81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mpampis81 είπε

Από κάπου αλλού που αξίζει να το παραγγείλω;; Από εδώ θέλει 24€ μεταφορικά!!!

Τελικά το βρήκα από eBay

eBay item number:113395873392

Αυτό είναι έτσι; Μην παραγγείλω κανένα άλλο!!#

Αν τελικά θες να πάρεις αυτο,

Aν το παρεις απο το geekb πάρε το απο το ιταλικο στοκ

Επισης καθολου εξυπνο να το πάρεις απο πώλητη στο ebay που ειναι στην Κίνα. Καλυτερα πάρε το απο banggood με μεθοδο αποστολής priority line 

22 ώρες πριν, Conan2046 είπε

Να δώσω άλλη μια διάσταση.

Είχα πάνω από χρόνο ένα tv box, συγκεκριμένα το Alfawise H96 Pro+, δεν κόλλησε ποτέ είναι αλήθεια και το χρησιμοποίησα αρκετά.

Πριν μερικές μέρες έβαλα Wind Vision και πήρα το κουτί που δίνουν το οποίο έχει android tv λειτουργικό.

Η χρήση του είναι απίστευτα πιο εύκολη με το τηλεχειριστήριο. Ακόμα και μια διαφήμιση στο youtube να ήθελες να παρακάμψεις ήταν ταλαιπωρία με το παλιό, με το anroid tv είναι 2 κλικ δουλειά.

Δεν έχω χρησιμοποιήσει άλλα tv box αλλά νομίζω είναι καθαρά θέμα λειτουργικού, και στο μέλλον αν χρειαστώ άλλο tv box θα κοιτάξω να έχει android tv και ας είναι ακριβότερο.

Είναι θέμα προσωπικής επιλογης. Εσένα σε βολεύει το atv, εμένα καθολου (και δεν εννοώ μονο για το youtube app) . Κανενας μας δεν εχει δικιο ή άδικο. Και οι δυο εκδοσεις ειναι καλές, τα γουστα μας αλλάζουν. 

Βασικό ειναι οτι πολλά box έχουν custom roms με επιλογη atv ή οχι atv. Αντι λοιπον να κοιτάς μονο αν εχει atv, κοιτα να εχει καλο hardware και υπάρχουν custom roms. Αν δεν υπάρχουν κοιτάς για σκετο atv.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά, εμένα το keyboard δεν μ' αρέσει, μου φαίνεται ταλαιπωρία όσο και αν ακούγεται παράξενο. Προτιμώ να έχω την αίσθηση ότι είμαι στο περιβάλλον μιας τηλεόρασης.

Σε άλλους βλέπω ότι δεν συμβαίνει αυτό, (αν και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι δεν βολεύει στο atv).

Πάντως όταν είχα πάρει το tv box μου δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι υπήρχαν tv box με atv και άλλα με όχι, τώρα που μου έδωσε η wind το δικό της θα πειραματιστώ λίγο με το παλιό να δω αν μπορώ να του περάσω και αυτού atv λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, Conan2046 είπε

Σωστά, εμένα το keyboard δεν μ' αρέσει, μου φαίνεται ταλαιπωρία όσο και αν ακούγεται παράξενο. Προτιμώ να έχω την αίσθηση ότι είμαι στο περιβάλλον μιας τηλεόρασης.

Σε άλλους βλέπω ότι δεν συμβαίνει αυτό, (αν και συνεχίζω να μην καταλαβαίνω τι δεν βολεύει στο atv).

Πάντως όταν είχα πάρει το tv box μου δεν είχα πάρει καν χαμπάρι ότι υπήρχαν tv box με atv και άλλα με όχι, τώρα που μου έδωσε η wind το δικό της θα πειραματιστώ λίγο με το παλιό να δω αν μπορώ να του περάσω και αυτού atv λειτουργικό.

https://forum.freaktab.com/forum/tv-player-support/amlogic-based-tv-players/s912/alfawise/firmware-roms-ac/666160-rom-alfawise-h96-pro-3-16gb-3-32gb-3-64gb-scv4a-atv-7-1-2-ddr3-ddr4-androidtv-version

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/12/2018 στις 8:00 ΠΜ, DOR1K1N είπε

Καλη σας ημερα και καλη εβδομάδα.

Εχω μερικές ερωτησουλες εύκολες και θα ηθελα απαντήσεις.

1)Τα ανδροιδ Τβ box Είναι ικανα για IpTv??

2) Στην επιλογή αγοράς Ανδροιδ. Box παιζει σημαντικό ρόλο να έχουν android 8 ή 9? Με το σκεπτικό οτι καποια στιγμή το Ανδροιδ 7 θα είναι παλιό και δεν θα ειναι συμβατό με εφαρμογές μελλοντικά??

3)Το fire tv box της αμαζον δεν αξιζει??

  1. Ναι
  2. Μεχρί να φτάσει εκεινη η κάποια στιγμή, μάλλον θα εχεις αλλαξει box. Κοιτάς οχι λιγοτερο απο 7 και αν συμφέρει με 8. Το 9 ειναι για τώρα υπερβολή.
  3. Ωραίο, plug n play αλλά για τα ελληνικα δεδομένα μονο για netflix και youtube. Είναι ομως προβλημα αν θες kodi ή αλλα καλουδια που παιρνεις απο κλασσικα android tv boxes
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...