Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ξέρω αλλά έτσι όπως έγραφε φαινόταν ότι κάτι δεν πάει καλά. Σαν να ρωτάω εγώ Αν το Mercedes είναι καλό αυτοκίνητο. Κανονικά θα έπρεπε να τον έγραφε banned αν ήταν από τον mod.

Έτσι γίνεται σε άλλα forum. Σε άλλα δεν γίνεται διαγραφή λογαριασμού. Εξαρτάται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ζητειται tvbox με android μεχρι ~50ε, κυριως για να παιξει youtube για τα παιδακια σε μια tv που δεν ειναι smart.
Θα προτιμηθουν λυσεις με amlogic soc και ethernet, επειδη το ρουτερ της οικογενειας ειναι το speedport plus και, οποως ολοι ξερετε, το wifi του τα εχει παιξει με το τελευταιο fw update (ote5).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδες εχω προσεξει κάτι που με προβληματιζει και ηθελα την αποψη σας.

Γενικα χρησιμοποιω αρκετά το plex. το εχω κατεβασμενο και σαν εφαρμογη στην LG τηλεοραση αλλά και στο mecool km2. Παρατηρησα το εξης στο θέμα ήχου:

εχω ενα mvk που στα χαρακτηριστικά γραφει WEB-DL.DDP5.1.

οταν το κανω stream στην εφαρμογη plex, μου βγαζει dolby audio (λογικα γινεται downmix) κ στην τηλεοραση και στο κουτι. οταν το αναπαραγω απο το pc μου βγαζει dolby atmos στην ηχομπαρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, kallair είπε

Ρε παιδες εχω προσεξει κάτι που με προβληματιζει και ηθελα την αποψη σας.

Γενικα χρησιμοποιω αρκετά το plex. το εχω κατεβασμενο και σαν εφαρμογη στην LG τηλεοραση αλλά και στο mecool km2. Παρατηρησα το εξης στο θέμα ήχου:

εχω ενα mvk που στα χαρακτηριστικά γραφει WEB-DL.DDP5.1.

οταν το κανω stream στην εφαρμογη plex, μου βγαζει dolby audio (λογικα γινεται downmix) κ στην τηλεοραση και στο κουτι. οταν το αναπαραγω απο το pc μου βγαζει dolby atmos στην ηχομπαρα....

Λογικά το αρχείο έχει ήχο dolby digital plus (lossy atmos) οι streaming υπηρεσίες έχουν τέτοια. Υποθέτω ότι το plex βλέπει ότι το mecool και η τηλεόραση δεν υποστιρίζουν atmos και κάνει downmix. Ενώ o player στο pc κάνει passthrough το σήμα αυτούσιο και η μπάρα βλέπει σήμα atmos  dolby digital plus. Το pc είναι πάνω στη μπάρα ή στην τηλεόρση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, alexzorb είπε

Λογικά το αρχείο έχει ήχο dolby digital plus (lossy atmos) οι streaming υπηρεσίες έχουν τέτοια. Υποθέτω ότι το plex βλέπει ότι το mecool και η τηλεόραση δεν υποστιρίζουν atmos και κάνει downmix. Ενώ o player στο pc κάνει passthrough το σήμα αυτούσιο και η μπάρα βλέπει σήμα atmos  dolby digital plus. Το pc είναι πάνω στη μπάρα ή στην τηλεόρση?

ολες οι συσκευες μου υποστηριζουν dolby atmos και o συγκεκριμενος ηχος απο το αρχειο, δεν ειναι lossless για να γινει downmix. το mecool το εχω πανω στην ηχομπαρα συνδεμενο κ το πισι πανω στην τηλεοραση και γινεται passthrough το σημα. για αυτο εχω παραξενευτει.

η μονη "λογικη" εξηγηση που δινω ειναι οτι επειδη στον υπολογιστη εχω επιλεξει το "dolby atmos", στην ουσια οταν στελνει το σημα, στελνει "εντολη" να το αναγνωρισει σαν dolby atmos. αλλα δεν ξερω αν ειναι λογικη εξηγηση αυτο. Θα δοκιμασω το βραδυ να βαλω σε στικακι το αρχειο, να το παιξω απο τον player της τηλεορασης να δω αν θα βγαλει dolby audio ή dolby atmos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, alexzorb είπε

εχω ενα mvk που στα χαρακτηριστικά γραφει WEB-DL.DDP5.1.

Απο τη στίγμη που το αρχείο λέει DDP (dolby digital plus) o μόνος τρόπος να έχει atmos είναι lossy atmos, και συνήθως θα γράφει atmos στο όνομα, άρα μάλλον δεν έχει καθόλου atmos το αρχείο.

22 λεπτά πριν, kallair είπε

η μονη "λογικη" εξηγηση που δινω ειναι οτι επειδη στον υπολογιστη εχω επιλεξει το "dolby atmos", στην ουσια οταν στελνει το σημα, στελνει "εντολη" να το αναγνωρισει σαν dolby atmos

Αυτό μου ακούγεται πιθανό να υποχρώνει το pc τις άλλες συσκευές να βλέπουν το σήμα τους σαν atmos.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αγοραστηκε τελικα το 16αρι x96 air απο τοπικο μαγαζι. Μετα απο 1 μερα χρησης, ας γραψω τι με χαλασε
- λεει οτι υποστηριζει hdmi cec, εχει ρυθμισεις για το hdmi cec, αλλα δεν δουλεψε με το τηλεκοντρολ της δικης μου τηλεορασης, που σιγουρα υποστηριζει hdmi cec και με αυτο δουλευω τα rpi και ενα tvbox. Παρολα αυτα, οταν κλεινει το tvbox, κλεινει και η tv και το αντιστροφο.
- σε μερικα μενου και υπομενου ΔΕΝ γινεται να πας με το dpad του δικου του τηλεκοντρολ, οποτε αναγκαστικα ενεργοποιεις το mouse mode και πας με το πασο σου. Οτι απαιτει click και drag για να αλλαχτει, πχ η default γλωσσα, απλα δεν αλλαζει.
- η αρχικη οθονη του launcher του εχει 4 συντομευσεις (netflix, youtube, kd player και play store) που δεν γινεται να αφαιρεθουν με τιποτα. Ακομα και αν αφαιρεσει καποιος την εφαρμογη, η συντομευση μενει εκει και οταν την πατησεις λεει app not installed!
- εχει μια εφαρμογη με ονομα kd player, που πρακτικα εινια το kodi 18.7. Εχει ακομα και το store id του kodi (org.xbmc.kodi), αλλα γιατι εχει διαφορετικο ονομα και εικονιδιο?
- εχει στοκ android 9 + μερικες σαπιες εφαρμογες τυπου package installer και εχει να δει ενημερωση, ειτε στο android ειτε στη rom του, απο το 2020.

Long story short, αν ηταν δικο μου θα του ειχα βαλει coreelec αμεσως μετα το unboxing.

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, jim_p είπε

Αγοραστηκε τελικα το 16αρι x96 air απο τοπικο μαγαζι. Μετα απο 1 μερα χρησης, ας γραψω τι με χαλασε
- λεει οτι υποστηριζει hdmi cec, εχει ρυθμισεις για το hdmi cec, αλλα δεν δουλεψε με το τηλεκοντρολ της δικης μου τηλεορασης, που σιγουρα υποστηριζει hdmi cec και με αυτο δουλευω τα rpi και ενα tvbox. Παρολα αυτα, οταν κλεινει το tvbox, κλεινει και η tv και το αντιστροφο.
- σε μερικα μενου και υπομενου ΔΕΝ γινεται να πας με το dpad του δικου του τηλεκοντρολ, οποτε αναγκαστικα ενεργοποιεις το mouse mode και πας με το πασο σου. Οτι απαιτει click και drag για να αλλαχτει, πχ η default γλωσσα, απλα δεν αλλαζει.
- η αρχικη οθονη του launcher του εχει 4 συντομευσεις (netflix, youtube, kd player και play store) που δεν γινεται να αφαιρεθουν με τιποτα. Ακομα και αν αφαιρεσει καποιος την εφαρμογη, η συντομευση μενει εκει και οταν την πατησεις λεει app not installed!
- εχει μια εφαρμογη με ονομα kd player, που πρακτικα εινια το kodi 18.7. Εχει ακομα και το store id του kodi (org.xbmc.kodi), αλλα γιατι εχει διαφορετικο ονομα και εικονιδιο?
- εχει στοκ android 9 + μερικες σαπιες εφαρμογες τυπου package installer και εχει να δει ενημερωση, ειτε στο android ειτε στη rom του, απο το 2020.

Long story short, αν ηταν δικο μου θα του ειχα βαλει coreelec αμεσως μετα το unboxing.

Συνηθισμένα πράγματα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα 2 πρωτα θεωρω οτι εινια σημαντικα θεματα και επιρρεαζουν την λειτουργικοτητα του tvbox. Τα αλλα 2 εινια σημαδια "κινεζικης απομιμησης".

Επεξ/σία από jim_p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω ενα android TV Βοx, για την τηλεόραση (TCL 4K με χαλια λειτουργικο) της κρεβατοκάμαρας . Απο 40€-80€ (ας μη πιασουμε το ταβανι). Η χρήση του θα είναι σχεδον αποκλειστικά για streaming υπηρεσίες netflix, disney+ κ.α. Θέλω οπωσδήποτε να έχει θύρα lan.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, nagapit είπε

Καλησπέρα, θα ήθελα να πάρω ενα android TV Βοx, για την τηλεόραση (TCL 4K με χαλια λειτουργικο) της κρεβατοκάμαρας . Απο 40€-80€ (ας μη πιασουμε το ταβανι). Η χρήση του θα είναι σχεδον αποκλειστικά για streaming υπηρεσίες netflix, disney+ κ.α. Θέλω οπωσδήποτε να έχει θύρα lan.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια.

 Mecool TV Box KM2 4K UHD και  TV ENGEL EN1040K κοντινή αποδώση και τα δύο. Αν δεν θες να ανέβεις τόσο τότε Xiaomi TV Box Mi Box S 4K με USB Adapter Δικτύου (κερδίζεις 15-20Ε χάνεις θύρα usb).

Επεξ/σία από alexzorb
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 15 χρόνια ήρθε η ώρα που άλλαξε η τηλεόραση των 15κιλών και πήγα σε μία ταπεινή Samsung 43αρα. Όχι ότι της κάνω και ιδιαίτερη χρήση. 
Από όσα έψαξα και είδα, η Samsung δουλεύει με Miracast που θέλει WiFi connection και στις 2 συσκευές. 

Για μην μπλέκω όλη την ώρα με το κινητό ή το λάπτοπ ψάχνω το φθηνότερο τρόπο να κάνω cast από το dekstop ( διαφορετικό δωμάτιο και Ethernet ) στην τηλεόραση που βρίσκεται στο δίκτυο με WiFi ( και ethernet να βάλω δεν με ενοχλεί). 
Δεν έχω ιδιαίτερες απαιτήσεις, το μόνο που θέλω είναι να αποφύγω τις εφαρμογές netflix - youtube κλπ πάνω στην τηλεόραση. 
Ίσα ίσα να μπορώ να στείλω ότι κάνω στο PC στην τηλεόραση. Netflix - Youtube - Popcorn Time - mirror την οθόνη.
Έχω ξεκινήσει να διαβάζω για kodi, plex server και τα σχετικά αλλά δεν ξέρω αν αξίζει να μπλέξω στη διαδικασία για 1-2 φορές τη βδομάδα που θα το χρησιμοποιώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εφαρμογή Netflix από το desktop  Windows θα έχει σίγουρα προβλήματα ανάλυσης και ο ήχος θα είναι στέρεο. 

Γιατί θες να αποφύγεις την εφαρμογή της τηλεόρασης;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Netflix, Youtube θα είσαι εντάξει λογικά. Popcorn Time έχω τη εντύπωση οτί μπορεις να κάνεις cast απευθείας άλλα δεν είμαι σίγουρος ότι θα έχεις υπότιτλους . Ερώτηση παντώς για να καταλάβω πως είναι πιο ευκόλο να πας σε άλλο δωμάτιο να κάνεις cast youtube από να το κάνεις απ το τηλέφωνό σου που  το έχεις συνήθως κοντά σου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...