Προς το περιεχόμενο

Επιλογή Android TV Box


thanasis00

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, phanispal είπε

Εννοείς αυτό το "5" στο εικονίδιο του Wi-Fi στο κινητό;

Πάντως στις ρυθμίσεις του router είναι ενεργοποιημένες και οι δύο μπάντες (2.4 και 5GHz).

Να απενεργοποιήσω τη 2.4GHz;

Τέλος, από προεπιλογή το current channel της 2.4 είναι το 6 και της 5 είναι το 56.

Αν όλες οι συσκευές σου υποστηρίζουν 5ghz ναι μπορείς να απενεργοποιήσεις το 2.4ghz.

Εναλλακτικά μπορείς να αλλάξεις όνομα στο 5ghz και να συνδέσεις το box σε αυτό μόνο.

 

Επεξ/σία από WebDevGr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 9,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα 🙂,

έχω νόμιμη συνδρομή σε cosmote και σε netiflix.

Έχω ένα Tx3 mini για το netflix και το δορυφορικό δέκτη της cosmote.

Οι δυο συσκευές μέσω hdmi συνδέονται σε Harman Kardon AVR-255, ο οποίος στέλνει το hdmi σε ένα hdmi spliter. O spliter στέλνει το σήμα α) σε BenQ W5000 DLP Projector και (με αρκετά μακρύ καλώδιο hdmi) σε 40 TV (not smart, 1080p). Ο προβολέας (1080p) μπορεί να στείλει 135 ίντσες λίγο πάνω από την tv.

Δυστυχώς το Tx3 mini αγοράστηκε rooted και δεν παίζει cosmote….

Ποιο tv box μου προτείνεται?

(π.χ.  Mecool TV Box KM2 4K UHD με WiFi USB 2.0 / USB 3.0 2GB RAM και 8GB Αποθηκευτικό Χώρο με Λειτουργικό Android 10.0 και Google Assistant

https://www.skroutz.gr/s/31478664/Mecool-TV-Box-KM2-4K-UHD-%CE%BC%CE%B5-WiFi-USB-2-0-USB-3-0-2GB-RAM-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-8GB-%CE%91%CF%80%CE%BF%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%A7%CF%8E%CF%81%CE%BF-%CE%BC%CE%B5-%CE%9B%CE%B5%CE%B9%CF%84%CE%BF%CF%85%CF%81%CE%B3%CE%B9%CE%BA%CF%8C-Android-10-0-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-Google-Assistant.html)

Βλέπω μόνο streaming

ΥΓ

α) ήχος 5.1 (5 x b&w vm1 + Dali subwoofer)

β) όλες οι συσκευές σε wired lan o rooter είναι στο ίδιο έπιπλο.

γ) γραμμή 100 mbs

δ) Στο  Tx3 mini έχω συνδέσει ένα Mini Wireless Keyboard Riix8

Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας 🙂

Επεξ/σία από Stratos1967
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, phanispal είπε

Εννοείς αυτό το "5" στο εικονίδιο του Wi-Fi στο κινητό;

Πάντως στις ρυθμίσεις του router είναι ενεργοποιημένες και οι δύο μπάντες (2.4 και 5GHz).

Να απενεργοποιήσω τη 2.4GHz;

Τέλος, από προεπιλογή το current channel της 2.4 είναι το 6 και της 5 είναι το 56.

αλαξε το καναλι στη μπαντα 5 απο 56 σε 40 η 44 εμενα ετσι δουλεψε καλυτερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα ....

Για πείτε κανα καλό android tv box κοντά στα 50 ευρώ για τηλεόραση που δεν είναι smart.

Kυριο μέλημα η εγκατάσταση εφαρμογών εκτός play store για να μπει smartube tv ώστε να βλέπω youtube χωρίς διαφημίσεις και εαν είναι δυνατόν να μπορώ να βρω και τον λογαριασμό μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 ώρες πριν, phanispal είπε

Εμένα θα μου πει κάποιος τι να κάνω με το Xiaomi TV Stick που δεν πιάνει σχεδόν καθόλου σήμα Wi-Fi με το router στα 4 μέτρα χωρίς εμπόδια;

Έτρεξα (με το ζόρι) το διαγνωστικό του Netflix και έπιασε 0.75MB/s. ΑΝ φορτώσει ταινία, θα είναι στην πιο χαμηλή ανάλυση, δηλαδή unwatchable.

Το ίδιο πρόβλημα είχε και η συνάδελφος για την οποία το είχα πάρει.

Googlάροντας οι αναφορές είναι πάμπολλες. Κάποιος έγραψε ότι το έλυσε με ρυθμίσεις του router, κάτι ότι επέλεξε κανάλι 1, δεν κατάλαβα τι ακριβώς.

Και με τα Mi Box S είχα τα ίδια προβλήματα με το Wi-Fi, το έχω αναφέρει κι εδώ, απλά τώρα είμαι με ethernet.

δοκιμασε το με αλλο ρουτερ. αν κ εκει εχεις θεμα, τοτε φταιει το στικακι. αν στρωσει στο αλλο ρουτερ, τοτε φταιει το αρχικο ρουτερ.

Επεξ/σία από kallair
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/6/2022 στις 6:07 ΜΜ, HERTHAN είπε

 

image.png.07ae906889b812a3a1d52f61621a6f36.png

Λογικα θα εχει κι αλλο περιεχομενο αλλα δεν εχω προλαβει να το ψαξω ακομη.Ειναι πολυ καλη λυση και ειδικα πολυ φθηνη λυση για καποιον που θελει τα βασικα χωρις να παλευει με πλαγιες εγκαταστασεις εφαρμογων κ.α.

Με γλίτωσες από την αγορά άλλου tv box για να παίζει Disney+ και Amazon prime. Και εγώ έκανα δοκιμές μέσα από το Roku με VPN χωρίς αποτέλεσμα. Τώρα όλα δουλεύουν ρολόι! Πολύ καλό μηχανάκι το Roku. Το express έχω και το είχα πάρει πολύ φθηνά από αμαζον.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχει μηπως καποιος την εφαρμογη του vodafone tv να μου την στειλει γιατι την ειχα περασει χειροκινητα και τωρα μου ζηταει update και δεν μπορω να βρω την τελευταια εκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λες και εσύ όπως ένας φίλος μου. Κάθε φορά περίμενε να βγει το καινούργιο μοντέλο τηλεόρασης. Με αποτέλεσμα να έχει μείνει ακόμα σε CRT. Όταν τελικά έβγαινε έλεγε. Δεν θα γίνω εγώ ο beta testet και ξανά μανά. 

Τον έκοψα από φίλο γιατί ήταν και καρμίρης. Τα έλεγε αυτά για να δικαιολογήσει το πρόβλημα του. Πάντα μάλιστα πήγαινε στα top μοντέλα. 

Χωρίς παρεξήγηση  στα παραπάνω το shield είναι top.. Αν το βρεις σε συμφέρουσα τιμή προχώρα το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stefanos_th είπε

 

χανει μονο απο αυτο , που βγηκε εχθες . θα βγουνε και αλλα με αυτον τον επεξεργαστη .

 

Μπα δεν νομίζω, πέρα από τον επεξεργαστή κ την δύναμη του παίζει ρόλο και η υποστήριξη.

Έχω πάρει μποξακια με 4gb του '21 και κανένα δεν είναι καλύτερο από το ταπεινό mi box 2gb του '17.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Μπα δεν νομίζω, πέρα από τον επεξεργαστή κ την δύναμη του παίζει ρόλο και η υποστήριξη.

Έχω πάρει μποξακια με 4gb του '21 και κανένα δεν είναι καλύτερο από το ταπεινό mi box 2gb του '17.

Μη ξεχνάς ότι το  mibox έχει πιστοποιημενο λογισμικό android TV που δεν έχει καμία σχέση με το απλό android.

1 ώρα πριν, dafnoula13 είπε

Δεν ξέρω αδερφέ, δεν έχω τις γνώσεις για να σου απαντήσω, όμως, στα υποδεέστερα μποξακια ο amlogic μου φαίνεται ( και είναι) καλύτερος από κάθε μποξακι που φοράει Rockchip, και τα rk έδειχναν καλύτερα χαρακτηριστικά από τα amlogic αλλά στην πράξη δεν.... Χλωμό το βλέπω να είναι καλύτερο από tegra. Νομίζω καλύτερο από το shield θα είναι μόνο η επόμενη γενιά  Nvidia shield. 

Για να παρακολουθείς αυτά , σου κάνει και ένα μποξακι των 50ευρω. Το Nvidia είναι πύραυλος.

Εκτός όμως από πύραυλος παίζει και όλα τα φορματ ήχου για κάποιον που τον ενδιαφέρει και ο ήχος.

Επεξ/σία από manoskost
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, manoskost είπε

Εκτός όμως από πύραυλος παίζει και όλα τα φορματ ήχου για κάποιον που τον ενδιαφέρει και ο ήχος.

Αυτό εννοώ, νομίζω ότι είναι το καλύτερο ever. Ακριβό αλλά best.

 

43 λεπτά πριν, manoskost είπε

Μη ξεχνάς ότι το  mibox έχει πιστοποιημενο λογισμικό android TV που δεν έχει καμία σχέση με το απλό android.

2 ώρες πριν, dafnoula13 είπε

Και εδώ είσαι σωστός, όπως και κάποια mecool . Προσωπικά με mibox είμαι, με καλύπτει απόλυτα σε όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dskoul είπε

Όλα εξαρτώνται από τις ανάγκες του καθενός...

Δεν υπάρχει καλύτερο και χειρότερο...

Δεν μας είπες τι θέλεις να κάνεις... Αν μας πεις μπορεί να σου πούμε ότι καλύτερο είναι ένα tv stick των 30 ευρώ...

 

Σε γενικές γραμμές το shield είναι ένα από τα 2-3 καλύτερα tv boxes 

Καθόμαστε και απαντάμε, σε εμένα έχει εξαφανιστεί ο χρήστης που θέλει το shield.....

Tragic 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...