Προς το περιεχόμενο

αξία παλιών ελληνικών και ξένων νομισμάτων


mouti

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σε ολα τα μελη....!!θα ηθελα να ρωτησω εγω εχω 

 

1 δραχμη 1973

1δραχμη1980

1 δραχμη 1984

1 δραχμη 1988

2 δραχμες1986

10 δραχμες 1968

2 νομισματα των 20 δραχμων του 1976 κ 1982

καμια 10 των 100 δταχμων απο 1990 μεχρι 1994

 

και τελευταιο 10 λεπτων  του 1912 

 αξιζουν τιποτα ρε παιδια η μπα????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στη Χρυση Ευκαιρια μπορειτε να βρειτε να πωλουνται νομισματα καθε ειδους και ετους, αλλος ζηταει ψιχουλα, αλλος τα αντερα του.

 

Ετσι γινεται με ολα τα παλια ειδη, δεν υπαρχουν στανταρ τιμες. Εξαλλου κατι που μπορει να ειναι σημαντικο για εναν συλλεκτη, για καποιον αλλο μπορει να ειναι σκουπιδια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Θα ήθελα να μαθω την αξια ενος νομισματος....ειναι 30 δραχμες του 1964 ασημι νομιζω εχω και φωτογραφίες....δεν νομιζω να αξιζει πολλα αλλα ειμαι περιεργος...

post-315289-0-78646800-1413626110_thumb.jpg

post-315289-0-66993800-1413626118_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μαθω την αξια ενος νομισματος....ειναι 30 δραχμες του 1964 ασημι νομιζω εχω και φωτογραφίες....δεν νομιζω να αξιζει πολλα αλλα ειμαι περιεργος...

Έχω ένα τέτοιο ολοιδιο! Άστο, δεν αξίζει μια! Σε 300 χρόνια μπορεί να πιάσουμε και κάτι.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να μαθω την αξια ενος νομισματος....ειναι 30 δραχμες του 1964 ασημι νομιζω εχω και φωτογραφίες....δεν νομιζω να αξιζει πολλα αλλα ειμαι περιεργος...

Moνο ως ασημι να τα πας στα σαπιομαγαζα που μαζευουν χρυσο αλλα και κει αν δεν εχεις σε κιλα πραγματα δεν βγαζεις τπτ.

Γι αυτο τα φυλαω και γω τουλαχιστον στα παιδια των παιδιων μου θα ειναι χρησιμα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Newell_068_6.jpg

 

Κάποια στιγμή θα πρέπει να ψαχτώ για εκτίμηση...

Δημήτριος Πολιορκητής, 306-283 π.Χ.

Αργυρό τετράδραχμο, 300-295 π.Χ.

Βάρος: 17,10 γρ. Διάμετρος: 2,95 εκ.

ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. Ποσειδών κραδαίνων τρίαινα

προς τα αριστερά. Δεξιά, πέλεκυς, αριστερά, μονόγραμμα.

Νομισματοκοπείο: Σαλαμίς Κύπρου

 

To νόμισμα αυτό δεν πωλείται ώς αρχαιολογικό τεμάχιο βάσει του νόμου. Ακόμα και η κατοχή του είναι παράνομη! Καλό είναι να το δώσεις σε μουσείο και να σε αναγράψουν στο βιβλίο των κατεχόντων. Αλλά στην ουσία δεν θα είναι δικό σου. Η αξία του είναι ανυπολόγιστη διότι δεν ξέρουμε αριθμό τεμαχίων που εκδόθηκαν τότε. Και δεν ξέρουμε πόσα είναι εν "ζωή"! 

Θα ήθελα να μαθω την αξια ενος νομισματος....ειναι 30 δραχμες του 1964 ασημι νομιζω εχω και φωτογραφίες....δεν νομιζω να αξιζει πολλα αλλα ειμαι περιεργος...

 

Ασημένιο νόμισμα του 1964 που απεικονίζει τον Βασιλιά Κωνσταντίνο  και την Άννα Μαρία . Η τιμή του βάσει του επίσημου φορέα πιστοποίησης παγκόσμιων νομισμάτων ανέρχεται στα 12 $ περίπου 8 με 10 ευρώ.

καλησπερα σε ολα τα μελη....!!θα ηθελα να ρωτησω εγω εχω 

 

1 δραχμη 1973

1δραχμη1980

1 δραχμη 1984

1 δραχμη 1988

2 δραχμες1986

10 δραχμες 1968

2 νομισματα των 20 δραχμων του 1976 κ 1982

καμια 10 των 100 δταχμων απο 1990 μεχρι 1994

 

και τελευταιο 10 λεπτων  του 1912 

 αξιζουν τιποτα ρε παιδια η μπα????

Όλες οι κυκλοφορημένες δρχ που μας είπες κοστίζουν περίπου μισό $ η μία. Οι 20 δρχ κοστίζουν 1,5 $ του 1976 και 0,25 $ του 1982. Τα 10 λεπτά του 1912  7,5$ αν είναι σε καλούτσικη κατάσταση. Ακυκλοφόρητο δεν είναι τπτ απ'όσα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημήτριος Πολιορκητής, 306-283 π.Χ.

Αργυρό τετράδραχμο, 300-295 π.Χ.

Βάρος: 17,10 γρ. Διάμετρος: 2,95 εκ.

ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ. Ποσειδών κραδαίνων τρίαινα

προς τα αριστερά. Δεξιά, πέλεκυς, αριστερά, μονόγραμμα.

Νομισματοκοπείο: Σαλαμίς Κύπρου

 

To νόμισμα αυτό δεν πωλείται ώς αρχαιολογικό τεμάχιο βάσει του νόμου. Ακόμα και η κατοχή του είναι παράνομη! Καλό είναι να το δώσεις σε μουσείο και να σε αναγράψουν στο βιβλίο των κατεχόντων. Αλλά στην ουσία δεν θα είναι δικό σου. Η αξία του είναι ανυπολόγιστη διότι δεν ξέρουμε αριθμό τεμαχίων που εκδόθηκαν τότε. Και δεν ξέρουμε πόσα είναι εν "ζωή"! 

 

Δέν σκέφτομαι την πώληση σάν πιθανότητα και δέν χρειάζεται πολύ φαντασία για το τι έπεται, σε περίπτωση ατυχής συνάντησής μου με κάποιο όργανο της τάξης.Παρεμπιπτόντως,είμαι Λονδίνο αυτές τις μέρες και πήρα μια "ιδέα" για το ευγενές άθλημα της αρχαιοκαπηλίας συλλογής και έκθεσης αρχαιοτήτων.

Το τετράδαχμο βρέθηκε μέσα σε αστικό λεωφορείο πρίν αρκετά χρόνια.Κατα πάσα πιθανότητα είναι ρέπλικα,άλλα θα ήθελα να το επιβεβαιώσω απο περιέργεια,απλά και μόνο για τον αντισυμβατικό τρόπο που βρέθηκε στα χέρια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!Μετά απο ανασκαφή στο μπαούλο της γιαγιάς βρέθηκαν τα εξής νομίσματα

001.jpg001.jpg

Θα ήθελα να μάθω την αξία τους αν κάποιος μπορεί να με ενημερώσει!Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

καλησπερα, εχω κατι παλαια νομισματα, και θελω να μαθω την αξια τους,

 

Χαρτονομισματα

-1000 δρχ του 1926

-δεκα δραχμες του 1940 (δημητηρ)

 

Ελληνικα Κερματα

-τρυπιες δεκαρες ,βασιλειον της ελλαδος από το 1954

-κερματα με το πιο παλαιο ,δραχμη τρυπια του 1833    !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Ξενα Κέρματα

-5 Φραγκα του 1833        !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

-μισο δολλαριο του 1976

 

αξιζουν τπτ σημερα, η ανθρακες ο θυσαυρός ?

τα χω βαλει σε θυριδα γιατι νομιζω οτι ειναι πολυτιμα

post-239054-0-38426300-1422120913_thumb.jpg

post-239054-0-07101700-1422120938_thumb.jpg

post-239054-0-69215900-1422120960_thumb.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες μετά...

Γεια σε ολα τα μελοι του φορουμ.. Θα ηθελα αν μπορει καποιος να με φωηθισει με ενα νομισμα που εχω στην κατοχη μου. Θελω να δω αν εχει καπια αξια.. Το νομισμα γραφει..

L100 του 1956 Repvbblica italian. Και εχει και ενα χαραγμενο R πανο. Αν ξερει καποιος να μου πει αν εχει καπια αξια. Ευχαριστω πολυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σε ολα τα μελοι του φορουμ.. Θα ηθελα αν μπορει καποιος να με φωηθισει με ενα νομισμα που εχω στην κατοχη μου. Θελω να δω αν εχει καπια αξια.. Το νομισμα γραφει..

L100 του 1956 Repvbblica italian. Και εχει και ενα χαραγμενο R πανο. Αν ξερει καποιος να μου πει αν εχει καπια αξια. Ευχαριστω πολυ.

 

5 ως 27€ βλέπω να πουλιέται (ανάλογα και την κατάσταση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.. Θα ηθελα να με βοιθησετε με τεσερα κερματα που εχω στην κατοχη μου.. Ειναι τα εξεις..

100 δραχμες 1997 παγκοσμιο προταθλημα στιβου..

50 δραχμες ρηγα φεραιου βελεστινλη 1798-1998..

50 δραχμες 1844-1994 μακρυγιαννης..

Και 500 δραχμες 2000 αρχαια ολυμπια σταδιο.. Αν ξερει καποιος αν εχουν καποια αξια ας με βοηπειθησει ευχαριστω πολυ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω ένα κέρμα της Αυστριακής Αυτοκρατορίας με Μαρία Θηρεσία του 1780.

 

EWTjxJi.jpg

 

 

mcuIsPR.jpg

 

 

Απ' ότι βλέπω στο ψάξιμο, υπάρχουν πολλές εκδόσεις, μιας και έχει εκδοθεί από διαφορετικά νομισματοκοπεία και εποχές, συν του ότι έχουν βγάλει και επανέκδοση πρόσφατη. Και πρέπει να προσέξεις μικρολεπτομέρειες όπως το πόσα φτερά έχει ο αετός, τι τύπου πέτο φορά η βασίλισσα κτλπ.

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το δικό μου είναι παλαιάς κοπής λόγο του ότι η ορθογραφία της λέξης πάνω γράφει AUST. και όχι AVST όπως γράφουν οι επανεκδόσεις.

Επεξ/σία από Alithinos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...