Προς το περιεχόμενο

τί γνώμη έχετε για το σεξ μετά το γάμο;


stavi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παραδόξως δε διαφωνούμε, για την ακρίβεια σε όλο το post σου περιγράφεις πολλές από τις πιθανές κατηγορίες αυτού που θα αποκαλούσα "βλάκα".

 

edit, τώρα συνειδητοποίησα το "μη γενικεύεις", δυνατό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παραδόξως δε διαφωνούμε, για την ακρίβεια σε όλο το post σου περιγράφεις πολλές από τις πιθανές κατηγορίες αυτού που θα αποκαλούσα "βλάκα".

 

 

οχι ΒΛΑΚΑ αλλα

 

1.ενσυνειδητα συμπεριφερομενος ως βλακας (εχει διαφορα οπως καταλαβαινεις)

2.καποιος με αυτογνωσια που συμβιβαζεται με καποιες επιλογες

3.οντως βλακα (δεν αποκλειεται προφανως κατι τετοιο)

4.καποιος να χει περιεργα γουστα , βλεπε πορνογερους ...ξερει οτι πρεπει να το φυσαει για να σπρωξει...

5.επαγγελματικοι λογοι...

 

υπαρχουν ενα καααααρο περιπτωσεις....δεν μπορεις να τους τσουβαλιασεις ολους με τον χαρακτηρισμο ΒΛΑΚΑ.

Προφανως ομως ουτε αυτοι , δεν μπορουν να τις τσουβαλιασουν ολες και να τις πουνε ποτανες..Ειναι συνυπευθυνοι δηλ και αυτοι με τις επιλογες/συμπεριφορες τους...

 

Τεσπα ξεφευγουμε απο το θεμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οποιοσδήποτε με σκοπό να καλύψει τα σαρκικά ή συναισθηματικά κενά του παραμερίζει την αξιοπρέπειά του ονομάζοντας την πράξη του "υποχώρηση", "συμβιβασμό", "αυτογνωσία", "γούστα", "μόνη λύση", "για τα λεφτά" είναι βλάκας για μένα.

 

1.Η ευσυνειδησία είναι να γνωρίζεις ως που σε παίρνει να πέσεις πριν εξευτελιστείς, όχι να εξευτελίζεσαι και να λες "το ξέρω".

2.Η αυτογνωσία αποκλείει αυτόματα την έννοια του συμβιβασμού, καθώς ξεχωρίζει τις ανύπαρκτες από τις υπαρκτές επιλογές.

3.Η υποχώρηση είναι να φας και μια φορά ψωμί αντί για ψάρι, όχι να τρως καθημερινά σκατά.

4.Δεν είναι περίεργο γούστο να καυλώνει ένας γέρος με μια μικρή, αυτό έλειπε. Αλλά αν "την πατήσει" με κάποια που πηδιέται μαζί του για τα λεφτά, σε φάση περίμενε κάτι άλλο, είναι το αρχέτυπο του Βλάκα.

 

Το τελευταίο δεν το καταλαβαίνω, δεν φαντάζομαι πώς μπορεί κάποιος να μπλέξει συναισθηματικά με μια "πουτάνα" λόγω επαγγέλματος.

Εκτός αν κυριολεκτείς, όπου γυρνάμε στην περίπτωση γέρος_με_λεφτά-μοντέλο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο για επαγγελματικους λογους...το εννοησα..σε φαση μια καποια κοπελα σε μια δουλεια να δειχνει οτι ειναι διαθεσιμη...να δινει "ελπιδες" σε καποιον ανωτερο της επαγγελματικα...ωστε να τυχει καλυτερης επαγγελματικης μεταχειρισης...και αυτος..να "play along" γιατι απλα θα σπρωχνει :) ετσι ευκολα και απλα...

 

Μια τετοια συμπεριφορα νομιζω μπορει να ενταχθει στο ειδος που συζηταμε...

 

Βασικα μιλαμε για το σεξ...αρχεγονη αναγκη του ανθρωπινου ειδους.

Θα κανει τα παντα για να βαλει "το ψητο στο φουρνο" !....θα χρησιμοποιησει οποια μεσα εχει..λεφτα ?κοινωνικη θεση? επαγγελματικη θεση ? ξεπεσμο ? συμβιβασμο ?

Προφανως ολα αυτα..εφοσον για τους χ,ψ λογους το σεξ δεν του "ερχεται" ευκολα...αλλιως δεν θα χε λογο...

 

Βεβαια πολλοι τα χουν ολα..ολα ομως..και παρολα αυτα..επιδεικνυουν τετοιες συμπεριφορες...για αλλους λογους...

 

Το θεμα μας ειναι οτι εφοσον υπαρχει ζητηση..θα υπαρχει "προσφορα" απο τις γυναικες...Αλλες γιατι ξερουν οτι αυτο πουλαει και οτι θα καταφερουν τον στοχο τους (πλουσιο συζυγο/γκομενο με ο,τι αυτο συνεπαγεται) , αλλες γιατι ετσι μεγαλωσαν και μονο αυτην την νοοτροπια ξερουν...εναν αντρα απλα να καλυπτει τις βασικες αναγκες...γαμο..παιδια..αμαξι...πληρωμενοι λογαριασμοι και να χαιρεται η μαμα που δεν εμεινε η κορη στο ραφι...

 

Ξερω υπαρχουν και οι εξαιρεσεις...μην πουμε για αυτες :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώρισα πρόσφατα πάντως ένα παληκάρι που μου έλεγε ότι αν κάνεις σεξ με κάποια και χωρίσεις δε γίνεται να γνωρίσεις μετά κάποια άλλη και να την παντρευτείς.

 

Πολύ θρήσκος φυσικά... αλλά κατα τ'άλλα, αν εξαιρέσεις αυτό, πολύ προοδευτικός και κουλ...

 

Δεν μπορώ να πω ότι δε συγκινούμαι και δεν τις βρίσκω ρομαντικές τέτοιες δηλώσεις από άντρες

 

από την άλλη όμως με κάνουν να σκέφτομαι πόσο πολύ τους έχει γαμήσει το μυαλό η εκκλησία

Θρησκος ισως. Πολυ θρησκος οχι. Η ορθοδοξια διδασκει οτι αν καποιος εχει προγαμιαιες σχεσεις οχι μονο δεν μπορει να υπανδρευτει αυτο το ατομο αλλα αν ειναι ηδη υπανδρεμενοι πρεπει να χωρισουν. Κανονικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανύπαντρος και ελπίζω και χωρίς παιδιά.

ΟΚ. Πώς μπορείς να έχεις εικόνα του τι πραγματικά συμβαίνει μέσα σε ένα γάμο και πώς υπογράφεις ότι αυτά που σου γράφουμε είναι λανθασμένα; Πώς προδιαγράφεις, δηλαδή, ότι κάποιοι άντρες είναι λίγοι και δεν μπορούν να διακρίνουν τις καλές από τις κακές; Εγώ πάλι σου λέω ότι στις φάσεις που γνωρίζω εγώ της δικής μου γενιάς, βάζοντας μέσα και τη δική μου ζωή, κανείς δεν παντρεύτηκε από προξενιό ή αναγκαστικά. Προφανώς τις περισσότερες φορές περνάνε κάποια χρόνια που δοκιμάζει ο ένας τον άλλο και ίσως συγκατοικούν για να δουν αν ταιριάζουν τα χνώτα τους. Αυτό που σου λέω είναι ότι η αλλαγή συμπεριφοράς σε μερικές/αρκετές γυναίκες παρατηρείται τους πρώτους κιόλας μήνες μετά το γάμο. Δηλαδή, παρουσιάζεται μπροστά σου ένας εντελώς διαφορετικός άνθρωπος. Ένας άγνωστος ξένος ο οποίος σου δείχνει αυτό το διαφορετικό πρόσωπο μόλις μείνει έγκυος. Που αρχίζει να σου λέει ότι ξέρεις τελικα τα πράγματα "δεν είναι έτσι", κλπ. Εκεί, όποιος και να είσαι, δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα.

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι θέμα του αν δεν μπορεί κάποιος να διακρίνει την καλή από την κακή επειδή είναι άπειρος, λίγος, ανασφαλής κλπ. Υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις που η γυναίκα αλλάζει αμέσως μετά από το γάμο και μένεις εσύ να ψάχνεσαι. Και σ'αυτό που είπες για την αξιοπρέπεια, όταν έχεις παιδιά, μόνο αξιοπρεπές δεν είναι -για μενα- να φύγεις. Πατάς το δικό σου εαυτό για να είσαι καλός μπαμπάς, και συμβιβάζεσαι προσπαθώντας να βλέπεις μόνο τα θετικά. Δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις συμβαίνουν αυτή τη στιγμή στους ανθρώπους που γνωρίζω εγώ.

 

Όλα τ' άλλα είναι θεωρίες, σαν να παρουσιάζουμε ένα test drive χωρίς να έχουμε καν μπει στο αυτοκίνητο δοκιμής (λίγο πεζό το παράδειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Δεν μπορώ να πω ότι δε συγκινούμαι και δεν τις βρίσκω ρομαντικές τέτοιες δηλώσεις από άντρες"

 

stavi δεν νομιζω να το ειπε απο ρομαντισμο..αλλα απο το τι προσταζει η εκκλησια και καλα :)

 

Οτιδηποτε στηριζεται στο "πιστευε , ετσι ειναι , μην αμφισβητεις" και το διαχειριζεται ανθρωπος...καποια στιγμη θα φτασει στην εκμεταλλευση με μαθηματικη ακριβεια ...



@Britgreek

 

Για να ειμαστε απολυτα δικαιοι , υπαρχουν και παμπολλοι αντρες που μολις παντρευονται αλλαζουν ριζικα χαρακτηρα.

Τους λογους δεν τους ξερω.Ισως ιδιοι με αυτους των γυναικων ισως οχι.

 

Απλα το θεμα ειναι οτι η γυναικα κυνηγαει τον γαμο..τον επιδιωκει , τις περισσοτερες φορες.Οχι ο αντρας.

Εχετε ακουσει κανεναν να λεει "ποτε θα γινω πατερας??".Αλλα το "ποτε θα γινω μανα?"  :)

 

Οποτε η αλλαγη , η πιθανη αλλαγη στον χαρακτηρα της γυναικας μετα τον γαμο...ισως εχει περισσοτερη βαρυτητα..μιας και αυτη (τις περισσοτερες φορες) ηταν αυτη που κυνηγησε τον γαμο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αμφιβάλλω αν αυτοϊκανοποιούνταν τόσο ενοχικά άτομα που ήταν....

 

αν και πάντα έχω την απορία τί κάνουν αυτοί οι άντρες που έχουν πάρει την απόφαση να πουνε όχι στο προγαμιαίο σεξ...

 

 

 

επίσης κι αυτήν την απορία έχω.... αλλά μάλλον την βγάζουν πλατωνικά.. κουβεντούλες, αγκαλίτσες, ίσως κανα φιλάκι... δν κακό, δν κακό!

 

απ'ότι έχω καταλάβει

Λαθος εχεις καταλαβει. Και το φιλακι κακο ειναι και κανονιζεται αναλογως συμφωνα με την ορθοδοξη εκκλησια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ. Πώς μπορείς να έχεις εικόνα του τι πραγματικά συμβαίνει μέσα σε ένα γάμο και πώς υπογράφεις ότι αυτά που σου γράφουμε είναι λανθασμένα;

Είστε σε ένα φόρουμ γεμάτο άνδρες και γκρινιάζετε για το πώς όλες οι γυναίκες είναι φίδια μαύρα. Δε μπορώ να καταλάβω πώς θα έπρεπε να συμπεράνω από αυτό πως έχετε εμπειρία στο να μην κάνετε λάθος.

Πώς προδιαγράφεις, δηλαδή, ότι κάποιοι άντρες είναι λίγοι και δεν μπορούν να διακρίνουν τις καλές από τις κακές;

Καθαρά στατιστικά. Κάποιοι άνδρες είναι λίγοι, κάποιες γυναίκες ανεπαρκείς. Εν ολίγοις, μερικά ανθρώπινα όντα το έχουν, άλλα δε το έχουν. Δεν παίζει ιδιαίτερο ρόλο το φύλο.

Εγώ πάλι σου λέω ότι στις φάσεις που γνωρίζω εγώ της δικής μου γενιάς, βάζοντας μέσα και τη δική μου ζωή, κανείς δεν παντρεύτηκε από προξενιό ή αναγκαστικά. Προφανώς τις περισσότερες φορές περνάνε κάποια χρόνια που δοκιμάζει ο ένας τον άλλο και ίσως συγκατοικούν για να δουν αν ταιριάζουν τα χνώτα τους. Αυτό που σου λέω είναι ότι η αλλαγή συμπεριφοράς σε μερικές/αρκετές γυναίκες παρατηρείται τους πρώτους κιόλας μήνες μετά το γάμο. Δηλαδή, παρουσιάζεται μπροστά σου ένας εντελώς διαφορετικός άνθρωπος. Ένας άγνωστος ξένος ο οποίος σου δείχνει αυτό το διαφορετικό πρόσωπο μόλις μείνει έγκυος. Που αρχίζει να σου λέει ότι ξέρεις τελικα τα πράγματα "δεν είναι έτσι", κλπ. Εκεί, όποιος και να είσαι, δεν μπορείς να προβλέψεις τίποτα.

Ενδέχεται ρε αρχηγέ, είπα εγώ ότι όλες είναι λουλούδια και όλοι άχρηστοι; Είπα πως όσοι βλέπουν παντού "πουτάνες" είναι σαν το ανέκδοτο με τον πόντιο που οδηγεί στο αντίθετο ρεύμα και νομίζει πως πάνε όλοι ανάποδα. Αυτό δεν αποκλείει την ύπαρξη και σάπιων μήλων, προφανώς. Είπαμε, μερικοί άνθρωποι καλοί, μερικοί μαλάκες. Και πάλι μηδενική σημασία το φύλο.

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν είναι θέμα του αν δεν μπορεί κάποιος να διακρίνει την καλή από την κακή επειδή είναι άπειρος, λίγος, ανασφαλής κλπ. Υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ περιπτώσεις που η γυναίκα αλλάζει αμέσως μετά από το γάμο και μένεις εσύ να ψάχνεσαι.

Η δική μου άποψη είναι πως μια γυναίκα που αλλάζει μετά το γάμο, είναι μια γυναίκα που τον θεωρεί εκπληρωμένο στόχο.

Θεωρώ πως κάτι τέτοιο είναι εφικτό να καταστεί εμφανές νωρίτερα.

Και σ'αυτό που είπες για την αξιοπρέπεια, όταν έχεις παιδιά, μόνο αξιοπρεπές δεν είναι -για μενα- να φύγεις. Πατάς το δικό σου εαυτό για να είσαι καλός μπαμπάς, και συμβιβάζεσαι προσπαθώντας να βλέπεις μόνο τα θετικά. Δεκάδες τέτοιες περιπτώσεις συμβαίνουν αυτή τη στιγμή στους ανθρώπους που γνωρίζω εγώ.

Δεν μπορώ να μιλήσω από τη θέση του χωρισμένου γονέα, αλλά ως παιδί τέτοιων, θεωρώ πως ο χωρισμός είναι η επιτομή της αξιοπρέπειας, εφ' όσον δεν εγκαταλείπεις ουσιαστικά τα παιδιά σου. Καλύτερα να βλέπεις τους γονείς σου χώρια και με βάρδιες, παρά να συνειδητοποιήσεις μια μέρα πως υποφέρανε ο ένας τον άλλο για να χαίρεσαι εσύ με το θέατρο.

 

Εν πάση περιπτώσει, δε θέλω να μείνει η εντύπωση πως υπερασπίζομαι το "ευγενές φύλο".

Ξαναλέω, ο μαλάκας και η πουτάνα δεν έχουν φύλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lucifer

 

Το οτι μεχρι τωρα δεν εχει γραψει καμμια να υπερασπιστει τις εξαιρεσεις , τι συμπερασμα πρεπει να βγαλω ? :)

 

 

ο μαλακας και η πουτανα δεν εχουν φυλο , αλλα δεν ειναι εφικτο να καταστει εμφανης απο νωρις...οχι παντα ...

 

Γκρινιαζουμε για τα "μαυρα φιδια" αλλα εχεις δει κανεναν αντρα να λεει "ειμαι μαλακομαγνητης" ?

 

Οχι..τι συμπερασμα να βγαλουμε απο αυτο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πολύ εύκολα βγαίνει το συμπέρασμα ''η άλλη είναι πουτάνα''. Το ενδεχόμενο ''μήπως είμαι κι εγώ λίγο μαλάκας'' εξετάστηκε εξονυχιστικά και καταρρίφθηκε παμψηφεί, ή απλά δεν πέρασε καν από το νου?

 

-------------

 

BritGreek, παντρεμένος μπορεί να μην είμαι, αλλά δεν ζω σε υπόγειο αποκομμένος από τον υπόλοιπο κόσμο. Έχω πολλούς φίλους στην ηλικία μου (25) οι οποίοι παντρεύτηκαν και πολύ πιο λίγους που χώρισαν ή κόντεψαν να χωρίσουν. Ακούγοντας τελικά και τις 2 πλευρές δεν μπορώ να πω ότι ντε και καλά ο άντρας είχε δίκιο. Σκέψου ότι και το αντίθετο φύλλο ακούει διάφορα για τον άντρα στον γάμο, και παίρνει και αυτό τις δικές του άμυνες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το οτι μεχρι τωρα δεν εχει γραψει καμμια να υπερασπιστει τις εξαιρεσεις , τι συμπερασμα πρεπει να βγαλω ? :)

 

Το να βγαίνουμε τώρα εμείς τα κορίτσια και να υπερασπιζόμαστε το προφανές δεν είναι λιγάκι ανούσιο; :)

Δεν θέλει πολύ 'κλικ κλικ' να καταλάβεις το γεγονός πώς ούτε όλοι οι άντρες είναι μαλάκες ούτε όλες οι γυναίκες πουτάνες. Και στο κάτω κάτω δεν νομίζω να υπάρχει επίσημη έρευνα που να καταγράφει το ποσοστό 'πουτανιάς' ή το ποσοστό 'μαλακίας' ώστε να μιλάμε και για εξαιρέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lucifer

 

Το οτι μεχρι τωρα δεν εχει γραψει καμμια να υπερασπιστει τις εξαιρεσεις , τι συμπερασμα πρεπει να βγαλω ? :)

Τα like μου στον lucifer προς απαντησην σου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...