Προς το περιεχόμενο

τί γνώμη έχετε για το σεξ μετά το γάμο;


stavi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ ότι όταν ακούω δηλώσεις πως "οι γυναίκες είναι έτσι" "στην αρχή φαίνονται τέλειες για να δέσουν γάιδαρο και ύστερα σε κερατώνουν και μπλαμπλα" "η κοτρώνα στο χέρι, ο μαλάκας στα γόνατα" και "κύριος τρόπος σκέψης των γυναικών", σόρρυ ρε φίλε, έχω και μάνα, έχω και αδερφή, έχω και γκόμενα, έχω και φίλες. Ή είναι και αυτές πουτάνες, ή εσύ ξέρεις μόνο πουτάνες και τους μαλάκες που τις παντρεύονται.

 

 

σορρυ ρε λουσιφερ..επειδη εχεις εσυ μανα και αδελφη και γκομενα και φιλες..παει να πει οτι αυτες δεν ειναι ετσι και απλα ολες οι αλλες..δεν ειναι ετσι οπως τα περιγραφω ή απλα ο δικος σου γυναικειο κυκλος...ειναι η εξαιρεση...και ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα θα χουν την εξαιρεση....

Πολυ αντικειμενο πραγματικα..και δεν λεω ο,τι λεω για να προσβαλλω εσενα ή καποιον εδω μεσα , αντρα ή γυναικα. 

 

Ειναι γνωστο απο τα παλια χρονια στην ελληνικη κοινωνια οι γυναικες παντρευοντουσαν απο μικρες..για να δεσουν τον γαιδαρο τους.

Ο,τι και να μου λες , εχω ενα καρο συγγενεις της εποχης εκεινης και το επιβεβαιωνουν.Τα συνοικεσια πηγαινανε συννεφο.

 

Τα σημερινα δεδομενα προφανως και εχουν αλλαξει ακομα και στην επαρχια (ισως σε λιγοτερο βαθμο εκει αλλα εχουν αλλαξει).

Οταν 2 ανθρωποι εχουν σχεση...ακομα και παιδι να χουν ...και δεν τους ενδιαφερει τι λεει η κοινωνια ειναι επιθυμητο..και πιστευω οτι εχει περισσοτερες πιθανοτητες να κρατησει αυτο που εχουν απο ενα παντρεμενο ζευγαρι (γενικα μιλαω , προφανως και υπαρχουν εξαιρεσεις).

Ουτε λεω οτι ο γαμος ειναι ενα κουμπι που απλα κλεινει το σεξ ή τον ερωτα ή το παθος κλπ.

Προσωπικα πιστευω οτι αυτο γινεται σταδιακα...

 

Γιατι ειναι αυτο που αντιπροσωπευει ο θεσμος του γαμου..δεν αντιπροσωπευει μια αναγνωριση του ερωτα 2 ανθρωπων (πως θα μπορουσε αλλωστε)...αλλα κατι πιο πεζο και πρακτικο.

1.Σταθερη δεσμευση των εμπλεκομενων μερων.

2.Κοινωνικο πλαισιο για το παιδι (ναι οκ ξερω..αλλα οπως εχει δομηθει η κοινωνια..δυστυχως...ειναι απαραιτητο για το παιδι)

3.Ικανοποιηση συγγενων/φιλων/γονιων να δουν την τελετη...το νυφικο..την κορη νυφουλα (ναι καταλοιπο της εποχης που ελεγα παραπανω)..κλπ κλπ

 

Δεν βλεπετε τι γινεται στην αμερικανικη κοινωνια στις ταινιες (ανθρωποι που ζουνε αμερικη μου λενε οτι ετσι γινεται και στην πραγματικοτητα...)

 

Απαξ και σου πει η γκομενα..να γνωρισει τους γονεις..αυτο ηταν....θελει γαμο....

Απαξ και θελησει γαμο..ναι λουσιφερ..θελει το μονοπετρο..για να το επισημοποιησει..και οσο πιο πρωτοτυπα της το δωσεις..τοσο πιο πολυ θα καβλ...της αρεσει εννοω :)

Και μετα ακολουθουν τα 1,2,3 που εγραψα παραπανω..

 

Και επειδη ο γαμος ερχεται για πρακτικους "κυριως" λογους...αρχιζει και φθινει ο ερωτας...το παθος..και εντελει το σεξ..ειδικα αμα εχεις παιδια σκυλια και υποχρεωσεις να ικανοποιησεις και λιωνεις ολη μερα στην κουραση..το σεξ θα σκεφτεις?

 

Και αφου ολα αυτα εχουν παψει να υφιστανται.....και ξαφνικα τα εμπλεκομενα μερη βλεπουν οτι ειναι ακομα νεοι και ωραιοι και εχουν εξασφαλισει εναν ωραιο εγγαμο βιο.....αρχιζουν να θυμουνται τα παλια...το σεξ δηλ :)

 

Ε και εκει αρχιζει το κερατο....ο,τι δικαιολογια και να μου δωσετε..δεν στεκει για μενα....ενηλικοι ανθρωποι που κερατωνουν καποιον εν γνωσει τους δεν μπορουν να εχουν δικαιολογια..απλα....

ουτε η κακια στιγμη , ουτε να αναθερμανουν την σχεση/γαμο τους..ουτε τπτ....αλλο θεμα ομως ειναι αυτο....

 

 

ΥΓ : οχι δεν ειμαι παντρεμενος..ναι εχω και μανα και αδελφη..και φιλες....

 

@britgreek

 

Συμφωνω απολυτα σε αυτο που λες..Μια γυναικα οσο πετυχημενη και να ειναι θελει εναν ΚΟΥΒΑΛΗΤΗ διπλα της..εναν αντρα που θα φερνει τον αρτον τον επιουσιον και θα παιρνει πρωτοβουλιες...

Αν ο αντρας αποτυχει στον ρολο αυτον..εχει χασει το παιχνιδι..και εχει αποδειχτει πολλακις.

Στην αμερικη ο αντρας και το ποσο αντρας ειναι καθοριζεται απο τον μισθο του...ειναι πολυ "money talks" κοινωνια εκει περα...

Αυτο συμβαινει σε πιο χαλαρο βαθμο γενικοτερα και σε αλλες χωρες οπως και στην Ελλαδα ...

 

@status

 

Ο γαμος γινεται μεταξυ ενηλικων.Αν δεν εχει συμφωνηθει ρητα εξαρχης οτι προκειται για κατι σε στυλ "ελευθερης σχεσης"...σιωπηρα ή μη εχει συμφωνηθει οτι ειναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ σχεση..και αν μη τι αλλω 2 παντρεμενοι εχουν εμπιστοσυνη μεταξυ τους...για να πορευτουν μαζι στην ζωη και να αντιμετωπισουν τα οποια προβληματα και δυσκολιες μαζι...

Αν μου λες οτι μια "περιπετειουλα" δεν ειναι και τιποτα..δηλαδη η προδοσια..γιατι περι προδοσιας των αρχικων συμφωνηθεντων ειναι..εσενα δεν σου ιδρωνει το αυτι...ε τοτε ειτε εχεις κερατωσει ειτε γουσταρεις να σε κερατωνουν :)

Ο καθεις εχει δικαιωμα στον μαζοχισμο :)

Στην τελικη σκεψου αν εσυ και αυτη πηγαινετε και με αλλους 10 κατα διαστηματα..τιθεται και θεμα υγιεινης μετα....

 

 

@dreamercon 

 

"το οπιο του λαου" εχει πολλακις πει διαφορες μαλακιες..Αν μου επιχειρηματολογησει γιατι πρεπει να υπαρχει αποχη απο το σεξ πριν το γαμο θα το εφαρμοσω...Αλλα με επιχειρηματα..οχι "το λεει η βιβλος" "το λεει ο χριστος" "το λεει ο ταδε"...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σορρυ ρε λουσιφερ..επειδη εχεις εσυ μανα και αδελφη και γκομενα και φιλες..παει να πει οτι αυτες δεν ειναι ετσι και απλα ολες οι αλλες..δεν ειναι ετσι οπως τα περιγραφω ή απλα ο δικος σου γυναικειο κυκλος...ειναι η εξαιρεση...

 

 

κλασσικίλα από όλους πως "οι δικοί μου εξαιρούνται"

 

τα ξέρεις... εντωμεταξύ κολλάει αρκετά το nickname σου με τον τίτλο του topic :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κλασσικίλα από όλους πως "οι δικοί μου εξαιρούνται"

 

τα ξέρεις... εντωμεταξύ κολλάει αρκετά το nickname σου με τον τίτλο του topic :P

 

 

το παρον ποστ να γινει στικι πλζ για να μην το ξαναγραφω :)

 

το νικ μου ειχε μπει σαν προεκταση του "λεω μπηχτες..τρολλιες..ειρωνιες κλπ"....επειτα σε μια στιγμη διαυγειας και στροφαρισματος... θυμηθηκα και την "αλλη" εννοια του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ Luci. Τώρα σε κατάλαβα. Όλοι έχουμε ή είχαμε μάνα. Πες μου, όμως, ειλικρινά, πιστεύεις ότι έχει καμία σχέση η παλιά γενιά με τις νέες; Δηλαδή μου λες ότι έχουν (και έχουμε κι εμείς ως άντρες) την ίδια νοοτροπία με τους παλιούς; Εγώ προσωπικά, είμαι παντρεμένος αρκετά χρόνια και εκτός από ένα φίλο στην παρέα, όλοι έχουμε κάνει οικογένεια. Οι δικές μας, λοιπόν, οικογένειες δεν έχουν απολύτως καμία ομοιότητα με τη σχέση που έχουν πχ οι δικοί μου γονείς, θείοι, κλπ.

Συμφωνώ απόλυτα αναφορικά με τη διαφορά στη φιλοσοφία ανά γενεά, διαφωνώ πως μπορεί να συγκριθούν και να αξιολογηθούν. Παλιότερα το διαζύγιο ήταν κοινωνικό στίγμα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μένουν μαζί άνθρωποι οι οποίοι ήταν ακατάλληλοι γονείς, ασύμβατοι σύντροφοι και αντί για βοήθεια και στήριξη αποτελούσαν ψυχολογικό φορτίο, αν άφηναν χώρο για οτιδήποτε ψυχολογικό και δεν ήταν "εγώ τα πιάτα, εσύ το φαΐ, εσύ τα πας σχολείο, εγώ τα μαζεύω". Από την άλλη, σήμερα ο γάμος είναι πιο επιπόλαια υπόθεση, που ναι, πολλές φορές γίνεται κατόπιν κοινωνικής πίεσης και τα διαζύγια πέφτουν βροχή.

 

Η άποψή μου είναι πως μέσα σε διαφορετικά ρεύματα, γίνονται οι ίδιες μαλακίες για τους ίδιους λόγους. Επειδή "πρέπει". Ε όχι, δεν πρέπει, πως να γίνει δηλαδή. Αν θες "παιδί και οικογένεια" πρέπει πρώτα να βρεις σύντροφο, δεν πα να πει πως επειδή έχουν όλοι τους γαμέτες, σου κάνουν. Άμα θες να αγοράσεις αμάξι, πρέπει να έχεις τα λεφτά, άμα θες να φας φακές, πρέπει να έχεις τις φακές. Η φιλοσοφία "έφτασα άντα" "με πρήζει η μάνα μου" "όλες μου οι φίλες/όλοι μου οι φίλοι" κτλ, δε γαμιέται, ας είναι κίνητρα, αλλά όχι για "να κάνεις οικογένεια" αλλά για να βρεις τον σωστό άνθρωπο να την κάνεις.

Εγώ συμπεραίνω ότι ναι οι γυναίκες, καλώς ή κακώς, όσο κι αν δεν το παραδέχονται τις περισσότερες φορές λειτουργούν βάσει σχεδίου στο μυαλό τους. Είναι στη φύση τους να αισθάνονται την ανάγκη να νιώσουν μια ασφάλεια όπως τη φαντάζονται εκείνες. Γι'αυτό και τους κάνεις 1000 καλά και 1 κακό, και θυμούνται για χρόνια αποκλειστικά και μόνο το κακό. Γενικό συμπέρασμα όλων των ανθρώπων που γνωρίζω εγώ.

Δε διαφωνώ, αλλά δε βρίσκω και κάτι λάθος. Πολλές είναι οι διαφορές των φύλων στην νοοτροπία, αλλά υπάρχουν για τη συμβατότητα, όχι για να αντιμετωπίζονται ως προβλήματα προς λύση. Γιατί να μη θέλει η κάθε γυναίκα να αισθάνεται ασφάλεια, που είναι το παράλογο; Και γιατί να μη θέλει ο κάθε άνδρας να μπορεί να την παρέχει;

Δεν λέω ότι δεν υπάρχει αγάπη, ή πόνος μεταξύ δύο ανθρώπων που παντρεύονται. Απλά τα αντρικά μυαλά, για μενα, λειτουργούν πιο απλοϊκά. Αποδεδειγμένα σου υπογράφω ότι αν δεν βγάζεις αρκετά χρήματα, αν σε διώξουν από τη δουλειά και πεινάτε, αργά η γρήγορα δεν θα είσαι αρκετός και θα φύγεις με το σκατόφτυαρο.

Ούτε εδώ διαφωνώ, εκτός από την τελευταία πρόταση. Υπάρχει μια αρχή που μου αρέσει να τηρώ στη ζωή μου, σε όλες μου τις σχέσεις, ερωτικές ή μη: μου αρέσει να προσφέρω όσα μπορώ και γενικά θεωρώ πως είμαι δοτικός άνθρωπος. Αλλά η αρχή είναι να προσφέρω σε ανθρώπους που δε το χρειάζονται. Αν λοιπόν στο πολύ πρακτικό επίπεδο που θέτεις μια μέρα "δε βγαίνω" οικονομικά, περιμένω η σύζυγος/γκόμενα να μην εξαρτάται από τα δικά μου φράγκα. Ούτε το μουλάρι της είμαι, ούτε αυτή η λουλουδένια πριγκήπισσα που δεν θέλω να δουλεύει και να παράγει.

 

Δες το έτσι, θα της ανοίξω την πόρτα όταν μπαίνουμε στο μαγαζί, όχι γιατί είναι κουλή ή δε μπορεί να το κάνει μόνη της, αλλά επειδή δε θέλω να χρειαστεί να το κάνει. Αν περιμένει να το κάνω, σόρρυ, πούτσιφερ δεν έχει.

Τέλος, εγώ προσωπικά μέσα από τον κύκλο μου, τον οποίο δεν θεωρώ ούτε αναξιοπρεπή ούτε κάτι άλλο, δεν ξέρω κανένα παντρεμένο που να κάνει όσο συχνά θα ήθελε έρωτα με τη γυναίκα του. Και το εννοώ όταν λέω κανένα.

Εδώ είσαι μετριοπαθής, είναι σαφές πως οι άνδρες (γενικεύοντας ε) θέλουν περισσότερο σεξ απ' ό,τι οι γυναίκες. Νομίζω πως είναι επειδή επηρεαζόμαστε πιο δύσκολα από εξωγενείς παράγοντες, αν δεν είναι κάτι που βαράει τον εγωισμό μας το πρόβλημα, δε θα μας επηρεάσει, ντουφεκάμε όσο γυρνάει το ρολόι. Αυτές, αν έχουν ξύπνημα πρωί, αν είχαν κουραστική μέρα, αν περιμένουν σημαντικό τηλέφωνο, αν έχουν τσαντιστεί με την πολιτική της δυτικής Μποτσουάνα, αφαιρεί από την διάθεση. Νομίζω κάπως έτσι προκύπτει και η έκφραση "κάτω κεφάλι", λόγω αυτονομίας.

σορρυ ρε λουσιφερ..επειδη εχεις εσυ μανα και αδελφη και γκομενα και φιλες..παει να πει οτι αυτες δεν ειναι ετσι και απλα ολες οι αλλες..δεν ειναι ετσι οπως τα περιγραφω ή απλα ο δικος σου γυναικειο κυκλος...ειναι η εξαιρεση...και ειμαι σιγουρος οτι οι περισσοτεροι εδω μεσα θα χουν την εξαιρεση....

Πολυ αντικειμενο πραγματικα..και δεν λεω ο,τι λεω για να προσβαλλω εσενα ή καποιον εδω μεσα , αντρα ή γυναικα.

Δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα τι γράφεις. Αυτό που λέω είναι πως το "όλες οι γυναίκες είναι πουτάνες" το λένε όλοι οι άνδρες που είναι μαλάκες και μπλέκουν μόνο με τέτοιες γιατί αυτές τους αξίζουν στην τελική. Σε καμία περίπτωση δεν εξαιρώ 3 ή 10 γκόμενες, αρνούμαι ολόκληρη τη γενίκευσή σου. Προσωπικά έχω έρθει σε επαφή με ελάχιστες "πουτάνες", αλλά δεν αρνούμαι πως ενδέχεται να είναι εκατομμύρια. Το γεγονός πως δεν έμπλεξα ποτέ με κάποια τέτοια όμως, σόρρυ, κάτι μου λέει γι' αυτούς που μπλέκουν ΜΟΝΟ με τέτοιες. Ή γκαντέμηδες είναι, ή ηλίθιοι είναι, ή τόσο ζώα που και την μητέρα Τερέζα σε πακέτο πορνοστάρ να τους δώσεις, πάλι σκατά θα τα κάνουν και θα ρίξουν το φταίξιμο σε αυτή.

Απαξ και σου πει η γκομενα..να γνωρισει τους γονεις..αυτο ηταν....θελει γαμο....

Απαξ και θελησει γαμο..ναι λουσιφερ..θελει το μονοπετρο..για να το επισημοποιησει..και οσο πιο πρωτοτυπα της το δωσεις..τοσο πιο πολυ θα καβλ...της αρεσει εννοω :)

Και μετα ακολουθουν τα 1,2,3 που εγραψα παραπανω..

Αρχικά η πρώτη πρόταση είναι λάθος, αν ίσχυε έπρεπε να έχω παντρευτεί 6 φορές απ' τα 19 μου.

Αναφορικά με το μονόπετρο και τις τελετές κτλ, προφανώς και ο κάθε άνθρωπος τα βρίσκει κάπως αυτά, από χαριτωμένα μέχρι συγκινητικά. Αλλά υπάρχουν γκόμενες εκεί έξω που δε δίνουν μία για μονόπετρα και για φανφάρες. Ίσως τους άρεσαν, αλλά δε τις καίει, ίσως δε τα γουστάρουν και καθόλου γιατί τα βρίσκουν αναμασημένα και ανούσια. Δεν έχεις γνωρίσει καμία τέτοια γκόμενα; Δεν έχει κανένας γνωστός σου τέτοια γυναίκα;

 

Αν όχι, δεν είναι ο πληθυσμός το πρόβλημα, είναι ότι το στατιστικό σου δείγμα το παίρνεις από βόθρο.

Και επειδη ο γαμος ερχεται για πρακτικους "κυριως" λογους...αρχιζει και φθινει ο ερωτας...το παθος..και εντελει το σεξ..ειδικα αμα εχεις παιδια σκυλια και υποχρεωσεις να ικανοποιησεις και λιωνεις ολη μερα στην κουραση..το σεξ θα σκεφτεις?

Δηλαδή αν συζείς και έχεις παιδιά σκυλιά και υποχρεώσεις θα γαμάς σα τον Ίαν Σκοτ αλλά άμα περάσεις απ' το δημαρχείο, πάει, μπάμια ο πεοσφώρος;

Τι λέτε ρε; Πάτε καλά; Δηλαδή εσείς για να μη φθίνουν τα συναισθήματά σας πρέπει να είστε ματσωμένοι στην παραλία χωρίς υποχρεώσεις; Και οι πουτάνες είναι αυτές; Σοβαρά;

 

Κάπου έχετε χάσει τη μπάλα ε. Ο γάμος είναι απλώς η κρατική πιστοποίηση μιας σχέσης που φέρνει ορισμένα διαδικαστικά οφέλη και εξασφαλίζει ορισμένα πράγματα για το δυνητικό παιδί. Αυτά που κράζετε εσείς είναι στοιχεία μιας μακροχρόνιας σχέσης και όσο προχωράει το θρεντ όλο και περισσότερο πείθομαι πως αν βρίσκετε "πουτάνες" είναι επειδή είστε λίγοι όχι απλώς για να βρείτε και να κρατήσετε τις σοβαρές, αλλά ακόμα και για να τις αναγνωρίσετε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάπου έχετε χάσει τη μπάλα ε. Ο γάμος είναι απλώς η κρατική πιστοποίηση μιας σχέσης που φέρνει ορισμένα διαδικαστικά οφέλη και εξασφαλίζει ορισμένα πράγματα για το δυνητικό παιδί. 

 

Δεν χρειάζεται να είσαι παντρεμένος για να εξασφαλίσεις τίποτα για το "δυνητικό παιδί". Ούτε καν απέναντι στον "Νόμο" ή το "Κράτος". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Κάπου έχετε χάσει τη μπάλα ε. Ο γάμος είναι απλώς η κρατική πιστοποίηση μιας σχέσης που φέρνει ορισμένα διαδικαστικά οφέλη και εξασφαλίζει ορισμένα πράγματα για το δυνητικό παιδί. Αυτά που κράζετε εσείς είναι στοιχεία μιας μακροχρόνιας σχέσης και όσο προχωράει το θρεντ όλο και περισσότερο πείθομαι πως αν βρίσκετε "πουτάνες" είναι επειδή είστε λίγοι όχι απλώς για να βρείτε και να κρατήσετε τις σοβαρές, αλλά ακόμα και για να τις αναγνωρίσετε.

 

 

Για σενα μπορεί να είναι κρατική πιστοποίηση μιας σχέσης. Για άλλους, όμως, όχι. Για μενα είνα θρησκεία φίλε, με την οποία εσύ δεν ξέρω αν συμφωνείς, αλλά εγώ έχω κάθε δικαίωμα να το κάνω.

 

Αυτά που κράζω προσωπικά εγώ είναι διαπιστώσεις ζωής οι οποίες προκύπτουν από την πλειοψηφία των γύρω μου κι από τις ζωές μας. Πουτάνες υπάρχουν δύο ειδών, κατά τη γνώμη μου πάλι. Οι πουτάνες στο σώμα και οι πουτάνες σε αντίληψη, ψυχή κλπ. Τώρα αν εμείς βρίσκουμε τις πουτάνες όπως λές - αν και δεν το δέχομαι ώντας παντρεμένος αρκετά χρόνια- επειδή είμαστε λίγοι, μάλλον κάτι λάθος έχεις δει φίλε. Το "λίγος", ξέρεις, είναι κάτι σχετικό. Μπορεί κανείς να είναι μπάμιας, άσχημος του κερατά, να την έχει μικρή, να είναι ηττοπαθής και υποσυνείδητα να αποδέχεται καταστάσεις θεωρώντας τις μονόδρομο ή απόλυτα φυσιολογικές. Μπορεί να βάζει το φερετζέ του "σύγχρονου" προχωρημένου και να υπομένει διάφορα κρυφοζηλέυοντας κάποια πράγματα που βλέπει στις σχέσεις γύρω του. Είναι σαν τους μεγάλους ψεύτες που στο τέλος δεν θυμούνται τα ψέματα που έχουν πει και στο τέλος τα πιστεύουν κι οι ίδιοι.

 

Το αν θα σου βγεί μια γυναίκα δύσκολη σε ένα γάμο είναι λαχείο. Αν δεν είσαι παντρεμένος, σου υπογράφω ότι ούτε καν άποψη δεν μπορείς να έχεις γιατί απλά δεν έχεις δει το έργο.

 

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν θα απέδιδα το χαρακτηρισμό που ανέφερες στη γυναίκα μου. Απλά σε σχέση με τις δικές μου αντιλήψεις μου φαίνεται εξωπραγματικά διαφορετική σε αντιλήψεις σε σχέση με την περίοδο πριν το γάμο. Διαφορετική σε αντιλήψεις όμως, δεν σημαίνει πουτάνα, σωστά; Νευριάζω και μόνο που χρειάζεται να γράψω τέτοια λέξη για εκείνη, αλλά οφείλω νομίζω να σου απαντήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Σε καμία περίπτωση δεν θα απέδιδα το χαρακτηρισμό που ανέφερες στη γυναίκα μου. Απλά σε σχέση με τις δικές μου αντιλήψεις μου φαίνεται εξωπραγματικά διαφορετική σε αντιλήψεις σε σχέση με την περίοδο πριν το γάμο. Διαφορετική σε αντιλήψεις όμως, δεν σημαίνει πουτάνα, σωστά;

Εξαρτάται από τις αντιλήψεις, προφανώς. Αν άλλαξε κόμμα, κλάην, αν ξαφνικά δε τη χαλάει να ρίξει και κανένα κέρατο, ε.

Αλλά το να περιμένεις πως κάποιος θα μείνει ίδιος με το πέρασμα του χρόνου, δεν είναι ιδιαίτερα ώριμη αντίληψη. Το να περιμένεις δε, πως αυτό θα γίνει ΕΠΕΙΔΗ παντρεύτηκε εσένα, χεχ.

 

Κατά τα άλλα, το "πουτάνα στο σώμα και πουτάνα στην ψυχή" μου δείχνει ότι οι απόψεις μας διαφέρουν εκ θεμελίων, οπότε δε νομίζω πως θα βγει άκρη και επαγωγικά, δε θα έλεγα πως μου οφείλεις καμία απάντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω διαβάζω και δεν καταλαβαίνω, πως ορίζεται ο χαρακτηρισμός %$&^άνα που χρησιμοποιείτε κατά κόρον;

 

Δεν ορίζεται, και φυσικά δεν έχουν ιδέα τι άλλο να γράψουν. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και ζούμε την ζωή με το πρόσωπο που αγαπάμε πάνω από όλα. Τον εαυτό μας. 

Και για εμάς  θα πρέπει να ζούμε. Χωρίς υποχωρήσεις, κάνοντας πάντα ό,τι καλύτερο για εμάς.

 

 

Γιατί δεν υπάρχει λύτρωση ούτε επάνω ούτε κάτω. Μόνο εμείς.

Μικροί, μοναχικοί, αγωνιζόμενοι και μαχόμενοι ο ένας τον άλλον. 

 

Προσεύχομαι στον εαυτό μου, για τον εαυτό μου. 

 

Εντάξει με τόσο εγωκεντρισμό δεν απορώ καθόλου γιατί απέτυχε ο γάμος σου. Φαντάζομαι να κάνεις και παιδιά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Λουσιφερ

 

"Δεν είμαι σίγουρος πως κατάλαβα τι γράφεις."

 

Ναι οκ ουτε εγω το καταλαβα οπως το εγραψα...αλλα θα προσπαθησω να στο κανω πιο κατανοητο (και για μενα δηλ :) )

 

Λεω το εξης εν ολιγοις. Αρχικα δεν ειπα εγω ουτε πιστευω κανενας οτι ειναι ποτανες..αλλα εν δυναμει.Και προφανως οχι ολες αλλα ενα μεγαλο ποσοστο.

Οταν μου λες οτι ο δικος σου γυναικειος κυκλος δεν ειναι , τι σημαινει ?Προφανως δυο πραματα.

1.καμμια γυναικα δεν ειναι , αρα λογικα και ο δικος σου γυναικειο κυκλος δεν ειναι.

2.ολες οι αλλες ή ενα μεγαλος μερος των γυναικων ειναι , αλλα ο δικος σου γυναικειος κυκλος ΔΕΝ ειναι .

 

Εχεις αναρωτηθει το εξης ?Οταν λεμε κατι του στυλ "οι γυναικες ειναι ετσι και ετσι..ή κανουν αυτο και αυτο"...(ισως να συμβαινει και σε αναλογο παραδειγμα για αντρες..αλλα με τις γυναικες ειναι πιο εντονο το φαινομενο)....ξαφνικα πεταγονται ολες και λενε οτι δεν ειναι ετσι..δεν ξερω με ποιες εχεις μπλεξει και εχεις τετοια γνωμη...εμεις δεν ειμαστε τετοιες...κλπ.

 

Δηλαδη ξαφνικα εξαφανιζεται η πλειοψηφια και εμφανιζεται η μειοψηφια και οι εξαιρεσεις.....πολυ παραξενοοοοοο

 

Οσο για τους γονεις/μονοπετρα/κλπ που ειπα..οπως ειπα αυτα κυριως εμφανιζονται σε υπερθετικο βαθμο προς αμερικη μερια...

Και γω εχω γνωρισει γονεις απο τις κοπελες μου χωρις να υπηρχε οποιαδηποτε διαθεση απο καμμια μερια για σοβαρεψη της σχεσης,γαμο κλπ...

 

Δεν παυει ομως να υπαρχει μεριδα γυναικων που τα σκεφτονται αυτα ολα.

Επισης η πλειοψηφια των γυναικων απο τα 30 μην σου πω και απο πιο νωρις..εχουν εξασφαλιση να βρουν συζυγο.

 

 

Τελος αυτο που λεω ειναι οτι οσα συνεπαγονται με τον γαμο..τα πεζα..τα πρακτικα..τα καθημερινα θεματα..ειναι αυτα που σια σιγα σβηνουν τον ερωτα/παθο/κλπκλπκλπ

Προφανως και υπαρχουν και οι εξαιρεσεις..αλλα εδω μιλαμε για την πλειοψηφια...

 

Αυτα που κραζουμε ειναι αυτα που βλεπουμε γυρω μας , οχι αναγκαστικα σε μας...πραγμα που δεν μας κανει ΛΙΓΟΥΣ στο να βρουμε τις σοβαρες..αλλα προφανως λιγοτερο ΝΤΕΤΕΚΤΙΒ απο σενα..γιατι απλα κρυβονται πολυ καλα..και απλα εμφανιζονται σε θρεντς που τις κραζουν

 

ημαρτον δηλ...

 

 

ΥΓ: οταν λεμε ποτανες.προφανως και εννοουμε μια συγκεκριμενα νοοτροπια και συμπεριφορα..του να βρω εναν συζυγο..να με τρεφει..να του κανω παιδια..να κραταω το σπιτι και να περναω ζωη χαρισαμενη χωρις προοπτικη και εξελιξη..ααα και αν πεσει και κανα κερατο..περιπετειουλα να νοστιμεψουμε τον ανιαρο πλεον γαμο....

Μεσες ακρες κατι τετοιο δηλ...με διαφορες παραλλαγες...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν μου λες οτι ο δικος σου γυναικειος κυκλος δεν ειναι , τι σημαινει ?Προφανως δυο πραματα.

1.καμμια γυναικα δεν ειναι , αρα λογικα και ο δικος σου γυναικειο κυκλος δεν ειναι.

2.ολες οι αλλες ή ενα μεγαλος μερος των γυναικων ειναι , αλλα ο δικος σου γυναικειος κυκλος ΔΕΝ ειναι .

Θα κάνω την ανατροπή και θα επαναλάβω πως εννοούσα πως ΚΑΠΟΙΕΣ είναι και ΚΑΠΟΙΕΣ δεν είναι.

Και πως επειδή εγώ προσπαθώ να μην είμαι βλάκας, ο κύκλος μου αποτελείται από ΚΑΠΟΙΕΣ που δεν είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω την ανατροπή και θα επαναλάβω πως εννοούσα πως ΚΑΠΟΙΕΣ είναι και ΚΑΠΟΙΕΣ δεν είναι.

Και πως επειδή εγώ προσπαθώ να μην είμαι βλάκας, ο κύκλος μου αποτελείται από ΚΑΠΟΙΕΣ που δεν είναι.

 

Ε ναι αλλα με λιγα λογια λες οτι επειδη εσυ προσπαθεις να μην εισαι βλακας..καθοριζεις και τον κυκλο σου..ενω εμεις προφανως ειμαστε βλακες και πεφτουμε σε ολες τις σκαρτες.

Τις επιλεγουμε δηλ εν ολιγοις με τα μυαλα που κουβαλαμε..την σταση που υιοθετουμε...

 

Ε ημαρτον ...το να πεσεις σε μια "σκαρτη" και να την απορριψεις..και εντελει ο γυναικειος κυκλος σου να καταληξει να αποτελειται απο τις "καλες".δεν παει να πει οτι δεν "επεσες" στις σκαρτες..απλα τις αναγνωρισες...

 

Αυτο λεμε και εμεις..οτι μας τυχανε...μας αρεσε για τους χ,ψ λογους εκεινη την στιγμη 'η οχι και τις απορριψαμε..δεν ειπαμε κατι διαφορετικο...

 

Απλα λεμε τι γινεται με την πλειοψηφια..οχι με ποιες καταληξαμε στο τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι αλλα με λιγα λογια λες οτι επειδη εσυ προσπαθεις να μην εισαι βλακας..καθοριζεις και τον κυκλο σου..ενω εμεις προφανως ειμαστε βλακες και πεφτουμε σε ολες τις σκαρτες.

Τις επιλεγουμε δηλ εν ολιγοις με τα μυαλα που κουβαλαμε..την σταση που υιοθετουμε...

 

Ναι.

 

Ε ημαρτον ...το να πεσεις σε μια "σκαρτη" και να την απορριψεις..και εντελει ο γυναικειος κυκλος σου να καταληξει να αποτελειται απο τις "καλες".δεν παει να πει οτι δεν "επεσες" στις σκαρτες..απλα τις αναγνωρισες...

 

Αυτο λεμε και εμεις..οτι μας τυχανε...μας αρεσε για τους χ,ψ λογους εκεινη την στιγμη 'η οχι και τις απορριψαμε..δεν ειπαμε κατι διαφορετικο...

 

Απλα λεμε τι γινεται με την πλειοψηφια..οχι με ποιες καταληξαμε στο τελος.

 

Ξαφνικά λοιπόν, υπάρχει διαχωρισμός, δεν είναι είτε όλες είτε ο κύκλος του λούσιφερ που είναι εξαίρεση πια;

 

Όσο για το τελευταίο, βρείτε τι "σας άρεσε εκείνη τη στιγμή" και πέσατε στην παγίδα, τόσο βέβαιοι και ψυλλιασμένοι που είστε.

Αν καταφέρετε και το βρείτε (υποψιάζομαι το συγκεκριμένο δε θα 'ναι πολύ βαθειά) δύο τα τινά:

 

1) Δε θα ξανα"τύχετε" σε κακά κορίτσια.

2) Θα αναθεωρήσετε τι κάνει ένα κορίτσι κακό και πόσος δογματισμός χρειάζεται για να κάνουμε τον εαυτό μας ένα μαλάκα που βαφτίζει "πουτάνα" όποια δε μπορεί να διαχειριστεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ λουσιφερ λες και μιλαμε κινεζικα , ή προσγειωθηκες χτες στον πλανητη Γη.

 

Δηλαδη αν ενας ειναι μπαζος με χοντρο πορτοφολι...και ξερει οτι η μοντελα θα του κατσει για τα λουσα και τα χρηματα..λες να μην καταλαβαινει αυτος τι παιζει ?

Για ρωτα τον Κυριακου του Αντεννα να σου πει...

Λες να μην το επαναλαβει αν του ξανατυχει ?

Ενας λογος απο τους πολλους που πολλοι μπορει να επιλεξουν να κανουν τον κινεζο και να πεσουν στην παγιδα...

Αλλος μπορει να χει να μαμησει αιωνες..επειδη δεν το χει το αθλημα..το λεγειν κλπ....Ε μπορει να επιλεξει την πρωτη ποταν...εε τυχουσα εννοουσα..και σου λεει ..απο την παλαμη..προτιμοτερο αυτο...

 

Αλλος μπορει να μην την καταλαβει την παγιδα...

 

Δεν ειναι ολοι βλακες και εσυ ο εξυπνος που μπορει να τις διαχειριστει ολες...ξεκαβαλα...

 

Και οχι δεν υπαρχει πλεον διαχωρισμος που λες...

 

Εσυ μπορει να εισαι ομορφος πλουσιος και δεν ξερωγω τι και να επιλεγεις τις ΣΩΣΤΕΣ...να χεις την γνωση και το μυαλο να τις ξεσκαρταρεις....

Αλλος μπορει να ειναι στην ιδια θεση με σενα απλα να θελει να κανει παιχνιδι..και αλλος να εχει λιγοτερες επιλογες απο σενα και να κανει συμβιβασμους εν γνωσει του ή μη.

 

Μην γενικευεις δηλ...

 

Το γεγονος οτι υπαρχει μεγαλη πλειοψηφια γυναικων με αυτη την νοοτροπια..παραμενει universal truth...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...