Προς το περιεχόμενο

τί γνώμη έχετε για το σεξ μετά το γάμο;


stavi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 184
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Stavi χωρις πλακα, πες με τι ειδους θρησκοληπτους drones εχεις μπλεξει. Ειλικρινα μονο κατι θειτσες σε κατι χωρια και τα ανηψακια τους εχω γνωρισει να ειναι ετσι. Ολος ο υπολοιπος νορμαλ κοσμος πρατει οπως νοιωθει. Προσωπικα εχω θεμα και με το γαμο αλλα τελος παντων δεν το παω τοσο μακρια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, σχέση μετά από κάποια ηλικία χωρίς σεξ απλά δεν είναι σχέση. Μπορεί να είναι κολλητοί, φιλαράκια, ομοϊδεάτες, "φίλες" και λοιπά, Δεν γίνεται να μην υπάρχουν ορμές σε ένα φυσιολογικό άτομο και δεν υπάρχει ειλικρίνεια αν αυτές δεν ικανοποιούνται μέσα από μια σχέση. Το ίδιο ισχύει πρίν από ένα γάμο και φυσικά η αποχή από το σεξ αποτελεί και βασικό λόγο διάλυσης ενός γάμου. Τώρα αν ο ένας ή ο άλλος είναι με ένα άτομο και δεν θέλει σεξ, τότε ή δεν τον/την θέλει αρκετά, ή έχει κόμπλεξ (γυναίκες: σώμα, μαλακισμένες σκέψεις / άντρες: fifa, πρόωρη..., συνήθεια στο manual mode), ή παίζει κέρατο τριφασικό, ή απλά δεν ταιριάζουν αφού δεν ξυπνούν το σαρκικό ένστικτο ο ένας στον άλλο. Ακόμα και για κείνους που θεωρούνται εγκεφαλικοί τύποι, κάτι παίζει με το πόσο το ταίρι τους "ερεθίζει" τον εγκέφαλό τους. Το σεξ είναι μια απόλυτα φυσιολογική και απαραίτητη διαδικασία για να είμαστε καλά. Αρκεί να προσέχουμε, έτσι;

 

Εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα να ζήσω χωρίς σεξ (όπως όλοι μας άλλωστε). Μόνο τη Μεγάλη Εβδομάδα απέχω, συνειδητά και από άποψη ως θρήσκος και το κάνω από επιλογή για μένα.

 

ΥΓ. Με την πρώτη απάντηση στο thread, μόλις είδα την εικόνα με έπιασε ένα νευρικό και δεν μπορούσα να δουλέψω.... Έχω πρόβλημα γιατρέ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα θα μου επιτρεψετε να επεκτεινω λιγο καπως το θεμα κανοντας μερικες παρατηρησεις και συγχρονως ερωτησεις, εχουμε και λεμε, σεξ, γαμος, ερωτας+αγαπη, ομοφυλοφιλια, τι ειναι η αισθηση και η αναγκη για σεξ που νιωθουμε? στερηση? αγαπη? ερωτας? η εωσφορικη πλανη οπως λενε και οι θρησκοι? γαμος γιατι το κανουμε? λογο θρησκειας η λογο κοινωνικης αποκαταστασης να δειξουμε οτι δεν μειναμε στο ραφι?ερωτας+αγαπη ειναι απαραιτητη για τη διαβιωση μιας σχεσης η οχι και αρκουμαστε μονο στο σεξ? σε περιοδο ενος μακροχρονιου εγγαμου βιου οταν τα δυο ετερα ημυσι ερχονται αντιμετωποι με το γηρας και αναγκαστικα τελειωνει η σεξουαλικη ζωη τους συνεχιζουν τον δρομο τους μαζι. γιατι αραγε τι τους συνδεει? η αγαπη και ο παλιος ερωτας η η ενωση επικουρικων συνταξεων? :P πλακιτσα, αφου πολλοι πιστευουν οτι γαμος χωρις σεξ δεν βασταει και κατι τελευταιο ως προς αυτο το κομματι, οταν ενας απο τους δυο συντροφους ξαφνικα αποκτα μια ειδους αναπηρικη  ασθενεια και η σεξουαλικη ζωη τερματιζεται σε μια εγγαμη σχεση τι γινεται? ο υγιεις παραταει τον/την συντροφο του ερμαιο στη δυστυχια  και του/της λεει φευγω σε αφηνω για να βρω αλλον/αλλη για να εχω σεξ στη ζωη μου?και τελος ομοφυλοφιλια, που πιστευετε οτι προκυπτει η ομοφυλοφιλια? στην εντονη σεξουαλικη στερηση των παιδικων τους χρονων λογο αναθρεματος μια εντονης θρησκοληψιας μεσα απο την οικογενεια? προκειται για μια ειδους μεταλλαξη οργανικων και ορμονικων DNA?αλλο? αυτα ειχα να πω ως προς την επιλυση αποριων μου, μουτσος γκρασιας.  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ μπουρτζοβλαχος : άλλο θέμα το πρόβλημα υγείας το οποίο καθιστά αδύνατη την επαφή. Αν και πάλι, η επιθυμία για επαφή μπορεί να υπάρχει και να καλύπτεται με άλλους τρόπους σε ένα ζευγάρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου φαίνεται πολύ υποκριτικό  όλο αυτό, γιατί μετά κάνουν καμιά δεκαριά παιδιά, (αφού και μετά το γάμο, το σεξ επιτρέπεται μόνο με τη δικαιολογία της γονιμοποίησης).

 

Ένα πράμα θα σου πω stavi μου: Every sperm is sacred!!

 

https://www.youtube.com/watch?v=ptTwi6-ii-s

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι η εξής. Υπάρχουν δύο επιλογές (θα μιλήσω για την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία, γιατί υποθέτω σε αυτή αναφερόμαστε):

 

1. Είσαι ορθόδοξος χριστιανός, πιστεύεις στον Θεό και θεωρείς ότι η εκκλησία μεταφέρει τον λόγο του. Σύμφωνα με την εκκλησία, άρα και την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία, αν κάνεις σεξ πριν τον θρησκευτικό γάμο είσαι πόρνος-πόρνη. Το έχει πει ξεκάθαρα και σε επίσημη ανακοίνωσή της πριν 3-4 χρόνια. Επίσης, θεωρείς ότι είναι αμαρτία, επομένως θα υποφέρεις στην αιωνιότητα αν κάνεις σεξ και αμαρτήσεις. Άρα, εννοείται ότι δεν κάνεις σεξ πριν τον γάμο!

 

2. Δεν είσαι ορθόδοξος χριστιανός, οπότε κάνεις ό,τι σου έρθει στο κεφάλι. Θες να κάνεις σεξ; Κάνεις. Δε θες; Περιμένεις.

 

Άλλες επιλογές δεν υπάρχουν. Αν θεωρείς ότι είσαι ορθόδοξος χριστιανός, αλλά ότι είναι ΟΚ να κάνεις προγαμιαίο σεξ, είσαι απλά αιρετικός και αν ρωτήσεις την επίσημη εκκλησία, το πιο πιθανό είναι να σε αφορίσουν. Η θρησκεία είναι ή του όλου ή του μηδενός. Σε όποιον δεν αρέσουν οι περιορισμοί στο σεξ, πολύ απλά δεν αρέσει η συγκεκριμένη θρησκεία, οπότε είναι αστείο να ισχυρίζεται ότι είναι πιστός του συγκεκριμένου δόγματος.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θιγει ενα πολυ μεγαλο θεμα ο FilipposMD, αυτο του δογματος. Δυστυχως ο ορθοδοξος χριστιανισμος ειναι δογμα και αν θες να λεγεσαι ορθοδοξος χριστιανος πρεπει να δεχεσαι τα παντα. Δεν γινεται να εισαι επιλεκτικος. Οποτε ειτε μας αρεσει ειτε οχι οσοι δεν υποστηριζουμε τα περι σεξ μετα τον γαμο, δεν ειμαστε ορθοδοξοι χριστιανοι. Χριστιανοι σκετο μπορει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

cheshire.jpg

 

 

Σοβαρά τώρα, γιατί να βλάπτουν οι προγαμιαίες σχέσεις; Το σεξ είναι ωραίο είτε πριν είτε μετά. Εφ'όσον το απολαμβάνει το ζευγάρι, τύφλα νά'χει η κάθε θρησκεία! :P

Τώρα βέβαια αν μιλάμε για άτομα που είναι πολύ θρήσκα...ε καλύτερα να τα μπλέξουν μεταξύ τους που σίγουρα θα καταλαβαίνει ο ένας τον άλλον.

 

Στις μεταγαμιέες σχέσεις δεν πηδάς εκτός και αν είναι άλλη.;ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε συμφωνώ....

 

Η πίστη και η θρησκεία δεν είναι πρωτόκολλο.



εμένα δε με ενοχλεί η πίστη του καθενός στο σημείο που νιώθει ότι τον στηρίζει τον βοηθάει στη ζωή του τον καλλιεργεί και τον κάνει καλύτερο άνθρωπο.

 

όταν αρχίζει και τον μολύνει με ενοχές είναι που τρελαίνομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...