Προς το περιεχόμενο

Στείρωση σε ΑμΕΑ


MovingShadow

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η άγνοια τι πράγματος οδηγεί σε εκτρώσεις;

Πως αν κάνεις έρωτα χωρις προφυλάξεις και ο άλλος ειναι απρόσεκτος, υπάρχει πιθανότητα να μείνεις έγκυος βρε Λουσι.

 

Οπως επίσης και το γεγονός οτι κάποιοι γιατροι παρουσιάζουν την έκτρωση ως μια τυπικη διδαδικασία, χωρις να λαμβάνουν υποψη το ψυχολογικό κόστος, αλλά και τα πιθανά μελλοντικά προβλήματα.

Ασε δε που η ενημέρωση ακόμα και απ το σχολείο ειναι μηδαμινή.

 

Γιατί μπορει οπως λες και εσυ, ένα έμβρυο στην 13 εβδομάδα να μην καταλαβαίνει και πολλά, η εμφάνισή του όμως ειναι αυτη

14-weeks-pregnant.jpg

..πραγμα που με κάνει να θεωρώ σίγουρο πως αν όλες οι υποψήφιες μαμάδες, ήξεραν πως ειναι το έμβρυο που πετάνε επειδή π.χ. "ειμαι 29 χρονών αλλά θέλω να ζήσω ακόμα 4 χρόνια χωρις παιδί", ειναι ηδη σχηματισμένο, ισως να μη προχωρουσαν σε έκτρωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Η άγνοια τι πράγματος οδηγεί σε εκτρώσεις;

Πως αν κάνεις έρωτα χωρις προφυλάξεις και ο άλλος ειναι απρόσεκτος, υπάρχει πιθανότητα να μείνεις έγκυος βρε Λουσι.

Βασικά ο σκουφος με χάλαγε πάντα απίστευτα. [...] Εμεις δηλαδή ειμασταν ηλιθιοι που τραβιόμασταν??Ημαρτον!!!Ποιο παιδί δε τα ξέρει αυτά πλέον??

Μπα σε καλό σου, δάσκαλε που δίδασκες :P

 

Ακόμα κι εκεί, έβλεπα μπροστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως αν κάνεις έρωτα χωρις προφυλάξεις και ο άλλος ειναι απρόσεκτος, υπάρχει πιθανότητα να μείνεις έγκυος βρε Λουσι.

 

Οπως επίσης και το γεγονός οτι κάποιοι γιατροι παρουσιάζουν την έκτρωση ως μια τυπικη διδαδικασία, χωρις να λαμβάνουν υποψη το ψυχολογικό κόστος, αλλά και τα πιθανά μελλοντικά προβλήματα.

Ασε δε που η ενημέρωση ακόμα και απ το σχολείο ειναι μηδαμινή.

 

Γιατί μπορει οπως λες και εσυ, ένα έμβρυο στην 13 εβδομάδα να μην καταλαβαίνει και πολλά, η εμφάνισή του όμως ειναι αυτη

14-weeks-pregnant.jpg

..πραγμα που με κάνει να θεωρώ σίγουρο πως αν όλες οι υποψήφιες μαμάδες, ήξεραν πως ειναι το έμβρυο που πετάνε επειδή π.χ. "ειμαι 29 χρονών αλλά θέλω να ζήσω ακόμα 4 χρόνια χωρις παιδί", ειναι ηδη σχηματισμένο, ισως να μη προχωρουσαν σε έκτρωση.

 

Ίσως είναι καλύτερο που δεν το ξέρουν τότε, γιατί θα λάμβαναν μια απόφαση βάσει συναισθηματικών κριτηρίων η οποία θα επηρέαζε την παιδική ηλικία ενός ανθρώπου. Αν μια γκόμενα στα ΟΠΟΙΑ της χρόνια δε θέλει να κάνει παιδί, δεν πρέπει να κάνει παιδί. Όχι για την ίδια, για τον ψυχισμό του παιδιού για το οποίο μιλάμε.

 

Κατά τα άλλα, και καισαρική αν βλέπανε, δύσκολα θα την επιλέγανε, αλλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κατά τα άλλα, και καισαρική αν βλέπανε, δύσκολα θα την επιλέγανε, αλλά.

 

Ναι, ενώ αν βλέπαν κανονική γέννα (όχι φλώρικη με καισαρικές και επισκληρίδιους, κανονική, τίγκα στο αίμα, στη βλέννα και στα ουρλιαχτά) θα φώτιζε το δέρμα τους επειδή θα μαρτυρούσαν το «θαύμα της ζωής».

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ενώ αν βλέπαν κανονική γέννα (όχι φλώρικη με καισαρικές και επισκληρίδιους, κανονική, τίγκα στο αίμα, στη βλέννα και στα ουρλιαχτά) θα φώτιζε το δέρμα τους επειδή θα μαρτυρούσαν το «θαύμα της ζωής».

Και χωρίς να έχει προηγηθεί, κοίτα που μου διαφεύγει η λέξη αυτήν τη στιγμή, αυτό που παίρνουμε και μας κάνει να πηγαίνουμε στην τουαλέτα και αδειάζει τελείως το έντερό μας και ό,τι έχει μέσα.

Αν δεν το κάνεις αυτό πριν, την ώρα της γέννας από το πολύ το ζόρι, μαζί με αίμα και μωρό θα βγουν τα πάντα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθαρτικό (ή καθάσιο) το ξέρω εγω. Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο... Επίσης έχω και την εντύπωση ότι μόνο εδώ στην Ελλάδα το χρησιμοποιούν πριν από χειρουργεία, γενικά δεν είναι και πολύ καλή ιδέα γιατί σε εξαντλεί εντελώς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα σε καλό σου, δάσκαλε που δίδασκες :P

 

Ακόμα κι εκεί, έβλεπα μπροστά

χαχαχαχαχα...τωρα το ειδα αυτό ρε.

 

Αλλά είχαν άλλη έννοια αυτά που έγραφα τότε. Από την άποψη οτι ο πιτσιρικάς πάει, τελειώνει μέσα, δεν κάνει ούτε το ελάχιστο, να τραβηχτεί δηλαδή. Ε εντάξει, λιγότερες οι πιθανότητες για εγκυμοσύνη αν τραβηχτείς,Όχι απίθανες αλλά εντάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και χωρίς να έχει προηγηθεί, κοίτα που μου διαφεύγει η λέξη αυτήν τη στιγμή, αυτό που παίρνουμε και μας κάνει να πηγαίνουμε στην τουαλέτα και αδειάζει τελείως το έντερό μας και ό,τι έχει μέσα.

καστορελαιο :)

κάπως αλλιώς λέγεται ρε συ, φάρμακο είναι, είτε από το στόμα είτε σε μορφή υπόθετου.

Καθαρτικό (ή καθάσιο) το ξέρω εγω. Αλλά έχω την εντύπωση ότι δεν είναι απαραίτητο...

 

Ψάχνετε το κλύσμα. Και είναι απαραίτητο. Είναι τρομακτικά απαραίτητο γαμώ. Έχει δίκιο ο gigisoni περί του τι συμβαίνει όταν δεν γίνεται στην επίτοκο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καστορελαιο παντως πριν τις εγχειρησεις ειναι στανταρακι.Το εχω προσφατο απο την μανα μου που εκανε μια.

 

Στην εγκυμονουσα δεν μπορω να ξερω σιγουρα...αλλα λογικα κατι παρομοιο θα διδεται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, είναι διαφορετική η διαδικασία. Καστορέλαιο δίνεται για διαγνωστική αξιοπιστία πριν από ακτινογραφία εντέρου/νεφρού και είναι per os, ενώ στις επιτόκους κάνουν κανονικό κλύσμα, πρωκτικά, καθαρά για λόγους υγιεινής την ώρα των ωδινών και της εξώθησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...