Προς το περιεχόμενο

Οι τιμές των DRAM μνημών θα συνεχίσουν την ανοδική πορεία τον Απρίλιο


z4rx07

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 102
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άμα έχεις το pc για εργαλείο δουλείας και δεν το αλλάζεις κάθε 1 χρόνο τότε τα 8 είναι λίγα.

 

νομιζω πως για αυτον που αλλαζει τον υπολογιστη καθε χρονο τα 8gb ειναι λιγα..! αυτος ειναι που ζηταει το παραπανω.

αν το pc εχεις για δουλεια οπως λες, θα εχεις μονο το προγραμμα της δουλειας σου να τρεχει, το οποιο βεβαια δεν θα απαιτει 4gb ακομα και αν ειναι βαρεων βαρων (photoshop, 3d studio max, dreamweaver).

εγω πχ εχω το Visual Studio εδω κ 5 χρονια (με 4gb), θα μου δεσμευσει μισο giga μόλις. με τα αλλα 3,5 τι θα κανω? μπορω να εχω εναν email-client, εναν messenger, ενα vnc, προγραμματα που χρειαζονται ακομα και στην δουλεια δηλαδη, και παλι να εχω 3gb ελευθερα τα οποια δεν καταναλωνονται με τίποτα. ο μονος τροπος να καλυψεις 4gb ειναι να εχεις ολα τα προγραμματα βαρεων βαρων ανοικτα, ταυτοχρονα.

 

γενικα νομιζω πως 8gb μνημη δεν θα χρειαστουν ποτέ οι περισσοτεροι, ουτε καν τα πιο απαιτητικα παιχνιδια δεν απαιτουν πανω απο 4gb για να παιξουν τελεια.

 

μονο το browsing εχει ξεφυγει αλλα λυνεται εν μερη με αλλαγη browser ή απλα ενα restart του, οι αληθινοι λογοι για να βαλεις 8gb είναι για πολύ λίγους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομιζω πως για αυτον που αλλαζει τον υπολογιστη καθε χρονο τα 8gb ειναι λιγα..! αυτος ειναι που ζηταει το παραπανω.

αν το pc εχεις για δουλεια οπως λες, θα εχεις μονο το προγραμμα της δουλειας σου να τρεχει, το οποιο βεβαια δεν θα απαιτει 4gb ακομα και αν ειναι βαρεων βαρων (photoshop, 3d studio max, dreamweaver).

εγω πχ εχω το Visual Studio εδω κ 5 χρονια (με 4gb), θα μου δεσμευσει μισο giga μόλις. με τα αλλα 3,5 τι θα κανω? μπορω να εχω εναν email-client, εναν messenger, ενα vnc, προγραμματα που χρειαζονται ακομα και στην δουλεια δηλαδη, και παλι να εχω 3gb ελευθερα τα οποια δεν καταναλωνονται με τίποτα. ο μονος τροπος να καλυψεις 4gb ειναι να εχεις ολα τα προγραμματα βαρεων βαρων ανοικτα, ταυτοχρονα.

 

γενικα νομιζω πως 8gb μνημη δεν θα χρειαστουν ποτέ οι περισσοτεροι, ουτε καν τα πιο απαιτητικα παιχνιδια δεν απαιτουν πανω απο 4gb για να παιξουν τελεια.

 

μονο το browsing εχει ξεφυγει αλλα λυνεται εν μερη με αλλαγη browser ή απλα ενα restart του, οι αληθινοι λογοι για να βαλεις 8gb είναι για πολύ λίγους.

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να απαντάω σε όλους που με αμφισβητούν και δεν έχουν διαβάσει όλες τις απαντήσεις παρά μόνο την πρώτη δήλωση μου, αλλά θα το πω για άλλη μία φορά.

Λοιπόν :

1) Ανοίγω Ubuntu -> 700MB (ναι ξέρω unity φόλα κτλπ, αλλά τ έχω συνηθίσει πλέον και έχει τα βασικά).

2) Eclipse -> 900MB (ώπ μόλις αρχίσαμε).

3) Chrome-> 1,2GB (με μία καρτέλα, και επειδή guru δεν είμαι πρέπει να ανοίξω 5-6 τότε πάμε στα 1,5GB και πάει λέγοντας).

 

Μετά πρέπει να γράψεις κώδικα, ο οποίος δεσμεύει μνήμη που την επεξεργάζεται συνεχώς και εκεί αρχίζουν τα δύσκολα! 

 

Καταλαβαίνεις τι εννοώ pc δουλείας κάτι στο οποίο για τα επόμενα 3-4 χρόνια δεν θα χρειάζεται να του βάλεις χέρι στο hardware και θα σου επιστρέψει τα λεφτά του στο πολλαπλάσιο. Δεν μιλάω για gaming και ούτε για web programming που τα πολλά πράγματα τρέχουν αλλού(διόρθωσε με άμα κάνω λάθος γτ δεν το κατέχω).

 

Γι αυτό λέω 8 είναι λίγα με την λογική ότι σήμερα με 50 ευρώ, ένα σχετικά μικρό κόστος, βάζεις 8 γίγα και σε 1-2 χρόνια θα θέλεις τα διπλάσια. Φυσικά άμα θες το PC για office use τότε 8γβ είναι υπέρ αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κακά τα ψέματα, αν δεν παίζει κάποιος παιχνίδια ή δεν χρησιμοποιεί βαριές εφαρμογές επεξεργασίας βίντεο, και τα 4GB περισσεύουν (πόσο μάλιστα τα 8GB που ακούστηκε εδώ ότι δεν επαρκούν πια).

Αλλιώς, δεν μπορώ να καταλάβω πως με έναν απλό firefox ή 2-3 βασικές εφαρμογές μπορεί να φάει σε κάποιον όλη τη μνήμη. Εγώ που δεν κάνω τίποτα το απαιτητικό με τίποτα pc, ίσως αυτή τη στιγμή κάνει πιο συνηθισμένο απαιτητικό που του βάζω να κάνει (browsing με το firefox και convertxtodvd):

 

και τα 2GB ram περισσεύουν (με 64άρια Windows μάλιστα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...