Προς το περιεχόμενο

7970 vs GTX670 FTW


kanaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου είχα μια ζωη AMD. Πάντα έπρεπε να περιμένω λίγο για να παίξω το game με τους σωστούς drivers και ήταν το μόνο που μου χτύπαγε πολυ αρνητικά. Τώρα τελευταία αυτό φαίνεται να αλλάζει για την AMD. 

 

Τώρα ψάχνομαι ανάμεσα σε μια καλή 7950 και την EVGA 670FTW.

 

Τελικά βλέποντας και ολοφρεσκα reviews 7950 boost Vs απλή 670 ότι πληρώνεις παίρνεις. Βεβαια όσο πιο ψηλά τόσο μεγαλώνει η ψαλίδα του τί πληρώνεις και τι παίρνεις, είναι λογικό και έχει εφαρμογή σε όλα τα καταναλοτικα προϊόντα. Νομίζω ότι η EVGA 670FTW (ή Sig2 στην ίδια τιμή) είναι μια καλή επιλογή. Πληρώνεις +70-100 euros σε σχέση με μια 7950, αλλά η EVGA φένεται να είναι κορυφή σε customer support, ειδικά αν πρόκειται να τη ρίξεις στο νερό, (κάπου διάβασα οτι βραβεύτικε για το 2012) και out of the box είναι πιο γρήγορη απο μια 7950. Όπως και να το κάνουμε είναι όνομα που σου δίνει και μια καλή μεταπωλητική αξία. Δεν βάζω τη παράμετρο OC γιατι εκεί μπλέκουν πολύ τα πράγματα. Οπότε για τη FTW θα πήγαινα....μάλον :blink:  θα κάνω ενα ψάξιμο μεχρι τελικής πτώσης.

 

Τώρα απ οτι κατάλαβα τα 3GB της ram μάλλον σε μάς με μια οθόνη δεν παίζουν ρόλο, αλλά ακόμα και σε παραπάνω απο μία να πάς μόνο ο Τιτάνας μπορει να τα βγάλει πέρα solo σε full settings. Μετά πας για Crossfire ή SLI.

 

Ολα αυτά χωρίς να είμαι biased, ότι έχω καταλάβει απ΄ οσα διάβασα στα φόρα και τα reviews. Παρακαλώ διορθωστε με αν έχω πετάξει πατάτα.  :mellow:

 

π.χ

http://www.hardocp.com/article/2013/04/17/bioshock_infinite_video_card_performance_iq_review/5#.UXOzMLUyaro



Εγώ πάντως θα πήγαινα σε μια 7950 σαν τον φίλο μου τον Savaki και με ένα OC θα έφτανα επιδόσεις Titan..

 

*trollface*

 

χαχαχα μου θυμίζει το ανέκδοτο με το λαγό και το λιοντάρι η όλη φάση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα πήγαινα σε μια 7950 σαν τον φίλο μου τον Savaki και με ένα OC θα έφτανα επιδόσεις Titan..

 

Troll_Face.jpg

 

Εσυ εισαι μεγαλη π...ανα και θες να δημιουργησεις θερμο επεισοδιο ..χαχαχαχα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είναι ''σωστό'' το παιχνίδι, παίζει και με παλιότερους οδηγούς..

Η AMD όσον αφορά το SingleGPU, έχει μια χαρά οδηγούς, τώρα για mGPU/SLI/CF έχουν όλοι προβλήματα, αλλά εκεί θα προτιμούσα καθαρά nVidia διότι έχει λιγότερο Micro-stuttering, ειδικά σε Surround.

 

Με την Vram μην κολλάς που η μία είναι 2GΒ και η άλλη 3GB, όσο θα κρατήσει η μία, θα κρατήσει και η άλλη.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με τις HD69xx/GTX5xx, που έλεγαν κάποιοι τότε ότι η 6970 θα κρατήσει περισσότερο από μια 580 επειδή έχει 2GB αντί για 1.5GB..

Τρίχες..Ίσα ίσα που η 580 εξακολουθεί να είναι πιο γρήγορη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπααα, ακόμα και στο Crysis 3 είναι αρκετά τα 2GB.

Και μην μου πεις ότι είναι με FXAA, γιατί το MSAA το ξεχνάς με τις τωρινές κάρτες σε τέτοια ανάλυση.

 

index.php?ct=articles&action=file&id=254

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω δει πάνω από 1700ΜΒ σε BioShock/Crysis 3/Far Cry 3.

 

Δε θα ήμουν τελείως άνετος αν η κάρτα μου είχε 2GB, όχι τόσο για τα συγκεκριμένα παιχνίδια, όσο για το (εγγύς) μέλλον, μέχρι να την αλλάξω δηλαδή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα και surround να πας με την 7970 Psycho παπαρια μαντολες,θα παιζεις με κανενα 30αρι ...so η vram μια ωραια σουπα θα ειναι χωρις κρεας.



Εγώ έχω δει πάνω από 1700ΜΒ σε BioShock/Crysis 3/Far Cry 3.

 

Δε θα ήμουν τελείως άνετος αν η κάρτα μου είχε 2GB, όχι τόσο για τα συγκεκριμένα παιχνίδια, όσο για το (εγγύς) μέλλον, μέχρι να τη αλλάξω δηλαδή.

Ναι ισχυει ,πχ c3 εφτασε μεχρι και 1900mb με ολα τερμα και 4msaa αλλα δεν το ξεπερασε ποτε ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μου τώρα πότε θα ξαναδούμε παιχνίδι σαν το Crysis 3 :P

Η επόμενη φορά εκτός από έξτρα Vram, θα χρειάζεται και έξτρα RAW Power, οπότε και τα 2GB είναι αρκετά για την ώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

την επομενη φορα θα το παιξουμε ολοι με fxxa και τελειωνει η ιστορια

 

ασε που το msaa ουτε 7970/7950  δεν το σηκωναν, οποτε αυτοι θα ριξουν και τα graphic στο επομενο  :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την Vram μην κολλάς που η μία είναι 2GΒ και η άλλη 3GB, όσο θα κρατήσει η μία, θα κρατήσει και η άλλη.

Μπορείς να το επιβεβαιώσεις με τις HD69xx/GTX5xx, που έλεγαν κάποιοι τότε ότι η 6970 θα κρατήσει περισσότερο από μια 580 επειδή έχει 2GB αντί για 1.5GB..

Τρίχες..Ίσα ίσα που η 580 εξακολουθεί να είναι πιο γρήγορη.

για 6950 vs 570 τι εχεις να πεις; 

 

επισης κατσε να σκασουν οι κονσολες και μετα ουτε τα 3 δε θα φτανουν :P

 

ο,τι και να λεμε ειναι λιγο γυφτοι στην nv με τη μνημη (διαχρονικα... ειδικα παλια που δεν εδιναν καν ολοκληρο το 1 GB ), δεν ειναι να πεις οτι δε ζητανε και ενα σκασμο λεφτα για να τσιγκουνευτουν το επιπλεον 1GB.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...