Προς το περιεχόμενο

7970 vs GTX670 FTW


kanaks

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όπως ήταν στα ίδια παραμένουν..

δηλαδη με 1.3 GB η 570 σημερα δεν εχει προβλημα; 

ειχα πιο αδυναμη (απο οσο θυμαμαι σε σχεση με τη 570) 6950 με 1 GB και ειχα προβλημα , φανταζομαι οτι η 570 θα αναγκαζεται να κλεινει πραγματα που διαφορετικα θα μπορουσε να τρεξει λογω περιορισμενης μνημης 

 

ετσι για το γαμωτο και μονο θα επρεπε να ειχαν περισσοτερη μνημη.. και σε αυτο το θεμα η amd ειναι μονιμα πιο future-proof 

 

σε κανα δυο χρονακια θα βλεπεις οτι το 6GB θα ειναι στανταρακι σε καρτες των 300-400 ευρω , απλα οι αλλοι το πανε με το σταγονομετρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν έχει πρόβλημα για 1080P

Σίγουρα σε παιχνίδια όπως το Crysis 3 δεν θα βάζει φίλτρα γιατί δεν τα σηκώνει έτσι και αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και παλι αν δεν εχει προβλημα (που συνεχιζω να πιστευω οτι εχει) θα ειναι οριακα και δεν υπηρχε ουτε υπαρχει κανενας ουσιαστικος λογος να συμβαινει αυτο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η 570 ανεκαθεν πηγενε και συνεχιζει να πηγενει καλυτερα απο την 6950, τον τελευταιο καιρο βλεπουμε οτι και η 560 τις ριχνει με 1g

 

απο ενα σημειο και μετα τρωει Χ ο πυρινας και στην συνεχεια η μνημη

 

οπως βλεπεις τα 2,3,4,5g δεν σωζουν την 6950

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kanaks: Λογικότατα τα συμπεράσματά σου

@Psycho_Warhead: 1)Ίσως ξαναδούμε παιχνίδι σαν το Crysis 3 σε 20 μέρες . 2) Επιμένεις :( με μια ακόμη σαν την δικιά σου μια χαρά το παίζεις σε mssax8 ΜΕ 30+fps.

konstantinos77 :Το Crysis 3 ξεπερνάει τα 2gb σε mssax8 σε 1080p

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 8xMSAA είναι υπερβολή, το 4x είναι υπερ-αρκετό..Αρκεί να είναι σωστό, όχι όπως στο BF3 δηλαδή που υπάρχουν σημεία που δεν κάνει Apply καν το ΑΑ.

 

Το Metro Last Light σύμφωνα με τους Devs, θα τρέχει καλύτερα από το Metro2033, οπότε..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 , τον τελευταιο καιρο βλεπουμε οτι και η 560 τις ριχνει με 1g

καλα εδω βλεπουμε (πχ στο πινακακι στη προηγουμενη σελιδα  με το crysis 3 ) οτι μεχρι και η 5870 με πιο αδυναμο πυρηνα και 1 GB λιγοτερο ισοφαριζει με την 6950... 

 

αρκει να ειναι πιο κατω απο την 560ti (και η 7950 κατω απο την 660ti ) εστω και ενα frame  , αυτος μαλλον ηταν ο στοχος της δοκιμης 

 

:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα υπενθυμίσω σε ολους οσο αφορα την Vram,οτι πρωτα θα τελειωσει η δυναμη της καρτας και μετα η Vram.. Το εχω παρατηρησει και με καρτες που ειχα με 1gb και με 2gb... Δηλαδη και στο Bf με την 5870 μου εβγαζα fps οσο στα bemchmark βεβαια ειχε τελικιασει απο θεμα Vram αλλα και παλι δεν μπορουσε να αποδοσει παραπανω η καρτα ακομα και οταν ειδα review με 2gb υλοποιηση.. Οποτε σταματηστε να ανχωνεστε για τη Vram,τα 2gb ειναι αρκετα προς το παρων απλα πανω απο 1080p θα ειμασταν πιο ανετοι με τα 3gb μιας7950 και πανω λογο της παραπανω δυναμης που παιρνεις απο το OC της.

 

@kanaks Ειναι λογικα τα αποτελεσματα σου γιαυτο και η 670 κανει σχεδον 100€ παραπανω απο την 7950 ,αλλα σε fps σε game που η 670 εχει 75fps,η 7950 ποσο να εχει 68???69???και με τις δυο πανω 60 θα εισαι οποτε κλαϊν... Σε αλλα παιχνιδια που εισαι κατω απο 60fps οπως Crysis3/Far Cry 3 η διαφορα ποσο να ειναι 4fps??? 5?? Ισως να λεω και πολλα... Η διαφορα ειναι οτι και στα δυο παραδειγματα μου την μια μεσο ορο την βρισκεις 280-290€ και την αλλη 380-390€... Βεβαια αν επαιρνα nvidia τωρα την 670Ftw θα επαιρνα,ειναι καρταρα η αληθεια ειναι,αλλα και παλι θεωρω τις μεγαλες καρτες της ΠΟΛΥ overpriced,γιαυτα που προσφερουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

konstantinos77 :Το Crysis 3 ξεπερνάει τα 2gb σε mssax8 σε 1080p

Nαι το ξερω ,εγω για 4xMSΑΑ μιλησα που φτανεις στα 1900mb και κατι αν θυμαμαι καλα .Ετσι και αλλιως ομως σε 8xMSAA για μενα δωρον αδωρον απο την στιγμη που πχ με μια 7970 θα παιζεις πολυ χαμηλα και εγω τουλαχιστον δεν θα το ευχαριστιεμαι.Εμενα δηλαδη προτεραιοτητα μου ειναι τα fps και μετα το eye candy και ηδη το crysis 3 με 4χ γονατιζει 680 -7970 ,ασχετως του smoothness .Kαλα για surround ουτε λογος ,οποτε η vram τουλαχιστον στο συγκεκριμενο παιχνιδι παει περιπατο και ειναι ανευ ουσιας .

Επισης στο bf3 που το οριο ειναι πιο χαμηλα σε vram ακομα και 8x να βαλεις οπως ηδη ξερετε δεν αποδιδεται παρα μονο στο dropping των fps αρα παλι ανευ ουσιας ,αν και δεν νομιζω να τρωει πανω απο 2 gb το 8x στο bf3 but anyway...Mε μια 7970 να πας σε surround απο την αλλη στο συγκεκριμενο παιχνιδι θα χρειαζεσαι την vram αλλα  θα εισαι weak οποτε θα χρειαστεις αλλη μια 7970 που δεν συμφερει οποτε πας σε titan .

Πανω κατω αυτη ειναι η αποψη μου για την vram και η Nv οντως κανει γυφτιες που δεν εδωσε κατι παραπανω στις καρτες της αλλα μεχρι στιγμης δεν θεωρω οτι ειναι ουσιωδες συγκριτικο πλεονεκτημα της 7970 ..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the records,χθες που εβαλα στον φιλο μου 2x 7950 στο bf3 σε 1080p,ειχαμε στην πιο βαρια πιστα του bf x64 ατομα, 110fps με minimum 90-85.. Το gameplay ηταν πολυ smooth,χωρις vsync δεν ειδαμε καθολου tearing ουτε stuttering, ολα παιζανε τελεια,max temp καρτων μετα απο μια ωρα 65°C,με 0 θορυβο ολη αυτην την ωρα. Βεβαια ηταν overkill of course,αλλα αμα μου λες καλυτερα μια ΤΙΤΑΝ που κανει 1000€ ενω αυτος εδωσε ακριβως 525€ ε νταξει ειναι καπως :P Δεν θελω να το αναλυσουμε παραπανω ουτε τσιγκλαω κανεναν,απλη αναφορα εμπειριας ειπα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω για Titan μιλησα υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις αν διαβασες καλα .Προσωπικα δεν θα εδινα 2χ300 ευρω=600 για να κανω crossfire με τα γνωστα προβληματα ή εστω 525 αν και απο οτι καταλαβα τις  ειχε oc ο φιλος σου ή κανω λαθος ?



Eπισης να σου πω οτι η caspian επειδη το αναφερεις συχνα δεν ειναι η πιο βαρια πιστα του bf3 .Aυτη δεν εννοεις ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

For the records,χθες που εβαλα στον φιλο μου 2x 7950 στο bf3 σε 1080p,ειχαμε στην πιο βαρια πιστα του bf x64 ατομα, 110fps με minimum 90-85.. Το gameplay ηταν πολυ smooth,χωρις vsync δεν ειδαμε καθολου tearing ουτε stuttering, ολα παιζανε τελεια,max temp καρτων μετα απο μια ωρα 65°C,με 0 θορυβο ολη αυτην την ωρα. Βεβαια ηταν overkill of course,αλλα αμα μου λες καλυτερα μια ΤΙΤΑΝ που κανει 1000€ ενω αυτος εδωσε ακριβως 525€ ε νταξει ειναι καπως :P Δεν θελω να το αναλυσουμε παραπανω ουτε τσιγκλαω κανεναν,απλη αναφορα εμπειριας ειπα :)

αυτα που κενει ο φιλος σου με δυο τα κανω με μια,χωρις "προβληματα" σε ολα τα παιχνιδια

 

οσο για τον titan ειναι μονοδρομος σε 2560*1440 για οσους ξερουν απο ποιοτικο ουζο :-) και οχι μπομπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειτα θα πω και το αλλο για να μην χαλαμε και το τοπικ ,εγω θα πηγαινα μεχρι προτινος σε 7970 XFX ghz edition dd με 400 ευρω και απο Ελλαδα .Δυστυχως ομως πηρε αυξηση +23 ευρω ...Ηταν ομως φοβερο vfm .

Επισης απο nvidia για να εχεις και drivers αξιοπιστους h ftw κανει 400 ευρω και ειναι και evga so ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ηταν ακριβως ο στοχος μου να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σου,παρα να πω την εμπειρια μου με το cf.. Οχι στοκ και οι δυο 950/1250 both,αν ηταν oc θα ειχε ξεφυγει πολυ το θεμα,τουλαχιστον 140fps υπολογιζω να βλεπαμε xD Και οχι στην Desert κατι παιζαμε που οντως ειναι απο τις πιο βαριες..

Κυριως τα αναφερα αυτα,διοτι τουλαχιστον στα παιχνιδια που δοκιμασαμε το cf (Bf3,Tomb Raider,Skyrim,Witcher 2) η εμπειρια ηταν αριστη και σχεδον σε ολα τα παιχνιδια τα fps ηταν σχεδον διπλασια απο μιας 7950.. Οποτε απλα λεω οχι οτι τελειο το Cf αλλα οτι ειναι σε πολυ καλο δρομο ,λιγο τους driver για cf να βγαζανε πιο γρηγορα θα ειμασταν gg :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...