Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα και από εμένα...

Πρώτον θα ήθελα να πώ πως την επιστροφή των 80 ευρώ τα πήρα και εγώ από την εφορία, είχα δώσει IBAN όταν έκανα την φορολογική αλλά περίμενα 2 μήνες να μπούν και τίποτα. Οπότε σε όποιον δεν έχουν μπεί ας πάει στην εφορία με την ταυτότητα και εκτυπωμένο το εκκαθαριστικό να τα πάρει..

Δεύτερον ΜΗΝ βιάζεστε να κάνετε ακόμα την αίτηση στο νέο voucher 25-29, ο λόγος είναι απλός κανένας δεν είναι σίγουρος για το ποιό ποσό μπαίνει στο Ετήσιο Συνολικό Εισόδημα.Μην ξεχνάτε πως αν κάνουμε λάθος δεν μπορούμε να το διορθώσουμε.

Τρίτον, politechnon δεν νομίζω να πρέπει να βάλουμε το τεκμαρτό εισόδημα για τον παρακάτω λόγο:

Η πρόσκληση λέει Συνολικό εισόδημα ατομικό ή οικογενειακό (οικ. έτους 2014).
(Μέγιστοσ βαθμός: 30 μόρια)* Τα μόρια υπολογίζονται από τον μαθηματικό τύπο:
( 30-(Ε/800) )
Όπου Ε το ετόσιο συνολικό εισόδημα.

Άρα σε περίπτωση που ισχύει αυτό που λές εσύ politechnon( δηλαδή να δηλώσουμε το τεκμαρτό 3000ευρώ)

απο τον τύπο ( 30-(Ε/800) ) έχουμε 30-(3000/800)= 30 - 3,75= 26,25, άρα με αυτήν την λογική κανένας μα κανένας δεν μπορεί να πιάσει το μέγιστο βαθμό μορίων που ειναι το 30 γιατί όλοι που κάνουμε φορολική (αναγκαστηκά όλοι) το ελάχιστο τεκμαρτό εισόδημα για όλους είναι τα 3000 ευρώ, άρα  το μέγιστο των μορίων 26,25 και όχι 30.

Νομίζω χωρίς να είμαι ακόμα σίγουρος πως το ποσό που πρέπει να περάσουμε είναι στον πίνακα Γ2 εκεί που λέει ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ, ούτε το συνολικό δηλωθέν εισόδημα ούτε το τεκμαρτό εισόδημα (άλλωστε το γράφει και στην υποβολη αίτησης Το συνολικό εισόδημα όπως αποτυπώνεται στον πινάκα Γ2 της Πράξης Διοικητικού Προσδιορισμού Φόρου (εκκαθαριστικό σημείωμα). Mε αυτήν την λογική κάποιος που έχει 0 συνολικό εισόδημα μπορεί να πιάσει το μέγιστο βαθμό των μορίων γιατί  30-(0/800) =30 - 0= 30 μόρια.

Αυτό νομίζω χωρίς ναμαι ακόμα σίγουρος, αν μάθω κάτι σίγουρο θα το αναφέρω άμεσα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Voucheradio

Σωστό αυτό που λες και συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, είναι διφορούμενο και ανακριβές όπως αναγράφετε, αλλά πιστεύω ότι στο παρακάτω κείμενο της πρόσκλησης, κάτω από τον πίνακα που αναφέρει τις περιπτώσεις ισοβαθμιών...

 

Σε περίπτωση ισοβαθμιών κατά τη μοριοδότηση, προηγούνται οι υποψήφιοι που έχουν συγκεντρώσει περισσότερα μόρια στο πρώτο κριτήριο και αν αυτά συμπίπτουν, στο δεύτερο κριτήριο για τα κατά σειρά κριτήρια που τίθενται στον πίνακα ι. Αν και πάλι παρουσιάζεται ισοβαθμία, προηγείται ο υποψήφιος, που έχει το μικρότερο ποσό φορολογητέου εισοδήματος. Αν και πάλι δεν καταστεί δυνατός ο καθορισμός της σειράς κατάταξης βάσει όλων των ανωτέρω, τότε προηγείται ο υποψήφιος με την προγενέστερη ημερομηνία γεννήσεως. Αν αφού εφαρμοστεί πλήρως η ως άνω διαδικασία, τελικά και πάλι παρουσιαστεί ισοβαθμία, τότε επιλέγονται όλοι οι ισοβαθμούντες.”

 

Σύμφωνα με αυτό πιστεύω ότι το εισόδημα που δηλώνετε σε περιπτώσεις μη υπαρκτού, είναι το τεκμαρτό.

Φορολογητέο εισόδημα είναι το τεκμαρτό σε περιπτώσεις μη πραγματικού εισοδήματος

 

 

2 λογιστές φίλους έχω ρωτήσεις από το πρωί και έναν γνωστό στο Υπουργείο και μου είπαν όλοι σε περίπτωση που δεν έχει εισόδημα πραγματικό δηλώνετε το τεκμαρτό δυστυχώς, γιατί αυτό δηλώνετε σαν συνολικό εισόδημα στην εφορία όπου και φορολογήσε βάση αυτού.

 

 

Τα 30 μόρια θα τα έχουν σε περιπτώσεις κάποιοι όπως αναγράφετε παρακάτω στον νόμο 4172/2013 Κώδικας φορολογίας εισοδήματος:

ετήσιο συνολικό ποσό της αντικειμενικής δαπάνης = ατομικό τεκμήριο διαβίωσης.

 

Το ετήσιο συνολικό ποσό της αντικειμενικής δαπάνης, που προσδιορίζεται σύμφωνα με τις διατάξεις της προηγούμενης παραγράφου, μπορεί να αμφισβητηθεί από τον φορολογούμενο όταν αυτό είναι μεγαλύτερο από την πραγματική δαπάνη του φορολογουμένου και των μελών που τον βαρύνουν, εφόσον αυτό αποδεικνύεται από τον υπόχρεο με βάση πραγματικά περιστατικά ή στοιχεία. Τέτοια περιστατικά συντρέχουν ιδίως στο πρόσωπο των υπόχρεων, οι οποίοι:
α) υπηρετούν τη στρατιωτική θητεία τους στις Ένοπλες Δυνάμεις,
β) είναι φυλακισμένοι,
γ) νοσηλεύονται σε νοσοκομείο ή κλινική,
δ) είναι άνεργοι και δικαιούνται βοήθημα ανεργίας,
ε) συγκατοικούν με συγγενείς πρώτου βαθμού και έχουν μειωμένες δαπάνες διαβίωσης, λόγω αποδεδειγμένης συμβολής στις δαπάνες αυτές των συγγενών τους με την προϋπόθεση ότι οι τελευταίοι αυτοί έχουν εισόδημα από εμφανείς πηγές,
στ) είναι ορφανοί ανήλικοι οι οποίοι έχουν στην κυριότητά τους επιβατικά αυτοκίνητα ιδιωτικής χρήσης από κληρονομιά του πατέρα ή της μητέρας τους και
ζ) προσκομίζουν στοιχεία από τα οποία αποδεικνύεται ότι για λόγους ανώτερης βίας πραγματοποίησαν δαπάνη μικρότερη από την αντικειμενική.
Όταν συντρέχει μία ή περισσότερες από τις περιπτώσεις αυτές, ο φορολογούμενος υποχρεούται να υποβάλει μαζί με τη δήλωσή του και τα αναγκαία δικαιολογητικά για την απόδειξη των ισχυρισμών του. Ο προϊστάμενος της δημόσιας οικονομικής υπηρεσίας ελέγχει την αλήθεια των ισχυρισμών και την ακρίβεια των αποδεικτικών στοιχείων του φορολογουμένου και μειώνει ανάλογα την ετήσια αντικειμενική δαπάνη, στην οποία αναφέρονται οι ισχυρισμοί και τα αποδεικτικά στοιχεία.
Στις πιο πάνω α΄ και ε΄ περιπτώσεις, η διαφορά μεταξύ της αντικειμενικής δαπάνης και της πραγματικής δαπάνης λαμβάνεται υπόψη για τον υπολογισμό της συνολικής αντικειμενικής δαπάνης του γονέα ή του τέκνου που συμβάλλει στις δαπάνες διαβίωσης του υπόχρεου.
Αν πρόκειται για τους γονείς, η διαφορά αντικειμενικής δαπάνης καταλογίζεται σε εκείνον που έχει το μεγαλύτερο εισόδημα.

 

 

Δεν θέλω να πάρω κανέναν στο λαιμό μου πάντως έχω ζητήσει εγγράφως διευκρίνηση από το Υπουργείο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα έβγαλε μία διευκρίνιση το voucher.gov.gr και αναφέρει με λίγα λόγια πως το φορολογητέο εισόδημα της παραγράφου 2,4 της πρόσκλησης είναι το συνολικό εισόδημα της παραγράφου 2,3, άρα φορολογητέο  =  συνολικό εισόδημα (δεν αναγράφει για τεκμαρτό). Εγώ οπως και πολύ αλλοι που συμμετείχαμε στο προηγούμενο voucher έχουμε μοναδικό εισόδημα 385,60.

Συγκεκριμένα στον Πίνακα Γ2 του εκκαθαριστικού μου

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΔΗΛΩΘΕΝ ΕΙΣΟΔΗΜΑ         385,60  

ΑΥΤΟΤΕΛΗ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΜΕΝΑ               0,90

ΦΟΡ.ΑΥΤΟΤ ΦΟΡ/ΩΝ ΠΟΣΩΝ                   0,10

ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ                           386,60

ΤΕΚΜΑΡΤΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ                       3000,00

(385,60 είναι το ποσό της θεωρίας, 0,90 είναι το ποσό από τόκους καταθέσεων και 0,10 ο φόρος τόκου καταθέσεων και 386,60 είναι το άθροισμα αυτών)

Στην δική μου περίπτωση όπως και πολλών άλλων που συμμετείχαν στο προηγούμενο voucher ποιό ποσό θα περαστεί τελικά σαν εισόδημα??

Για μένα νομίζω το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ που στην περίπτωση μου είναι 386,60 και όχι το τεκμαρτό.

Περιμένω και τις δικές σας απαντήσεις..

Επίσης να πω ένα μεγάλο μπράβο στον politechnon που ενημερώνει καθημέρινα και συμμερίζεται τα προβλήματα μας, σε αντίθεση με τα περισσότερα κεκ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! ενω ειναι συνεχομενη η ανεργια μπαινοντας με κλειδαριθμο στον ΟΑΕΔ εχουν ηδη αφαιρεθει οι μηνες του Voucher συγκεκριμενα ενω εχω κλεισει 17 μηνες ανεργη στο συστημα εμφανιζομαι 12. 

Miracle Worker

 

Συνεχόμενη ανεργία έχεις συμμετέχοντας στα προγράμματα voucher, γιατί ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας καθ' όλη τη διάρκεια των προγραμμάτων αυτών.

Απλά όπως έχουν αναφέρει στο κείμενο τις πρόσκλησης που είναι προς διαβούλευση, οι ωφελούμενοι που συμμετείχαν σε προηγούμενα voucher θα μοριοδοτούνται λιγότερο απ' ότι ένας νέος αιτήσας.

Μία διευκρίνηση το όνομα είναι ΠΟΛΗ ΤΕΧΝΩΝ


Το εκκαθαριστικό τυπώνεις, αν δεν κάνω λάθος και πηγαίνεις στην ΔΟΥ και σου δίνουν τα χρήματα.

Συγγνωμη που ξαναπετάγομαι. Σε όποιον εχουν καθυστερησει να παει με το εκκαθαριστικο στην εφορια. Πχ εγω επειδή εκανα δηλωση πρωτη φορα περυσι το taxis δε γνωριζε τι εκανα φορολογικά τα τελευταια 5 χρονια οποτε δεν μπορουσε να κανει εκκαθαριση αυτοματα. Πηγα στην εφορια, το κοιταξαν, συμπληρωσα αιτηση πως δεν εχω κανει φορολογικη δηλωση απο το 2008 ως το 2011, εδωσα και φωτοτυπια του βιβλιαριου και θα μπουν μεσα στις επομενες μερες. Γι αυτο αν εχουν καθυστερησει ψαξτε το λιγο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά στην αίτηση για το voucher 2014 είναι ξεκάθαρο και οριστικό, ότι στο εισοδηματικό κριτήριο  δηλώνουμε το ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑ;  Ή θα περιμένουμε επιπλέον διευκρινήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα @politechnon , είδα βγήκε πρόγραμμα voucher http://voucher.gov.gr/project/view/id/17  αλλά είναι από 25-29 , και όχι 21-29 όπως ήταν και έχω κάποιες ερωτήσεις επειδή είσαι στο αντικείμενο και το κατέχεις 

 

1) εγώ είμαι γεννημένος το 23/8/1990 δεν πιάνει σωστά;

2) επίσης ήμουν σε πρόγραμμα που τελείωσε τον Δεκέμβρη , ακριβώς ίδιο απλά με άλλες ηλικίες

3) θα βγει άλλο πρόγραμμα σαν αυτό αλλά που να μπορεί να πιάσει και μικρότερες ηλικίες; 

 

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τα 1539 της πρακτικης πρεπει να μας δωσουν ενα 80αρι μεσω εφοριας και αλλα 500κατι απο το υπολοιπο των 2400..αυτο το υπολοιπο ποτε θα μας το δωσουν?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@politechnon ή όποιος άλλος γνωρίζει σίγουρα...

 

Επειδή τον Νοέμβρη θα μπω στρατό, εφόσον με πάρουν στο νέο πρόγραμμα μπορώ να παρακολουθήσω μόνο την θεωρία (χωρίς την πρακτική) και να πληρωθώ έστω την θεωρία? Χρονικά προλαβαίνω να τελειώσω την θεωρία μέχρι αρχές Νοέμβρη?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μετα τα 1539 της πρακτικης πρεπει να μας δωσουν ενα 80αρι μεσω εφοριας και αλλα 500κατι απο το υπολοιπο των 2400..αυτο το υπολοιπο ποτε θα μας το 

2 χρονια μετα αφοτου τελειωσεις την πρακτικη σου πας στο ΚΕΚ και ζητας ενα χαρτι αντιστοιχο με αυτο που ζητησες για το 80αρι σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω τελειωσει εδω και μια βδομαδα την πρακτικη (ειμουν στους επιλαχοντες) και δεν εχω παρει ακομη ουτε τα λεφτα της θεωριας..Απο τον ιουλιο στο κεκ μου λενε πως εχουν στειλει τα χαρτια στο παρακαταθηκον και δανειων και πως ειναι δικο τους θεμα ποτε θα δωσουν εντολη στη τραπεζα για πληρωμη :mad: Εχει κανεις καποιο τηλεφωνο να παρω να δω τι γινεται? :unsure:  :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εύχομαι καλό χειμώνα σε όλους (αν και νωρίς ακόμα)

 

 

 

Phoenix7

 

1) Σωστά!

3) Ναι τώρα θα βγει και για ανέργους 18-24 (από 1/1/90 έως 31/12/96)

 

 

 

 

xtrmsnpr

 

https://www.voucher....ion-form/gid/26

Ναι για ΙΕΚ είναι στη δευτεροβάθμια – μεταδευτεροβάθμια.

 

Φυσικά και μπορείς να κάνεις μόνος σου την αίτηση. Κανονικά μόνον εσύ μπορείς να την κάνεις!

Αν την έκανες στην ανωτέρω διεύθυνση είσαι ΟΚ!

 

 

 

Giantdi

 

Μπορείς πλέον να κάνεις μόνο την θεωρεία (στο προηγούμενο είχε σαν όρο να έχει συμπληρωθεί και ένας μήνας πρακτικής, στο νέο δεν υπάρχει).

Απλά δεν ξέρω χρονικά αν προλαβαίνεις γιατί 15 Σεπτεμβρίου τελειώνουν οι αιτήσεις, θέλει 10 μέρες περίοδο ενστάσεων... οπότε βλέπω τα αποτελέσματα να ανακοινώνονται το λιγότερο αρχές Οκτωβρίου (αν τυχόν δεν υπάρχουν ενστάσεις). Οπότε για να προλάβεις πρέπει να έχει κλείσει το τμήμα και να έχει ξεκινήσει μέχρι 15 Οκτωβρίου (δεν το βλέπω αδύνατον απλά το βλέπω με την ψυχή στο στόμα). Κάνε την αίτηση και βλέπεις.

 

 

 

Nickan1

 

Το πρόβλημα είναι τι θεωρούν ακριβώς εισόδημα. Πραγματικό ή τεκμαρτό.

Όχι, δεν έχει δοθεί σαφής διευκρίνηση επίσημα.

 

 

 

Crit10

 

Για το γενικό voucher είναι αυτά τα τηλέφωνα

Τηλέφωνα Υπουργείου.

ΕΚΤ-ΕΥΕ (google)

ΕΙΔΙΚΗ ΥΠΗΡΕΣΙΑ ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ ΣΥΓΧΡΗΜΑΤΟΔΟΤΟΥΜΕΝΩΝ ΕΝΕΡΓΕΙΩΝ ΑΠΟ ΤΟ ΕΚΤ

 

Ταχυδρομική Διεύθυνση: 
    ΚΟΡΑΗ 4, 105 64, ΑΘΗΝΑ
    Τ. : 210 52 71 100
    F. : 210 52 71 167  
          210 52 71 120
    E-mail : [email protected]

 

http://www.eye-ekt.g...px?pagenb=21459

 

 

 

Για του τουρισμού

 

8011115255

 

http://www.sete-voucher.gr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...