Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια, πραγματικά αυτό με τιμά αφάνταστα!

 

savvas.18

Mairh vrs

 

Πρώτα απ' όλα να διευκρινίσουμε ότι για το πρόγραμμα 18-24 δεν έχουν βγάλει την τελική πρόσκληση και την έναρξη αιτήσεων ακόμα.

Μην βιάζεστε να κάνετε αιτήσεις μέχρι να βγει!

 

Η οδηγία της ΕΥΕ λέει ότι για να μπορείς να συμμετέχεις στο πρόγραμμα πρέπει να υπάρχει διαφορά 2 μήνες από την ολοκλήρωση του προηγούμενου. Δηλαδή αν έχεις ξεκινήσει (και έχεις υπογράψει σύμβαση) στο ένα πρόγραμμα πρέπει να υπάρχουν 2 μήνες μέχρι την υπογραφή της επόμενης σύμβασης.

Αίτηση μπορείς να κάνεις σε όλα. Αυτό που παίζει ρόλο είναι από την στιγμή που υπογραφεί η σύμβαση, δηλαδή αν δεν υπογράψεις μπορείς να διαλέξεις ποιο θα υλοποιήσεις.

Το ίδιο ισχύει και για το πρόγραμμα της υγείας.

 

Τα αποτελέσματα για το πρόγραμμα υγείας ακόμη δεν έχουν ανακοινωθεί.

Δεν έχω ενημέρωση για το πότε θα βγουν, πιστεύω μέχρι 15 Σεπτεμβρίου να τα έχουν βγάλει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη αν καταλαβα καλα υποθετικα οτι γινομαι δεκτος στο υγειας και στο 18-24 διαλεγω αρχικα και θα πρεπει να κανω ενεργοποιηση το 2ο που θα διαλεξω με 2 μηνες διαφορα ετσι???Ετσι ομως δεν αλλαζει η μοριοδοτηση σου εφοσον χανεις την ανεργια που εχεις δηλωσει στο 2ο???Με λιγα λογια  ενδιαφερονται για την ανεργια κατα την ληξη της προθεσμιας στην προκηρυξη ή κατα την ενεργοποιηση της επιταγης???Κατι αντιστοιχο απαντησες και προηγουμενως με την κοινωφελη εργασια και μπερδευτηκα...

Sorry αν σε κουρασα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

savvas.18

 

Όχι, δεν έχει σημασία αν έχεις επιλεχθεί! Έχει σημασία αν έχεις υπογράψει σύμβαση!

Δεν είσαι υποχρεωμένος αν επιλεχθείς να “εξαργυρώσεις” την επιταγή σου!

Μπορείς να επιλεχθείς σε όλα και να διαλέξεις εσύ μετά ποιο πρόγραμμα θέλεις να παρακολουθήσεις. Απλά από την στιγμή που ξεκίνησες ένα πρόγραμμα, δηλαδή έχεις υπογράψει σύμβαση και τελείωσες ή σταμάτησες, από τότε μετρά ο χρόνος τον 2 μηνών μέχρι την συμμετοχή σε επόμενο πρόγραμμα.

Φυσικά η γνώμη μου είναι αν επιλεχθείς στο voucher υγείας, να “εξαργυρώσεις” σε αυτό την επιταγή σου γιατί είναι πολύ περισσότερα τα χρήματα απ' ότι στο 18-24.

Η μοριοδότησης ανεργίας για το κάθε πρόγραμμα, ισχύει μέχρι την καταλυτική ημερομηνία των αιτήσεων. Δηλαδή αν κάνεις στο πρόγραμμα 18-24 και π.χ. οι αιτήσεις είναι μέχρι 30 Σεπτεμβρίου, όλοι θα μοριοδοτιθούν για την ανεργία τους μέχρι αυτήν την ημερομηνία, από την ημέρα που βγάλανε την κάρτα. Στα προγράμματα voucher και κατά την διάρκεια τους, ανανεώνεις την κάρτα ανεργίας, που σημαίνει ότι παραμένεις άνεργος.

Μόνο στα προγράμματα κοινωφελούς εργασίας παραδίνεις την κάρτα!

 

Δεν με κουράζεις καθόλου, ότι θέλεις ρωτάς χωρίς να το σκέφτεσαι.

Και τηλεφωνικά όποιος θέλει μπορεί να ρωτά ότι θέλει ελεύθερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα το περιμενα....δεν εχω καθολου ανεργια γι αυτο...

εσυ ghost rider ποσα μαζευεις?

ουτε ξερω ουτε θελω να μαθω φιλε μου 

 

αμα δεν σου κανει κοπο πηγαινε να τσεκαρεις πιο πισω ενα προσφατο post που εκανα και θα καταλαβεις γιατι ειμαι τσαντιλας οσο δεν παει.:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κορυφαιο αν εισαι φοιτητης δουλεια με την καμμια!!κανενας σερβιτορος να χαμε να λεγαμε και παλι να χαιρεσαι που βρηκες αλλιως αμα κανεις σπουδες θεωρεισαι φοιτητης και οχι ανεργος.Ζητω το Ελλαντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το κορυφαιο αν εισαι φοιτητης δουλεια με την καμμια!!κανενας σερβιτορος να χαμε να λεγαμε και παλι να χαιρεσαι που βρηκες αλλιως αμα κανεις σπουδες θεωρεισαι φοιτητης και οχι ανεργος.Ζητω το Ελλαντα

 

Αν στο παρελθόν όντας φοιτητής είχες κάποτε ένσημα, μπορείς να έχεις κάρτα ανεργίας ενώ είσαι φοιτητής. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν 2 υπάλληλοι του ΟΑΕΔ, με την συμβουλή "μην το πολυψάχνεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν στο παρελθόν όντας φοιτητής είχες κάποτε ένσημα, μπορείς να έχεις κάρτα ανεργίας ενώ είσαι φοιτητής. Έτσι τουλάχιστον μου είπαν 2 υπάλληλοι του ΟΑΕΔ, με την συμβουλή "μην το πολυψάχνεις".

δηλαδη αν ειμαι φοιτητης και εχω ενσημα μπορω να βγαλω καρτα ανεργιας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη αν ειμαι φοιτητης και εχω ενσημα μπορω να βγαλω καρτα ανεργιας?

 

Έτσι μου είπαν.

Εγώ ρώτησα επειδή ήμουν άνεργος και αποφάσισα να κάνω μεταπτυχιακό οπότε αναρωτήθηκα αν θα ήμουν παράνομος αν συνέχιζα να ανανεώνω την κάρτα. Ρώτησα λοιπόν 2-3 διαφορετικούς υπαλλήλους του ΟΑΕΔ αν θα δικαιούμαι να κάνω κάρτα αν έχω μεταπτυχιακό και μου είπαν πως αν έχω ένσημα από κάποια περίοδο που ήμουν και φοιτητης αυτό αποδεικνύει την βούληση μου να δουλεύω κιόλας ενώ σπουδάζω και μπορώ να έχω και κάρτα ανεργίας.

Η επόμενη ερώτηση μου ήταν αν πρέπει αυτό να το δηλώσω με κάποιο τρόπο, π.χ. όταν ξεκινήσω το μεταπτυχιακό να πάω να το δηλώσω, να φέρω και τα ενσημα κτλ, και η απάντηση ήταν, "'αστο μην το πολυψάχνεις".

Με λίγα λόγια, αν είσαι φοιτητής και βγάλεις και κάρτα ανεργίας το πιθανότερο είναι να μην έχεις κάποιο πρόβλημα.

 

Θα σου πρότεινα όμως να ρωτήσεις κι εσύ και να μας πεις τι σου είπανε για να δούμε αν ευσταθούν αυτά που είπαν σε μένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ισχυει οτι μπορεις να κανεις μονο θεωρεια και οχι πρακτικη και να παρεις τα 400 ευρω? κατι που δεν νομιζω να ισχυε στο προηγουμενο προγραμμα γνωριζει κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορω ποτε θα βγαλουν τα αποτελεσματα για το voucher υγειας, μολις ειδα οτι για το παλιο voucher υγειας, εληξε 20/12/2013, συνεχιζουν να βγαζουν πινακες επιτυχοντων και εκαναν και παρατηση μεχρι 05/09 για την ενεργοποιηση των επιταγων.

Με αυτη τη λογικη τα αποτελεσματα για το νεο voucher υγειας θα βγουν σε 8 μηνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος που άλλαξαν τις ηλικίες στο voucher μήπως πρέπει να ανοίξουμε νέο θέμα στο forum και να χωριστούμε μέχρι 24 και άνω???

Άλλη εξυπνάδα αυτή...Ηλικιακές διακρίσεις και λιγότερα χρήματα σε όσους είναι κάτω από 24...Η βλακεία συνεχίζεται... :-(  :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάντως που έκανα αίτηση online,η αίτηση μου βρέθηκε σε ένα ΚΕΚ Μεσογειακή,εδώ Μυτιλήνη.Μου είπανε ότι είμαι από τους πρώτους που έστειλε αίτηση,δεν ξέρω αν σημαίνει κάτι αυτό!

Και με πήρανε και μου ζήτησανε τα παρακάτω έγγραφα και τους έστειλα

χαρτί ΙΕΚ

Ταυτότητα

Κάρτα Ανεργείας

τελευταιά σελίδα Ε1 2014

Εκαθαριστικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...