Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Που να πέρασα; Είμαι επιλαχών για του τουρισμού.

 

Επιλαχών σημαίνει ότι είσαι αναπληρωματική και αν αδειάσει κάποια θέση δεν πάει δηλαδή κάποιος που έχει επιλεχθεί πας εσύ.

Ρίξε μια ματιά εδώ http://www.ecdltest-themata.gr/epidotoumena-seminaria-oaed/537-epilextheis-epilaxon-epityxontes-epilaxontes-voucher-2013.html

 

 

 

Απο τα λεγομενα σας καταλαβαινω ποσο οι εταιρειες στην Ελλαδα εχουν αποθρασυνθει και ζητανε αδιανοητα πραγματα.

Δηλαδη, δεν φτανει που δεν εχει κανενα κοστος για αυτες, ζητανε και τεστ απο πανω με ενδεχομενο απορριψης.

Με καθε επιφυλαξη, αυτο αντιβαινει στην αρχη λειτουργιας του προγραμματος Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για νεους ως 29 ετων.

1)Το προγραμμα εφαρμόζει θεωρητικη καταρτιση.

2)Υστερα γινεται η πρακτικη ασκηση που στηριζεται υποτιθεται στα οσα εμαθες στην θεωρητικη καταρτιση, η οποια απευθυνεται σε νεους που στην πλειοψηφια τους δεν εχει δουλεψει πουθενα.

 

Ακριβώς φίλε αυτό κατάλαβα και εγώ,έχω επιλεχθεί και στα 2 προγράμματα αλλά αυτή τη στιγμή ψάχνομαι για δουλειά στο απλό (όχι του τουρισμού)

Το ΚΕΚ με έστειλε σε γνωστή αλυσίδα ηλεκτρικών ειδών,εκεί πέρασα από μια συνέντευξη αλλά απ ότι κατάλαβα ήθελαν άτομα με εμπειρία και προϋπηρεσία στις πωλήσεις και έφαγα άκυρο.

Από το ΚΕΚ μου είπαν ότι δυσκολεύονται να βρουν επιχειρήσεις για να βάλουν όλους τους ανέργους που έχουν και μου είπαν μπορώ να ψάξω και εγώ να βρω επιχείρηση ώστε να βοηθήσω τη κατάσταση.

Κοροϊδία το όλο θέμα κολλάει στις απαιτήσεις των επιχειρήσεων που δεν φτάνει που είμαστε τσάμπα για αυτούς ψάχνουν και για τον καλύτερο δυνατό. 

Τι σόι πρόγραμμα για "νεοεισερχόμενους" είναι αυτό τότε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Δεύτερη συνέντευξη εγώ με έστειλαν σε ένα ξενοδοχείο και τώρα περιμένω αν θα με πάρουν.

Τα σεμινάρια δεν έχουν ξεκινήσει (τουρισμού).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; όταν μια επιχείρηση σε προσλαμβάνει μέσω αυτού του προγράμματος για τα 5μηνα. τι πληρώνει;

 

Δηλαδή ο κάτοχος Voucher πληρώνεται από το κράτος, αυτούς τους 5 μήνες. Η επιχείρηση που σε έχει όμως τι έξοδα έχει για σένα; χαλάει κάτι για όσο σε έχει αυτούς τους 5 μήνες; ( ΙΚΑ,ένσημα ή οτιδήποτε άλλο ;)

 

Ρωτάω γιατί αν δεν έχει κάποια επιβάρυνση η επιχείρηση να μπορέσω να ζητήσω να πάω σε έναν γνωστό μου. αυτός όμως έπρεπε να είχε κάνει ήδη αίτηση ώστε να μπει στο πρόγραμμα για να πάρει άτομα μέσω του Voucher;

 

Υ.Γ. η επιχείρηση αυτή δεν είχε κάνει κάποια αίτηση ..μπορεί να πάρει παρόλα αυτά άτομα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; όταν μια επιχείρηση σε προσλαμβάνει μέσω αυτού του προγράμματος για τα 5μηνα. τι πληρώνει;

 

Δηλαδή ο κάτοχος Voucher πληρώνεται από το κράτος, αυτούς τους 5 μήνες. Η επιχείρηση που σε έχει όμως τι έξοδα έχει για σένα; χαλάει κάτι για όσο σε έχει αυτούς τους 5 μήνες; ( ΙΚΑ,ένσημα ή οτιδήποτε άλλο ;)

 

Ρωτάω γιατί αν δεν έχει κάποια επιβάρυνση η επιχείρηση να μπορέσω να ζητήσω να πάω σε έναν γνωστό μου. αυτός όμως έπρεπε να είχε κάνει ήδη αίτηση ώστε να μπει στο πρόγραμμα για να πάρει άτομα μέσω του Voucher;

 

Υ.Γ. η επιχείρηση αυτή δεν είχε κάνει κάποια αίτηση ..μπορεί να πάρει παρόλα αυτά άτομα;

Δε νομίζω να πληρώνει τίποτα. Κατά 99% δηλαδή. Μόνο έχει μία δεύσμευση να μην κάνει απολύσεις για το διάστημα που θα σε έχει. (αν κάνει πρέπει να τον/ την αντικαταστήσει μέσα σε 10 μέρες)

 

Με την αίτηση, δε νομίζω να υπάρχει νομικο κώλυμα. Στην επαρχία γίνεται. Στην Αθήνα, τουλάχιστον στα μεγάλα ΚΕΚ, μου φαίνεται πιο δύσκολο.

 

Όπως και να 'χει, θα πρέπει να συνεργαστείς με έναν ΚΕΚ πριν γίνει η πρόσληψη, οπότε αυτοί θα είναι σε θέση να σου λύσουν και τις 2 απορίες στο 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε νομίζω να πληρώνει τίποτα. Κατά 99% δηλαδή. Μόνο έχει μία δεύσμευση να μην κάνει απολύσεις για το διάστημα που θα σε έχει. (αν κάνει πρέπει να τον/ την αντικαταστήσει μέσα σε 10 μέρες)

 

Με την αίτηση, δε νομίζω να υπάρχει νομικο κώλυμα. Στην επαρχία γίνεται. Στην Αθήνα, τουλάχιστον στα μεγάλα ΚΕΚ, μου φαίνεται πιο δύσκολο.

 

Όπως και να 'χει, θα πρέπει να συνεργαστείς με έναν ΚΕΚ πριν γίνει η πρόσληψη, οπότε αυτοί θα είναι σε θέση να σου λύσουν και τις 2 απορίες στο 100%.

 

Είμαι ήδη σε ένα ΚΕΚ και μου είπαν, οτι μπορώ να βρω και εγώ και αυτοί μια επιχείρηση, τους ειπα να μου βρουν αυτοί, μιας και έχουν μεγαλύτερη πείρα, αλλα ταυτόχρονα έψαχνα και εγώ, και βρήκα αυτή την δουλειά ,απλά αν δεν υπάρχει καμία επιβάρυνση από την επιχείρηση δεν έχουν πρόβλημα να με πάρουν για αυτούς τους 5 μήνες. Για αυτό ρωτάω αν υπάρχει έστω και κάποια επιβάρυνση (Οικονομική και μή) σε οτιδήποτε τώρα ή και μετέπειτα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν υπάρχει καμία οικονομική επιβάρυνση για τις επιχειρήσεις ήταν το μότο του προγράμματος. Μόνο αυτό για τις απολύσεις τους επηρρεάζει.

 

Σε κάθε περίπτωση απευθύνσου στο ΚΕΚ, αυτοί θα στο επιβεβαιώσουν 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν υπάρχει καμία οικονομική επιβάρυνση για τις επιχειρήσεις ήταν το μότο του προγράμματος. Μόνο αυτό για τις απολύσεις τους επηρρεάζει.

 

Σε κάθε περίπτωση απευθύνσου στο ΚΕΚ, αυτοί θα στο επιβεβαιώσουν 100%.

 

Κάτι τελευταίο μιας και πάω αύριο στο ΚΕΚ να ρωτήσω, κάποια επιχείρηση έπρεπε να έχει κάνει κάποια αίτηση για αυτό το πρόγραμμα από πριν; δηλαδη οτι θέλει άτομα; ή μπορεί να πάει ο καθένας σε όποια θέλει αν βρει κλπ;

 

Γιατί με την επιχείρηση που βρήκα εγώ δεν είχε κάνει κάποια αίτηση κάπου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρα και ρώτησα και όντως είναι χωρίς καμία επιβάρυνση από την επιχείρηση,και μετά τους 5 μήνες σε κρατάει αν θέλει και τα ένσημα τα βάζει το κράτος για 1 χρόνο.



Ερώτηση για τους παλιούς (και τους νέους αν ξέρουν) ο ένας μήνας θεωρία 80 ώρες κάτι που παρακολουθείς στο ΚΕΚ με τι έχει να κάνει σχέση; και είναι πολλές ειδικότητες σε διάφορα τμήματα; τι παρακολουθούν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα  παιδιά έχω κάνει όλες της διαδικασίες με το κεκ για το πρόγραμμα 18-29. Μέχρι εδώ όλα καλά τους ρώτησα ποιες ειδικότητες έχουν και με ποιες εταιρίες συνεργάζεται το συγκεγκριμένο κεκ και εδώ όλα καλά ότι μου είπαν ήταν και στο σαιτ τους.με ενδιέφερε σαν πωλητής να πάω μου βρήκαν ένα σούπερ μάρκετ γνωστής αλυσίδας πήγα για συνέντευξη αλλά το μόνο θέμα και ο προβληματισμός που έχω είναι ο εξής πως το συγκεγκριμένο σούπερ μάρκετ ούτε που μου το ανέφεραν ούτε που υπήρχε στο σαιτ τους σαν της εταιρίες που συνεργάζονται τι παίζει εδώ? Και όσο αφορά για την θεωρία στο κεκ μου είπαν τέλος Ιουλίου ότι ξεκινάνε αλλά μάλλον δεν νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο διότι πολλά άτομα όταν κάνανε της αιτήσεις για το πρόγραμμα 18-29 κάνανε πολλά λάθη βάζοντας άλλη διοικητική περιφέρεια άλλα χρηματικά ποσά στην φορολογική δήλωση όπως και με τα πτυχία πότε τα πήρανε πρέπει πρώτα να διαγράψουν αυτούς που κάνανε τα λάθη  να πάρουν τους επιλαχών και μετά μάλλον να ξεκινήσει η διαδικασία για την θεωρία. Έτσι όπως το βλέπω εγώ Αύγουστο το κόβω για θεωρία και αν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...