Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τα κεκ μας το ψιλοπαιζουν βεντετες... εγω εκει που πήγα τα χαρτιά μου μου λενε θα ξεκινήσουμε άμεσα κλπ αλλα εγω που θέλω να ξεκινήσω απο σεπτέμβριο δεν ξέρουν τι να κανω κλπ... θα τα μαζέψω μου φαίνεται και θα πάω σε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εχω επιλεγει και εχω υπογραψει συμβαση με το κεκ οσο η καρτα ηταν σε ισχυ αλλα μετα απο 2 μερες η καρτα εληγε και   δεν την

ανανεωσα... θα εχω προβλημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα. Εφοσον τοτε που εκανες τη δηλωση ηταν ηδη σε ισχυ η καρτα εισαι οκ.

Α και 5 να εχουν περσει μπορεις να την ανανεώσεις. 5  ημερολογιακές μερες πριν ή μετα απο την ημερομηνια που σου γραφουν μπορεις να την ανανεωσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να μην εχω προβλημα...εχουν περασει παραπανω μερες.υπαρχει τροπος να την ανανεωσω μετα τις 5 μερες??

 

μονο αν πας στον προιστάμενο και εφόσον θέλει να στην ανανεώσει... δε νομίζω πάντως να χεις πρόβλημα αλλα τι να πω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μακαρι να μην εχω προβλημα...εχουν περασει παραπανω μερες.υπαρχει τροπος να την ανανεωσω μετα τις 5 μερες??

Φοβάμαι πως ναι, θα έχεις πρόβλημα. Είχα ακούσει(από ΚΕΚ) ότι ο μόνος τρόπος να ακυρωθεί το voucher πριν την λήξη της προθεσμίας, είναι να μην ανανεώσεις την κάρτα ανεργίας. Δεν ξέρω αν έχεις ενεργοποιήσει ήδη το voucher, οπότε παίζει να έχεις μία ελπίδα, αλλά χωρίς κάρτα ανεργίας τα βλέπω σκούρα τα πράγματα. Όπως και να 'χει κινήσου άμεσα μπας και το σώσεις.

 

 

Εγώ να πω το πόνο μου με την ευκαιρία, δε βρίσκω δουλειά. Με έχει ένα ΚΕΚ συνέχεια στο περίμενε. Μου πρότεινε μία δουλειά ψιλοάσχετη με τις σπουδές μου, την οποία παρ' ότι δέχθηκα(με το ζόρι) με απορρίψανε από την εταιρεία προς έκπληξη μου..Μετά από 8 μέρες, αφού τους απείλησα εμμέσως ότι θα πάω αλλού, μου πρότειναν κατευθείαν μία δεύτερη δουλειά, η οποία όχι μόνο δεν είχε καμία σχέση με τις σπουδές μου αλλά ήταν και χαμαλοδουλειά. Αυτή την απέρριψα εγώ και με ρωτήσαν για πρώτη φορά τι ψάχνω. Τους είπα αρκετά πεδία που θα με ενδιάφεραν και πλέον με έχουν στον πάγο για 3 μέρες, βάλε και Σαββατοκύριακο τουλάχιστον 5.

 

Είμαι και από επαρχία και δήλωσα Αθήνα, για να βρω αξιόλογη δουλειά υποτίθεται, και δε μπορώ να μένω εδώ περιμένοντας πότε θα ενδιαφερθούν αυτοί. Εγώ φανταζόμουν ότι θα είχα αρχίσει ήδη κατάρτιση και το πολύ Δεκέμβριο θα είχα ξεμπερδέψει με την πρακτική. Δοκίμασα να πάω και σε ένα άλλο ΚΕΚ, που όπως όλα διαφημίζει δουλειές με το τσουβάλι. Αυτοί μόνο που δε μου μάρκαραν τον κώλο με το logo τους, αλλά από δουλειές μου λένε ξεκίνα εσύ καταρτιση σε μας και στην πορεία σου βρίσκουμε δουλειά. Χαίρω πολύ.

 

Στην τελική μου φαίνεται μπορεί να έχεις πιο πολλές ελπίδες να βρεις μια καλή δουλειά εκτός προγράμματος παρά με το κωλοσύστημα τους. Εγώ πλέον έχω ήδη αρχίσει να ψάχνω δουλειές όπως και pro voucher, αφού όυτως ή άλλως είμαι έρμαιο στο πότε θα με θυμηθεί το ΚΕΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να βρω στο internet τον αριθμό ΚΑΥΑΣ βαζοντας τον αριθμο δελτιου της καρτας ανεργιας μου;

 

Με χουν επιλεξει στου τουρισμου απλα δεν τον εχω...

Τα ΚΕΚ θα τον εχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορω να βρω στο internet τον αριθμό ΚΑΥΑΣ βαζοντας τον αριθμο δελτιου της καρτας ανεργιας μου;

 

Με χουν επιλεξει στου τουρισμου απλα δεν τον εχω...

Τα ΚΕΚ θα τον εχουν...

Ναι, πήγαινε εκεί που εμφανίζει τα αποτελέσματα στο sete-voucher και βάλε τον αριθμό της κάρτας. Θα σου εμφανίσει τον αριθμό ΚΑΥΑΣ και δίπλα ότι είσαι επιλεχθείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, πήγαινε εκεί που εμφανίζει τα αποτελέσματα στο sete-voucher και βάλε τον αριθμό της κάρτας. Θα σου εμφανίσει τον αριθμό ΚΑΥΑΣ και δίπλα ότι είσαι επιλεχθείς.

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά τι γίνεται επιτέλους? Από ένα συγκεκριμένο ΚΕΚ που θέλω να συνεργαστώ μου έχουν πει να περιμένω εδώ και 2 βδομάδες γιατί "δεν έχουν έρθει ακόμα τα voucher απ τον ΟΑΕΔ και τα περιμένουν".

Από άλλα μου τηλεφωνούν και μου λένε να πάω για συνέντευξη όταν τους λέω τι μου λέει το άλλο ΚΕΚ γελάνε.

Πήρα τώρα στο υπουργείο και βγήκε μια που δεν ήξερε τι της γίνεται και δεν μπορούσε να μου εξηγήσει την διαδικασία και έλεγε μόνο πρέπει να πάτε σε κάποιο ΚΕΚ.

 

Εσείς τι έχετε κάνει μέχρι τώρα? Πήγατε στα ΚΕΚ? Σας βρήκαν δουλειά? Υπογράψατε σύμβαση?

Μάλλον είναι πιο εύκολο να μάθω από κάποιο forum τις διαδικασίες παρά απ την εξυπηρέτηση του υπουργείου ή από τα ΚΕΚ που προσπαθούν να ψαρέψουν πελάτες και σου λέει το καθένα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αφου βρηκα κεκ (και καλά) πηγα, εδωσα τα δικαιολογητικά που μου ειπαν πως ήθελαν, υπεγραψα και μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειναι και σε αλλο προγραμμα του οαεδ και  θα καταχωρησουν τα στοιχεια μου οταν ανοιξει το συστημα. Συμβαση ακομα δεν υπεγραψα.

Τωρα περιμενω τηλ να ξεκινησω για οποτε δημιουργηθει τμημα, που οπως μου ειπε θα γινει συντομα γιατι ειναι του τουρισμου και καιγονται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αφου βρηκα κεκ (και καλά) πηγα, εδωσα τα δικαιολογητικά που μου ειπαν πως ήθελαν, υπεγραψα και μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειναι και σε αλλο προγραμμα του οαεδ και  θα καταχωρησουν τα στοιχεια μου οταν ανοιξει το συστημα. Συμβαση ακομα δεν υπεγραψα.

Τωρα περιμενω τηλ να ξεκινησω για οποτε δημιουργηθει τμημα, που οπως μου ειπε θα γινει συντομα γιατι ειναι του τουρισμου και καιγονται

Tα ιδια και μενα ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον, αφου βρηκα κεκ (και καλά) πηγα, εδωσα τα δικαιολογητικά που μου ειπαν πως ήθελαν, υπεγραψα και μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν ειναι και σε αλλο προγραμμα του οαεδ και  θα καταχωρησουν τα στοιχεια μου οταν ανοιξει το συστημα. Συμβαση ακομα δεν υπεγραψα.

Τωρα περιμενω τηλ να ξεκινησω για οποτε δημιουργηθει τμημα, που οπως μου ειπε θα γινει συντομα γιατι ειναι του τουρισμου και καιγονται

 

Εμένα μου είπαν τηλεφωνικά από εναν ΚΕΚ πως πληροφορήθηκαν σήμερα πως στις 17/6 θα ανοίξει στο σύστημα για να στείλουν τα ΚΕΚ το ΟΚ πως ήλεγξαν τα δικαιολογητικά και μετά θα σταλούν τα vouncher ώστε να προχωρήσει η υπογραφή των συμβάσεων.

Σε άλλο ΚΕΚ μου είπαν πως δεν έχουν ιδέα για το 17/6 και πως είναι παραπληροφόρηση.

Στο υπουργείο που πήρα τηλ δεν μου ανέφεραν καν το 17/6 και δεν ήξεραν τίποτα.

 

Ο έλεγχος των εγγράφων πως γίνεται δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...