Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγω ενα θα πω πραγματικα μας ψεκαζουν δεν εξηγειτε αλλιως το δουλεμα που μας κανουν κ καθομαστε σαν αποχαυλώμενοι στα παντα

Oυτε αυτοι δεν ξέρουν τι κάνουν.

Μυρίστηκαν αρπαχτή απλα... Βλεπω εγω τους διευθυντές στο ΚΕΚ τι χαρτομανι εχουν να αντιμετωπίσουν αυτοι και οι γραμματείς...

και οι άλλοι καθηγητές μόκο και μούτρα...

Ε βέβαια θέλουν και αυτοί να βάλουν δάκτυλο στο μέλι και δείχνουν τα δόντια τους τώρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ. Δηλαδή αν βγεί μια προκύρηξη για 5μηνα σε δήμους τότε με την κάρτα ανεργίας θα έχω δικαίωμα συμμετοχής? θα έχω κατοχυρωμένο χρόνο ανεργίας?

 

Ναι, ζήτα να μην σου βγάλουν νέα κάρτα αλλά να σου κάνουν αλλαγή ειδικότητας σε αυτή που ήδη έχεις.

Θα χρειαστούν δικαιολογητικά πως είσαι μηχανικός (πτυχίο) και πως δεν έχεις κάνει έναρξη (ρώτα τι χαρτί θέλουν).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο ιεκεμ τεε π (τ κεκ δλδ του τεε για μηχανικους)πηρα τηλεφωνο μ' ειπανε οτι μαλλον τα θεωρητικα και δλδ το προγραμμα απο σεπτεμβρη θα ξεκινησει. εχει και μια λιστα στη σελιδα με εργοδοτες η οποια ειναι πανελλαδικη και ανανεωνεται οπως λενε,αλλα δυστυχως δενυπαρχει κατανομη ανα περιφερεια αλλα εχει μαζικα καμια 30ρια εργοδοτες και δεν ξερεις αν ειναι στην περιοχη σου.

και σε τοπικο κεκ γενικα λενε η διαδικασια ειναι σε εξελιξη κλπ κλπ.συγκεκριμενα για μηχανικους οταν ρωταω απο οτι καταλαβαινω δεν πολυεχουν εργοδοτες γιατι τους ρωταω να μου πουνε καποιον αλλα δεν.. και δυστυχως οπως ειπε και ο συναδελφος χωρις προυπηρεσια ειναι δυσκολα.θελει τυχη γενικα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, ζήτα να μην σου βγάλουν νέα κάρτα αλλά να σου κάνουν αλλαγή ειδικότητας σε αυτή που ήδη έχεις.

Θα χρειαστούν δικαιολογητικά πως είσαι μηχανικός (πτυχίο) και πως δεν έχεις κάνει έναρξη (ρώτα τι χαρτί θέλουν).

 

Ευχαριστώ φίλε αλλά δεν έχω βγάλει ποτέ κάρτα στον ΟΑΕΔ. Αυτό παίζει ρόλο;

στο ιεκεμ τεε π (τ κεκ δλδ του τεε για μηχανικους)πηρα τηλεφωνο μ' ειπανε οτι μαλλον τα θεωρητικα και δλδ το προγραμμα απο σεπτεμβρη θα ξεκινησει. εχει και μια λιστα στη σελιδα με εργοδοτες η οποια ειναι πανελλαδικη και ανανεωνεται οπως λενε,αλλα δυστυχως δενυπαρχει κατανομη ανα περιφερεια αλλα εχει μαζικα καμια 30ρια εργοδοτες και δεν ξερεις αν ειναι στην περιοχη σου.

και σε τοπικο κεκ γενικα λενε η διαδικασια ειναι σε εξελιξη κλπ κλπ.συγκεκριμενα για μηχανικους οταν ρωταω απο οτι καταλαβαινω δεν πολυεχουν εργοδοτες γιατι τους ρωταω να μου πουνε καποιον αλλα δεν.. και δυστυχως οπως ειπε και ο συναδελφος χωρις προυπηρεσια ειναι δυσκολα.θελει τυχη γενικα..

Στην περιφερεια μου δεν υπάρχει ιεκεμ τεε και όντως δεν εχει αρκετους εργοδοτες. Σε μερικους που πηγα μου ειπαν πως και οι ιδιοι δεν εχουνε δουλεια αυτες τις εποχες και δεν θα ειχε νοημα να καθομαι σε αυτους.

Γενικα μην πιστευετε αυτους που λενε πως στο εξωτερικο ειναι ευκολο να βρεις δουλειά. Οι περισσοτεροι Ελληνες που πανε εχουν καποιο συγγενη και κανονιζει τα κονε (ειδικα στην Αυστραλια). Για δουλειά πανεπιστημίου, οπως προειπα αν δεν ξεχωριζεις (μεσω βαθμων, δημοσιευσεων, πολλων γνωσεων) και δεν προερχεσαι απο καλό πανεπιστήμιο (για μηχανικους αυτοι ξερουν το ΕΜΠ) και δεν εχεις προυπηρεσία, μην περιμένεις πολλά πράγματα.

Το αδικο με εμας ειναι πως στην Ευρωπη βρίσκει και ο καθε κακομοιρης δουλεια αρκει να εχει τελειωσει τριτοβαθμια εκπαιδευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα τηλ σε ενα ΚΕΚ και μου παν οτι φτιαχνουν τα τμηματα. Μολις παρουν το πρασινο φως απο το υπουργείο θα μας καλεσουν για τα θεωρητικα.

Ακομα λεει περιμέντε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερωτήσεις του στυλ σε ενδιαφέρει να δουλέψεις εδώ η απλά ψάχνεις δουλειά,τι σκέφτεσαι να κάνεις μετά το 5μηνο της πρακτικής κ.α δε θυμάμαι τώρα.

Του είπα ότι ασχολούμαι με την τεχνολογία γενικότερα και με ρώτησε τι είναι ο ssd...Ευκολάκι :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...