Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα μου εβγαλε δεν βρεθηκαν αποτελεσματα και απο τι διαβασα αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι στην λιστα καθολου.

 

Δεν θα επρεπε να ειμαι σε ενα απο τα δυο αποτελεσματα? τι διαφορα εχουν μεταξυ τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα μου εβγαλε δεν βρεθηκαν αποτελεσματα και απο τι διαβασα αυτο σημαινει οτι δεν ειμαι στην λιστα καθολου.

 

Δεν θα επρεπε να ειμαι σε ενα απο τα δυο αποτελεσματα? τι διαφορα εχουν μεταξυ τους.

Αν εννοείς το επιλεχθείς-επιλαχόντες, η διαφορά είναι ότι οι επιλεχθείς έχουν επιλεχθεί, ενώ οι επιλαχόντες πρέπει να περιμένουν μήπως ακυρωθεί κάποιος επιλεχθής για να πάρουν τη θέση του.

 

Ωστόσο τώρα έβγαλαν και λίστα με τους μη επιλεγέντες, οπότε μπορείς να τσεκάρεις και εκεί για να είσαι σίγουρος.

 

 

Ρε παιδιά τι γίνεται επιτέλους? Από ένα συγκεκριμένο ΚΕΚ που θέλω να συνεργαστώ μου έχουν πει να περιμένω εδώ και 2 βδομάδες γιατί "δεν έχουν έρθει ακόμα τα voucher απ τον ΟΑΕΔ και τα περιμένουν".

Από άλλα μου τηλεφωνούν και μου λένε να πάω για συνέντευξη όταν τους λέω τι μου λέει το άλλο ΚΕΚ γελάνε.

Πήρα τώρα στο υπουργείο και βγήκε μια που δεν ήξερε τι της γίνεται και δεν μπορούσε να μου εξηγήσει την διαδικασία και έλεγε μόνο πρέπει να πάτε σε κάποιο ΚΕΚ.

 

Εσείς τι έχετε κάνει μέχρι τώρα? Πήγατε στα ΚΕΚ? Σας βρήκαν δουλειά? Υπογράψατε σύμβαση?

Μάλλον είναι πιο εύκολο να μάθω από κάποιο forum τις διαδικασίες παρά απ την εξυπηρέτηση του υπουργείου ή από τα ΚΕΚ που προσπαθούν να ψαρέψουν πελάτες και σου λέει το καθένα άλλα.

 

 

 

 

Και εγώ έχω θέμα με αυτά. Το ΚΕΚ που συνεργάζομαι από τον Μάρτιο μου είπε ότι πρέπει να βρω δουλειά πρώτα και μετά να πάω δικαιολογητικά, αλλά αυτοί που υποτίθεται θα μου έβρισκαν δουλειά με έχουν γραμμένο.

 

Από ένα άλλο ΚΕΚ που είχα πάει σε μια ενημέρωση, μου είπαν να πάω άμεσα τα χαρτιά μέχρι χθες. Έτσι πήρα το 8011444444, αν το θυμάμαι καλά, και ρωτάω τι παίζει με τα δικαιολογητικά. Μου απαντάει "Καλό είναι να πάτε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα δικαιολογητικά σε ένα ΚΕΚ, ώστε να γίνει η πιστοποίηση'. Δηλαδή, λέω, να τα πάμε για να δούμε μην έχουμε τίποτα λάθος, για δική μας εξυπηρέτηση; Και μου απαντάει :"Καλό είναι να πάτε όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα δικαιολογητικά σε ένα ΚΕΚ, ώστε να γίνει η πιστοποίηση'

 

Λίγο πιο πριν τη ρώταγα αν υπάρχει πρόβλημα αν πάω τα δικαιολογητικά σε παραπάνω από ένα ΚΕΚ, και μου επαναλάμβανε ότι μπορώ να συνεργαστώ μόνο με ένα ΚΕΚ.

 

Τέλος πάντων, το ΚΕΚ που είχα πρωτοπάει, 2,5 ώρες αφού μου είχαν πει να μην πάω τα δικαιολογητικά, μου έστειλαν email να τα πάω τη Δευτέρα. Μάλλον πρέπει να βγήκε η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ, γιατί μου είχαν πει ότι την περίμεναν από στιγμή σε στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εννοείς το επιλεχθείς-επιλαχόντες, η διαφορά είναι ότι οι επιλεχθείς έχουν επιλεχθεί, ενώ οι επιλαχόντες πρέπει να περιμένουν μήπως ακυρωθεί κάποιος επιλεχθής για να πάρουν τη θέση του.

 

Ωστόσο τώρα έβγαλαν και λίστα με τους μη επιλεγέντες, οπότε μπορείς να τσεκάρεις και εκεί για να είσαι σίγουρος.

 

 

 

Μπηκα παλι αλλα και παλι δεν βρεθηκα αποτελεσματα μου βγαζει, λιστα με τους μη επιλεγεντες δεν εχει νομιζω.

 

εδω μπαινω --> http://www.sete-voucher.gr/uresults

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος πάντων, το ΚΕΚ που είχα πρωτοπάει, 2,5 ώρες αφού μου είχαν πει να μην πάω τα δικαιολογητικά, μου έστειλαν email να τα πάω τη Δευτέρα. Μάλλον πρέπει να βγήκε η εγκύκλιος του ΟΑΕΔ, γιατί μου είχαν πει ότι την περίμεναν από στιγμή σε στιγμή.

 

Εμένα μου έλεγαν ότι περίμένουν τα "voucher" από τον ΟΑΕΔ από στιγμή σε στιγμή αλλά δεν δέχτηκα κάποιο τηλέφωνο.

Αντιθέτως από άλλο ΚΕΚ μου είπαν ότι η διαδικασία θα προχωρήσει στις 17/6.

Δεν βγάζεις άκρη. Αν μπορείς την δευτέρα που θα πας και θα μάθεις τι παίζει με τις διαδικασίες κάνε ένα ποστ.

 

Μπηκα παλι αλλα και παλι δεν βρεθηκα αποτελεσματα μου βγαζει, λιστα με τους μη επιλεγεντες δεν εχει νομιζω.

 

εδω μπαινω --> http://www.sete-voucher.gr/uresults

 

https://www.voucher.gov.gr/

 

Κατεβάστε το αρχείο που περιλαμβάνει τους πίνακες των μη επιλεγέντων αποφοίτων υποχρεωτικής, δευτεροβάθμιας και μεταδευτεροβάθμιας εκπαίδευσης ηλικίας από 18 μέχρι 29 ετών:

https://www.voucher.gov.gr/upload/project_6/school.pdf

 

Κατεβάστε το αρχείο που περιλαμβάνει τους πίνακες των μη επιλεγέντων Αποφοίτων Πανεπιστημίων/ ΤΕΙ ηλικίας μέχρι 29 ετών:

https://www.voucher.gov.gr/upload/project_6/university.pdf

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας καταρχην!

Ειμαι επιτυχων αλλά ειμαι μηχανικος, δηλαδη δεν θεωρουμαι ανεργος. Δεν εχω κανει εναρξη επαγγελματος αλλά πληρώνω κανονικά εισφορές. Θελω να ρωτησω αν η βεβαιωση μη υποχρεωσης υποβολης φορολογικης δηλωσης είναι ισοδύναμη με μια φορολογικη δήλωση μηδενικου εισοδήματος;

 

Στην περιοχη μου υπαρχουν πολυ λιγα ΚΕΚ και δεν προσφερουν ειδικοτητες ηλεκτρολογου μηχανολογου. Αυτο ειναι απαραδεκτο και θα επρεπε να το κοιταξει ο ΟΑΕΔ. Δηλαδή θα πρέπει να στραφούμε στο εμπόριο και πληροφορικη επιπεδου ΙΕΚ για να βρουμε δουλεια μεσω της επιταγης; Μενω σε μια επαρχιακη ακριτικη πολη οπου οι φοιτητες αποτελουν το 20% του πληθυσμου και για να επιβιωσεις πρεπει να ανοιξεις τυροπιταδικο ή σουβλατζιδικο ή καφετέρια ή frozen yoghurt. Για επενδυσεις σε ενεργεια και υποδομες ουτε λογος. Ντροπη για την Ελλαδα.

 

Να έχετε υπόψη σας πως στο εξωτερικο χωρις προυπηρεσια δεν πας. (το προσπαθω εδω και καιρο) Εκει χωριζουν τα πανεπιστημια μας σε recognized και mainstream. Αν εισαι mainstream τοτε ως καθαριστης πιατων στη Σουηδια κατι γινεται.

 

ΥΓ: Οσοι διαμαρτυρονται πως η ζωη τους παει στραβα, 25 χρονων ανεργος, τζαμπα σπουδασα κλπ υπαρχουν και χειροτερα οπως το να μην εχεις βρει ποτε κοπελα και να μην εχεις φιλους. Οποτε μην κλαιγεστε γιατι υπαρχουν και χειροτερα.



Συγνωμη ρε παιδια που ξαναρωταω αλλα γινεται μια εταιρια να αρνηθει να υπογραψει συμβαση μαζι σου; Δηλαδη γινεται να σε θεωρησει ως ακαταλληλο για λογους ανεπαρκους θεωρητικου υποβαθρου; Μα, υποτιθεται πως αυτο το προγραμμα ειναι για να μας μαθουν την δουλεια.Και χωρις κοστος για αυτους. Χρειαζεται να ξερουμε ήδη την δουλεια χωρις καμια προηγουμενη πρακτικη ασκηση;

 

Εχει κανεις υποστει καμια εμπειρια που τον απερριψε η εταιρεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας καταρχην!

Ειμαι επιτυχων αλλά ειμαι μηχανικος, δηλαδη δεν θεωρουμαι ανεργος. Δεν εχω κανει εναρξη επαγγελματος αλλά πληρώνω κανονικά εισφορές. Θελω να ρωτησω αν η βεβαιωση μη υποχρεωσης υποβολης φορολογικης δηλωσης είναι ισοδύναμη με μια φορολογικη δήλωση μηδενικου εισοδήματος;

 

Ναι. Σε περίπτωση μηδενικής δήλωσης, θα πρέπει να προσκομίσετε υπεύθυνη δήλωση επικυρωμένη από την εφορία. Τέλος όταν γίνεται αναφορά σε οικογενειακό εισόδημα, αναφέρεται σε έγγαμους.

 

Στην περιοχη μου υπαρχουν πολυ λιγα ΚΕΚ και δεν προσφερουν ειδικοτητες ηλεκτρολογου μηχανολογου. Αυτο ειναι απαραδεκτο και θα επρεπε να το κοιταξει ο ΟΑΕΔ. Δηλαδή θα πρέπει να στραφούμε στο εμπόριο και πληροφορικη επιπεδου ΙΕΚ για να βρουμε δουλεια μεσω της επιταγης; Μενω σε μια επαρχιακη ακριτικη πολη οπου οι φοιτητες αποτελουν το 20% του πληθυσμου και για να επιβιωσεις πρεπει να ανοιξεις τυροπιταδικο ή σουβλατζιδικο ή καφετέρια ή frozen yoghurt. Για επενδυσεις σε ενεργεια και υποδομες ουτε λογος. Ντροπη για την Ελλαδα.

 

Welcome to the club. Στα περισσότερα επαγγέλματα έτσι είναι. Υπάρχουν ελάχιστες θέσεις και φαντάζομαι προτιμώνται αυτοί που έχουν προϋπηρεσία/ εξειδίκευση. Έχω την εντύπωση ότι για ΑΕΙ/ ΤΕΙ ζητάνε πιο πολύ πληροφορική/ λογιστική και γενικά πωλητές.

 

Συγνωμη ρε παιδια που ξαναρωταω αλλα γινεται μια εταιρια να αρνηθει να υπογραψει συμβαση μαζι σου; Δηλαδη γινεται να σε θεωρησει ως ακαταλληλο για λογους ανεπαρκους θεωρητικου υποβαθρου; Μα, υποτιθεται πως αυτο το προγραμμα ειναι για να μας μαθουν την δουλεια.Και χωρις κοστος για αυτους. Χρειαζεται να ξερουμε ήδη την δουλεια χωρις καμια προηγουμενη πρακτικη ασκηση;

 

Εχει κανεις υποστει καμια εμπειρια που τον απερριψε η εταιρεια?

Εγώ, αλλά δεν είμαι σίγουρος γιατί, αφού δεν είχα άμεση επικοινωνία μαζί τους. Μπορεί επειδή η θέση ήταν σε καλή εταιρεία και σε πεδίο με μικρή προσφορά, να υπήρχε ανταγωνισμός και δεν είχα και πολύ καλή σχετικότητα σπουδών. Μπορεί απλά να μην τα πήγα καλά στη συνέντευξη. Δεν ήταν και από τις καλύτερες μου είναι η αλήθεια. Δε γνωρίζω πάντως αν απλά με σούταραν ή με σούταραν για να πάρουν κάποιον άλλο.

 

Παιδιά αυτο για τις 17/6 το επιβεβαιώνω και εγώ. Πηρα τηλ στο ΚΕΚ και το ιδιο μου είπαν.

Αυτό για εμάς τους άνεργους άνεργους έχει κάποιο πρακτικό ενδιαφέρον, ή είναι μόνο για τους άνεργους που έχουν βρει δουλειά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό για εμάς τους άνεργους άνεργους έχει κάποιο πρακτικό ενδιαφέρον, ή είναι μόνο για τους άνεργους που έχουν βρει δουλειά;

Αυτό πήγαινε στον παραπάνω που ειχε αμφιβολίες για το αν το προγραμμα του ΟΑΕΔ - το θεμα που γραφεις τωρα- θα ανοιξει τοτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πχ παμε κατα Αυγουστο για δουλεια δεν παιζει προβλημα.

 

Καλα δεν καταλαβα;

 

Το λεω γιατι η επιταγη ειναι μεχρι τελη Οκτωβρη και αν πιασω δουλεια απο Αυγουστο-Σεπτεμβρη θα πρεπει να δουλευω μεχρι Δεκεμβρη-Ιαν.14

 

Σε καποιο κεκ κεντρο Αθηνας που πηγα δεν ηξερα τι τους γινεται. μαλλον τωρα οργανωνονται,. Ουτε περι τι θεωριων θα εχουν ουτε τις επιχειρησεις μου ειπαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με πηραν τηλεφωνο απο το κεκ που εχω κανει τα χαρτι μου και μου ειπαν να παω αυριο σε εναν εργοδοτη να με δει..του λεω πως γινεται αυτο αφου δεν εχει ξεκινησει η καταρτιση ακόμα και μου λεει για μια πρώτη γνωριμια..τους ρωτησα ποτε θα ξεκινησει η καταρτιση και μου τα μασησαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σας καταρχην!

Ειμαι επιτυχων αλλά ειμαι μηχανικος, δηλαδη δεν θεωρουμαι ανεργος. Δεν εχω κανει εναρξη επαγγελματος αλλά πληρώνω κανονικά εισφορές. Θελω να ρωτησω αν η βεβαιωση μη υποχρεωσης υποβολης φορολογικης δηλωσης είναι ισοδύναμη με μια φορολογικη δήλωση μηδενικου εισοδήματος;

 

Φίλε πλέον μπορείς να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ και ως άνεργος μηχανικός αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Πήγαινε και ρώτα και μετά κάνε edit χωρίς επανεκκίνηση στην κάρτα ανεργείας που ενδεχομένως έχεις βγάλει ως ανειδίκευτος.

Εγώ αυτό έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Πηγα σε πολλα ΚΕΚ και κατάλαβα πως τα σεμινάρια που θέλουν να μας κάνουν είναι ξεφτιλισμένα. Δηλαδή θέλουν να βάλουν στο ίδιο τμήμα δικηγόρους, μηχανικούς, παιδαγωγούς και να διδάξουν γενικά πράγματα. Ενώ στην προκύρηξη υπαρχουν σαφεις διαχωρισμοί και επιστημονικά πεδία. Η ολη ιστορια γινεται για τους 5 μηνες και τα λεφτά.

 

 

Φίλε πλέον μπορείς να είσαι γραμμένος στον ΟΑΕΔ και ως άνεργος μηχανικός αν δεν έχεις κάνει έναρξη επαγγέλματος.

Πήγαινε και ρώτα και μετά κάνε edit χωρίς επανεκκίνηση στην κάρτα ανεργείας που ενδεχομένως έχεις βγάλει ως ανειδίκευτος.

Εγώ αυτό έκανα.

 

Ευχαριστώ. Δηλαδή αν βγεί μια προκύρηξη για 5μηνα σε δήμους τότε με την κάρτα ανεργίας θα έχω δικαίωμα συμμετοχής? θα έχω κατοχυρωμένο χρόνο ανεργίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...