Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Σήμερα υπέγραψα τη συμβαση για το voucher πτυχιούχων ... Οι πληρωμές στο περιπου κάθε ποτε γίνονται? Και ποσά είναι τα χρηματα κάθε φορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3.8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Του ζητησες του εργοδότη και σε είπε όχι;

Όχι, αλλά ένας πριν από εμένα που είχε ζητήσει μεταξύ σοβαρού και αστείου κάνα δύο φορές δεν είχε πάρει απάντηση. Εγώ είχα δουλέψει και δύο μέρες εξτρά και δε μου είχε πει τίποτα, τύπου "ότι θες συστατικές κλπ, εγώ είμαι εδώ".

 

Το θέμα είναι ότι δεν σου εξασφαλίζει κάτι τέτοιο το πρόγραμμα ούτε υπάρχει κάποια διαδικασία που να το επιβάλλει. Αν εσύ ζητήσεις λογικά ο καθένας θα πρέπει να σου δώσει (αν είσαι σωστός), δεν είναι δα και Steve Jobbs, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, αλλά ένας πριν από εμένα που είχε ζητήσει μεταξύ σοβαρού και αστείου κάνα δύο φορές δεν είχε πάρει απάντηση. Εγώ είχα δουλέψει και δύο μέρες εξτρά και δε μου είχε πει τίποτα, τύπου "ότι θες συστατικές κλπ, εγώ είμαι εδώ".

 

Το θέμα είναι ότι δεν σου εξασφαλίζει κάτι τέτοιο το πρόγραμμα ούτε υπάρχει κάποια διαδικασία που να το επιβάλλει. Αν εσύ ζητήσεις λογικά ο καθένας θα πρέπει να σου δώσει (αν είσαι σωστός), δεν είναι δα και Steve Jobbs, αλλά αυτό δεν έχει σχέση με το πρόγραμμα.

Ζητα το οχι μεταξυ σοβαρου και αστειου αλλα σοβαρου μονο. Στην τελευταια παραγραφο των υποχρεωσεων της επιχειρησης στην τριμερη συμβαση γραφει οτι η "επιχειρηση οφειλει" να δωσει συστατικη. Δεν βλεπω τον λογο γιατι καποιος να αρνηθει. Παιδια να ζητατε και να παιρνετε πρωτοβουλιες, μην περιμενετε αππ τον εργοδοτη να τα κανει ολα. Πχ γραψε εσυ την συστατικη και πηγαινε την στον εργοδοτη να την υπογραψει/σφραγισει.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα! Σήμερα υπέγραψα τη συμβαση για το voucher πτυχιούχων ... Οι πληρωμές στο περιπου κάθε ποτε γίνονται? Και ποσά είναι τα χρηματα κάθε φορά?

καποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 πληρωμές αν δεν έχεις πάρει τα λεφτά της θεωρίας... διαφορετικά 2 σε περίοδο 2-3 μηνών μέτα την ολοκλήρωση του προγράμματος (ελπίζω να μην περίμενες μηνιάτικο).

 

Εμείς έχουμε τελειώσει εδώ και καιρό και ακόμα περιμένουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι σε πρόγραμμα απόφοιτος ιεκ επαλ.ξέρει κανένας αν μετά το τέλος του προγράμματος επιδοτεί την επιχείρηση με 1 χρόνο ασφάλεια από τον οαεδ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη λεγαμε για voucher που τελειωσαμε  κ πηραμε λεφτα το 2014 τελικα εκανα φορολογικη δηλωση σημερα και βγηκε επιστροφη φορου 540 ευρω.  Υποψιν εγω δεν εχω τπτ στο ονομα μου απλα το προγραμμα δηλωσα.. δε πληρωνουμε ουτε φορο ουτε κατι.. τωρα για την επιστροφη φορου αναμενουμε....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια επειδη λεγαμε για voucher που τελειωσαμε  κ πηραμε λεφτα το 2014 τελικα εκανα φορολογικη δηλωση σημερα και βγηκε επιστροφη φορου 540 ευρω.  Υποψιν εγω δεν εχω τπτ στο ονομα μου απλα το προγραμμα δηλωσα.. δε πληρωνουμε ουτε φορο ουτε κατι.. τωρα για την επιστροφη φορου αναμενουμε....

Το ξέρουμε μαιρη την  έκανα και εγώ την φορολογική μόνος μου παίρνω κανονικά επιστροφή φόρου και ας δουλεύω...Και άσε μερικούς που λέγανε δεν την παίρνεις επειδή δουλεύεις, Τώρα πότε θα δώσουν της επιστροφές πρώτα πρέπει να περάσει η προθεσμία που είναι 30 Ιουνίου. Υπολόγισε πάνω κάτω Ιουλίο με Αύγουστο.

Γνωριζετε ποιο πεδιο συμπληρωνουμε στη φορολογικη δηλωση για να δηλωσουμε το εισοδημα απο το voucher?

ειναι συμπληρωενα ειναι ο κωδικος 313 και 315...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προγραμμα που ειμαστε ολοι 25-29 (αει -τει) ετρεχε κ τρεχει παραλληλα κ για αποφοιτους ιεκ? Γτ στην επιχειρηση που κανω πρακτικη, λιγο πριν τα χριστουγεννα -ενα μηνα μετα πηγα κ εγω-  πηγε ατομο αποφοιτο ιεκ .Αυτος τωρα πως μπηκε σε εμας?Μου ειπε οτι στην α φαση  θα παρει γυρω στα 500 γτ δεν ειναι πτυχιουχος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο προγραμμα που ειμαστε ολοι 25-29 (αει -τει) ετρεχε κ τρεχει παραλληλα κ για αποφοιτους ιεκ? Γτ στην επιχειρηση που κανω πρακτικη, λιγο πριν τα χριστουγεννα -ενα μηνα μετα πηγα κ εγω-  πηγε ατομο αποφοιτο ιεκ .Αυτος τωρα πως μπηκε σε εμας?Μου ειπε οτι στην α φαση  θα παρει γυρω στα 500 γτ δεν ειναι πτυχιουχος....

Τα 500 θα τα παρει γιατι εκανε περισσοτερες ωρες θεωρια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα γιατί μου βγαζει επιστροφή 480 ?

Γιατι το προγραμμα ηταν σε 2 κατηγοριες δευτεροβαθμια και τριτοβαθμια...γυμνασιο λυκειο-  πανεπιστημια τει...για αυτο τα λεφτα στην δευτεροβαθμια ηταν λιγα ενω στην τριτοβαθμεια ποιο πολλα για αυτο και η επιστροφη φορου...Και αυτα που πηρες καλα ειναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 500 θα τα παρει γιατι εκανε περισσοτερες ωρες θεωρια.στη θεωρ

στη θεωρια τα ιδια παιρνουμε κ αει/τει κ 2βαθμιας.... η βασικη μου ερωτηση ηταν αν στο προγραμμα 25/29 για αει/τει ειχε κ για 2βαθμια μαζι. Απο οτι καταλαβα η απαντηση ειναι ναι γτ δεν μπορουσα να εξηγησω πως ξεφυτρωσε στην επιχειρηση ενας απο ιεκ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...