Προς το περιεχόμενο

Επιταγη εισοδου στην αγορα εργασιας για ανεργους 18-29 ετων


Star_Light

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

έχω επιλεχθεί στο κανούργιο voucher ,υπέγραψα και τι σύμβαση με κάποιον εργοδότη και ξεκινάει η θεωρία σε 4 μέρες..όμως θέλω να διακόψω από το συγκεκριμένο εργοδότη λόγο λάθος πληροφόρησης του αντικειμενου από πλευράς του..(κοινώς κοροϊδία,άλλη δουλειά μου είπε ότι θα κάνω κι άλλη δουλειά έινια τελικά και όχι τόσο "ευπρεπης" ),,μπορεί να αλλάξει η σύμβαση??? η αν διακόψω απλά χάνω όλη την επιδότηση k το πρόγραμμα???ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς. Το έκανε φίλος μου. Απευθυνσου στο ΚΕΚ σου και αν χρειαστεί και στο υπουργειο (σε περιπτωση που το κεκ κανει πλάτες)...

Απο καθαρη περιέργεια και για να προφυλαχθουν και άλλοι στο μέλλον τι σου ειπαν οτι θα κάνεις και τι τελικά ήταν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω επιλεχθεί στο κανούργιο voucher ,υπέγραψα και τι σύμβαση με κάποιον εργοδότη και ξεκινάει η θεωρία σε 4 μέρες..όμως θέλω να διακόψω από το συγκεκριμένο εργοδότη λόγο λάθος πληροφόρησης του αντικειμενου από πλευράς του..(κοινώς κοροϊδία,άλλη δουλειά μου είπε ότι θα κάνω κι άλλη δουλειά έινια τελικά και όχι τόσο "ευπρεπης" ),,μπορεί να αλλάξει η σύμβαση??? η αν διακόψω απλά χάνω όλη την επιδότηση k το πρόγραμμα???ευχαριστώ!

Διάβασε τι λέει η σύμβαση που έχεις υπογράψει. Στο 18-24, 25-29 γινότανε να αλλάξεις μια φορά επιχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου την εχουν δωσει ακομη την συμβαση αλλα θα την ζητησω αμεσα..υποτιθετε ηταν λογιστησ ο εργοδοτης και τελικα εμφανιστικε απο το πουθενα ενασ συνεργατης φοιτητης ο οποιοσ ηθελε να ασχολουμε με τις ομαδες του στο  facebook χιουμοριστικες να ανεβαζω ανεκδοτα και οτι αλλο γελοιο κυκλοφορει καθως και να ανεβαζω αρθρα σε ομαδες αποκλειστικα ανδρικες με περιεχομενο καθαρα σεξιστικο ωστε να τραβαει και να ειναι πιασαρικο ωστε να τραβαει Likes .ελεος. και σαν παντρεμενη με παιδι αυτο δε μου ταιριαζει και τοσο. ελπιζω να γινετε να αλλαξω επιχειρηση να μην χασω αδικα τα χρηματα,,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είχα την εντύπωση ότι δεν μπορείς να αλλάξεις αναίμακτα, δηλαδή χωρίς κάτι σαν καταγγελία εναντίον του εργοδότη και φυσικά πρήξιμο από τους επιτήδειους ΚΕΚτζίδες.

 

Πάντως αν γίνεται να αλλάξεις ίσως να με ενδιαφέρει και εμένα. Υπάρχει κάποιος περιορισμός ως προς την χρονική στιγμή που μπορεί να γίνει η αλλαγή;

 

Καλή τύχη eirinitse, πολύ βόθρος υπάρχει δυστυχώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται σίγουρα. Νομίζω δεν υπάρχει κάποιο χρονικό διάστημα. Κ μια βδομάδα πριν τελειώσεις το πρόγραμμα μπορείς να αλλάξεις! Δυστυχώς την έχουν καλό βρει μερικοί με τέτοια προγράμματα κ κάνουν οτι θέλουν. Κ δυστυχώς πολλά άτομα δεν ξέρουν τα δικαιώματα τους κ την πατάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο με τα likes στο facebook και τις ομαδες δεν ηξερα οτι ειναι κανονικη δουλεια..! χαχα ελεος.. μα καλα το κεκ πως δεχθηκε μια τετοια επιχειρηση για μαθητη του;

Μπορεις να φυγεις ανετα το κεκ ειναι υποχρεωμενο να σου βρει αυτο που θες. Αν και θα ειναι χρονοβορο για αυτο να σου φτιαξει αλλο ωρολογιο προγραμμα αν το εχει βγαλει ηδη.

 

Σε ποιο voucher σε πηραν , ηλικιες - κλαδος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μου την εχουν δωσει ακομη την συμβαση αλλα θα την ζητησω αμεσα..υποτιθετε ηταν λογιστησ ο εργοδοτης και τελικα εμφανιστικε απο το πουθενα ενασ συνεργατης φοιτητης ο οποιοσ ηθελε να ασχολουμε με τις ομαδες του στο  facebook χιουμοριστικες να ανεβαζω ανεκδοτα και οτι αλλο γελοιο κυκλοφορει καθως και να ανεβαζω αρθρα σε ομαδες αποκλειστικα ανδρικες με περιεχομενο καθαρα σεξιστικο ωστε να τραβαει και να ειναι πιασαρικο ωστε να τραβαει Likes .ελεος. και σαν παντρεμενη με παιδι αυτο δε μου ταιριαζει και τοσο. ελπιζω να γινετε να αλλαξω επιχειρηση να μην χασω αδικα τα χρηματα,,

Κατ' αρχήν πρήξε και κράξε τους στο ΚΕΚ γιατί είναι απαράδεκτοι να σου λένε για άλλο αντικείμενο και να κάνεις αυτό.

Επιχειρηματική Ελλάδα = βόθρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει συγκεκριμένη μέρα πληρωμών!

Όποτε δοθεί εντολή από την ΕΚΤ-ΕΥΕ το παρακαταθηκών και δανείων κάνει τις μεταφορές στους λογαριασμούς του καθενός.

Υπάρχει καθυστέρηση λόγο της διαπραγμάτευσης και έλλειψης χρημάτων. Είναι γενικό φαινόμενο!!!

 

 

Sofotre

Το 20% επιστρέφετε κανονικά. Θέλει μία προσοχή στους κωδικούς που δηλώνει ο λογιστής.

 

 

tony81 - Miracle Worker

Έχω την εντύπωση ότι εφέτος κάνουν όλοι φορολογική δήλωση.

 

 

tasman1992

Δεν έχουν στείλει ακόμα τις βεβαιώσεις από το Υπουργείο!

Πέρσι δεν χρειάστηκαν κάπου τις είχε μέσα το σύστημα.

Αργούν να τις στείλουν αλλά πες στο λογιστή είναι κρατικά χρήματα δεν υπάρχει περίπτωση μπερδέματος!

 

 

8elwADSL

Θα σας πάρει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης όταν τους τις στείλουν από το υπουργείο.

 

 

Mairh vrs

Αυτό δεν έχει σχέση, είναι η απόδειξη παροχής υπηρεσιών που κόβει το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης για να φορολογηθεί.

 

 

lalala2

Όχι φυσικά, δεν υπάρχει κανένας περιορισμός!!!

 

 

tasgr86

Τι εννοείς ξεχνάτε την επιστροφή; Μήπως μπερδεύεις κάτι; Τα χρήματα του 2015 θα επιστραφούν με τη φορολογική δήλωση του χρόνου όχι τώρα!

 

 

Sofotre

Αν υπάρχουν άλλες καταβολές που πρέπει να γίνουν στην εφορία (ΕΝΦΙΑ ή φόρος από κάτι άλλο κτλ..) συμψηφίζονται με τα χρήματα της επιστροφής.

Το 20% επιστρέφετε πάντως κανονικά αν δεν υπάρχουν αποδοχές ή χρωστούμενα!

Αν πχ δεν είχες παρακρατηθέντα φόρο από το voucher θα πλήρωνες από τη τσέπη σου το ποσό αυτό. Δεν έχει να κάνει με τα επιδοτούμενα προγράμματα αλλά με τη φορολογία που υπάρχει γενικά.

 

 

Redhotstef

Τα εισοδήματα για το έτος 2015 είναι για του χρόνου!

Δεν έχει σχέση η εργασία με την επιστροφή χρημάτων από τα voucher.

Απλά αν πιάσεις δουλειά, φορολογείσαι στην κλίμακα μισθωτού και εκεί σου αναλογεί ο εκάστοτε φόρος, οπότε συμψηφίζονται με τα χρήματα που είναι να σου επιστρέψουν. Δεν έχει να κάνει με voucher αυτό αλλά με τη φορολογία όπως όλοι!

 

 

Anorymous

Αναμενόμενο, σε αυτό το πρόγραμμα γινόταν του «κουτρούλη ο γάμος»!

Θα επανασχεδιαστεί εξ’ αρχής και πιστεύω αυτή τη φορά να είναι λογικό όπως τα άλλα προγράμματα της ΕΚΤ-ΕΥΕ.

Τώρα το είδε η Ευρώπη και το έκοψε μετά από φωνές πολλών φορέων για φωτογραφικό πρόγραμμα.

 

 

Kosmasdel

Όχι επίσημα δεν έχει ανακοινωθεί ακόμα το πρόγραμμα του τουρισμού.

 

Drillgr

Δυστυχώς δεν έχουν βγάλει ακόμα το νόμο για την επιδότηση των ωφελουμένων για τις επιχειρήσεις.

 

 

Mareled

Δεν καταργήθηκε τίποτα, το αναγράφει στην σύμβαση και στην πρόσκληση του προγράμματος. Απλά δεν έχουν χρήματα τώρα απ’ ότι φαίνετε και το τρενάρουν.

Και πέρσι στο 18-29 τον Ιούνιο βγάλανε το ΦΕΚ για την επιδότηση.

 

 

DOMINUS

Στα προγράμματα 18-24 & 25-29 μόνο για απομακρυσμένες περιοχές αν δε κάνω λάθος γίνετε με τηλεκατάρτιση.

 

 

Parisnope

Βεβαίωση παρακολούθησης θεωρίας και πρακτικής από το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης και συστατική επιστολή από την επιχείρηση.

 

 

Miracle Worker

Είναι υποχρεωμένοι να τους δώσουν, δεν έχει αν θέλουν! Το λέει το ΦΕΚ ότι είναι υποχρεωμένος. Ζήτα την επιτακτικά αν δε στη δώσουν!!!

 

 

doryforika2012

Υπάρχει επιδότηση αρκεί να βγάλει ο ΟΑΕΔ τον νόμο.

 

 

Redhotstef

Αν είναι κανονική επιχείρηση φυσικά και μπορεί. Είναι στον τομέα social media.

Φυσικά να είναι επιχείρηση κανονικά στην εφορία κτλ.

 

Δεν μπορείς έτσι απλά να αλλάξεις πρακτική. Πρέπει να υπάρχει τεκμηριωμένος λόγος και να γίνει μέσω του Κέντρου Δία Βίου Μάθησης. Σε αυτή τη περίπτωση θα υπάρχει θέμα για την επιχείρηση πρακτικής και για το Κέντρο Δία Βίου Μάθησης.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...