Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μάλλον πάω για AMD 5350 σε AM1 socket... αλλα προς το παρόν θα το δουλέψω με τον celeron που έχω πάνω.. οπότε μας μένει το τροφοδοτικό γιατι το zalman που έχω τώρα πάνω δουλεύει μόνο για 10 λεπτά περίπου :P

Για budget... είδα ότι τα καλά πάνε πάνω απο 100+.. έλεγα μήπως βρεθεί κάτι φτηνότερο γύρω στα 60 π.χ

Χάλασε το φουρφούρι? Αν ναι, δεν έχεις λόγο να πάρεις άλλο, απλά αλλάζεις τον ανεμιστήρα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Χάλασε το φουρφούρι? Αν ναι, δεν έχεις λόγο να πάρεις άλλο, απλά αλλάζεις τον ανεμιστήρα ;)

 

Δεν έχω κοιτάξει καν αν είναι το φουρφούρι.. Δεν αποκλείεται κιόλας. το τροφοδοτικό είναι αυτό που φαίνεται στο πόστ .Είναι ένα σχετικά αρχαίο 600άρι zalman, υποθέτω καθόλου efficient, oπότε όπως και να έχει θα πρέπει να αλλαχτεί και να παίξει κάτι πιο efficient.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο μένα όχι sharkoon, σε σχέση με τα άλλα δύο σαν εταιρία δεν είναι ότι καλύτερο.

 

Μάλλον το Silverstone.

 

Αν και έχει περάσει Chieftec απο τα χέρια μου και ήταν ποιοτικότατο! (ούτε καν 80+ και κρατάει σε CCTV με συνεχή λειτουργία απο το 2006)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλες επιλογές δε παίζουν; Αναγκαστικά ένα από τα τρία; Μη με πείτε περίεργο αλλά μου φαίνονται όλα πολύ ελαφριά.

Παιζουν, υπό προυποθεσεις. Εάν μπει στο metis (βλ υπογραφή) τροφοδοτικό ύψους έως και 13.5cm ή 14cm αν είναι modular μπορεί να χωρέσει μέχρι 24.5cm gpu.Οτιδήποτε ψηλότερο με περιορίζει σε mini gpu μηκους 18cm.Δεν αποκλειω τίποτα πάντως. Athlon 860k με r9 380 nitro 4g θέλω να χωρεσω διότι η mini 380 είναι μόνον 2g.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη απο τους ειδικούς,Eχω ένα τροφοδοτικο το lc power 8700. Υστερα απο 6 χρόνια που κρατησε αξιοπρεπέστατα core2quad 6600 και 4870Χ2 εώς τώρα αυτήν την στιγμή που γράφω έναν Ι5 3570κ και 7950 vaporX αρνείται πεισματικά να σβήσει.... Ενώ δουλεύει κανονικότατα, το pc σβήνει εντελώς μόνο απο το κεντρικό διακόπτη του τροφοδοτικού.

Οταν πατάω τερματισμό στα windows ο υπολογιστής σβήνει κανονικά,αλλα τα ανεμηστηράκια του κουτιού και του τροφοδοτικού συνεχίζουνε να δουλεύουν.

Το δοκίμασα και εκτός κουτιου και μόλις ανοίξω το κεντρικό διακοπτη του τροφοδοτικού παίρνει μπροστά χωρίς να είναι βραχυκυκλωμένο το πράσινο καλωδιάκι με κάποιο μαύρο και χωρίς να έχει κάποια συσκευή συνδεδεμένη επάνω του.

Κοίταξα την πλακέτα του εσωτερικά για κάποιο βραχυκύκλωμα,κανέναν φουσκωμένο πυκνωτή (αφού το άνοιξα που το άνοιξα :mellow: )αλλα τίποτα... 2 κολλήσεις που μου φανήκανε <<πρόχειρες>> τις ξανά έκανα αλλά συνεχίζει τα ίδια. Η κατάλληξη του πράσινου στην πλακέτα δεν βραχυκυκλώνει με κάποιο άλλο από ότι είδα με το πολύμετρο. 

 

Οπότε έχουμε και λέμε... για να μήν ψάχνομαι τι μπορεί να φταίει και επειδή δεν θέλω το pc να το αφήνω αναμένο μέρα νύχτα,ούτε να το ανοιγοκλείνω απο το τροφοδοτικό μιας και δεν με βολεύει και ούτε ειναι και ότι καλυτερο είμαι ανάμεσα σε 2 για άμεση αγορά.

 

Το ένα είναι αυτό και το άλλο αυτό. Πιο θα μου προτείνατε? Πιστεύετε αξίζει τα παραπάνω χρήματα το enermax ή να αρκεστώ στο coolermaster? Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο καλοδεχούμενη η κάθε πρόταση,το μόνο που θα ήθελα να έχει ειναι αρκετά μακρυά καλώδια λόγω full tower και τουλάχιστον ημίmodular γιατί έχω θέμα με το cable management, και άν γίνετε απο e-shop λόγω μεταφορικών και 1 ημέρας παράδοση εδω στην επαρχεία που είμαι.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη απο τους ειδικούς,Eχω ένα τροφοδοτικο το lc power 8700. Υστερα απο 6 χρόνια που κρατησε αξιοπρεπέστατα core2quad 6600 και 4870Χ2 εώς τώρα αυτήν την στιγμή που γράφω έναν Ι5 3570κ και 7950 vaporX αρνείται πεισματικά να σβήσει.... Ενώ δουλεύει κανονικότατα, το pc σβήνει εντελώς μόνο απο το κεντρικό διακόπτη του τροφοδοτικού.

Οταν πατάω τερματισμό στα windows ο υπολογιστής σβήνει κανονικά,αλλα τα ανεμηστηράκια του κουτιού και του τροφοδοτικού συνεχίζουνε να δουλεύουν.

Το δοκίμασα και εκτός κουτιου και μόλις ανοίξω το κεντρικό διακοπτη του τροφοδοτικού παίρνει μπροστά χωρίς να είναι βραχυκυκλωμένο το πράσινο καλωδιάκι με κάποιο μαύρο και χωρίς να έχει κάποια συσκευή συνδεδεμένη επάνω του.

Κοίταξα την πλακέτα του εσωτερικά για κάποιο βραχυκύκλωμα,κανέναν φουσκωμένο πυκνωτή (αφού το άνοιξα που το άνοιξα :mellow: )αλλα τίποτα... 2 κολλήσεις που μου φανήκανε <<πρόχειρες>> τις ξανά έκανα αλλά συνεχίζει τα ίδια. Η κατάλληξη του πράσινου στην πλακέτα δεν βραχυκυκλώνει με κάποιο άλλο από ότι είδα με το πολύμετρο. 

 

Οπότε έχουμε και λέμε... για να μήν ψάχνομαι τι μπορεί να φταίει και επειδή δεν θέλω το pc να το αφήνω αναμένο μέρα νύχτα,ούτε να το ανοιγοκλείνω απο το τροφοδοτικό μιας και δεν με βολεύει και ούτε ειναι και ότι καλυτερο είμαι ανάμεσα σε 2 για άμεση αγορά.

 

Το ένα είναι αυτό και το άλλο αυτό. Πιο θα μου προτείνατε? Πιστεύετε αξίζει τα παραπάνω χρήματα το enermax ή να αρκεστώ στο coolermaster? Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο καλοδεχούμενη η κάθε πρόταση,το μόνο που θα ήθελα να έχει ειναι αρκετά μακρυά καλώδια λόγω full tower και τουλάχιστον ημίmodular γιατί έχω θέμα με το cable management, και άν γίνετε απο e-shop λόγω μεταφορικών και 1 ημέρας παράδοση εδω στην επαρχεία που είμαι.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!

δεν θελω να σε κοψω απο την φορα σου για αγορα καινουριου , αλλα πιθανοτατα καποια ρυθμιση στο bios με την διαχειριση ενεργειας και να ειναι σε φαση allways stay on ,  οπου και να αλλαξεις τροφοδοτικο , παλι τα ιδια θα αντιμετωπισεις (αν ειναι ετσι ).

αν εχεις την δυνατοτητα να δοκιμασεις αλλο τροφοδοτικο , ξεκινα απο εκει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως έγραψα απο πάνω δοκίμασα το τροφοδοτικό εκτός pc μόνο του επάνω στον πάγκο χωρίς να έχω συνδέσει τίποτα επάνω του, μόνο με το καλώδιο παροχής ρεύματος και μόλις γυρνάω τον κεντρικό διακόπτη απο το 0 στο 1 παίρνει μπροστά το τροφοδοτικό και γυρνάει τον ανεμηστήρα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού όπως έγραψα απο πάνω δοκίμασα το τροφοδοτικό εκτός pc μόνο του επάνω στον πάγκο χωρίς να έχω συνδέσει τίποτα επάνω του, μόνο με το καλώδιο παροχής ρεύματος και μόλις γυρνάω τον κεντρικό διακόπτη απο το 0 στο 1 παίρνει μπροστά το τροφοδοτικό και γυρνάει τον ανεμηστήρα του.

ωωωω λαθος μου 

 

 χωρίς να είναι βραχυκυκλωμένο το πράσινο καλωδιάκι με κάποιο μαύρο 

δεν διαβασα το "χωρις"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα θα ήθελα μια γνώμη απο τους ειδικούς,Eχω ένα τροφοδοτικο το lc power 8700. Υστερα απο 6 χρόνια που κρατησε αξιοπρεπέστατα core2quad 6600 και 4870Χ2 εώς τώρα αυτήν την στιγμή που γράφω έναν Ι5 3570κ και 7950 vaporX αρνείται πεισματικά να σβήσει.... Ενώ δουλεύει κανονικότατα, το pc σβήνει εντελώς μόνο απο το κεντρικό διακόπτη του τροφοδοτικού.

Οταν πατάω τερματισμό στα windows ο υπολογιστής σβήνει κανονικά,αλλα τα ανεμηστηράκια του κουτιού και του τροφοδοτικού συνεχίζουνε να δουλεύουν.

Το δοκίμασα και εκτός κουτιου και μόλις ανοίξω το κεντρικό διακοπτη του τροφοδοτικού παίρνει μπροστά χωρίς να είναι βραχυκυκλωμένο το πράσινο καλωδιάκι με κάποιο μαύρο και χωρίς να έχει κάποια συσκευή συνδεδεμένη επάνω του.

Κοίταξα την πλακέτα του εσωτερικά για κάποιο βραχυκύκλωμα,κανέναν φουσκωμένο πυκνωτή (αφού το άνοιξα που το άνοιξα :mellow: )αλλα τίποτα... 2 κολλήσεις που μου φανήκανε <<πρόχειρες>> τις ξανά έκανα αλλά συνεχίζει τα ίδια. Η κατάλληξη του πράσινου στην πλακέτα δεν βραχυκυκλώνει με κάποιο άλλο από ότι είδα με το πολύμετρο. 

 

Οπότε έχουμε και λέμε... για να μήν ψάχνομαι τι μπορεί να φταίει και επειδή δεν θέλω το pc να το αφήνω αναμένο μέρα νύχτα,ούτε να το ανοιγοκλείνω απο το τροφοδοτικό μιας και δεν με βολεύει και ούτε ειναι και ότι καλυτερο είμαι ανάμεσα σε 2 για άμεση αγορά.

 

Το ένα είναι αυτό και το άλλο αυτό. Πιο θα μου προτείνατε? Πιστεύετε αξίζει τα παραπάνω χρήματα το enermax ή να αρκεστώ στο coolermaster? Επίσης αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο καλοδεχούμενη η κάθε πρόταση,το μόνο που θα ήθελα να έχει ειναι αρκετά μακρυά καλώδια λόγω full tower και τουλάχιστον ημίmodular γιατί έχω θέμα με το cable management, και άν γίνετε απο e-shop λόγω μεταφορικών και 1 ημέρας παράδοση εδω στην επαρχεία που είμαι.

 

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά όλους!

Και τα δυο αξιζουν ,το Enermax αξιζει την διαφορα ,που δεν ειναι τοσο μεγαλη ,ειναι μεσα στις 3 καλυτερες εταιριες στον κοσμο. (LC Power κακως πηρατε ειναι κακιστα τροφοδοτικα και ειστε πολυ τυχερος που δεν δημιουργηθηκε ζημια.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το coolmaster εχει μια pci-e 6+2 ενω το enermax 2 , με την καρτα μαλον θες δυο , μπορεις να παρεις με ανταπτορα , αλλα ... 

-------------------------------------------

ακυρο και αυτο , γραφει :

PCI-e 6+2 Pin x 4 για το coolmaster .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...