Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιζουν, υπό προυποθεσεις. Εάν μπει στο metis (βλ υπογραφή) τροφοδοτικό ύψους έως και 13.5cm ή 14cm αν είναι modular μπορεί να χωρέσει μέχρι 24.5cm gpu.Οτιδήποτε ψηλότερο με περιορίζει σε mini gpu μηκους 18cm.Δεν αποκλειω τίποτα πάντως. Athlon 860k με r9 380 nitro 4g θέλω να χωρεσω διότι η mini 380 είναι μόνον 2g.

 

Δε θα χεις πρόβλημα από πλευράς ισχύος πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δε θα χεις πρόβλημα από πλευράς ισχύος πάντως.

Και 'γω έτσι πιστευω και μιας τα επιμέρους εξαρτήματα γίνονται όλο και πιο power efficient ίσως μου μείνει και για την επόμενη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου με τα τροφοδοτικά thermaltake. Είχα το thermaltake toughopower 750 watt. Tον 3ο χρόνο νέκρωσε οπότε και το έδωσα στο eshop (5 χρόνια εγγύηση). Μέχρι να ελεγχθεί αγόρασα το ίδιο (για να μη αλλάζω καλώδια και ξανακάνω από την αρχή το cable managment).   Το 2ο τροφοδοτικό μου παρουσίασε πάλι πρόβλημα (νεκρό) αυτή τη φορά 2 μήνες μετά τη λήξη της εγγύησης. Η χρήση ήταν πολύ περιορισμένη, στην ουσία ήταν του 2 ου υπολογιστή, ο  οποίος δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Μάλιστα το πρόβλημα εμφανίστηκε με κλειστό υπολογιστή (μου έριξε και την ασφάλεια), ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ups.  Βραχυκύκλωσα την άκρη και δεν δουλεύει, Οπότε πρόχειρα έβαλα ένα παλίο τροφοδοτικό που είχα και παρήγγειλα το smart 530w για να τριτώσει το κακό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω κι εγώ την εμπειρία μου με τα τροφοδοτικά thermaltake. Είχα το thermaltake toughopower 750 watt. Tον 3ο χρόνο νέκρωσε οπότε και το έδωσα στο eshop (5 χρόνια εγγύηση). Μέχρι να ελεγχθεί αγόρασα το ίδιο (για να μη αλλάζω καλώδια και ξανακάνω από την αρχή το cable managment).   Το 2ο τροφοδοτικό μου παρουσίασε πάλι πρόβλημα (νεκρό) αυτή τη φορά 2 μήνες μετά τη λήξη της εγγύησης. Η χρήση ήταν πολύ περιορισμένη, στην ουσία ήταν του 2 ου υπολογιστή, ο  οποίος δεν έχει πολλές απαιτήσεις. Μάλιστα το πρόβλημα εμφανίστηκε με κλειστό υπολογιστή (μου έριξε και την ασφάλεια), ο οποίος είναι συνδεδεμένος με ups.  Βραχυκύκλωσα την άκρη και δεν δουλεύει, Οπότε πρόχειρα έβαλα ένα παλίο τροφοδοτικό που είχα και παρήγγειλα το smart 530w για να τριτώσει το κακό.

Απλα κακη τυχη,αλλα πρεπει να ειπωθει οτι τα Germany ειναι καπως καλυτερα απο τα Smart.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια πρόταση για τροφοδοτικό για το πισι της υπογραφής μου ...μεχρι 65€. Ασχολούμαι με gaming και θέλω κάτι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια πρόταση για τροφοδοτικό για το πισι της υπογραφής μου ...μεχρι 65€. Ασχολούμαι με gaming και θέλω κάτι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

 

Δες και αυτό  http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μόλις το τσίμπησα... ελπίζω να έρθει μέσα σε 5-6 μέρες και όχι παραπάνω.. Έψαξα αρκετά reviews και είδα ότι έχει και μερικά αρνητικά αλλά νομίζω θα με καλύψει, έχει και 5 χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

ευχαριστω για τις απαντησεις :) Θελω να κοτσαρω καιεναν 500αρη wd caviar blue, και με υπολογισμους απο wattage calculators χρειαζομαι γυρω στα 450 watt. Η (χαζη ισως) ερωτηση μου ειναι η εξης: Θα μου "φτασει" ενα 550αρι τροφοδοτικο? Η μηπως να μου προτεινετε κατι μεγαλυτερο? (Η ερωτηση ειναι πραγματικα του ασχετου, χωρις καμμια διαθεση να σας "την πω" )

 

Και παλι ευχαριστω! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το σύστημα που έχεις αποκλείεται να χρειάζεσαι τόσα πολλά watts. Απλά πάρε ένα ποιοτικό 550αρι έτσι ώστε να σε καλύψει και σε μελλοντικές αναβαθμίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικο γυρω στα 30-35 ευρω απο εσοπ τι προτεινεται?

Aυτό http://www.e-shop.gr/psu-corsair-vs-series-vs350-350w-p-PER.641162

ή αυτό http://www.e-shop.gr/psu-be-quiet-system-power-7-300w-p-PER.640577

 

Μην πάρεις κάποια κινεζιά!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τροφοδοτικο γυρω στα 30-35 ευρω απο εσοπ τι προτεινεται?

Ποιο είναι το σύστημά σου?

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα μια πρόταση για τροφοδοτικό για το πισι της υπογραφής μου ...μεχρι 65€. Ασχολούμαι με gaming και θέλω κάτι να έχω το κεφάλι μου ήσυχο....

https://www.skroutz.gr/s/5130198/Super-Flower-SF-550P14HE.html

 

Αν ανέβεις λίγο παραπάνω παίρνεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/5129987/Super-Flower-Golden-Green-HX-550W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι παλι ευχαριστω τους παντες για τις απαντησεις, ελπιζω να μην κουρασα....

 

ειμαι πλεον αναμεσα στα

 

xfx

 

και

 

superflower

 

λογικα οποιο και να παρω θα ειμαι οκ...

υπαρχει καποιος λογος να προτιμησω το ενα εναντι του αλλου?

και παλι ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...