Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το ζήτημα είναι αν είναι ακόμα ανώτερο το VX απο το THERMALTAKE SPS-530MPCBEU ???

 

πανω κατω στην ιδια κατηγορια με τα cx ειναι. Δεν εχω βρει καποιο review, αλλα στο jonnyguru λενε οτι οι capacitors δεν ειναι γιαπωνεζικοι. Για 3-4 χρονια βεβαια δεν θα χεις κάποιο πρόβλημα, αλλα θα ναι του vx σε καλυτερη κατασταση τοτε? Δεν νομιζω. Προσωπικα θα κρατούσα το thermaltake γιατι ειναι καινουριο.Οκ δεν ειναι τπτ τρελο αλλα ειναι τιμιο για τα λεφτα του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

πανω κατω στην ιδια κατηγορια με τα cx ειναι. Δεν εχω βρει καποιο review, αλλα στο jonnyguru λενε οτι οι capacitors δεν ειναι γιαπωνεζικοι. Για 3-4 χρονια βεβαια δεν θα χεις κάποιο πρόβλημα, αλλα θα ναι του vx σε καλυτερη κατασταση τοτε? Δεν νομιζω. Προσωπικα θα κρατούσα το thermaltake γιατι ειναι καινουριο.Οκ δεν ειναι τπτ τρελο αλλα ειναι τιμιο για τα λεφτα του.

 

3-4 Χρόνια???

Το παλιό που ταν no name ηταν  να κρατήσει 3-4 και κράτησε 12 και βάλε.

Το ΤΤ αν δεν πιάσει 10ετία 24/7 δεν έχει βγάλει τα λεφτά του. :)

 

Χωρίς πλάκα ή μέση ζωή των τροφοδοτικών μου (στα 5 pc που εχω δουλειά και σπίτι)  δεν είναι κάτω απο 6-7 χρόνια και δεν αγοράζω και τα καλύτερα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιο είναι το σύστημά σου?

 

https://www.skroutz.gr/s/5130198/Super-Flower-SF-550P14HE.html

 

Αν ανέβεις λίγο παραπάνω παίρνεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/5129987/Super-Flower-Golden-Green-HX-550W.html

Ποιο είναι το σύστημά σου?

https://www.skroutz.gr/s/5130198/Super-Flower-SF-550P14HE.html

 

Αν ανέβεις λίγο παραπάνω παίρνεις αυτό https://www.skroutz.gr/s/5129987/Super-Flower-Golden-Green-HX-550W.html

http://www.e-shop.gr...0w-p-PER.641162

τελικά πηρα το πρωτο στα 350βαττ.

Συνθεση q8200, 4gb ram, onboard vga kai 2hdd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3-4 Χρόνια???

Το παλιό που ταν no name ηταν  να κρατήσει 3-4 και κράτησε 12 και βάλε.

Το ΤΤ αν δεν πιάσει 10ετία 24/7 δεν έχει βγάλει τα λεφτά του. :)

 

Χωρίς πλάκα ή μέση ζωή των τροφοδοτικών μου (στα 5 pc που εχω δουλειά και σπίτι)  δεν είναι κάτω απο 6-7 χρόνια και δεν αγοράζω και τα καλύτερα.

 

καλά το 3-4 χρονια πήγαινε ότι οι capacitors δεν θα χουνε πρόβλημα για αυτό το διαστημα. Δεν σημαίνει ότι μετά θα πεθάνει το psu.

 

Eπισης μεγαλο ρόλο παιζει  τι χρήση του κάνεις. Ειναι διαφορετικό ενα psu να δινει ενα 60-70% της αποδοσης του για 3-4 χρονια και διαφορετικο ενα 20-30%.

 

Τελος το ότι μπορει ενα psu στα 7-8-10 χρονια να δουλευει ενα pc για να χαζευει καποιος στο ιντερνετ, εγγραφα doc, κλπ ειναι διαφορετικο απο το να μπορει το psu αυτής της ηλικιας να κανει αυτα για τα οποια ειναι rated να κανει οταν ειναι καινουριο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

καλά το 3-4 χρονια πήγαινε ότι οι capacitors δεν θα χουνε πρόβλημα για αυτό το διαστημα. Δεν σημαίνει ότι μετά θα πεθάνει το psu.

 

Eπισης μεγαλο ρόλο παιζει τι χρήση του κάνεις. Ειναι διαφορετικό ενα psu να δινει ενα 60-70% της αποδοσης του για 3-4 χρονια και διαφορετικο ενα 20-30%.

 

Τελος το ότι μπορει ενα psu στα 7-8-10 χρονια να δουλευει ενα pc για να χαζευει καποιος στο ιντερνετ, εγγραφα doc, κλπ ειναι διαφορετικο απο το να μπορει το psu αυτής της ηλικιας να κανει αυτα για τα οποια ειναι rated να κανει οταν ειναι καινουριο

Μα ούτος ή άλλος αν εξαιρέσεις περιπτώσεις βαριού εθισμού με τα videogames, η χρήση του τροφοδοτικού στο 80 να μην πω στο 90 % της ζωής του, είναι να δίνει στο pc ρεύμα απλά για να ναι ανοιχτό και διαθέσιμο ανα πάσα στιγμή για light λειτουργίες, browsing, chating και αναπαραγωγή multimedia.

Ποιός riparει πλέον και ποιός κάνει τόσο απαιτητική χρήση των πόρων των σύγχρονων pc για δουλειά;

 

Μόνο το gaming μπορεί να σε κάνει να πιστεύεις πως το τροφοδοτικό σου θα βγάλει πραγματικά τα λ7 του και αυτό πάλι αν παίζεις όλους τους τελευταίους βαριούς τίτλους και εχεις μετατρέψει το pc σε ps - xbox.

 

Στο 24/7 που εχω ανοιχτά τα 2 pc σπίτι, το 18/7 δεν αγγίζει κανείς καν το πληκτρολόγιο και ενα άλλο 3/7 το τροφοδοτικό παίζει να δίνει max ενα 30% του max draw των pc μου.

Ενα 90% των χρηστών εχουν αυτό το προφίλ χρήσης...

 

Και όμως ενα 25% αυτού του 90 πιστεύει πως για να είναι safe πρεπει να εχει 800+ watt τροφοδοτικό και να το αλλάζει ανα τετραετία ασχέτως αν το pc του δεν μπορεί να τραβήξει ούτε 500 watt...

 

Στα τέσσερα καμένα τροφοδοτικά (που παίζει να μην είναι όλα καμένα ή να φτιάχνονται) που εχω σπίτι στα 20 χρόνια που ασχολούμε με pc, μετά απο σύντομο inspection βρήκα μόνο ενα φουσκωμένο πυκνωτή.

 

20151030_011144.jpg

 

Τα 2 μεσαία παίζει να παίζουν αλλά παροπλίστικαν ή απλά κρίθηκαν επικίνδυνα (ειλικρινά δε θυμάμε) απο καμένες φύσες ή σκισμένα καλώδια που είχε φύγει το καλάι τους και ηταν πολύ μανούρα και ρίσκο να δοκιμαστεί η επισκευή τους...

 

Συνήθως τα δράματα με τα τροφοδοτικά παίζονται απο πιτσιρίκια που πραγματικά χρειάζονται psu με αρχ....

αλλά επειδή δεν τους βγαίνουν τα λ7 για την super duper διπλή gpu κάνουν τσιγκουνιές στο psu και παίρνουν psu που μόνο ονομαστικά ανταποκρίνονται στις ανάγκες τους.

 

Οι facebookάκιδες εχουν κάθε λόγο να είναι περήφανοι για τα ελάφια, τα διαμαντόπουλα και γενικότερα τα oem τροφοδοτικά τους.

Θα τους βγουν παλικαρια για δεκαετίες και πιθανότατα δε θα καούν πριν φτάσουν στον μπλέ κάδο...

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη σε μεγαλο βαθμο εχεις δικιο ,οντως υπαρχουν ατομα με ελαφρια χρηση σχετικα που εχουν ψυχωση να αγορασουν πανακριβο τροφοδοτικο ουτως η αλλως.Αλλα ακομη και σε light χρηση δεν αξιζει να παρεις ελαφι η Panda γιατι υπαρει μεγαλος κινδυνος οταν χαλασει να σου παρει κατι ακριβοτερο μαζι του.Τα καλα τροφοδοτικα εχουν δικλειδες ασφαλειας,οπως προστασια απο υπερταση, κ.τ.λ.Αξιζει να παρεις κατι vfm,οχι ακριβο,αλλα αξιοπρεπες.To δικο μου που ειναι εξαιρετικο vfm μεχρι πριν ενα χρονο εκανε 55 ευρω! Τωρα κανει 20 ευρω παραπανω,τωρα δεν ειναι τοσο vfm.

 

Αρα ενω εχεις δικιο,και απο την μια μερια μερικοι αγοραζουν πιο ακριβο τροφοδοτικο απο οτι ειναι αναγκη λογω ημιμαθειας,η ψυχολογικων που ειπα εγω, απο την αλλη μερια ομως.το να παρεις εντελως ξεφτιλε τροφοδοτικο,ειναι ανευθυνο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιαννη σε μεγαλο βαθμο εχεις δικιο ,οντως υπαρχουν ατομα με ελαφρια χρηση σχετικα που εχουν ψυχωση να αγορασουν πανακριβο τροφοδοτικο ουτως η αλλως.Αλλα ακομη και σε light χρηση δεν αξιζει να παρεις ελαφι η Panda γιατι υπαρει μεγαλος κινδυνος οταν χαλασει να σου παρει κατι ακριβοτερο μαζι του.Τα καλα τροφοδοτικα εχουν δικλειδες ασφαλειας,οπως προστασια απο υπερταση, κ.τ.λ.Αξιζει να παρεις κατι vfm,οχι ακριβο,αλλα αξιοπρεπες.To δικο μου που ειναι εξαιρετικο vfm μεχρι πριν ενα χρονο εκανε 55 ευρω! Τωρα κανει 20 ευρω παραπανω,τωρα δεν ειναι τοσο vfm.

 

Αρα ενω εχεις δικιο,και απο την μια μερια μερικοι αγοραζουν πιο ακριβο τροφοδοτικο απο οτι ειναι αναγκη λογω ημιμαθειας,η ψυχολογικων που ειπα εγω, απο την αλλη μερια ομως.το να παρεις εντελως ξεφτιλε τροφοδοτικο,ειναι ανευθυνο.

Aκριβώς, αλλά τα φτηνά έχουν και επικίνδυνο ripple! Αυτό σκοτώνει εξαρτήματα.

 

Εχω δει πάρα πολλά να βγάζουν spikes 5v στα 3.3, 7 στα 5v, και δεν συμαζεύεται. 

http://www.johnnylucky.org/power-supplies/psu-lemon-list.html

 

Σίγουρα δεν προτείνουμε 800άρια σε συστήματα με APU πχ, αλλά καλύετρα ένα φτηνό 300άρι 80+ πχ Bequiet παρά ένα πχ. Hantol στα 600.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η γνώμη σας για το BE QUIET! SYSTEM POWER 7 300W;

 

το μηχάνημα μου δε έχει απαιτήσεις, οπότε με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν αθόρυβο σε νορμαλ τιμή. να μην είναι και κανένα της πλάκας όμως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποια η γνώμη σας για το BE QUIET! SYSTEM POWER 7 300W;

 

το μηχάνημα μου δε έχει απαιτήσεις, οπότε με ενδιαφέρει όσο το δυνατόν αθόρυβο σε νορμαλ τιμή. να μην είναι και κανένα της πλάκας όμως

Αν είναι έτσι όπως τα λες παρτο, δεν θα σε απογοητευσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα,

Εχω αυτο Link.png Site: εδω το προβλημα.Δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.Δοκιμασα μνημες οπως μου προτεινουν απο κατω αλλα παλι το ιδιο συμβαινει.Το θεμα ειναι πως δεν εχω καποιο γνωστο να μπορει να μου δωσει ενα τροφοδοτικο να δοκιμασω αλλα ουτε και motherboard.Εχετε να προτεινετε κατι εσεις;Εγω θεωρω πως ειναι θεμα μητρικης αφου οσο και αν το ελαφρυνα απο ανεμιστηρες,σκληρους και ram παλι τα usb τον χαβα τους.

Παρολαυτα λεω να αγορασω psu και εαν φτιαξει καλως,ειδαλλως παω για αλλο μηχανημα (αφου οι 775 μητρικες ειναι πανακριβες και δεν αξιζει η επενδυση για ενα συστημα 8ετιας+)που το μονο που θα κρατησω θα ειναι η καρτα γραφικων.(ati 5670hd)

Το αλλο μηχανημα θα ειναι με τον i3 4130 πανω σε μια micro atx,8gb ram,1ssd και 1 hdd.

Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε ενα τροφοδοτικο που να κανει και στα 2 μηχανηματα.Ενα 450w μου φτανει;ή να παω παραπανω;
Διαθεσιμο budget εως 50 ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα και απο εμενα,

Εχω αυτο Link.png Site: εδω το προβλημα.Δεν εχω βγαλει ακρη ακομα.Δοκιμασα μνημες οπως μου προτεινουν απο κατω αλλα παλι το ιδιο συμβαινει.Το θεμα ειναι πως δεν εχω καποιο γνωστο να μπορει να μου δωσει ενα τροφοδοτικο να δοκιμασω αλλα ουτε και motherboard.Εχετε να προτεινετε κατι εσεις;Εγω θεωρω πως ειναι θεμα μητρικης αφου οσο και αν το ελαφρυνα απο ανεμιστηρες,σκληρους και ram παλι τα usb τον χαβα τους.

Παρολαυτα λεω να αγορασω psu και εαν φτιαξει καλως,ειδαλλως παω για αλλο μηχανημα (αφου οι 775 μητρικες ειναι πανακριβες και δεν αξιζει η επενδυση για ενα συστημα 8ετιας+)που το μονο που θα κρατησω θα ειναι η καρτα γραφικων.(ati 5670hd)

Το αλλο μηχανημα θα ειναι με τον i3 4130 πανω σε μια micro atx,8gb ram,1ssd και 1 hdd.

Θα ηθελα λοιπον να μου προτεινετε ενα τροφοδοτικο που να κανει και στα 2 μηχανηματα.Ενα 450w μου φτανει;ή να παω παραπανω;

Διαθεσιμο budget εως 50 ευρω.

http://www.skroutz.gr/s/2661212/Be-Quiet-System-Power-7-400W.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 i5 2400 

gtx 970 g1 

h61 m gigabyte 

corsair h100i

ram crucial 8 gb 

hdd 500gb wb

120mm fan x4

Με αυτο το psu  https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

θα ειμαι κομπλε ???

Μια χαρα θα εισαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 i5 2400 

gtx 970 g1 

h61 m gigabyte 

corsair h100i

ram crucial 8 gb 

hdd 500gb wb

120mm fan x4

Με αυτο το psu  https://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-TS-Series-550W-Bronze.html

θα ειμαι κομπλε ???

Μια χαρά είναι, αλλά θα πρότεινα κάτι σε SuperFlower

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...