Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω 4770, 2 σκληρούς+ssd+M.2, 3 fans(σε μεσαιες ταχύτητες)+fan controller, ψύκτρα με 2 fans, gpu την 750Ti και καταναλώνει σε idle 91-107W (μετρημένα στο UPS).

 

Έστω ότι παίρνω την 390. Για να πάει το σύστημα στα 400W (άρα μένουν 150W free) σημαίνει ότι το σύστημα θα πρέπει να δουλέψει στο 100%. Γίνεται? Όχι βέβαια. Άρα λιγότερο από 400W που σημαίνει ένα 35% τουλάχιστον περιθώριο. 

 

Τώρα αν το παλικάρι έχει 6 fans που δολεύουν στο full, θέλει να βάλει και άλλους σκληρούς ή μια κάρτα ήχου μόνο και μόνο για να μην στροφάρει το fan, όπως σωστά λες, να πάρει μεγαλύτερο.

 

Και για να λέμε όλα προσωπικά θα έπαιρνα πολύ καλύτερο τροφοδοτικό και λέγεται Seasonic, όπως σωστά τόνισε ο @pano. Έχει ρίξει τόσα λεφτά σε gpu+cpu και στο πιο σημαντικό για μένα part του συστήματος, το τροφοδοτικό "τσιγγουνεύεται". ΛΑΘΟΣ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το θεμα φιλε μου Blue Blood ειναι οτι προχθες αγορασα καρτα και ειμαι ταπι τωρα και το τροφοδοτικο μου δεν το σηκωνει το συστημα για καποιο λογο οποτε θα παρακαλουσα να μην βγαζουμε ασκοπα συμπερασματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, ψάχνοντας εχθές στο internet για ένα ποιοτικό 600αρι/650αρι μέχρι 100 ευρώ, απλά πελάγωσα. Παντού διάβασα μόνο για μοντέλα πάνω απο 150 ευρώ μόνο καλά σχόλια.

Στο σύστημα της υπογραφής κι επίσης θα μπεί καινούρια γραφικών σίγουρα το '16 (λογικά σε φάση 390 ή 970).

Έχω διαθέσιμα 220 ευρώ αυτή την στιγμή  για να αλλαχτούν το κουτί κι η ram επίσης τώρα, γι' αυτό και δεν θα ήθελα να δώσω πάνω απο 100 στο τροφοδοτικό.

Τι επιλογές έχω; 

Α εν τω μεταξύ να πώ πως εδώ και 5 χρόνια έχω ένα deer που έχει αποδειχθεί σκυλί με τον υπολογιστή ανοιχτό ίσως και πάνω απο 10 ώρες την ημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαστε σίγουροι για την ποιότητα του cm; Δεν είδα και τα καλύτερα πέρα απο κάτι v μοντέλα και πάνω απο αυτούς. Φυσικά δεν έχω ιδέα απο τροφοδοτικά και δεν ξέρω τι παίζει στην αγορά. Προσωπικά θα με βόλευε απο άποψη τιμής καθώς μου δίνει έστω και λίγο χώρο να έχω μεγαλύτερη επιλογή στα άλλα 2 (ram και κουτί) αλλά προτιμώ να πάρω κάτι καλό. Βέβαια θα μου πείς τι ζητάς με 100 ευρώ..

Το super flower πρέπει να λέει, τι παίζει απο service/εγγύηση με αυτούς όμως, εξωτερικό ή αναλαμβάνει κάποια εταιρία;

Και το xfx φαίνεται καλό, αλλά είναι δυστυχώς διαθέσιμο κατόπιν παραγγελίας και ποιός ξέρει πόσες μέρες παίζει να κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α εν τω μεταξύ να πώ πως εδώ και 5 χρόνια έχω ένα deer που έχει αποδειχθεί σκυλί με τον υπολογιστή ανοιχτό ίσως και πάνω απο 10 ώρες την ημέρα.

Παιξε ενα joker φλε μου,γιατι εχεις τυχη βουνο. :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιξε ενα joker φλε μου,γιατι εχεις τυχη βουνο. :-D

Καλά η αλήθεια είναι πως τόσο καλό που μου έχει βγεί φοβάμαι μην πάρω κανά ακριβό και μου μείνει στα χέρια :P

Με βλέπω να μένω με deer, να βάζω καμιά 970 η καμιά 390 επάνω και να έχουμε πυρκαγιές. Έχω πεθάνει στο ψάξιμο και κάτι καλό καλό σε αυτά τα λεφτά που θέλω μάλλον δεν υπάρχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά η αλήθεια είναι πως τόσο καλό που μου έχει βγεί φοβάμαι μην πάρω κανά ακριβό και μου μείνει στα χέρια :P

Με βλέπω να μένω με deer, να βάζω καμιά 970 η καμιά 390 επάνω και να έχουμε πυρκαγιές. Έχω πεθάνει στο ψάξιμο και κάτι καλό καλό σε αυτά τα λεφτά που θέλω μάλλον δεν υπάρχει..

Το Coolermaster που σου προτειναν ειναι μια χαρα,δεν χρειαζεσαι πιο δυνατο η ποιοτικο. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το φοβάμαι όταν βλέπω χρήστες να γράφουν σε reviews οτι τους έχει καεί. Εντάξει, ίσως είναι αναπόφευκτο να βλέπεις τέτοια review όμως.

Το cm είναι καλύτερο ποιοτικά απο αυτό εδώ;  https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html 

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για το τελευταίο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντα υπαρχουν οι ατυχοι που επεσαν σε προβληματικο κομματι.Το coolermaster ειναι τιμιο για τα λεφτα του.Ειναι ποιοτικο, αθορυβο και 5 χρονια εγγυηση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά το φοβάμαι όταν βλέπω χρήστες να γράφουν σε reviews οτι τους έχει καεί. Εντάξει, ίσως είναι αναπόφευκτο να βλέπεις τέτοια review όμως.

Το cm είναι καλύτερο ποιοτικά απο αυτό εδώ;  https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

Διαβάζω πολύ καλά λόγια για το τελευταίο.

Τα Thermaltake οντως τα τελευταια χρονια εχουν πετυχει να βγαλουν μια σειρα απο οικονομικα και ανθεκτικα τροφοδοτικα.To συγκεκριμενο που εβαλες ειναι καλο αλλα το Coolermaster ειναι καπως καλυτερο.

 

Εγω εχω αυτο ,και το θεωρω πολυ καλο  :   https://www.skroutz.gr/s/410171/Thermaltake-Berlin-630W.html?keyphrase=thermaltake+berlin

 

H διαφορα ειναι οτι αυτο το κατασκευαζει η HEC μια εταιρια απο τις παλιοτερες ΟΕΜ κατασκευαστριες,που φτιαχνει psus για Thermaltake, Be Quiet , EVGA και απο προσωπικη εμπειρια δεκαετιων,την θεωρω πολυ αξιοπιστη.Οποτε σου προτεινω σαν εναλλακτικη το Berlin,μετα το Coolermaster.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και δεν με νοιάζει και τόσο να είναι modular αφού σκέφτομαι να πάω για το NZXT 340 (που κρύβεται πολύ καλώδιο), το σκέφτομαι σοβαρά για το Berlin. Έχει 6+2 για κάρτα γραφικών σε περίπτωση που αυτή που πάρω απαιτεί τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα φιλε μου Blue Blood ειναι οτι προχθες αγορασα καρτα και ειμαι ταπι τωρα και το τροφοδοτικο μου δεν το σηκωνει το συστημα για καποιο λογο οποτε θα παρακαλουσα να μην βγαζουμε ασκοπα συμπερασματα...

Μιλάω με πραγματικά μετρημένα νούμερα καλέ μου φίλε, οπότε το ".....άσκοπα συμπεράσματα" είναι εντελώς άστοχο

 

Πες λοιπόν ποιο τροφοδοτικό έχεις και ποιο είναι το σύστημά σου.

 

Επίσης να σημειώσω ότι στο για την MSI 390 προτείνεται από την εν λόγω εταιρία τροφοδοτικό 750W. Για να καταλάβετε πόσο πλύση εγγεφάλου μας κάνουν για να παίρνουμε μεγάλα τροφοδοτικά, με λάθος αιτιολογία. Μεγάλα/μεγαλύτερα τροφοδοτικά παίρνουμε όταν αυτά είναι εξαιρετικής ποιότητας και προσφέρουν μεγάλη εγγύηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...