Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάρε αυτό, απ' ότι έχουν πει αρκετά μέλη του φόρουμ είναι αθόρυβο και αρκετά αξιόπιστο. Είναι και semi-modular. 

https://www.skroutz.gr/s/3048825/Thermaltake-Smart-SE-630W.html

 

Σε αυτό το budget δύσκολα τόσα πολλά watts που θες, άσε που δε τα χρειάζεσαι. Ακόμα και πιο ενεργοβόρα κάρτα να πάρεις πάλι είναι αρκετά. Με το passive ή active φαντάζομαι αναφέρεσαι στη λειτουργία μερικών τροφοδοτικών που είτε επιλέγεις ο ανεμιστήρας τους να γυρίζει συνεχώς είτε να ξεκινάει μετά από κάποια συγκεκριμένη θερμοκρασία/φορτίο. Αυτό όμως το έχουν τα σχετικά ακριβά τροφοδοτικά, δηλαδή από 120 ευρώ περίπου και πάνω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

ωραια δωσε μου και τροδοφοτικο μεχρι 90 ευρω..

δεν ξερω τι ειναι active.passive απλα το ειδα στο σκρουτζ για αυτο ρωτησα...αλλα θα προτιμησω να γυριζει συνεχεια ο ανεμιστηρας.

 

εγω ελεγα για αυτα ...

https://www.skroutz.gr/s/6256304/Thermaltake-TR2-700W-Gold.html

https://www.skroutz.gr/s/3048827/Thermaltake-Smart-SE-730W.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά για Passive ή Active PFC λέει ο φίλος. Φυσικά πας σε active που έχουν συντελεστή ~0.99 γιατί τα παθητικά είναι κοντά στο 0.6 και τρώνε άεργο ισχύ VA με τον κουβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο....γτ εχει τυχει και βλεπω καποιοι να εχουν βαλει το τροφοδοτικο οπως το εχω βαλει εγω που φαινεται στην εικονα;

δλδ το ανεμηστερακι να κοιτα μεσα στο κουτι προς τα πανω και οχι προς τα κατω ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο....γτ εχει τυχει και βλεπω καποιοι να εχουν βαλει το τροφοδοτικο οπως το εχω βαλει εγω που φαινεται στην εικονα;

δλδ το ανεμηστερακι να κοιτα μεσα στο κουτι προς τα πανω και οχι προς τα κατω ?

δυο-τρεις πρακτικοι λογοι που μπορω να σκεφτω , ειναι ειτε δεν εχει φιλτρα και μαζευει σκονη , ειτε ειναι σε καμια μοκετα πανω ο υπολογιστης και δεν παιρνει αερα το τροφοδοτικο ειτε εχουν απο αλλου πλεοναζουσα ροη αερα προς αυτο το σημειο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αλλα σαν κανονας ειναι να μπαινει το ανεμηστερακι απο κατω οπως ειπε και το παλικαρι σωστα;

Ναι αλλιώς ρισκάρεις να πέσει τίποτα μεταλικό μέσα απο το κουτί, κανα αυτοκόλητο ψυκτράκι, καμια βίδα κτλ, και να βραχυκυκλωσει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυο-τρεις πρακτικοι λογοι που μπορω να σκεφτω , ειναι ειτε δεν εχει φιλτρα και μαζευει σκονη , ειτε ειναι σε καμια μοκετα πανω ο υπολογιστης και δεν παιρνει αερα το τροφοδοτικο ειτε εχουν απο αλλου πλεοναζουσα ροη αερα προς αυτο το σημειο 

ή οπως εγω που για 2 χρονια δεν ηξερα οτι το κουτι μου εχει τρυπες απο κατω για το τροφοδοτικο

απο τα γερα μου facepalm.

+ οτι ειχα την gpu σε x8 lane στην mobo γιατι δεν διαβασα ποτε το manual.

 

ψαχνομαι για τροφοδοτικουλι, ωρα να αλλαξω το chiftec gps 500ab a

καθαρα και μονο για προληπτικούς λογους. απο το 2007 τρεχει.

 

καλο αυτο; http://www.guaranty.gr/product/1002131/thermaltake-smart-se-630w-plc-630mpcbeu.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ερωτηση...το τροφοδοτικο το εχω στο κατω μερος του υπολογιστη...εβαλα το ανεμηστερακι να κοιτα κατω δλδ το πατωμα..οπως μου ειπατε..απλα ειδα οτι σε εκεινο το σημειο το κουτι δεν εχει τρυπιτσες ωστε να φευγει ο αερας κατω :/ υπαρχει μηπως κανενα θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα παιδια. Εχω σχεδον 9 χρονια ενα chieftec 750w και απ οταν εβαλα την gtx 960 4gb αρχισε να κανει ενα ζζζζζζζ οταν παιζω παιχνιδια. Οτιδηποτε αλλο κανω, δεν το κανει. Τις τελευταιες δυο μερες το κανει λιγοτερο. Τσπ σκεφτομαι να του κανω αλλαγη αλλα δεν ειμαι σιγουρος. Βασικα αν το αφησω μεχρι που να τα τιναξει, υπαρχει περιπτωση να μου χαλαση τα υπολοιπα κοματια του υπολογιστη; Θα ηθελα να μου προτινετε ενα Gold γυρω στα €100

Σ αυτα τα λεφτα βρησκω το v550 coolermaster Ειναι καλο και αθορυβο αυτο; Εχετε να προτινετε καποιο αλλο;

 

core i3

gtx 960 4gb

8gb ram

ssd 250gb

 

Ισως γινει αργοτερα oc μονο στη gpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...