Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδιά έχω φτιάξει ένα pc για ένα φιλαράκι, απλό έτσι 

ένα pentium g4400

μια r9 370

8gb ram

και 1tb hdd

παίζει games όπως lol και παίζει πολλές ώρες την ήμερα, τώρα δεν είμαι σίγουρος άλλα πιστεύω ένα 500W του φτάνει ε?

Άλλα δεν ξέρω ποιο, έχετε να μου προτείνετε κάποιο μέχρι 50ευρω άντε 55max

Θέλει η νέα γενιά συγκεκριμένα όπως ήταν και με τα haswell?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδώ είσαι φίλε firepc https://www.skroutz.gr/s/7640063/EVGA-SuperNOVA-550-G2.html

είναι και full modular.


Γεια σας παιδιά έχω φτιάξει ένα pc για ένα φιλαράκι, απλό έτσι 

ένα pentium g4400

μια r9 370

8gb ram

και 1tb hdd

παίζει games όπως lol και παίζει πολλές ώρες την ήμερα, τώρα δεν είμαι σίγουρος άλλα πιστεύω ένα 500W του φτάνει ε?

Άλλα δεν ξέρω ποιο, έχετε να μου προτείνετε κάποιο μέχρι 50ευρω άντε 55max

Θέλει η νέα γενιά συγκεκριμένα όπως ήταν και με τα haswell?

Τσέκαρε αυτά :

https://www.skroutz.gr/s/5604253/Corsair-VS-Series-VS550-80Plus.html

https://www.skroutz.gr/s/414060/Thermaltake-Hamburg-530W.html

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thank u για την προταση Apsinthos07. Μηπως μπορεις να μου πεις αν κρατησω αυτο που εχω μεχρι να πεθανει, τι μπορει να γινει; Ειναι αθορυβο αυτο που προτινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τα τινάξει το τροφοδοτικό μπορεί άνετα να σου κάνει ζημιά. Το Coolermaster είναι εξαιρετικής ποσότητας και αθόρυβο μέχρι 50% load. Από εκεί και πέρα στροφάρει το fan και είναι λογικό αφού χρειάζεται να δώσει περισσότερη ισχύ. Υπαρχει σε Full modular και semi-modular. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα. Οπως σας περιεγραψα την κατασταση, πιστευετε οτι θελει αλλαγη; Εσεις ποσα χρονια κρατατε τα τροφοδοτικα;

Τσεκαρα το evga που προτινει ο φιλος και φαινετε πολυ καλο αλλα δυστηχως δεν εχουμε evga εδω στα ξενα..

Το μονο που βρισκω σε gold full modular 550w ειναι αυτο Corsair RM550 στα €110 https://www.skroutz.gr/s/4034909/Corsair-RM-Series-RM550-80Plus-Gold.htmlΑξιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ανάλογα το τροφοδοτικό. Ένα ποιιοτικό τροφοδοτικό το κρατάς αρκετά χρόνια αλλά και αυτό κάποια στιγμή από τα 5 χρόνια και μετά θα ακούγεται το fan του οπότε πρέπει να αλλάξεις το fan. Όλα αυτά μέχρι τώρα. Γιατί τα τελευταία χρόνια υπάρχει βελτίωση και στο fan τους. Σε κάποια δεν γυρίζει καθόλου αν δεν χρειαστεί να δώσει αρκετή ισχύ. Π.χ. το EVGA μέχρι το 20-25% των Watt το fan δεν γυρίζει. Δεν ξέρω ποιο τροφοδοτικό έχεις αλλά τα chieftec είναι μέτρια. Απορώ πως άντεξε 9 χρόνια. Τα Coolermsater και τα EVGA είναι καλύτερα οπότε προτίμησε κάποιο από αυτά έναντι του corsair.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια ερωτηση...το τροφοδοτικο το εχω στο κατω μερος του υπολογιστη...εβαλα το ανεμηστερακι να κοιτα κατω δλδ το πατωμα..οπως μου ειπατε..απλα ειδα οτι σε εκεινο το σημειο το κουτι δεν εχει τρυπιτσες ωστε να φευγει ο αερας κατω :/ υπαρχει μηπως κανενα θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

παιδια ερωτηση...το τροφοδοτικο το εχω στο κατω μερος του υπολογιστη...εβαλα το ανεμηστερακι να κοιτα κατω δλδ το πατωμα..οπως μου ειπατε..απλα ειδα οτι σε εκεινο το σημειο το κουτι δεν εχει τρυπιτσες ωστε να φευγει ο αερας κατω :/ υπαρχει μηπως κανενα θεμα;

 

Αν δεν έχει τρύπες κάτω τότε ξαναγύρισέ το να κοιτά το fan προς τα κάτω. Ποιο κουτί έχεις?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι το Chieftec CFT-750-14C και ακομα δουλευει αλλα με προβληματιζει το ζζζζζζ που κανει στα παιχνιδια μονο, εδω και λιγες μερες απ οταν εβαλα την gtx 960 4gb Τα evga ακυρο. Απο cm full modular gold 550w ποιο προτινεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και ζζζζζζ να μην έκανε θα έπρεπε να σε προβληματίζουν τα 9 χρόνια. Είναι πάρα πολλά. Όποιο coolermaster θες πάρε

V-series ή

V sem-modular Series

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ρε συ. Για την ακρίβεια δεν είναι σαν τρύπες. Είναι σαν γρίλιες. Κοίταξέ το κουτί από την κάτω μεριά και βάλε ένα χαρτάκι σε αυτές τις γρίλιες. θα δεις ότι θα μπει μέσα. Επομένως το fan το αφήνεις από την κάτω μεριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δω..το περιεργο ειναι οτι κατω απο το τροφοδοτικο παρολο που εγω δεν ειδα τρυπες,εχει ενα φιλτρο απεξω στο κατω μερος ...θα το δω παντως


σε ευχαριστω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα το δω..το περιεργο ειναι οτι κατω απο το τροφοδοτικο παρολο που εγω δεν ειδα τρυπες,εχει ενα φιλτρο απεξω στο κατω μερος ...θα το δω παντως

σε ευχαριστω 

Ακριβώς έχει ένα φίλτρο για να μην μπαίνει σκόνη από τις γρύλιες. Και που σαι αυτό το κουτί δίπλα μου το έχω  ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...