Προς το περιεχόμενο

Τροφοδοτικά desktop,ποιό;ποιός;;


coolerman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρ ολο που το συγκεκριμενο τροφοδοτικο το βλεπω να προτεινεται συχνα δεν εχω βρει κανενα review που να δικαιολογει τις συστασεις. Το αντιθετο θα ελεγα. (Sirtek 456W και Discontinnued ηδη)

Μονομερης ενημερωση ειναι ελλιπης ενημερωση.

 

Υπαρχουν 2 τυποι του συγκεκριμενου τροφοδοτικου και ειναι αυτοι που ανεβαζω. Reviews δεν υπαρχουν γιατι η σειρα Germany δεν κυκλοφορησε στην Αμερικη και το 99% των reviews ειναι απο Αμερικανικα,Καναδικα sites. Υπαρχουν reviews στα Γερμανικα αν ξερεις την γλωσσα,αλλα οχι πολλα. Η συγκεκριμενη σειρα εχει χρησιμοποιηθει απο παρα πολλα μελη του insomnia,εδω και τουλαχιστον 3 χρονια,που εχουν δηλωσει ικανοποιημενοι,μαλιστα δεν θυμαμαι ουτε ενα μελος να δηλωσει προβλημα,που θα ηταν και δικαιολογημενο. Το γεγονος λοιπον οτι δεν υπαρχουν αμερικανικα reviews δεν σημαινει οτι τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα δεν ειναι καλα.

post-73690-0-15003100-1463337356_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 7,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το super flower το βρεικα αρκετα καλο αλλα θα μου φτασουν τα 450 watt ; 

Το συγκεκριμενο Super Flower ηταν σχεδον μονιμα η πρωτη μου προταση στα 55ευρω ειδικα στα συστηματα που τα πραγματα επρεπε να αγοραστουν απο το e-shop.

H αληθεια ομως ειναι οτι η συσταση ηταν βασισμενη μονο στο καλο ονομα της εταιριας καθως ουτε για αυτο υπαρχει καποιο review που να επιβεβαιωνει την ορθοτητα της επιλογης τουλαχιστον οσον αφορα την συμπεριφορα του κυκλωματος (κατα κυριο λογο) και της ποιοτητας των υλικων που χρησημοποιει.

Μονομερης ενημερωση ειναι ελλιπης ενημερωση.

 

Υπαρχουν 2 τυποι του συγκεκριμενου τροφοδοτικου και ειναι αυτοι που ανεβαζω. Reviews δεν υπαρχουν γιατι η σειρα Germany δεν κυκλοφορησε στην Αμερικη και το 99% των reviews ειναι απο Αμερικανικα,Καναδικα sites. Υπαρχουν reviews στα Γερμανικα αν ξερεις την γλωσσα,αλλα οχι πολλα. Η συγκεκριμενη σειρα εχει χρησιμοποιηθει απο παρα πολλα μελη του insomnia,εδω και τουλαχιστον 3 χρονια,που εχουν δηλωσει ικανοποιημενοι,μαλιστα δεν θυμαμαι ουτε ενα μελος να δηλωσει προβλημα,που θα ηταν και δικαιολογημενο. Το γεγονος λοιπον οτι δεν υπαρχουν αμερικανικα reviews δεν σημαινει οτι τα συγκεκριμενα τροφοδοτικα δεν ειναι καλα.

Με τη διαφορα οτι αυτο που βλεπουμε στα μαγαζια στα λινκ που παρατιθονται ειναι το W0392RE που ανεφερα και ελαχιστη σημασια εχει αν το κατασκευαζει η Ηec η η Sirtek (γιατι υπαρχει και το W0391RE που ειναι αλλη κατασκευη 504W κατασκευη CWT αλλα χρησημοποιει το ιδιο ονομα).

Και BTW εχω ψαξει και για γερμανικα reviews αλλα δεν εχω βρει, Αν εχεις την καλωσυνη ποσταρε ενα λινκ.

Την γλωσσα δεν την ξερω αλλα κατι γινεται με μια μεταφραση στα Αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το συγκεκριμενο Super Flower ηταν σχεδον μονιμα η πρωτη μου προταση στα 55ευρω ειδικα στα συστηματα που τα πραγματα επρεπε να αγορασουν απο το e-shop.

H αληθεια ομως ειναι οτι η συσταση ηταν βασισμενη μονο στο καλο ονομα της εταιριας καθως ουτε για αυτο υπαρχει καποιο review που να επιβεβαιωνει την ορθοτητα της επιλογης τουλαχιστον οσον αφορα την συμπεριφορα του κυκλωματος (κατα κυριο λογο) και της ποιοτητας των υλικων που χρησημοποιει.

Με τη διαφορα οτι αυτο που βλεπουμε στα μαγαζια στα λινκ που παρατιθονται ειναι το W0392RE που ανεφερα.

Και BTW εχω ψαξει και για γερμανικα reviews αλλα δεν εχω βρει, Αν εχεις την καλωσυνη ποσταρε ενα λινκ.

Την γλωσσα δεν την ξερω αλλα κατι γινεται με μια μεταφραση στα Αγγλικα.

Αν προσεξεις την εικονα το W0392RE το γραφουν και τα δυο.  Κατω απο αυτο υπαρχει ο κωδικος διαφοροποιησης.Απο εκει και μετα,Sirtec δεν εχει τυχει να αγορασω, αλλα θεωρειται σοβαρη εταιρια και συνεργαζεται με γνωστες εταιριες του εξωτερικου οπως αλλωστε γραφει και η πρωτη σελιδα αυτου του νηματος.

 

http://www.insomnia.gr/topic/487346-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-desktop%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82/

 

http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page31233.htm

 

Οσο για reviews δεν υπαρχει λογος οταν,οπως τονισα,εχουμε παρει παρα πολλοι την σειρα Germany και ειμαστε ευχαριστημενοι. Εξαλλου οταν ειχα ψαξει πριν 2 χρονια ειχα βρει μονο 2 στα Γερμανικα και τωρα με ενα γρηγορο ψαξιμο,δεν ειναι ευκολο και δεν εχω χρονο για χασιμο. Αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η εμπειρια του χρηστη που για τα συγκεκριμενα ειναι πολυ θετικη.

 

Ουτε χρειαζεται οπωσδηποτε να βασιστουμε σε reviews και να παρουμε ακριβα τροφοδοτικα οταν καποια πιο φτηνα εχουν τις προδιαγραφες που χρειαζομαστε. Εξαλλου τα περισσοτερα reviews στα Αμερικανικα sites ειναι για ακριβα τροφοδοτικα ως γνωστον,σπανια εχω δει για budget τροφοδοτικα κριτικες. Επισης αρκετες φορες,γνωστες εταιριες βγαζουν σειρες τροφοδοτικων με πολλα προβληματα οπως εχουν καταγραφει απο τις εμπειριες χρηστων εδω στο ινσομνια. Εχουν αναφερθει για θεματα τωρα τελευταια XFX,Corsair (συγκεκριμενες σειρες) και μερικα budget Coolermaster,Seasonic σπανιοτερα για θορυβο και coil whine. O καλυτερος κριτης ειναι η εμπειρια των χρηστων.

 

Παιδια σας ευχαριστω ολους για τον χρονο σας τελικα κατεληξα εδω 

 

 

Καλο θεωρειται.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν προσεξεις την εικονα το W0392RE το γραφουν και τα δυο.  Κατω απο αυτο υπαρχει ο κωδικος διαφοροποιησης.Απο εκει και μετα,Sirtec δεν εχει τυχει να αγορασω, αλλα θεωρειται σοβαρη εταιρια και συνεργαζεται με γνωστες εταιριες του εξωτερικου οπως αλλωστε γραφει και η πρωτη σελιδα αυτου του νηματος.

 

http://www.insomnia.gr/topic/487346-%CF%84%CF%81%CE%BF%CF%86%CE%BF%CE%B4%CE%BF%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-desktop%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%80%CE%BF%CE%B9%CF%8C%CF%82/

 

http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page31233.htm

 

Οσο για reviews δεν υπαρχει λογος οταν,οπως τονισα,εχουμε παρει παρα πολλοι την σειρα Germany και ειμαστε ευχαριστημενοι. Εξαλλου οταν ειχα ψαξει πριν 2 χρονια ειχα βρει μονο 2 στα Γερμανικα και τωρα με ενα γηγορο ψαξιμο,δεν ειναι ευκολο και δεν εχω χρονο για χασιμο. Αυτο που μετραει περισσοτερο ειναι η εμπειρια του χρηστη που για τα συγκεκριμενα ειναι πολυ θετικη.

 

Ουτε χρειαζεται οπωσδηποτε να βασιστουμε σε reviews και να παρουμε ακριβα τροφοδοτικα οταν καποια πιο φτηνα εχουν τις προδιαγραφες που χρειαζομαστε. Εξαλλου τα περισσοτερα reviews στα Αμερικανικα sites ειναι για ακριβα τροφοδοτικα ως γνωστον,σπανια εχω δει για budget τροφοδοτικα κριτικες. Επισης αρκετες φορες,γνωστες εταιριες βγαζουν σειρες τροφοδοτικων με πολλα προβληματα οπως εχουν καταγραφει απο τις εμπειριες χρηστων εδω στο ινσομνια. Εχουν αναφερθει για θεματα τωρα τελευταια XFX,Corsair (συγκεκριμενες σειρες) και μερικα budget Coolermaster,Seasonic σπανιοτερα για θορυβο και coil whine. O καλυτερος κριτης ειναι η εμπειρια των χρηστων.

Παρ ολο που την εμπειρια των χρειστων την θεωρω αρκετα σημαντικη οταν υπαρχει προβλημα με ενα προιον (πχ coil whine, προβληματικες παρτιδες με πολλα fails, προβληματα κατα τη χρηση οπως πχ θορυβος ανεμιστηρα κτλ) αλλα πολυ μικρης (εως μηδενικης θα ελεγα) σημασιας οσον αφορα πραγματα που ο μεσος χρηστης δεν μπορει να ξερει η να διαπιστωσει μονος του.

Προσωπικα για ενα τροφοδοτικο θελω να ξερω αν εχει τις προστασιες που πρεπει να εχει, αν αυτες λειτουργουν οπως πρεπει, αν εχει προβληματα οταν ζεσταινεται η οχι, αν δινει σταθερη ταση, και γενικα αν παρεχει καλης ποιοτητας ρευμα στα εξαρτηματα του υπολογιστη που καλειται να τροφοδοτησει. Επισης θελω να ξερω και αν ο κατασκευαστης εχει κανει οικονομια στην ποιοτητα των υλικων και αν εχει κανει, σε ποια.

Αυτα δεν νομιζω οτι μπορει να μου τα επιβεβαιωσουν οι αγοραστες των τροφοδοτικων που στην τελικη αν εχουν και κανενα προβλημα κανεις δεν μου λεει οτι δεν θα το πουν πουθενα για να μην χασουν την αξια μεταπωλησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτα δεν νομιζω οτι μπορει να μου τα επιβεβαιωσουν οι αγοραστες των τροφοδοτικων που στην τελικη αν εχουν και κανενα προβλημα κανεις δεν μου λεει οτι δεν θα το πουν πουθενα για να μην χασουν την αξια μεταπωλησης.

Τα reviews ειναι χρησιμα σαφεστατα ως ενδειξη αλλα ουτε στους reviewers μπορει να εχει καποιος απολυτη εμπιστοσυνη.

Για παραδειγμα τα Corsair  CX εχουν αναφερθει εκατονταδες φορες εδω και 3 χρονια απο χρηστες για coil whine που δεν ειναι αμελητεο,ειναι ακρως εκνευριστικο και μερικες φορες δηλωτικο σοβαροτερου προβληματος. Τι περιεργο που ουτε ενας reviewer για καποιον λογο δεν το ανεφερε. Και εχουν γινει πολλες επιστροφες απο κοσμο.

 

Προσωπικα απο γνωστη Κινεζο που ετυχε να γνωρισω και εργαζεται σε εταιρια μεγαλη στην Ταιβαν μου εχει πει οτι ελαχιστη διαφορα εχουν τα mid-range τροφοδοτικα μεταξυ τους απο τις περισσοτερες γνωστες εταιριες και περισσοτερο πληρωνουμε ονομα,οπως και οτι οι περισσοτεροι reviewers χρηματιζονται,πραγμα για το οποιο ειμαι απολυτα βεβαιος.

 

Οταν παω ομως σε ενα μεγαλο site αγορας hardware (newegg για παραδειγμα) και βλεπω οτι ενας τεραστιος αριθμος καταναλωτων καποιοι απο τους οποιους ειναι εμπειροι χρηστες η επαγγελματιες,αναφερουν θετικα σχολια για ενα προιον, τοτε ειμαι πιο ευκολα διατεθιμενος να τους εμπιστευτω. Αλλα ουτως η αλλως το σωστο ειναι να αγοραζουμε ενα επωνυμο προιον, (σαφως η Thermaltake ειναι ενα τετοιο ονομα)να εχει τις προδιαγραφες που χρειαζομαστε και αν υπαρχουν καλες κριτικες ακομη καλυτερα.

 

 

Χωρις να θελω να ξεφυγω πολυ off tοpic ειδαμε την αντικειμενιμοτητα των reviewers οταν κρινοντας την GTX 960 στην τιμη που δινοταν,εδωσαν καλη γνωμη,οταν ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια της nvidia και την φτανει ακομη και η αρχαια GTX 660. Και μονο ενας reviewer απο πολυ γνωστο site ειχε τα cohones να το πει.  Οποτε τους reviewers επειδη ειναι και κραχτες και στηριζονται  οικονομικα απο τις γνωστες εταιριες και αρα στηριζουν τους hardware vendors, δεν τους θεωρω 100% αξιοπιστους.

 

http://www.bit-tech.net/blog/2015/01/28/is-nvidia-s-gtx-960-a-disappointment/

 

 

 

This has quite a few ramifications. For starters, it means that owners of any Nvidia card from a GTX 660 upwards aren't going to see significant gains in games. The GTX 960 might make marginally playable games a bit smoother compared to the GTX 660, but that's it.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα reviews ειναι χρησιμα σαφεστατα ως ενδειξη αλλα ουτε στους reviewers μπορει να εχει καποιος απολυτη εμπιστοσυνη.

Για παραδειγμα τα Corsair  CX εχουν αναφερθει εκατονταδες φορες εδω και 3 χρονια απο χρηστες για coil whine που δεν ειναι αμελητεο,ειναι ακρως εκνευριστικο και μερικες φορες δηλωτικο σοβαροτερου προβληματος. Τι περιεργο που ουτε ενας reviewer για καποιον λογο δεν το ανεφερε. Και εχουν γινει πολλες επιστροφες απο κοσμο.

 

Προσωπικα απο γνωστη Κινεζο που ετυχε να γνωρισω και εργαζεται σε εταιρια μεγαλη στην Ταιβαν μου εχει πει οτι ελαχιστη διαφορα εχουν τα mid-range τροφοδοτικα μεταξυ τους απο τις περισσοτερες γνωστες εταιριες και περισσοτερο πληρωνουμε ονομα,οπως και οτι οι περισσοτεροι reviewers χρηματιζονται,πραγμα για το οποιο ειμαι απολυτα βεβαιος.

 

Οταν παω ομως σε ενα μεγαλο site αγορας hardware (newegg για παραδειγμα) και βλεπω οτι ενας τεραστιος αριθμος καταναλωτων καποιοι απο τους οποιους ειναι εμπειροι χρηστες η επαγγελματιες,αναφερουν θετικα σχολια για ενα προιον, τοτε ειμαι πιο ευκολα διατεθιμενος να τους εμπιστευτω. Αλλα ουτως η αλλως το σωστο ειναι να αγοραζουμε ενα επωνυμο προιον, (σαφως η Thermaltake ειναι ενα τετοιο ονομα)να εχει τις προδιαγραφες που χρειαζομαστε και αν υπαρχουν καλες κριτικες ακομη καλυτερα.

 

 

Χωρις να θελω να ξεφυγω πολυ off tοpic ειδαμε την αντικειμενιμοτητα των reviewers οταν κρινοντας την GTX 960 στην τιμη που δινοταν,εδωσαν καλη γνωμη,οταν ειναι η μεγαλυτερη αποτυχια της nvidia και την φτανει ακομη και η αρχαια GTX 660. Και μονο ενας reviewer απο πολυ γνωστο site ειχε τα cohones να το πει.  Οποτε τους reviewers επειδη ειναι και κραχτες και στηριζονται  οικονομικα απο τις γνωστες εταιριες και αρα στηριζουν τους hardware vendors, δεν τους θεωρω 100% αξιοπιστους.

 

http://www.bit-tech.net/blog/2015/01/28/is-nvidia-s-gtx-960-a-disappointment/

Εχει ξαναγινει η συγκεκριμενη κουβεντα και εχω ξαναπει τη γνωμη μου πανω σε αυτο. Οσον αφορα τα reviews θεωρω απιθανο να παραποιουν τις μετρησεις. Αυτο που μπορει να κανει ενας reviewer που "τα παιρνει" ειναι να παραθετει τις μετρησεις αλλα παρ ολα αυτα στο τελος να παραβλεπει εντεχνα καποια θεματακια και να λεει ενα recommended για τον χψ λογο. 

Οσο για την Thermaltake αν προσεξεις την υπογραφη μου ειμαι ηδη κατοχος ενος τροφοδοτικου της και μαλιστα οχι απο τα φτηνα αλλα δεν ειμαι fanboy κανενος.

 

Το off-topic δεν θα το σχολιασω. μαλλον δεν το διαβασες αρκετα προσεκτικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το corsair cx500m δεν θεωρειται αξιοπιστο με τοσα reviews που υπαρχουν για αυτο και λενε καλα λογια. Εξαρταται και η χρηση που του κανεις παντα, ετσι; Εγω μιλαω για non overclock. Επισης ξαναρωταω το coolermaster silent pro m500 θεωρειται καλυτερο του; Τελος, ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το seasonic; http://www.e-shop.gr/psu-seasonic-m12ii-520-bronze-520w-p-PER.640371

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το corsair cx500m δεν θεωρειται αξιοπιστο με τοσα reviews που υπαρχουν για αυτο και λενε καλα λογια. Εξαρταται και η χρηση που του κανεις παντα, ετσι; Εγω μιλαω για non overclock. Επισης ξαναρωταω το coolermaster silent pro m500 θεωρειται καλυτερο του; Τελος, ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το seasonic; http://www.e-shop.gr/psu-seasonic-m12ii-520-bronze-520w-p-PER.640371

Review απο την σαρα και την μαρα στην σελιδα κάποιου eshop δεν λένε τίποτα, ενα σωστό review θα πρέπει να ανοιξει να δει το εσωτερικο, την ποιοτητα των υλικων,να το πιέσει κλπ κλπ. Το seasonic είναι αρκετα καλο, απλά είναι λίγο παλια σαν γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το off-topic δεν θα το σχολιασω. μαλλον δεν το διαβασες αρκετα προσεκτικα.

Πολυ προσκεκτικα το διαβασα και το quote ειναι unedited απο μενα. Οι εξυπνοι ανθρωποι ξερουν να διαβαζουν between the lines  και να πιανουν τις υπονοιες.

 

Το επιχειρημα μου ειναι  σαφες οτι δεν ειναι υποχρεωτικο αν και ειναι χρησιμο,να υπαρχει review  για να ειναι ενα τροφοδοτικο καλο. Και ασφαλως εμπιστευομαι τις κριτικες των καταναλωτων.

 

Αν καποιος σκεφτεται αλλιως δικο του θεμα ,δεν με απασχολει.

Παντως δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το corsair cx500m δεν θεωρειται αξιοπιστο με τοσα reviews που υπαρχουν για αυτο και λενε καλα λογια. Εξαρταται και η χρηση που του κανεις παντα, ετσι; Εγω μιλαω για non overclock. Επισης ξαναρωταω το coolermaster silent pro m500 θεωρειται καλυτερο του; Τελος, ποια ειναι η γνωμη σας για αυτο το seasonic; http://www.e-shop.gr/psu-seasonic-m12ii-520-bronze-520w-p-PER.640371

Αν διαβαζες συχνα τα νηματα αγαπητε μου φιλε,εξαλλου εισαι απο το 2011 μελος και οχι 4 μηνες οπως ειναι μερικοι αλλοι,θα ηξερες οτι εχουν γραφτει εκατονταδες παραπονα για την σειρα CX στο ινσομνια. Εγω δεν δυκολευομαι καθολου να το πιστεψω γιατι απο τις αρχες του 2012 ,σε εμενα προσωπικα ετυχαν παρα πολλες περιπτωσεις και μερικες περιπτωσεις με την σειρα GS(την gaming series).

 

Ολες οι εταιριες εχουν βγαλει κατα καιρους στο παρελθον,κακα προιοντα,απλα οι καλες οπως η Seasonic,σπανιοτερα. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε jimakos234 από τη στιγμή που τηρούν κάποια σύγχρονα πρότυπα, δεν είναι ψωμιά να μπαγιατέψουν τα τροφοδοτικά.

αναφερα κάπου οτι είναι κακό? Δεν καταλαβαίνω την ειρωνεια. προφανως όμως αν έχει μείνει μεσα στην κουτα 5 χρονια ένα τροφοδοτικο, μπορει εύκολα να χαλάσει ένας πυκνωτης για διάφορους λόγους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...